Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Devremülkzedeler (club P..zedeler)

Old 13-01-2004, 16:05   #1
Ersin Gökçen

Rahatsiz Devremülkzedeler (club P..zedeler)

Antalya,Kalkan daki Club P.. evlerinden,devremülk almak gafletinde bulunmuş bir devremülkzedeyim.Tesisin kurucusu,Mimarlık bürosunun sahibi olduğu 2 şirket,ayni yerde özel villalar,dükkanlar ve bir lüx otelin sahibi olduğu için ,çoğunluk hisselerini elinde tutmakta,biz 96 bağımsız bölüm sahibi,yaklaşık (96 evx20 dönem=1920) kişi,kelimenin tam manasıyla süründürülmekteyiz.İlk anlaşmamızda 250 DM olan yıllık gider payları 550 $ a çıkarılmış, vermeyenlerden icra yoluyla zorla tahsil edilmeye başlanmıştır.(Kendi tapulu yerimizde 15 gün kalmak için istenen paraya bakarmısınız )
Yıllık genel kurul toplantıları kimsenin gidemiyeceği zaman ve yerlerde 3-4 vekil kişiyle yapılmakta (tabii çoğunluk sağlanmakta),yıllardır hep kendi şirketleri yönetici ve kendi adamları da denetçi seçilmektedir.
Bizler olağan üstü toplantıya çağırmak için gerekli sayıyı oluşturamadığımızdan duruma müdahale edememekteyiz.Çünkü birbirimizle irtibatımız yok.
1994 genel kurulu, 3 - ocak (Tarihe ve yere dikkat lütfen)olmazsa 10 ocakta Kalkanda yapılacak tebligatını alınca ne olursa olsun gidip toplantıda derdimi anlatmaya karar verdim.Kar, buz, fırtına altında 14 saatlik bir otöbüs yolculuğundan sonra tesise vardığımda,belirtilen başlama saatinden daha henüz1/2 saat geçmesine rağmen son maddelere gelinmişti bile.
Toplantıda kaç kişimi vardı?Yalnızca 4 kişi ve bunlar yaklaşık2500 oyu temsil ediyordu.
Dördü de tesiste çalışan işçi memur görevlilerdi...
Biri bir şirketin 1751 oyunu,diğeri diğer şirketin 265 vs. oyunu temsil etmekteydiler.TEK ASİL ÜYE BENDİM. Ve tabii tek Istanbuldan(hemde böyle bir havada)gelen de bendim.Diğerleri zaten tesiste kalıyor,bir kişi Kaşta yaşıyordu.Gelişim hepsi için sürpriz oldu(tabii kötü bir sürpriz )
Toplantıda Yönetici yok,Denetçi yok,denetçi defteri yok,hiçbir makbuz vs yok, hepsi hepsi,tek sayfalık ,herşeyin düzgün olduğunu (?) belirten denetçi raporu.
Sorulara cevap verecek kimse yok.Aldığım cevap -Ben vekilim bilemem den ibaret.Ve yine bu beylerin oyu ile ayni şirket YÖNETİCİ,yüzünü görmediğimiz(böyle birinin gerçekten yaşayıp yaşamadığı bile meçhul) denetçi, tekrar DENETÇİ SEÇİLDİLER..
600 milyon dolarlık bir bütçeyi yönetmek ve denetlemek için...
Ve ben ayni gece karda buzda bir 14 saatlik yolculukla geri dönebildim.

Yıllardır sürüp giden bu komediye gücümüz yetmediği için seyirci kalıyor.beylerin ev ve otel masraflarını(havuz,personel,elk. su. vs.)
her geçen sene katlanacak tarzda biz ödüyoruz.

Mahkemeye müracaatla (tabii Kaş mahkemesine-hadi bir 28 saatlik yol daha) toplantıyı iptal ettirebiliri belki,ama daha sonrakinde yine ayni kararların alınmasına nasıl mani olabilirim?
Tüm üyelere ulaşıp durumu anlatmam imkansız.Adresler yalnızca kendilerinde var.
Tüketicileri koruma dernekleri ve mahkemesi devre tatillere bakıyor ama devremülklere bakmıyor(çünkü devremülkler kanunla düzenlenmiş ve bizler koruma altına alınmış bulunmaktaymışız)
Elimizde kat mülkiyeti kanundan başka bir şey yok.Orda da 1/3 ün altındaki azınlıklara hiçbir hak tanınmamış.
Ben fert olarak,hesapların kontrolunu isteyemiyorum.Senelerdir ayni(kendi )şirketlerinin yönetici olmasına ,ayni adamın (her kimse)yönetici seçilmesine mani olamıyorum.Hepimiz bir araya toplansak ancak oyumuz yetebilir,ama imkansız derecesinde zor. (1920 kişiyi bir genel kurulda toplamak )

Bugünde,şirketin Osmanbeydeki merkezine giderek durumu anllatmaya ve Genel kurulda, Istanbuldaki merkezde denerek bizden saklanan''Borçlular Listesi''ni,Denetçinin açık adresini,Makbuz ve faturaları görmek istediğimi söylediğimde,''SEN KİM OLUYORSUNDA BİZDEN HESAP SORUYORSUN? denerek resmen kovuldum...

Bu durumda bana ne yapmamı önerebilirsiniz?

Hepinize teşekkürler...
Old 22-01-2004, 22:32   #2
dam

ersin bey,ben de sizin gibi club prestij madurlarındanım sorununuzu anlıyorum ama bildiğim kadarıyla hukuk bürolarının ,emsal teşkil edecek,kazanılmış davaları var ama nasıl ulaşacağımı bilemiyorum eğer siz bir çözüme ulaşabildiyseniz birlikte hareket edelim teklifi getirmek istiyorum bana ulaşırsanız sevinirim.duran ali mısırlıoğlu
Old 02-02-2004, 15:02   #3
Av. SARAN

Bir avukat olarak bazı sorunlarınıza çözümü burada aramanızı anlayamıyorum. Onlarca kişi yıllardır mağdur ediliyor ve sizler eliniz kolunuz bağlı oturuyorsunuz. Bu sorununuzu ancak bir avukattan hukuki yardım alarak çözebilirsiniz.

Zira yıllarca bunun eğitimini alan avukatlar, daha önce aynı türden bir davaya bakmasalar bile sorunu çözmek için hangi yollara başvuracaklarını bilirler. Sizlerin karda kışta saatlerce yol giderek halledemediğiniz işi, bürolarında yazacakları bir dilekçe veya bir telefonla halledebilirler ve kimse de avukata "Sen kim oluyorsun da hesap soruyorsun" diyemez, hiçbir avukat kendine bunu söyletmez.

Bu nedenle lütfen bir avukata başvurun ve bir emek karşılığı elde edilen emsal kararlara onun vasıtasıyla ulaşın.
Old 07-02-2004, 18:28   #4
Ersin Gökçen

Sayın Saran,
Bu konuyu buraya taşımamın 3 nedeni vardı:
1- Kamuoyunun bilgisine sunmak
2- Diğer Patara üye/mağdurlarıyla irtibat kurarak güç birliği oluşturmak,
3- Varsa bu duruma hukuki çözüm tavsiyesi almak.
-Ama bu tavsiye,''avukat tutacağınıza neden buralara yazıyorsunuz'' şeklinde olmamalıydı.O zaman bu ve benzer sitelerin biz hukukçu olmayanlara hiç açılmaması veya sitenin başlığına PROBLEMLERİNİZ İÇİN AVUKAT TUTUN diye yazması gerekmezmiydi?-

Saygılarımla,
Ersin Gökçen

(Bu arada, birbiriyle teması olmayan üyelerin en az 1/3 ünü bir araya toplayıp ta olağanüstü genel kurul çağrısı yapma imkanı dışında,'bir dilekçe ile' işi çözecek bir avukat varsa lütfen e-mail ime bildirin.Seve seve başvurmaya hazırım.)

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04184604 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.