Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istiyorum lütfen yardım

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2008, 10:09   #1
Konuk

Varsayılan boşanmak istiyorum lütfen yardım

eşimden ayrılalı bir ay oldu, eşim boşanma davası açtı bana duruşma günü tebliğ edildi. Karşılıklı ikimizde boşanmak istiyoruz yapmış olduğu iddialara duruşma öncesi herhagibir cevap vermem gerekiyormu? yoksa geçimsizliğimize şahit olan kişilerle duruşmada hazır olmamız yeterlimi. ayrıca eşim boşanma davasını ikamet ettiğimiz yerde değil anne ve babasının bulunduğu yerde açmış benim oraya gitmem şartmı, son altı ay ikamet edilen yerde dava açılmamsı usule uygunmu lütfen yardım edin. bu konuda bire bir yardım edebilecek kişi varsa mail adresinide verirse sevinirim.
Old 09-04-2008, 11:14   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Sayın Katılımcı,

Eşinizin dava açtığı yer aynı zamanda kendisinin şu anda yerleşim yeri ise yani ikamet ettiği yerse açılan dava usule uygundur. Çünkü boşanma davalarında üç ayrı yetki kuralı vardır, davacının ve davalının yerleşim yerleri ve her ikisinin son altı aydır birlikte oturduğu yer mahkemesi. Eğer dava açılan yerde eşiniz ikamet etmiyorsa yetkisizlik ilk itirazında bulunabilirsiniz.

Davaya yanıt vermeniz zorunlu değildir ama sizin yararınızadır. Şöyle ki yanıt vermezseniz her şeyi inkar etmiş olursunuz, delil göstermeniz ve kendi isteklerinizi, iddialarınızı daha sonra ileri sürmeniz imkansızlaşır. Bu nedenle davaya yanıt dilekçesinde sizin ileri sürdüğünüz olguları, istekleri ileri sürmeniz sizin yararınızadır.

İlk duruşmada tarafların hazır olması sağlanacağı için delil bildirimi daha sonra yapılacaktır, tanıklar daha sonra dinlenecektir.

Eğer anlaşmalı boşanmak istiyorsanız en az bir yıldır evli olmanız gerekmektedir. Bu koşul varsa eşinizle aranızda boşanma protokolü düzenleyerek nafaka, tazminat gibi konuları bir anlaşmaya bağlayabilirsiniz.

Size e-posta adresi vermemiz mümkün değildir, doğrudan yardım alacağınız kişi bulunduğunuz yerdeki avukat meslektaşlarımızdır. Size verilen süre içinde yanıt vermek, haklarınızı yitirmemek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz yerdeki baronun adli yardım birimine başvurmanızı öneriyorum.
Old 09-04-2008, 13:24   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk; boşanmayı sizin de bir an önce istediğinizi düşünmekle yanıt vereceğim;

Maddi açıdan gidebiliyorsanız, davanın açıldığı yere gidin ve duruşmaya girin eğer eşiniz de bizzat duruşmada bulunursa, hakim sizlere boşanma iradenizin ciddiyeti ve samimiyeti üzerine ayrıca boşanmanın kişisel ve mali sonuçları üzerine sorular soracaktır.

Karşılıklı olarak tüm hususlarda anlaşmış iseniz, aile mahkemesi yargıcı boşanmanıza karar vericektir.Bu hususlar; boşanma isteği ve kabulü, maddi ve manevi ödence talep edilip edilmediği, yine nafaka talep edilip edilmediği ve karşılıklı talep ve kabul var ise miktarının ne olacağı, çocuk varsa velayet ve yine nafaka, ev eşyalarını paylaşıp paylaşmadığınız soruları ve yine ortak mal varlığının paylaşımı ile ilgili mutabakata varıp varmadığınız hususlarıdır.

Tüm bu hususların yazıya geçirilmesi aynı zamanda, duruşmada size ve yargıca kolaylık da sağlayacaktır.

Karşılıklı olarak siz ve davacı hazır bulunursanız, tanığa gerek yoktur.

Eğer boşanma kararınızda tereddüt var ise, tebligatın elinize geçmiş olduğu tarihten itibaren "10 gün" içinde yetki itirazında bulunabilirsiniz.

Mahkeme gerekli incelemeyi, araştırmayı yapıp sonucuna göre karar verecektir.

Mevcut durumunuza uygun biçimde hareket edebilir ve yine bir meslektaşımızdan bire bir yazılı ve ya sözlü yardım da alabilirsiniz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi