Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Aihm Kararları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-03-2002, 22:11   #1
glossator

Mutsuz Aihm Kararları

Anayasa gereğince yetkili organlarca imzalanıp yürürlüğe giren ve iç hukukumuzun parçası haline gelen uluslararası antlaşmaların en önemlilerinden olan AİHS , getirdiği güvence mekanizmaları itibariyle, pratik yaşamda en çok geçerliliği olan ( AİHMsayesinde) sözleşme kurallarının aslında dışarıdan bir dayatmaya gerek kalmaksızın uluslararası yükümlülükler gereği de olarak iç hukukta doğrudan uygulanması gerekir. ancak ne yazık ki uygulama, bu konuda oldukça mesafeli durmakta. bu durum da, ileride Strasbourg organlarınca mahkumiyet kararı verilmekle sonuçlanmakta. bunun nedenlerini sorgulamamız gerekir.
Old 15-03-2002, 22:09   #2
nus

Varsayılan Sorgulayalım

Merhaba glossator,
Sorgulayalım. Haydi bize yol gösterin lütfen.
Saygılar
Old 12-08-2006, 21:02   #3
PINAR YILMAZ

Varsayılan Ahİs

Sayın Glossator,başta AHİS olmak üzere zaten bir çok uluslararası sözleşme içhukukumzda doğrudan uygulanmaktadır.Biliyorsunuz anayasamızda 1999 yılında yapılan değişikliğin temel sebebide Anayasayı AHİS'e uyarlamaktı.Fakat her konuda olduğu gibi bu konuda da uygulamayla düzenlemenin aynı olabilmesi için zamana ihtiyaç var.Bence bizim hukukumuz da bu standartlar doğrultusunda ilerliyor.Her ne kadar bu ilerleme çok yavaş olsada...
Old 15-08-2006, 10:06   #4
pia

Uluslararası andlaşmalar ve uluslararası mahkeme kararlarının Türk hukukundaki konumu benim kafamı çok karıştıran bir alan. Anayasanın 90. maddesi insan hakları konusunda uluslararası andlaşmaların kanun hükmünde olduğunu ancak anayasaya uygunluk denetiminden geçmeyeceğini söylüyor. Yani uluslararası andlaşmalar anayasa-kanun arası bir yerde sıkışıyor.
Bir yandan diyorum ki eğer uygulamayacaksak neden imzalıyoruz, ancak öte yandan Abdullah Öcalan'ın yeniden yargılanması, Orhan Pamuk davası görülürken AB temsilcilerinin gelip mahkemeyi inceleyip(!) sonra bizim bağımsız yargımızla ilgili beyanat vermesi, kınaması falan bana çok yanlış geliyor.
Old 16-08-2006, 15:37   #5
avadil

Türk Yargı mercileri Avrupa İnsan Hakları Mahkmesi kararlarının uygulanmasına malesef temkinli yaklaşıyorlar.. Türk Yargı sistemi malesef AHİM politik bir merci gibi alglıyor. AHİM kararlarının uygulanması zaman alacak gibi geliyor bana. Yargıtay Onursal Başasavcısı Vural Savaş ve Sabih Kanadoğlu AHİM Türkiye ile verdiği kararların Politik ve Önyargılı olduğunu iddia ediyorlar. AHİM' in verdiği kararlaar eleştirielebilir... İnsan Hakları Mahkmesi Kıbrıs Lizidou davasında verdiği karar bence politik ve önyargılı...
Old 16-08-2006, 23:05   #6
stajyer_ss

ülkemizde siyasi organların hayati konulardaki düzenlemeleri,dış baskılar!nedeniyle ve dostlar alışverişte görsün mantığıyla yapmasındanaçıkçası bir hukukçu olarak çok utanıyorum.neden zorlamaya ihtiyaç duyuyoruz acaba?
Old 03-12-2008, 17:14   #7
hülya demir

Merhaba,AİHM"ce verilmiş kararım var.tazminata hükmedildi.Tazminatı hangi kurumdan isteyeceğim bu konuda bilgisi olanların bilgi vermelerini istiyorum
Old 04-12-2008, 02:12   #8
Armanaltunkaya

Sayın Hülya Demir;

Mahkeme, ödenmesi gereken miktar için resen bir süre belirleyecektir. Normal olarak bu süre kararın kesinleşmesi ve bağlayıcı hale geldiği tarihten itibaren üç ay olacaktır. Mahkeme ayrıca belirlenen sürenin aşılması halinde, normal olarak ödeme dönemi için, Avrupa Merkez Bankasının belirlediği en düşük ödünç faizine 3 puan eklenerek belirlenen miktara eşit bir basit faizin, gecikme faizi ödenmesine hükmedecektir.

Bu şekilde bir bilgiye ulaştım ancak tam olarak istediğinizi anlayamadığım için size yeteceğinide düşünmüyorum. Sonuç olarak bu süre içinde ayrıca bir işlem yapmanız gerekmediğini düşünmekteyim.Umarım size faydası olur..
Old 04-12-2008, 09:14   #9
hülya demir

Alıntı:
Yazan Armanaltunkaya
Sayın Hülya Demir;

Mahkeme, ödenmesi gereken miktar için resen bir süre belirleyecektir. Normal olarak bu süre kararın kesinleşmesi ve bağlayıcı hale geldiği tarihten itibaren üç ay olacaktır. Mahkeme ayrıca belirlenen sürenin aşılması halinde, normal olarak ödeme dönemi için, Avrupa Merkez Bankasının belirlediği en düşük ödünç faizine 3 puan eklenerek belirlenen miktara eşit bir basit faizin, gecikme faizi ödenmesine hükmedecektir.

Bu şekilde bir bilgiye ulaştım ancak tam olarak istediğinizi anlayamadığım için size yeteceğinide düşünmüyorum. Sonuç olarak bu süre içinde ayrıca bir işlem yapmanız gerekmediğini düşünmekteyim.Umarım size faydası olur..
AİHM karanını kesinleşmesi için 3 aylık süreyi anladım.Benim sorunum şu bu tazminatı hangi kurumdan isteyeceğim.İçişleri Bakanlığı mı.Dışişleri Bakanlığı mı Başbakanlık mı
Old 04-12-2008, 12:56   #10
Armanaltunkaya

Bu konuyla ilgili çok daha net kaynaklardan size bilgi almaya çalışacağım ancak sizden en azından bugün için izin isteyeceğim. Bugün biraz yoğun günümdeyim
Aslında yardımcı olmak anlamında birşeyler yollayacaktım ancak yanlış bilgi verip insanların kafasınıda karıştırma ihtimali karşısında yazmamanın daha doğru olacağına karar verdim. Ancak siz hangi konuda ne zaman ve hangi kurum aleyhinde karar verildiği konusunda bir bilgi verirseniz ben o açıdan hem daha doğru hemde sizin için daha yararlı olacak bilgiyi kendini yetiştirmiş kişilerden almaya çalışabilirim.

Old 04-12-2008, 18:27   #11
aqua

Varsayılan AİHM Kararlarının Ödenmesi

AİHM Kararları TC Devleti tarafından temyiz edilmediği takdirde,size Dışişleri Bakanlığının İnsan Hakları ile ilgili bölümünden bir yazı gelecektir.Bu yazı 3 ay sonra size ulaşacaktır.Bu yazı içeriğinde başvurucunun vekalet sureti(Mahkeme veznelerinden harçlandırılmış)üzerine baro pulu yapıştırılacak.Ayrıca başvurucunun ve sizin vergi,TC numaralarınız,adres,banka hesap numaranız vb.bilgileri göndermeniz gerekiyor.Kararın verilmesinden temyiz olmaz ise 6 ay sonra hesabınıza para yatacaktır.Genellikle başvurular spesifik konu olmadığı takdirde temyiz olmamaktadır.AİHM tazminatlarının ödenmesi ile ilgili prosüdür kısaca bu şekildedir.İyi çalışmalar dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi