Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapu iptal davaları-avukatlık ücretinin tahsili ?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-04-2008, 14:22   #1
av.pergamon

Önemli tapu iptal davaları-avukatlık ücretinin tahsili ?

Arkadaşlar Merhaba ;
Benim sorunum müvekkile karşı açılan tapu iptal davası ile ilgili . Karşı taraf müvekkilin sahip olduğu iki daireyi talep ediyor. Dava sonunda tahminimce bir dairenin müvekkile (davalıya ) diğerinin ise davacıya ait olduğuna karar verilecek .
Bu durumda biz davalı vekili olarak reddedilen kısım üzerinden avukatlık ücretine hak kazanıyoruz . Ancak davacının bu davada kazanacağı daireden başka hiçbir malı mülkü yok . Benim tek şansım davacının kazanacağı daireden ; ücretimi tahsil yoluna gitmek ANCAK ..
Dava gayrimenkulun aynına ilişkin olduğundan kesinleşmeden işlem yapılamıyor : tabi ki bizde avukatlık ücretini icraya koymak için davanın kesinleşmesini bekleyeceğiz.. yoksa yanlış mı düşünüyorum ?
Eğer kesinleşmeyi beklersem davacının gayrimenkulu hemen satıp kaçacağını veya en iyi ihtimalle devredeceğini düşünüyorum . Sizce ne yapabilirim . Selamlar .................

Old 09-04-2008, 15:15   #2
Av.Turhan Demiroğlu

1-Dava sırasında taşınmazların tapu kayıtlarına tedbir konmuş olmalı. Dolayısıyla karar kesinleşmeden tedbir de kalkmayacaktır.

2.Daire davacının "haline münasip evi" sayılabilecek vasıfta ise meskeniyet itirazına konu olabilecektir.

3.Kararın kesinleşmesinden önce ihtiyati haciz düşünülebilir.

Saygılarımla...
Old 09-04-2008, 15:34   #3
av.pergamon

Sayın Turhanoğlu :teşekkür ederim ,
Asıl dava kesinleşmeden biz avukatlık ücretini takibe koyabilirmiyiz yoksa sizin düşünceniz bunu bir alacak davası gibi düşünüp -icraya koymadan önce- ihtiyati haciz istemiyle mahkemeye mi başvuralım ? Saygılar
Old 09-04-2008, 15:40   #4
Av.Turhan Demiroğlu

Karar kesinleşmeden avukatlık ücretinin icraya konması mümkün değil. Ancak ihtiyati hacze engel değil bu durum diye düşünüyorum. Değindiğim bu nokta kararın verildiği tarihle kararın kesinleşme tarihi arasında geçerli ve alacağınızı teminat altına almak için başka bir yol görünmüyor. Haliyle ilamsız takip yapılacak...

Saygılarımla.
Old 09-04-2008, 15:41   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan av.pergamon
Karşı taraf müvekkilin sahip olduğu iki daireyi talep ediyor. .....
Eğer kesinleşmeyi beklersem davacının gayrimenkulu hemen satıp kaçacağını veya en iyi ihtimalle devredeceğini düşünüyorum .

Karar kesinleşmeden, müvekkilinize ait daireyi nasıl satabilir ya da devredebilir ki?
Old 09-04-2008, 17:13   #6
FYLOZOF

Şu anda İki daire de müvekkilinizin adına ise, farzedelimki mahkeme bir daire açısından, tapu iptali ve tescil kararı verdi, bu karar kesinleşmeden, her iki dairenin doğal olarak tapusu zaten müvekkilinizin adına kayıtlı duracaktır.
Old 09-04-2008, 18:13   #7
av.pergamon

Sn Aladağ : Şuanda tapular müvekkilin üzerinde : ancak mahkeme bir tanesi için davalı adına tescil kararı verip bu karar kesinleştiğinde :kesinleştiği gün : tapu davalı adına geçebilecek ve oda aynı gün devredebilecek . Sorun benim kesinleşme tarihinde nasıl bu alacağı icraya koyup kesinleştirip daha sonra bu alacak için gayrimenkul haczi yapacağım ?
Yani dava kesinleşmeden önce elimdeki mahkeme kararı ile yapabileceğim bir şey varmı ?
Old 10-04-2008, 09:38   #8
recepbarlas

Kararın kesinleştiği gün avukatlık ücreti yönünden ithiyati haciz kararı alırsınız.İlama dayalı olduğundan da teminat da istenmez.Siz de tapu devri yapıldıktan sonra hemen haczinizi koyabilirsiniz.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi