Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

internette sadakatsizlik sebebi ile boşanma

Yanıt
Old 13-08-2009, 10:34   #1
AVHTC

Varsayılan internette sadakatsizlik sebebi ile boşanma

Merhabalar,
Müvekkilim görme engellidir ve müzik öğretmenliği yapmaktadır.Eşinin şüpheli hareketlerini tespit ederek msn ve facebook ta yazışmalarını bulmuştur.İnternet üzerinden lezbiyen sitelere girdiğine dair ve başka kişilerle görüşme kayıtlarının çıktılarını almıştır.Evlilik birliğinin temelden sarsılması sebebiyle dava açmayı düşünüyorum.Küçük çapta bir araştırma yaptım ancak yeterli olmadığına inanıyorum.Sadakatsizlikle ilgili bir kaç yargıtay kararı buldum ancak bazı görüşlere göre zina hükmünde olduğu söyleniyor.Bunun da en az 6 ay devam etmesi gerekli deniyor.Konu ile ilgili Yargıtay kararlarına ulaşmam gerek .Ayrıca kusurlu eşin delil olabilmesi için telefon kayıtlarını istetmek mümkün müdür?Mahkemeler bu gibi durumlarda gsm operatörlerinden araştırma isteyebiliyor mu? Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.
Old 13-08-2009, 11:58   #2
av.araf

Alıntı:
Yazan AVHTC
Merhabalar,
Ayrıca kusurlu eşin delil olabilmesi için telefon kayıtlarını istetmek mümkün müdür?Mahkemeler bu gibi durumlarda gsm operatörlerinden araştırma isteyebiliyor mu? Vereceğiniz bilgiler için teşekkür ederim.

Mahkemeye telefon numaralarını belirtip kayıtlarının istenmesini talep ettiğiniz takdirde GSM operatörlerinden görüşme detayları geliyor.Bu detaylarda yalnızca numaralar ve görüşme saatleri ile süreler belirtiliyor.Gelen kayıtlar içerisindeki numaraların kimlere ait olduğunu tespit etmek ve müvekkilinizin eşinin bu kişilerle hangi amaçla görüştüğünü tespit etmek biraz zor olabilir.Birde kusurlu eşin kullandığı bilgisayarı inceleme altına aldırabilirsiniz.Geçmişe ait sitelere girişler ve görüşmeler kullanıcı tarafından silinsede bilgisayar hafızasında saklanıyor sanırım ve uzmanlar tarafından tespit edilebiliyor.
Old 13-08-2009, 17:18   #3
Av. Taner BAŞ

Site üzerinde bu fikri bu gün başka bir soru üzerine daha paylaştım ancak;

Bilgisayar kayıtları üzerindeki incelemerle ilgili olarak Serhat Koç adlı meslektaşımızın bir internet sitesinde (bilişim hukuk) yayınlamış olduğu makalesinden küçük bir alıntı yapmak istedim.

Av. Serhat Koç

Son dönemde hukuk davalarında ve özellikle de boşanma davalarında, hukuka aykırı şekillerle elde edilmiş delillerin mahkemelere sunulmasında veya hukuka aykırı delillerin mahkemelerce toplanması taleplerinde bir artış söz konusu. Bu nedenle; hak arama hürriyeti ile diğer temel haklar arasında ortaya çıkan bir çatışmadan bahsedebiliriz.
......

Taraflardan birinin talebi ile karşı tarafın telefonu, bilgisayarı üzerinde inceleme yapılarak kayıtlı, alınan, gönderilen mesajlarının tespitinin yapılması şeklindeki bir inceleme kişinin hem özel hayatına müdahale olacağı hem de özel hayatına müdahale olacağından reddedilmelidir. Ancak, haberleşme hürriyeti temel haklardan biri olmakla birlikte karşı tarafın rızası halinde iletişimin tespiti yapılıp delil olarak değerlendirilebilir, bu şartta bu haktan vazgeçilmiş olunur.

Makale uzun olup; ben sadece fikir vermesi açısında sonuç kısmından çok kısa bir kesit sunmayı uygun buldum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi