Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma süresince çoçugun durumu

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 12-02-2013, 14:54   #1
bükre

Varsayılan boşanma süresince çoçugun durumu

iki aylıkbir bebegim var ama eşimle anlaşamıyoruz boşanmak istiyorum fakat eşim boşanmak istiyorsam bebegi bırakıp gidecegimi söylüyor velayet davası açsam bebek bana kalır biliyorum fakat dava açıp sonuçlanana kadar babası bana vermek istemiyor hukuken ne yapabilirim emdiği için bir gün bile babasında kalsın istemiyorum ondan davayı işleme sokamadım cvp verirseniz tşk ederim
Old 12-02-2013, 20:59   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

İki aylık bebek annenin bakımı ile yaşar. Boşanma dava açmanız ile birlikte "tedbiren" velayetin tarafınıza verilmesini talep edebilirsiniz.

Boşanma davası süresince nihai karar verilinceye kadar tedbir niteliğinde verilen velayet kararı ile çocuğunuz yanınızda kalacaktır.

Baba ile kişisel ilişkisi düzenlenir ki, iki aylık bebek için bu süreler asgari düzeyde olacaktır. Gece yatılı olarak babaya verilmesi düşünülemez.

Eğer boşanma kararında iseniz; boşanma istemlerinizin yanında tedbiren ve nihai olarak velayetin tarafnııza verilmesini, çocuğunuz ve kendiniz için nafakaya hükmedilmesini ve ayrıca maddi tazminat ve manevi tazimnat istelerinize karar verilmesini isteyebilirsiniz. Yine boşanma davası süresince evden ve ev eşyalarından sizin ve çocuğunuzun yararlanmasına yönelik tedbir kararı verilmesini isteyebilirsiniz.

Eşiniz şiddet uyguluyorsa en yakın aile mahkemesinden eşinizin evden uzaklaştırılmasını, çocuğunuzun velayetinin tarafınıza verilmesini ve nafakaya hükmedilmesini de acilen istemeniz de mümkündür.

Lütfen haklarınızı bir avukat ile birlikte arayınız. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesini bir dilekçe ile talep edebilirsiniz. İlçede iseniz adliye binaları içindeki adli yardım büroları yol gösterecektir.

Saygılarımla..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi