Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İçkili yer bölgesi işletme ruhsatı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-10-2013, 15:18   #1
hüsnü gökulu

Varsayılan İçkili yer bölgesi işletme ruhsatı

selam;
Müvekkil belediye sınırları dışında gazino olarak kullanma amacı ile uygulama imar palanı yaptırıyor.Bu plan il genel meclisi tarafından onaylanıyor.
İş yeri açma ve çalışma ruhsatı almak için başvurduğunda,içkili yer bölgesi dışında kaldığı gerekçe gösterilerek talebi ret ediliyor.
benim sorum şöyle;
a)Gazino amaçlı kullanılmak üzere yapılan uygulama imar planının il genel meclisinde kabul edilmesi içkili yer bölgesi olarak kabul anlamına gelir mi.
b)İçkili yer bölgesi dışındaki yere gazino amaçlı uygulama imar planının kabülüne karar veren il genel meclisinin(valiliğin) müvekkilin uğradığı zarardan sorumluluğu varmıdır.Nelerden sorumludur.
Teşekkür ederim.
Old 24-10-2013, 11:00   #2
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan hüsnü gökulu
a)Gazino amaçlı kullanılmak üzere yapılan uygulama imar planının il genel meclisinde kabul edilmesi içkili yer bölgesi olarak kabul anlamına gelir mi?
Gelmez.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Yönetmelik’in ilgili hükümleri aşağıda sunulmuştur:

BİRİNCİ BÖLÜM
İçkili Yer Bölgesi
İçkili yer bölgesinin tespiti
Madde 29- İçkili yer bölgesi, mülki idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından tespit edilir.
İçkili yer bölgesi haricinde içkili yer açılamaz.
İçkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yerler
Madde 30- İçkili yer bölgesi;
a) Hükümet binaları, hapishane ve ıslah evleri; her türlü mabet, dini kurum ve kuruluşlar; sanat müesseseleri, maden ocakları, inşaat yerleri; patlayıcı, parlayıcı, yanıcı ve benzeri tehlikeli maddeler üretilen, satılan ve depolanan yerler ile gaz dolum tesisleri yakınında,
b) Konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyolları ve karayollarının her iki tarafında sınır çizgisine ikiyüz metreden yakın mesafe içinde,
c) Otogar ve otobüs terminallerinde,
d) Resmi ve özel okul binaları, ilk ve orta öğretim öğrencilerinin barındığı öğrenci yurtları ile anaokullarına yüz metreden yakın mesafe içinde,
tespit edilemez.
222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamına girmeyen eğitim-öğretim kurum ve tesisleri ile öğrenci yurtları ve (a) bendinde belirtilen yerler için mahalli şartlar dikkate alınarak belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından belirli bir mesafe, tayin ve tespit edilir.
Karar ve krokinin hazırlanması
Madde 31- Tespit edilen içkili yer bölgesi, belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından karar şeklinde tutanağa geçirilir ve karara adres bilgilerinin bulunduğu tasdiklenmiş ölçekli kroki eklenir.
Alıntı:
b)İçkili yer bölgesi dışındaki yere gazino amaçlı uygulama imar planının kabülüne karar veren il genel meclisinin(valiliğin) müvekkilin uğradığı zarardan sorumluluğu var mıdır?
İmar planının kabulüne karar veren mercilerin veya kişilerin sorumluluğu bulunmamaktadır. İmar planları içkili yer belirlenmesine elverişli değildir.

Saygılarımla
Old 26-10-2013, 18:51   #3
hüsnü gökulu

Alıntı:
Yazan Av.Armağan Konyalı
Gelmez.

İşyeri Açma ve Çalışma Ruhsatları Hakkında Yönetmelik’in ilgili hükümleri aşağıda sunulmuştur:

BİRİNCİ BÖLÜM
İçkili Yer Bölgesi
İçkili yer bölgesinin tespiti
Madde 29- İçkili yer bölgesi, mülki idare amirinin genel güvenlik ve asayiş durumu hakkındaki görüşü doğrultusunda belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından tespit edilir.
İçkili yer bölgesi haricinde içkili yer açılamaz.
İçkili yer bölgesi olarak tespit edilemeyecek yerler
Madde 30- İçkili yer bölgesi;
a) Hükümet binaları, hapishane ve ıslah evleri; her türlü mabet, dini kurum ve kuruluşlar; sanat müesseseleri, maden ocakları, inşaat yerleri; patlayıcı, parlayıcı, yanıcı ve benzeri tehlikeli maddeler üretilen, satılan ve depolanan yerler ile gaz dolum tesisleri yakınında,
b) Konaklama yerleri hariç olmak üzere, otoyolları ve karayollarının her iki tarafında sınır çizgisine ikiyüz metreden yakın mesafe içinde,
c) Otogar ve otobüs terminallerinde,
d) Resmi ve özel okul binaları, ilk ve orta öğretim öğrencilerinin barındığı öğrenci yurtları ile anaokullarına yüz metreden yakın mesafe içinde,
tespit edilemez.
222 sayılı İlköğretim ve Eğitim Kanunu ile 625 sayılı Özel Öğretim Kurumları Kanunu kapsamına girmeyen eğitim-öğretim kurum ve tesisleri ile öğrenci yurtları ve (a) bendinde belirtilen yerler için mahalli şartlar dikkate alınarak belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından belirli bir mesafe, tayin ve tespit edilir.
Karar ve krokinin hazırlanması
Madde 31- Tespit edilen içkili yer bölgesi, belediye sınırları ve mücavir alanlar içinde belediye meclisi, bu sınırlar dışında il genel meclisi tarafından karar şeklinde tutanağa geçirilir ve karara adres bilgilerinin bulunduğu tasdiklenmiş ölçekli kroki eklenir.

İmar planının kabulüne karar veren mercilerin veya kişilerin sorumluluğu bulunmamaktadır. İmar planları içkili yer belirlenmesine elverişli değildir.

Saygılarımla

Sayın Konyalı;Cevabnız için teşekkür ederim.
İmar uygulama izni verllmeden ve işyeri ruhsatı için başvuru tarihinde içkili yer bölge tespiti yapılmamış ise durum nedir.Teşekkür
Old 27-10-2013, 17:26   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan hüsnü gökulu
işyeri ruhsatı için başvuru tarihinde içkili yer bölge tespiti yapılmamış ise durum nedir?
Başvuru kazanılmış hak oluşturmaz. Ancak ve ancak işyeri ruhsatı almak kazandırıcı hak oluşturur.

1- Bu nedenle, henüz içkili yer bölgesi tespit edilmeden başvuru yapılsa bile, bu başvuru, tespit yapıldıktan sonra ruhsat almaya yetmeyecektir.

2- Tespit hâlâ yapılmadıysa da durum aynıdır. İçkili yer bölgesi belirlenene kadar ruhsat verilemez. (Madde 22-İçkili yer bölgesi haricinde içkili yer açılamaz.)

Yukarıdaki durumda ruhsat başvurunuzu reddi işleminin iptali için idari dava açmanız yarar getirmez kanısındayım.

Tespit yapılmaması halinde, tespiti yapmakla görevli olan merci aleyhine hukuki yollara başvurabilirsiniz.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi