Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tam yargı davası zamanaşımı- ceza zamanaşımı hakkında...

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 19-12-2012, 15:47   #1
Av. Naif ŞAŞMA

Kitap tam yargı davası zamanaşımı- ceza zamanaşımı hakkında...

Bildiğiniz üzere tam yargı davası açılması için İYUK 13 gereği; 1 yıl ve 5 yıllık zamanaşımı süreleri mevcut. Karayolları Genel Müdürlüğüne açılacak hizmet kusuru sebepli (sinyalizasyon hatası) trafik kazasından doğan tam yargı davası idari mahkemede açıldığında, zamanaşımı süresine eylemin taksirli yaralama suçu olmasından ötürü ceza zamanaşımı yani uzamış zamanaşımı uygulanır mı???

bilgi sahibi olanlardan Danıştay kararı eklemelerini rica ederim.
Old 20-12-2012, 13:08   #2
av.esra2009

sevgili meslektaşım İdari Yargılam Usulüne göre açılacak tam yargı davalarında uzamış zamanaşımı süreleri uygulanmaz. Ben de önüme gelen son dosya ile ilgili araştırmam sonucu bu bilgiye ulaştım...Danıştay kararı da aradım ancak bulamadım. Yalnız devletin yani idarenin cezai ehliyeti olmadığından uzamış ceza zamanaşımı süreleri idari yargılamada uygulanmadığını uzman hukukçu makalesinde okudum. Bana da mantıklı geldi. Benim de sorum buydu çünkü müvekkil terör saldırısı sonucu mağdur olmuştu...
Old 23-12-2012, 18:14   #3
Av. Naif ŞAŞMA

Değerli meslektaşım, yanıtınız için çok teşekkür ederim ancak bizim olayımızda biraz farklılık mevcut, sinyalizasyon hatası sebebiyle karayolları genel müdürlüğü'nün taksirli yaralamaktan ötürü sorumluluğu olabilir cezai anlamda. Bu sebeple farklılık olabilir benim kanaatim ama mahkemeler ne takdir eder bilemem davayı açtım ben
Old 23-12-2012, 21:55   #4
Armağan Konyalı

Alıntı:
Yazan Av. Naif ŞAŞMA
karayolları genel müdürlüğü'nün taksirli yaralamaktan ötürü sorumluluğu olabilir cezai anlamda.
Ben hiç Karayolları Genel Müdürlüğünün hapse girdiğini görmedim.

Bakınız:
TCK
MADDE 20 (1)
(2) Tüzel kişiler hakkında ceza yaptırımı uygulanamaz. Ancak, suç dolayısıyla kanunda öngörülen güvenlik tedbiri niteliğindeki yaptırımlar saklıdır.
Old 23-12-2012, 22:01   #5
Av. Naif ŞAŞMA

Yetkilisinin cezai sorumluluğu olur anlamında kullanmıştım üstadım. En nihayetinde bakım ve gözetim yapmakla görevlendirilmiş bir yetkili vardır. Onun sorumluluğu olur. Bu fiilin suç olmadığını gostermez ayrıca. Ama pek tabi ki idari yargı alanı kendi yargı duzenine has özellikte. Çok teşekkürler paylaşımınız için.
Old 23-12-2012, 23:21   #6
av.esra2009

Devletin cezai ehliyeti yoktur bu nedenle uzamış ceza zamanaşımı süreleri uygulanmaycağını düşünüyorum. Svegili meslektaşım umarım davanız kabul olur ancak sonucunu unutmaz iseniz ve paylaşırsanız ben de öğrenmiş olurum...teşekkürler
Old 23-12-2012, 23:27   #7
Av. Naif ŞAŞMA

Ben hukukun bütün olduğunu, davacısı davalısı aynı olan somut olgu için adli yargıda dava görüldüğünde zamanaşının uzayacagını ve dolayısıyla davanın kabul edilecegini bunun yanında idari yargıda aksi durumun söz konusu olacağını belirttim. Bu durumun hukukun bölündüğünü ve adalet duygusunu zedeleyecegini belirttim. Sonucunu paylaşacağım. Büyük ihtimal ile ilk incelemede ret olacaktır. saygılar.
Old 21-09-2013, 12:13   #8
av.elvan

Varsayılan sonuç?

Sayın meslektaşım ilk inceleme sonucu ne oldu?
Old 04-10-2013, 16:28   #9
Av. Naif ŞAŞMA

T.C.
.....
İDARE MAHKEMESİ
ESAS NO : 2013/...
İLK İNCELEME TUTANAĞI
İLK İNCELEME TARİHİ : 14/01/2013
ADLİ YARDIM TALEBİ : Yok
HARÇ PULU : Ödenmiş
POSTA GİDERİ : Ödenmiş
BARO PULU : Var
YÜRÜTMENİN DURDURULMASI İSTEĞİ : Yok
DURUŞMA İSTEĞİ : Yok
DELİL TESPİTİ İSTEĞİ : Yok
HEYET BİLGİSİ : Heyetli
a) GÖREV : İdare
b) YETKİ : Yetkimizde
c) İDAR İ MERCİ TECAVÜZÜ : Sorun Yok
d) EHLİYET : Ehliyetli
e) İDARİ DAVAYA KONU OLACAK
KESİN VE YÜRÜT ÜL MESİ GEREKEN
BİR İŞLEM OLUP OLMADIĞI : Sorun Yok
f) SÜRE AŞIMI : Süresinde
g) HUSUMET : Sorun Yok
h) 3. MADDEYE UYGUNLUĞU : Uygun
i) 5. MADDEYE UYGUNLUĞU : Uygun
İLK İNCELEME RAPORU :
TEBLİGATA
İ l k İ ncelemeyi Y apan
HAKİM
........

Bu döküman elektronik imzalı değildir !

Sayın meslektaşım ; (f) şıkkına göre dava süresinde denildi.... ama benim için hala tereddüt giderilmiş değil. Danıştay ne diyecek acaba???
Old 04-10-2013, 22:24   #10
BALDIRAN

Değerli meslektaşımın belirttiği gibi, uzamış ceza zaman aşımı İdari Yargıda kabul görmüyor. Bu davaların adli yargıda görülmesi (kanaatime göre) zarar gören açısından daha avantajlı. Yargıtay HGK.nun aksi yöndeki ( kişisel kusura dayalı olsa dahi, davalarınb İdareye karşı ve İdari Yargıda açılacağına ilişkin son kararını bu anlamda doğru bulmuyor, pek çok mağduriyete yol açacağını düşünüyorum. (İlgilenen meslektaşlarım açısından,Denizli Barosunun 4. sayısında (Ağustos-Eylül 2013- bu HGK kararının kapsamlı bir eleştrisini yapmaya çalıştım)Saygılar
Old 28-10-2013, 15:41   #11
av.elvan

Sayın meslektaşım Baldıran, YHGK'nın kararına eleştirel bakışı konu alan yazınızı okudum, çok başarılı bir değerlendirme olmuş. Mağduriyetlerin giderilmesi için gerekli düzenlemeler umarım bir an önce yapılır. İyi çalışmalar..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi