Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kesinleşen boşanma davasından sonra talep edilen birikmiş nafaka

Yanıt
Old 21-04-2011, 12:22   #1
garani

Varsayılan kesinleşen boşanma davasından sonra talep edilen birikmiş nafaka

Herkese iyi çalışmalar,
Müvekkilim çocukluk arkadaşım olmakla beraber 2008 yılında açılan anlaşmalı boşanma davası 2009 yılında bitiyor ve karar 11/02/2011 tarihinde temyiz edilmeksizin kesinleşiyor.Boşanma davası kararında ise vaki istek üzerine davacı lehine ''hükmün kesinleşmesinden itibaren'' demek suretiyle aylık 200 TL nafakaya hükmediyor.Fakat boşanan eş birkaç gün önce birikmiş nafaka alacağı adı altında müvekkile icra emri gönderir.Mahkeme kesinlemeden itibaren ödenir demekte ve yargılama sırasında tedbir nafakası söz konusu değildir.Bende şikayette bulunup icra takibinin iptalini talep edeceğim.İzlediğim yolda bir hata var ise uyarmanızı,gittiğim yol doğru ise yüksek mahkeme kararı ile bana yardımcı olabilecek olan meslektaşım var ise yardımcı olmanızı rica edeceğim.Saygılarımla...
Old 21-04-2011, 12:33   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan garani
Herkese iyi çalışmalar,
Müvekkilim çocukluk arkadaşım olmakla beraber 2008 yılında açılan anlaşmalı boşanma davası 2009 yılında bitiyor ve karar 11/02/2011 tarihinde temyiz edilmeksizin kesinleşiyor.Boşanma davası kararında ise vaki istek üzerine davacı lehine ''hükmün kesinleşmesinden itibaren'' demek suretiyle aylık 200 TL nafakaya hükmediyor.Fakat boşanan eş birkaç gün önce birikmiş nafaka alacağı adı altında müvekkile icra emri gönderir.Mahkeme kesinlemeden itibaren ödenir demekte ve yargılama sırasında tedbir nafakası söz konusu değildir.Bende şikayette bulunup icra takibinin iptalini talep edeceğim.İzlediğim yolda bir hata var ise uyarmanızı,gittiğim yol doğru ise yüksek mahkeme kararı ile bana yardımcı olabilecek olan meslektaşım var ise yardımcı olmanızı rica edeceğim.Saygılarımla...

Talep edilen nafaka miktarını da yazsaydınız keşke. Talep edilen miktar 2X200=400 Tl ise, yapacağınız bir şey yok. Daha fazla ise, aşan kısmı iptal ettirebilirsiniz.
Old 21-04-2011, 12:37   #3
garani

şu an talep edilen miktar davanın açıldığı tarihten itibaren işlemiş faiz vekalet ücreti dahil olmak üzere 10.000,00 TL civarında
Old 21-04-2011, 12:40   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan garani
şu an talep edilen miktar davanın açıldığı tarihten itibaren işlemiş faiz vekalet ücreti dahil olmak üzere 10.000,00 TL civarında

Alacaklı vekili ya hesap bilmiyor ya da tarihlerde bir yanlışlık var. 2008'in birinci gününden hesaplasak yine de bu kadar tutmaz. Yıllık nafaka miktarı 2.400 TL.

Az önce yazdığım gibi 400 TL'yi aşan miktarı iptal ettirebilirsiniz.
Old 21-04-2011, 12:47   #5
garani

üstadım bahsettiğim olay davanın açıldığı tarihten bu yana aylık nafakayı işletmiş tedbir nafakası olarak toplam 6.600 TL birikmiş nafaka şu kadar harç şu kadar vekalet ücreti diyerek açmış takibi bahsettiğim gibi hükmün kesinleşmesinden itibaren demekte ki siz bunu iptal edebilirsiniz diyorsunuz.zaten karar 2011 şubatta kesinleşti.bundan önceki kısmı iptal ettirebilirisiniz diyorsunuz.peki karar mevcut mu elinizde?
Old 21-04-2011, 12:56   #6
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan garani
üstadım bahsettiğim olay davanın açıldığı tarihten bu yana aylık nafakayı işletmiş tedbir nafakası olarak toplam 6.600 TL birikmiş nafaka şu kadar harç şu kadar vekalet ücreti diyerek açmış takibi bahsettiğim gibi hükmün kesinleşmesinden itibaren demekte ki siz bunu iptal edebilirsiniz diyorsunuz.zaten karar 2011 şubatta kesinleşti.bundan önceki kısmı iptal ettirebilirisiniz diyorsunuz.peki karar mevcut mu elinizde?

İçtihada neden ihtiyaç duyuyorsunuz? İlamda nafakanın başlangıcı açıkça belirtilmiş, hesap da ortada.
Old 21-04-2011, 12:57   #7
garani

hukuk davalarında genel olarak davanın dayanağı olduğundan sordum.aksi bir karar ile karşılaşmamak adına.
Old 21-04-2011, 12:58   #8
garani

unutmadan karardan kastım kendi davası veyahut yüksek mahkeme idi.
Old 21-04-2011, 13:03   #9
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan garani
hukuk davalarında genel olarak davanın dayanağı olduğundan sordum.aksi bir karar ile karşılaşmamak adına.

Ne yazık ki meslektaşlarımız, yasada açıkça yazan hususlarda bile içtihat arıyorlar.

İlamlı icrada takibin dayanağı ilamdır. Sizin şikayetinizin dayanağı da ilam zaten. Yukarıda yazdıklarınız (kesinleşme tarihi, nafakanın kesinleşmeden itibaren hükmedildiği, nafaka miktarı) doğru ise içtihat aramadan ilama aykırılıktan dolayı şikayetinizi yapınız; ilamda yer almayan alacak tutarı için takip iptal edilecektir.
Old 21-04-2011, 13:11   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan garani

Elinizdeki kararda "kararın kesinleşmesinden itibaren aylık 200 TL yoksulluk nafakasının(Çocuk olmadığını sanıyorum. Varsa İŞTİRAK NAFAKASININ) x'den alınıp Y'ye verilmesine..." demiyor mu? Buna rağmen alacaklı vekili "tedbir nafakası" hesaplayıp, icraya konu ediyorsa içtihada ne gerek var?
Old 21-04-2011, 14:06   #11
Arif Aydın

Artık yerel mahkeme kararlarına da güvenemiyoruz. İlla ki bir yargıtay kararı olsun. Sağlam olsun.
Old 21-04-2011, 14:09   #12
Av.Nevra Öksüz

Sayın garani,

Alıntı:
Yazan garani
Herkese iyi çalışmalar,

Mahkeme kararı sizde ise; mahkeme kararındaki nafakaya ilişkin hüküm fıkrasını tam olarak yazmanız mümkün mü?

Saygılar...
Old 21-04-2011, 14:30   #13
garani

üstad arif aydının da dediği gibi artık hiçbirşeye güvenemz bir hale geldik.daha yeni duruşmadan geldim ve duruşmanın saati 10.40 bu saat olmuş yeni çıkıyorum.bir mahkemenin a dediğine bir mahkeme b diyor.kanun her tarafta yoruma açık bir şekilde yorumlanıyor ve uygulanıyor.karar aramaktan başka şansımız kalmıyor maaslesef sayın meslektaşlarım.topluca cevap vermek gerekir ise;
mahkemenin nafaka hükmü şu ''vaki istek üzerine boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren aylık 200,00 TL yoksulluk nafakasının davalıdan alınıp davacıya verilmesine'' demektedir.tedbir nafakası yargılama sürecinde yok.bayanın avukatı bir adet yoksulluk nafakası takibi ki miktarı 6.600 asıl alacak olmak üzere diğeri de 200,00 asıl alacaklı birikmiş nafaka olmak üzere 2 adet takip başlatmıştır.bizde borcumuzun bu kadar olmadığını beyan edip iptal davası açacağım dedim.yolumun doğru olup olmadığını,doğru ise daha önce bu durumu yaşayan meslektaşımda karar var mıdır diye rica ettim.durumumuz budur aradaşlar.
Old 21-04-2011, 14:37   #14
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan garani
üstad arif aydının da dediği gibi artık hiçbirşeye güvenemz bir hale geldik.daha yeni duruşmadan geldim ve duruşmanın saati 10.40 bu saat olmuş yeni çıkıyorum.bir mahkemenin a dediğine bir mahkeme b diyor.kanun her tarafta yoruma açık bir şekilde yorumlanıyor ve uygulanıyor.karar aramaktan başka şansımız kalmıyor maaslesef sayın meslektaşlarım.topluca cevap vermek gerekir ise;
mahkemenin nafaka hükmü şu ''vaki istek üzerine boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren aylık 200,00 TL yoksulluk nafakasının davalıdan alınıp davacıya verilmesine'' demektedir.tedbir nafakası yargılama sürecinde yok.bayanın avukatı bir adet yoksulluk nafakası takibi ki miktarı 6.600 asıl alacak olmak üzere diğeri de 200,00 asıl alacaklı birikmiş nafaka olmak üzere 2 adet takip başlatmıştır.bizde borcumuzun bu kadar olmadığını beyan edip iptal davası açacağım dedim.yolumun doğru olup olmadığını,doğru ise daha önce bu durumu yaşayan meslektaşımda karar var mıdır diye rica ettim.durumumuz budur aradaşlar.

Yoksulluk nafakası, niteliği gereği zaten karar kesinleştikten sonra hüküm ifade etmektedir. Endişeniz yersiz.
Old 21-04-2011, 14:58   #16
Av.Nevra Öksüz

Sayın garani,

Alıntı:
Yazan garani
...mahkemenin nafaka hükmü şu ''vaki istek üzerine boşanma kararının kesinleşmesinden itibaren aylık 200,00 TL yoksulluk nafakasının davalıdan alınıp davacıya verilmesine'' demektedir.tedbir nafakası yargılama sürecinde yok.bayanın avukatı bir adet yoksulluk nafakası takibi ki miktarı 6.600 asıl alacak olmak üzere diğeri de 200,00 asıl alacaklı birikmiş nafaka olmak üzere 2 adet takip başlatmıştır.bizde borcumuzun bu kadar olmadığını beyan edip iptal davası açacağım dedim...

Sorunuzda icra emrinin müvekkilinize gönderilmiş olduğunu belirttiğiniz için mahkeme kararının (olası) sizde olmayabileceğini ve müvekkilinizin söylemine binaen sormuş olabileceğinizi, dolayısıyla mahkeme kararına bizzat bakmanızın daha doğru olacağını düşünerek sormuştum; neticede bahsettiğiniz işlemi yapan bir avukat.

Yine her ne kadar yoksulluk nafakası, kararın kesinleşmesinden itibaren hüküm ifade etmekte ise de; mahkeme kararında 200 TL tedbir nafakasına hükmedilip, hükmün kesinleşmesinden itibaren yoksulluk nafakası olarak devamına şeklinde bir fıkra olabilir saikiyle de sormuştum.

Anlıyorum ki karar sizde ve hüküm fıkrası yukarıda andığınız şekilde (avukatın bu kadar fahiş hata yapmış olması gerçekten garip); bu halde Sayın Aladağ'ın da belirttiği üzere:
Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
...ilama aykırılıktan dolayı şikayetinizi yapınız; ilamda yer almayan alacak tutarı için takip iptal edilecektir.

Saygılar...
Old 21-04-2011, 15:10   #17
garani

sağolun nevra hanım.bariz bir hata var bende meslektaşlarımdan ellerinde karar var mı diye yardım istemiştim ama çoğunluğun fikri gerek olmadığı yönünde.ister istemez mahkeme kararından korkar bir hal aldık maalesef
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi