Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İlamlı icrada hükmün temyizi halinde icranın durdurulması hk.

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-01-2011, 12:45   #1
Avukaat

Varsayılan İlamlı icrada hükmün temyizi halinde icranın durdurulması hk.

Sayın Meslektaşlarım,
ilk derece mahkemesince karara bağlanan bir davada müvekkilin 160,000TL borçlu olduğuna karar verilmiş ve mahkemenin bu kararı yargıtaya gönderilmiştir. Dava, para alacağı olduğu için icra başlatılması için kararın kesinleşmesine gerek yoktur. karşı taraf icra işlemini başlatmıştır. Olayı kısaca özetledikten sonra konu hakkındaki sorularımı yöneltmek istiyorum:
1-İcranın durdurulması için 100,000TL nakit geri kalanını da gayrimenkul olarak göstermek istiyoruz. Gayrimenkul, teminat olarak gösterilebilir mi? Uygulamalar ne yöndedir?
2-Gayrimenkulün kıymet takdiri yapıldığında teminat olarak alınacak değer, gayrimenkul değerinin yüzde kaçı kadar düşünülebilir.
3-Prosedürün nasıl işlemesi gerekmektedir?

görüşlerini bildiren meslektaşlarıma şimdiden teşekkür ederim...
Old 27-01-2011, 13:19   #2
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan Avukaat
İcranın durdurulması için 100,000TL nakit geri kalanını da gayrimenkul olarak göstermek istiyoruz. Gayrimenkul, teminat olarak gösterilebilir mi? Uygulamalar ne yöndedir?

İCRANIN GERİ BIRAKILMASI İÇİN VERİLECEK SÜRE
MADDE 36 - (Değişik madde ve başlığı: 5311 - 2.3.2005 / m.5 - Yürürlük m.30) İlama karşı istinaf veya temyiz yoluna başvuran borçlu, hükmolunan para veya eşyanın resmi bir mercie depo edildiğini ispat eder yahut hükmolunan para veya eşya kıymetinde icra mahkemesi tarafından kabul edilecek taşınır rehni veya esham veya tahvilat veya taşınmaz rehni veya muteber banka kefaleti gösterirse veya borçlunun hükmolunan para ve eşyayı karşılayacak malı mahcuz ise icranın geri bırakılması için bölge adliye mahkemesi veya Yargıtaydan karar alınmak üzere icra müdürü tarafından kendisine uygun bir süre verilir. Bu süre ancak zorunluluk halinde uzatılabilir.

Esasen yasada engel olmamasına ve bence de mümkün olmasına rağmen 3 sene kadar önce taşınmazı teminat olarak gösterdiğimde icra dosyasından verilen red kararı, İcra Hukuk Mahkemesi tarafından da onaylanmıştı. Uygulama da taşınmazın teminat olarak kabul edilmediğini düşünüyorum.
Old 27-01-2011, 13:22   #3
av.alper tunker

Öncelikli olarak Temyiz dilekçenizi TEHİRİ İCRA taepli göndermiş olmalısınız
Daha sonra Taşınmazın bulunduğu İcra Hukuk Mahkemesine TAŞINMAZIN TEHİRİ İCRA TEMİNATI OLARAK KABULUNÜNE ilişkin bir dava açacaksınız burası kıymet takdirini yapacaktır ve yapılan kıymet takdirinin tamamını teminat olarak kabul edecektir bu kararala birlikde icra dairesine müracat edip mehil vesikası düzenletmeniz ve bunuda yargıtaya ulaştırmanız gerekiyor.(yargıtaydan tehiri icra kararı gelmesi için)
Old 27-01-2011, 16:11   #4
Avukaat

Alıntı:
Yazan av.alper tunker
Öncelikli olarak Temyiz dilekçenizi TEHİRİ İCRA taepli göndermiş olmalısınız
Daha sonra Taşınmazın bulunduğu İcra Hukuk Mahkemesine TAŞINMAZIN TEHİRİ İCRA TEMİNATI OLARAK KABULUNÜNE ilişkin bir dava açacaksınız burası kıymet takdirini yapacaktır ve yapılan kıymet takdirinin tamamını teminat olarak kabul edecektir bu kararala birlikde icra dairesine müracat edip mehil vesikası düzenletmeniz ve bunuda yargıtaya ulaştırmanız gerekiyor.(yargıtaydan tehiri icra kararı gelmesi için)

Sayın Alper Bey,
öncelikle zaman ayırıp cevapladığınız için teşekkür ederim. temyiz dilekçemiz tehiri icra talepli olmasa bile daha sonradan yargıtaya gönderebileceğimiz bir dilekçe ile bu durumu halledebileceğimizi düşünüyorum. asıl sıkıntımız teminatın tamamını para olarak gösteremeyecek olmamız. mehkemelere takdir yetkisi tanıyan bu hükümde (İİK m.36) hakimlerimiz genel olarak para haricinde herhangi bir şeyi kabul etmemeleri. bu takdir yetkisinden ötürü müvekkilin evleri haciz sonucu satılırsa telafisi mümkün olmayacak zararlara sebebiyet verecektir. mahkeme gayrimenkul teminatını kabul etmezse bu kararına karşı yapabileceğimiz birşey varmıdır?

TAŞINMAZIN TEHİRİ İCRA TEMİNATI OLARAK KABULUNÜNE ilişkin davada kıymet takdiri yaptırdığımız ev (veya evler) değerinin tamamı olarak mı teminat kabul edilir? yoksa ilk açık arttırmada mal değerinin %60'ında veya ikinci açık arttırmada %40'dan açık arttırmaya çıkacağı için en kötü ihtimal olan %40'dan mı değerlendirilecektir.
Old 27-01-2011, 16:19   #5
Avukaat

Alıntı:
Yazan yeshilim
İCRANIN GERİ BIRAKILMASI İÇİN VERİLECEK SÜRE
MADDE 36 - (Değişik madde ve başlığı: 5311 - 2.3.2005 / m.5 - Yürürlük m.30) İlama karşı istinaf veya temyiz yoluna başvuran borçlu, hükmolunan para veya eşyanın resmi bir mercie depo edildiğini ispat eder yahut hükmolunan para veya eşya kıymetinde icra mahkemesi tarafından kabul edilecek taşınır rehni veya esham veya tahvilat veya taşınmaz rehni veya muteber banka kefaleti gösterirse veya borçlunun hükmolunan para ve eşyayı karşılayacak malı mahcuz ise icranın geri bırakılması için bölge adliye mahkemesi veya Yargıtaydan karar alınmak üzere icra müdürü tarafından kendisine uygun bir süre verilir. Bu süre ancak zorunluluk halinde uzatılabilir.

Esasen yasada engel olmamasına ve bence de mümkün olmasına rağmen 3 sene kadar önce taşınmazı teminat olarak gösterdiğimde icra dosyasından verilen red kararı, İcra Hukuk Mahkemesi tarafından da onaylanmıştı. Uygulama da taşınmazın teminat olarak kabul edilmediğini düşünüyorum.

Sayın yeshilim,
cevabınız için teşşekkür ederim. sizinde belirttiğiniz üzere kanun maddesinde açıkça taşınmaz rehnin kabul edilmesi gerektiğini belirtmiştir. İcra müdürü ile yaptığım konuşmada banka teminat mektubunun bile kabul edilmediğini sadece paraya karşı işlem yapabileceklerini söylediler. bende sizin 3 sene önce yaşadıklarınız gibi bir netice alamayacağımı düşünüyorum. kanunu bu derece dar ve kafasına göre yorumlayan memurlar uygulamada, zor durumda olan borçluyu daha da zor duruma düşürüyorlar. Kaldı ki müvekkilin 5 tane taşınmazı var ve icraya konu olan dava yüzünden hepsi tedbirli olarak yargıtay sonucunu bekliyor.
Old 27-01-2011, 16:40   #6
av.cancan

teminat olarak gayrimenkulün kabulü yasa gereği çok açık ve mümkün ancak sizin bence sıkıntı duyacağınız yer sayın meslektaşım sanırım temşnat olarak vermek istediğiniz gayrimenkullerin üzerinde tedbir kararı olması Mahkemenin talebinizi kabul etmeme nedeni olabilir. Ancak söz konusu tedbirin icraya konu alacak ile ilgili olarak konulmuş olması nedeni ile bunun da sakıncası yok. Uygulamada ben daha önce bir kaç kez şu şekilde yaptım, icra dosyasından ben gayrimenkulün teminat olarak kabulünü talep ettim. İcra müdürlüğü dosyayı merciiye havale etti karar için mercii kabulüne karar verirse eğer kıymet takdiri yaptırıyor ve yeterli geliyor ise de kabul ediliyor. Bence siz ısrarla isteyin ve talepte bulunun bu konuda
Old 27-01-2011, 17:15   #7
Avukaat

Alıntı:
Yazan av.cancan
teminat olarak gayrimenkulün kabulü yasa gereği çok açık ve mümkün ancak sizin bence sıkıntı duyacağınız yer sayın meslektaşım sanırım temşnat olarak vermek istediğiniz gayrimenkullerin üzerinde tedbir kararı olması Mahkemenin talebinizi kabul etmeme nedeni olabilir. Ancak söz konusu tedbirin icraya konu alacak ile ilgili olarak konulmuş olması nedeni ile bunun da sakıncası yok. Uygulamada ben daha önce bir kaç kez şu şekilde yaptım, icra dosyasından ben gayrimenkulün teminat olarak kabulünü talep ettim. İcra müdürlüğü dosyayı merciiye havale etti karar için mercii kabulüne karar verirse eğer kıymet takdiri yaptırıyor ve yeterli geliyor ise de kabul ediliyor. Bence siz ısrarla isteyin ve talepte bulunun bu konuda

Sayın Av.cancan,
öncelikle cevabınız için teşekkür ederim. gayrimenkuller üzerinde tedbirler icraya konulan ilam hakkında verilmiştir. Dediğiniz gibi yapmayı düşünüyorum ancak buradaki uygulamanın sizinki gibi istenilen bir sonuç vereceğinden emin değilim. yinede denemek faydalı olacaktır.

saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi