Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Boşanma Davasi İçin Alınan Vekaletnameyi Boşanma Sonrasi Için De Kullanmak

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-02-2018, 23:33   #1
AHMET01

Varsayılan Boşanma Davasi İçin Alınan Vekaletnameyi Boşanma Sonrasi Için De Kullanmak

Değerli Meslektaşlarım,

Bir bayan müvekkilden boşanma davası için vekâletname almıştım. Boşanma gerçekleşti ve karar da kesinleşti. Bunun sonucu olarak da müvekkile babasının soyadını tekrar aldı. Şimdi bu bayan ismini değiştirmek istiyor. Bunun için eski vekâletnameyi kullanabilir miyiz? Zira vekâletname eski kocasının soyadına göre düzenlenmiş durumda. Yoksa yeni vekâletname mi çıkarması mı lazım? Bunu hiç tecrübe eden var mı? Veya bu konuda elinde içtihat olan var mı? Teşekkürler.
Old 01-03-2018, 00:46   #2
Avukat1661

Merhaba vekaletnamede boşanma ve boşanma ile ilgili diğer davalar ya da buna benzer ibare varsa yeni bir vekaletname çıkartılması gerekir düşüncesindeyim..
Old 01-03-2018, 08:20   #3
Av. Can DOĞANEL

Vekaletname umumi vekaletnamedeki yetkilere ek olarak boşanma için ilave yetkiler belirtilerek ve fotoğraflı olarak düzenlenir. Diğer işlerde kullanılmasında herhangi bir sakınca yoktur.
Aslı gibidir yaparak kullanabilirsiniz. Kişinin kimlik bilgileri ve kimlik numarası mevcut olduğundan soyadı değişikliğini mahkemelerin sorun yapacağını düşünmüyorum. Diğer idari makamlar belki sıkıntı çıkartabilir. Bence o şekilde verin bir aşamada olmaz derlerse süre ister yeniden çıkartırsınız.
Old 01-03-2018, 08:21   #4
Avukat1801

Alıntı:
Yazan AHMET01
Değerli Meslektaşlarım,

Bir bayan müvekkilden boşanma davası için vekâletname almıştım. Boşanma gerçekleşti ve karar da kesinleşti. Bunun sonucu olarak da müvekkile babasının soyadını tekrar aldı. Şimdi bu bayan ismini değiştirmek istiyor. Bunun için eski vekâletnameyi kullanabilir miyiz? Zira vekâletnamede eski kocasının soyadına göre düzenlenmiş durumda. Yoksa yeni vekâletname mi çıkarması mı lazım? Bunu hiç tecrübe eden var mı? Veya bu konuda elinde içtihat olan var mı? Teşekkürler.

Sayın Meslektaşım,

Boşanan değil ancak evlenen ve kocasının soyadını alan müvekkillerde daha önce bu ikilemi ben de yaşadım. Ancak yeni vekaletname çıkarmadan işlemleri yaptım. TC Kimlik numarasından kayıt ve sorgulamalar yapıldığı için herhangi bir sorun olmadı. Eski soyadın bulunduğu vekaletname ile noterden ihtar çektim, arabuluculuk başvurusunda bulundum, dava açtım. Sizin de bir sorun yaşayacağınızı düşünmüyorum. Doğrudan mevcut vekaletname ile başvurmanızı tavsiye ederim, bir sorun çıkması halinde nasılsa yeni vekaleti tamamlayabilirsiniz. Dilerseniz vekaletin ekine müvekkilinizin nüfus kayıt örneğini ekleyin. Böylece boşanma ile soyadının değiştiğini tereddütsüz şekilde göstermiş olursunuz. Kolay gelsin.
Old 01-03-2018, 08:41   #5
AHMET01

Cevap veren meslektaşlara ayrı ayrı teşekkür ederim.Ben de sizler gibi düşünüyordum.Fakat yine de tecrübe ve görüşlerinizden yararlanmak istedim.Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi