Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tespit davası ve zararın tazmini

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-10-2013, 14:44   #1
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Varsayılan Tespit davası ve zararın tazmini

Değerli üstadlarım, müvekkilim 1987 yılında maden şirketinde işe başlamış ve 10 sene yer altında çalışmıştır.

Ancak işveren çalıştığı yılların yarısını yer altında yarısını yer üstünde göstermiştir.

Eğer; işveren gerçeğe uygun olarak yer altında çalışmalarını göstermiş lsaydı müvekkilim şu an emekli olacaktı.

Şimdi biz tespit davası açmayı düşünüyoruz. Benim sorum şu:Eğer müvekkilim yeraltında çalışmaları doğru olarak gösterilmiş olsaydı almaya hak kazanacağı emekli maaşına tekabül eden bedeli eski işyerinden isteyebilir miyiz? Zamanaşımı konusunda sıkıntı yaşar mıyız? Benim hesaplarıma göre 2011 yılından itibaren kişi emekli olmaya hak kazanacaktı.Bu tarihten itibaren ödenmesi gereken toplam bedeli talep edebilir miyiz?

Cevap verecek herkese şimdiden teşekkür ederim.
Old 02-10-2013, 15:34   #2
madlock

Açacağınız tespit davasının kazanılması halinde müvekkilinizin SGK daki durumu yeni bir hal kazanmış olacak. Yani bu yeni durum ile emekliliğe hak kazanmış olacak. Ancak emeklilik başvurusunu geçmişe yönelik olarak yapamayacağına göre fiilen emekli olacağı tarih ile mahkeme kararına göre emekliliğe hak kazandığı tarih arasında bir zaman aralığı olacak. Bu zaman aralığında emeklilik gelirinden mahrum olmak işverenin fiilinden kaynaklanmakta. Yani işverenin fiili nedeniyle uğranılan bir zarar söz konusu. Böyle bir dava açılabilir. Ancak Hukuki dayanağı çok iyi tespit etmek lazım. Davaya bakacak Hakimin yorumu da önemli.
Old 02-10-2013, 15:48   #3
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Benim korkum şu: emekli olabilmek için başvuru gerekmekte. Her ne kadar müvekkil 2011 başında emekliliğe hak kazanmış olsa da, emeklilik için bir girişimde bulunmamış.(bilgisizliğinden) Benim korkum mahkemenin dava tarihi itibari ile emekliliği göz önünde bulundurabilecek olması.Bu durum kişinin yüklüce bir zararına sebebiyet vermiş olacak.
Old 25-10-2013, 16:40   #4
Mehmet Mustafa ÖZÜNVER

Bu açacağım davada davalı tarafı kim teşkil edecek. Sgk ile birlikte şirketi göstermeyi düşünüyordum. Yalnız şirketin bilgilerine nasıl ulaşacağımı bilmiyorum. Elimde sadece sgk hizmet dökümündeki işyeri numarası var.

Bu konuda bilgisi olan meslakdaşlarımdan yardım bekliyorum.
Old 25-10-2013, 16:47   #5
cmuk

Sgk ya başvuru yaparak işyeri sicil numarasından şirket bilgilerine ulaşabilirsiniz. Bu konuda sgk yetkilileri bilgi veriyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi