Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

İlamla Hükmedilen Vekalet ücreti için Serbest Meslek Makbuzu - Stopaj ve KDV Hesabı

Yanıt
Old 06-04-2016, 18:34   #1
Av.Selim Balku

Varsayılan İlamla Hükmedilen Vekalet ücreti için Serbest Meslek Makbuzu - Stopaj ve KDV Hesabı

Sayın meslektaşlarım, ilamla hükmedilen ve borçlu şirketten tahsil ettiğiniz 1.500,00 TL vekalet ücreti (asgari) için serbest meslek makbuzunu düzenleyin dersem, aşağıda linki verilen hangi veb sitesine göre nasıl düzenlersiniz?

http://www.istanbulbarosu.org.tr/ser...lekmakbuzu.asp

http://www.barobirlik.org.tr/HesaplamaAraclari

Tam olarak şunu sormak istiyorum; siz ilam vekalet ücretini stopajlı ve KDV'li olarak nasıl kesiyorsunuz?

Ben İstanbul Barosu veb sitesine göre şu şekilde kestim (kopyalıyorum):

Alıntı:
Brüt : 1.530,61 TL
Stopaj Oranı : % 20
Gelir Vergisi Stopajı : 306,12 TL
Net : 1.224,49 TL
KDV Oranı : % 18
KDV : 275,51 TL
Tahsil Edilen : 1.500,00 TL

Eğer siz de bu şekilde kesiyorsanız. Aynı şekilde TBB sitesine göre makbuzu nasıl keseceksiniz?

Katkınız olursa sevinirim. Saygılar sunuyorum...
Old 07-04-2016, 09:27   #2
Av.Ayse E.

benim de bu konuda kafam iyice karıştı...sağlamasını yapmak için karşılaştırdım...cmk makbuzları da bu hesaplamaya uymuyor...
Old 07-04-2016, 12:33   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Sayın meslektaşlarım, ilamla hükmedilen ve borçlu şirketten tahsil ettiğiniz 1.500,00 TL vekalet ücreti (asgari) için serbest meslek makbuzunu düzenleyin dersem, aşağıda linki verilen hangi veb sitesine göre nasıl düzenlersiniz?

http://www.istanbulbarosu.org.tr/ser...lekmakbuzu.asp

http://www.barobirlik.org.tr/HesaplamaAraclari

Tam olarak şunu sormak istiyorum; siz ilam vekalet ücretini stopajlı ve KDV'li olarak nasıl kesiyorsunuz?

Ben İstanbul Barosu veb sitesine göre şu şekilde kestim (kopyalıyorum):

Eğer siz de bu şekilde kesiyorsanız. Aynı şekilde TBB sitesine göre makbuzu nasıl keseceksiniz?

Katkınız olursa sevinirim. Saygılar sunuyorum...

Ben de İstanbul Barosu'nun sitesindeki hesaplama aracına göre, "tahsil edilen" olarak hesaplıyorum. Ancak daha önce de THS'de yazdığım gibi, bir dava nedeniyle vergi dairesinden vekalet ücreti alacağımız tahakkuk etmişti. Onlar örnek bir hesaplama gönderdiler farklı idi. Bence önemli olan iyiniyet.
Old 07-04-2016, 13:45   #4
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Bence önemli olan iyiniyet.

Ben Kazancı programına göre makbuzu düzenliyordum.

Bu konu hakkında aleyhime dava açıldı.

Davayı açan vekalet ücretini ödeyen şirket.

Dava konusu sebepsiz zenginleşme.

Olayın özeti ise şöyle; 10 dosyaya ilişkin olarak işe iade davasından kaynaklanan vekalet ücreti için icra takibi açtım. Parayı ödediler. Serbest meslek makbuzunu yukarıda belirttiğim gibi kestim. Karşı tarafa gönderdim.

Karşı taraf dava açtı ve der ki, bu makbuza göre sebepsiz zenginleşiyorum zira hem karşı taraftan 1500 TL alıyorum hem de sonradan bana ödenmek üzere devlete stopaj ödüyorlarmış. Oysa TBB veb sitesine göre şu şekilde kesmeliymişim.

Alıntı:
Makbuza Yazılacak Tüzel Kişi
Brüt (KDV Hariç) 1.271,19
Stopaj %20 254,24
Alınan Net Ücret 1.016,95
Brüt Üzerinden %18 KDV 228,81
Toplam Alınan 1.245,76

Yani dosya başına karşı taraftan 1.245,76 TL almalıymışım. Kazancı yayınlarını aradım. Dayanağınız nedir diye sordum. İstanbul Barosunu gösterdiler.

Geçmişe dönük makbuzları inceledim, SGK, adli yardım vs. kesilen makbuzlar karşı tarafı doğruluyor.

Ancak benim de Ayşe hanım gibi kafam çok karışık ve tüm dosyalarım inceleniyor...

İyiniyetli olmak yetmiyor, keşke makbuz hiç kesmeseydim...
Old 07-04-2016, 14:00   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Ben Kazancı programına göre makbuzu düzenliyordum.

Bu konu hakkında aleyhime dava açıldı.

Davayı açan vekalet ücretini ödeyen şirket.

Dava konusu sebepsiz zenginleşme.

Olayın özeti ise şöyle; 10 dosyaya ilişkin olarak işe iade davasından kaynaklanan vekalet ücreti için icra takibi açtım. Parayı ödediler. Serbest meslek makbuzunu yukarıda belirttiğim gibi kestim. Karşı tarafa gönderdim.

Karşı taraf dava açtı ve der ki, bu makbuza göre sebepsiz zenginleşiyorum zira hem karşı taraftan 1500 TL alıyorum hem de sonradan bana ödenmek üzere devlete stopaj ödüyorlarmış. Oysa TBB veb sitesine göre şu şekilde kesmeliymişim.

Yani dosya başına karşı taraftan 1.245,76 TL almalıymışım. Kazancı yayınlarını aradım. Dayanağınız nedir diye sordum. İstanbul Barosunu gösterdiler.

Geçmişe dönük makbuzları inceledim, SGK, adli yardım vs. kesilen makbuzlar karşı tarafı doğruluyor.

Ancak benim de Ayşe hanım gibi kafam çok karışık ve tüm dosyalarım inceleniyor...

İyiniyetli olmak yetmiyor, keşke makbuz hiç kesmeseydim...

Şaştım, kaldım. Oysa senin yaptığın gibi hesaplanırsa, sen(ve ben) daha fazla KDV ödüyoruz. Stopajı tabii ki karşı taraf ödemeli. Kendi müvekkilimize kestiğimizde de öyle değil mi?. Benim karşı tarafa kestiklerim içinde hiç sorun yaşanmadı. Karşı taraf Factoring ve Bankalar olduğunda bile(Ki parayı ne kadar sevdikleri malumdur), onlar örnek gönderdiklerinde stopajı bana yıkmaya çalışmadılar.En fazla "tahsil edilenden değil, brütten/netten hesapla" dediler.

Ben iyiniyet deyip, mesajı bitirmek zorunda kaldım, çünkü müvekkiller gelmişti. Yine THS de başka konularda yazdığım gibi, önemli olan her dosyaya makbuz kesmek. Yani senin vergi kaçırmadığını(kaçırmaya çalışmadığını) anladıktan sonra, ufak tefek hataların üzerine fazla gitmezler, diye düşünüyorum.
Old 07-04-2016, 14:44   #6
korayoz

Avukatlık asgari ücret tarifesinde belirtilen ücretlere kdv ve stopaj dahil. Barobirliğin sitesinde hesaplama aracına kdv ve stopaj dahil kısmını tıklayıp mahkemenin hükmettiği tutarı yazarsanız gerekli hesaplamayı yapacaktır. Gerçek kişiler de sorun yok ama tüzel kişilere stopajlı olduğu için 1500 tl üzerinden 1245 tl tahsil edilmesi doğrudur.
Old 07-04-2016, 15:34   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan korayoz
Avukatlık asgari ücret tarifesinde belirtilen ücretlere kdv ve stopaj dahil. Barobirliğin sitesinde hesaplama aracına kdv ve stopaj dahil kısmını tıklayıp mahkemenin hükmettiği tutarı yazarsanız gerekli hesaplamayı yapacaktır. Gerçek kişiler de sorun yok ama tüzel kişilere stopajlı olduğu için 1500 tl üzerinden 1245 tl tahsil edilmesi doğrudur.

Asgari ücretimiz o dava için 1245 TL olmuş olmuyor mu? Tarifenin altında tahsilat yapmış olmuyor muyuz?

-hala stopaj iadesi almayan bir avukat olarak sordum-

Kaldı ki, karşı taraf bana verdiği parayla KDV'den indirim elde ediyor, o da sebepsiz zenginleşenden sebepsiz yere zenginleşen mi oluyor?

Ben de Suat Abi gibi stopajı karşı taraf ek olarak ödüyor sanıyordum. Bu durumda gerçek kişiden daha fazla vekalet ücret kazanmış oluyoruz herhalde...

Sesli düşüncelerimi paylaştım...
Old 07-04-2016, 15:54   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Asgari ücretimiz o dava için 1245 TL olmuş olmuyor mu? Tarifenin altında tahsilat yapmış olmuyor muyuz?

-hala stopaj iadesi almayan bir avukat olarak sordum-

Kaldı ki, karşı taraf bana verdiği parayla KDV'den indirim elde ediyor, o da sebepsiz zenginleşenden sebepsiz yere zenginleşen mi oluyor?

Ben de Suat Abi gibi stopajı karşı taraf ek olarak ödüyor sanıyordum. Bu durumda gerçek kişiden daha fazla vekalet ücret kazanmış oluyoruz herhalde...

Sesli düşüncelerimi paylaştım...

Karşı taraf vekalet ücretine makbuz kesilmesi zorlama bir hadise olduğu için, eğri başlayan şey doğrulmuyor kardeşim. Karşı taraf bizim müvekkilimiz değil ve ona makbuz kesmek zorundayız. Dünyanın başka bir ülkesinde böyle zorlama bir vergi toplama olmaz. Ama bizde oluyor. Müvekkil ve borçlu şirketse şöyle olacak o zaman: Müvekkile: %18 KDV+ 20 stopaj + Karşı tarafa: %18 KDV+ %20 stopaj= % 76 vergi toplamı. Yani 100 TL tahsil ettin, 76 TL vergi öde, 34 TL ile yine vergi öde(sigara, alkol, ekmek, yiyecek vs.).

Danıştay, İdare Mahkemesinin kararını onasa da derdimizin yarısı bitse.
Old 07-04-2016, 15:57   #9
korayoz

Şöyle bir durum var karşı vekalet ücretini baştan hiç stopajlı kesmeyebilirdiniz. Eğer stopajlı keserseniz bu durumda stopajı almamanız lazım. Onu karşı taraf ödeyecek siz de gelir verginizden düşeceksiniz. Bu şekilde hem stopajı karşı taraftan alıyorsunuz hem de gelir verginizden düşüyorsunuz.
Old 07-04-2016, 16:33   #10
Av. Erdem Akçay

Vergi hukukundan anlamayan bir meslektaşınız olarak; bildiğim kadarıyla karşı vekalet ücreti ile ilgili serbest meslek makbuzu karşı tarafa değil, müvekkile kesilir. Zira kararlarda, avukata değil asile verilmesine denmekte. Asil alırken KDV'siz alıyor. Biz makbuzu keserken KDV'li kesiyoruz. Kararda açıklama yoksa KDV ve stopaj, belirlenen ücretin içinde sayılıyor. Tebliğdeki Avukatlık Ücretleri başlığında da bilgi mevcut.

Şurada da güzel bir açıklamaya ulaştım.

Hazine işin içine girince neden başsavcılığa makbuz kestiğimizi ise bilmiyorum. Özel bir düzenleme olabilir.
Old 07-04-2016, 16:48   #11
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av. Erdem Akçay
Vergi hukukundan anlamayan bir meslektaşınız olarak; bildiğim kadarıyla karşı vekalet ücreti ile ilgili serbest meslek makbuzu karşı tarafa değil, müvekkile kesilir. r.

Bir dönem öyle yapın dendi, sonra karşı taraf ödediğine göre ona kesin, dendi. Yukarıda yazdığım gibi, olay başından haksız olduğu için rayına(hukuka) oturtmak da mümkün değil. 1- Karşı taraftan aldığım para için niye müvekkilime makbuz keseyim? 2- Karşı taraf ile herhangi bir vekil-vekil eden ilişkim yok iken ve hatta kendisine hukuki hizmet sunmak bir yana tabiri caizse canını yakmışsam, bir de makbuz kesmem niye isteniyor?
Old 07-04-2016, 18:01   #12
Av.Selim Balku

Borçlu Şirket, şirket aleyhine açılan ilamlı icra takiplerine karşı, hükümde belirtilen vekalet ücreti istendiğini gördüğü noktada ödeme emrinin iptali yoluna gidebilir, sonucunu çıkarıyorum.

Zira makbuz kesme ve aynı makbuzu şirkete kesiliyorsa stopajlı kesme zorunluluğu var...

Şirketlerin ödeyeceği vekalet ücretinde stopaj dahilse devlete ödenmesi lazım gelen stopajı alacaklı vekili ne hakla ister...
Old 11-05-2016, 22:04   #13
erar

ben bu hesaplardan yıllardır çıkamadığım için takip talebi açıyorum. icra müdürlüğüne ödemeyi yaparlar bu hesaplarla uğraşmamış oluruz.
Old 12-05-2016, 09:43   #14
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan erar
ben bu hesaplardan yıllardır çıkamadığım için takip talebi açıyorum. icra müdürlüğüne ödemeyi yaparlar bu hesaplarla uğraşmamış oluruz.

Ben de aynısı yapıyordum biri gelip siz fazla para aldınız deyip istirdat davası açana kadar...

Kolay gelsin...
Old 12-05-2016, 10:19   #15
Av.Evran KIRMIZI

Sorun vergi sisteminin bozukluğundan kaynaklanıyor. Devlet diyor ki: "Bu serbest meslek erbabları vergi kaçırır.O nedenle ona ödeyeceğiniz paranın gelir vergisini siz doğrudan bana ödeyin.Ben gerekirse onunla mahsuplaşırım."
Stopajlı kestiğimizde muhatabın makbuzdaki stopaj miktarını bizim adımıza vergi dairesine yatıracağını ve o bedeli mahsuplaşma veya iade alabileceğimizi varsayıyoruz. Ya makbuzun muhatabı bu stopajı yatırmazsa. Üstelik muhatabın vergi dairesini ve vergi numarasını bilmek zorundasınız. Ben bu sorunla birçok kez karşılaştım ve stopaj miktarı kadar zarar ettim.
İcra takibi her zaman mümkün değil, çünkü mevzuatta bazı kamu kurumlarına ön başvuru şartı var (Örneğin SGK). O nedenle resmi kurumlara 1245,76 TL lik (öylesini kabul ediyorlar), diğer vrgi mükelleflerine İstanbul Barosunun tahsil edilen 1.500 TL üzerinden makbuz kesiyorum.
Old 12-05-2016, 13:23   #16
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Ben de aynısı yapıyordum biri gelip siz fazla para aldınız deyip istirdat davası açana kadar...

Kolay gelsin...

Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi