Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Bankalara karşı açılacak tüketici davaları için arayan çağrı merkezleri için ne yapılabilir?

Yanıt
Old 25-02-2014, 19:05   #1
Av. Gamze Akderin

Soru Bankalara karşı açılacak tüketici davaları için arayan çağrı merkezleri için ne yapılabilir?

Merhaba saygıdeğer meslektaşlarım,

Az önce bir çağrı merkezi tarafından bizzat arandım. Kendileri hesap işletim ücretleri, kredi kartı ücretleri, kredi dosya masraflarını 99 TL ücret karşılığında iadesini 3 ay gibi bir sürede sağlayabileceklerini söylediler.

Öncelikle bu hizmeti nasıl verdiklerini sordum ve aldığım yanıt biz sizden bir takım evrakları istiyoruz ve hukuki departmanımıza danışıp size tekrar evraklarınızı ulaştırıyoruz ve size aldığımız ücret karşılığında makbuzunuzu kargo ile gönderiyoruz oldu.

Peki kim bu hukuki danışmanlarınız diye sordum. İlk bayan müşteri temsilcisi isimlerini bilmediğini söyledi ben ısrar edince bir başka bölüme yönlendirdi. Oradan aldığım cevap ise daha farklıydı. Hukuki danışmanları yokmuş. Müşteri temsilcileri bu belgeleri inceleyip bize hukuki görüş verecekmiş. Peki dedim hukuki eğitime sahip olmayan kişiler mi benim bilgilerimi inceleyecek? Avukatların vermesi gerekli bir hizmeti siz nasıl veriyorsunuz ? Cevap yok.

Son olarak görüştüğüm beyfendi ise hukuki danışmanlarının olduğunu fakat ismini söyleyemeceğini bildirdi.

Kendilerinin ticari ünvanlarını sordum. Burası çağrı merkezi biz bilmiyoruz dediler. Bir başkası ise bir danışmanlık firması ismi verip ayrıca adreslerini de ekledi.

Açıkçası vicdanen rahatsız oldum ve bu durum hakkında birşeyler yapılması gerektiği inancındayım.Uzun ve meşakatli bir eğitim süreci sonrasında staj dönemini tamamlayıp ve binbir türlü sıkıntıyı atlattıktan sonra ancak bir yerlere varabiliyoruz. Hal böyle olunca da birilerinin çıkıp çocuk oyunu gibi bu işleri bağıra bağıra yapmasına kızgınım.

Bir hukuk danışmanları olup olmadığı hakkında kesinlikle net bir bilgiye sahip değilim. Dediğim gibi sadece adresleri, çağrı merkezinin telefon numarası ve bir danışmanlık şirketi ismi var.

Ne yapmam gerekir?
Old 26-02-2014, 11:03   #2
üye44451

İlk iş olarak Maliye'ye şikayet edebilirsiniz 4440189 numaralı telefondan. Oradan tüm ihbarlar sonuçlandırılmadan bırakılmıyor.
Old 27-02-2014, 00:18   #3
Av.Tümer

Baroya bildirimde bulunarak Baro vasıtasıyla daha etkili bir şekilde dava açabilirsiniz.
Old 07-03-2015, 09:25   #4
Av. Gamze Akderin

Tekrar merhaba,

Aşağıdaki mesajı bugün gördüm ve açıkçası atılan adımlardan ötürü çok memnun oldum. Barolar Birliği'nin bu gibi konularda hassas oluşunu takdir ediyorum.

Değerli Meslektaşım;

Meslektaşlarımıza yönelik saldırıların yanı sıra, münhasıran bize ait olan çalışma alanlarına yönelik tecavüzlerde önemli bir artış meydana gelmiştir.

Teknolojik ilerlemenin iletişimde yarattığı olanakları kullanarak vatandaşlarımıza ulaşan kötü niyetli kişiler; bankaların aldıkları ücretlerden tüketici kredilerine, ipotek kaldırmadan fazla alınan faize kadar pek çok konuda sonuç garanti etmekte, peşin ücret ve masraf almadan hizmet vereceğini, danışmanlık yapacağını, uygun avukatla buluşturacağını ileri sürerek vatandaşlarımıza zarar vermektedir.

Türkiye Barolar Birliği tarafından meslektaşlarımızın şikâyetleri de değerlendirilerek toplam 23 internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurularımız üzerine açılan davalar takip edilmektedir. Bunların bir kısmında mahkemelerimiz erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Ayrıca Avukatlık Kanunu 63/3 maddesine aykırılıktan hapis cezası içeren kararlar da verilmeye başlanmıştır.

Bu saldırıların takipçisi olmaya devam edeceğimizi bilmenizi rica ediyor; Türkiye Barolar Birliği’ne yansıtılacak her şikâyetin titizlikle takip edileceğini bir kez daha bilgilerinize sunuyoruz.

Saygılarımla.

Av. Metin FEYZİOĞLU
Türkiye Barolar Birliği Başkanı
Old 11-03-2015, 13:52   #5
Analiz

Alıntı:
Yazan Av. Gamze Sharman
Tekrar merhaba,

Aşağıdaki mesajı bugün gördüm ve açıkçası atılan adımlardan ötürü çok memnun oldum. Barolar Birliği'nin bu gibi konularda hassas oluşunu takdir ediyorum.

Değerli Meslektaşım;

Meslektaşlarımıza yönelik saldırıların yanı sıra, münhasıran bize ait olan çalışma alanlarına yönelik tecavüzlerde önemli bir artış meydana gelmiştir.

Teknolojik ilerlemenin iletişimde yarattığı olanakları kullanarak vatandaşlarımıza ulaşan kötü niyetli kişiler; bankaların aldıkları ücretlerden tüketici kredilerine, ipotek kaldırmadan fazla alınan faize kadar pek çok konuda sonuç garanti etmekte, peşin ücret ve masraf almadan hizmet vereceğini, danışmanlık yapacağını, uygun avukatla buluşturacağını ileri sürerek vatandaşlarımıza zarar vermektedir.

Türkiye Barolar Birliği tarafından meslektaşlarımızın şikâyetleri de değerlendirilerek toplam 23 internet sitesi hakkında suç duyurusunda bulunulmuştur. Suç duyurularımız üzerine açılan davalar takip edilmektedir. Bunların bir kısmında mahkemelerimiz erişimin engellenmesi kararı vermiştir. Ayrıca Avukatlık Kanunu 63/3 maddesine aykırılıktan hapis cezası içeren kararlar da verilmeye başlanmıştır.

Bu saldırıların takipçisi olmaya devam edeceğimizi bilmenizi rica ediyor; Türkiye Barolar Birliği’ne yansıtılacak her şikâyetin titizlikle takip edileceğini bir kez daha bilgilerinize sunuyoruz.

Saygılarımla.

Av. Metin FEYZİOĞLU
Türkiye Barolar Birliği Başkanı

Sayın Sharman,konu ile ilgili daha dün evden içeri girdiğimde kapının altından bir zarf ve x danışmalık şirketi banka kredi dosya masraflarınızı bedava alıyor iletişim.... diye bir kağıt gördüm ve kendi kendime güldüm.Bu işler bu kadar kolay mı oluyor diye.Telefonu aradım ve karşıma bana yakın bir yerde ikamet eden bir avukatın çalışanı çıktı.Danışmanlık adı altında REKLAM YASAĞI çiğneniyor ve bunu bir meslektaşım yapıyordu.Kendisine konuyu sorduğumda şikayet olursa çok çok bir kınama alacağını ve bunun onun için çok önemli olmadığını söyledi.Meslek etiği ve kuralları bir yana insanlık kişiliği ile de pek bağdaşmayan bu hareketinden dolayı meslektaşımı konu ile ilgili uyardım.Ancak pek kulak asacağını düşünmüyorum.
Old 13-03-2015, 20:59   #6
Av. Murat ÇETİN

Bu konuyla ilgili smslerde avukat olarak benim adım geçtiği için (belki isim benzerliği) benim açımdan özel bir durum var. İsmimi gören googledan aratıp bana ulaşıyor.
Sizce bununla ilgili hukuken neler yapabiliriz?
Old 16-03-2015, 13:28   #7
Analiz

Alıntı:
Yazan Av. Murat ÇETİN
Bu konuyla ilgili smslerde avukat olarak benim adım geçtiği için (belki isim benzerliği) benim açımdan özel bir durum var. İsmimi gören googledan aratıp bana ulaşıyor.
Sizce bununla ilgili hukuken neler yapabiliriz?

Sayın Çetin,bu düpedüz Reklam Yasağı'na aykırılık teşkil ettiğinden baroya şikayet etmelisiniz diye düşünüyorum.Aynı zamanda durumu Türkiye Barolar Birliğine de bir dilekçe ile iletirseniz gereğini yapacaklarını ümid ediyorum.
Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi