Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

15 soruda savunma

Yanıt
Old 20-07-2009, 18:11   #1
duyurucu1

Mutlu 15 soruda savunma

(Duyurucu1 hakimlik ve savcılık sınav sorularını ele geçirdi.Genç hukuk fakültesi mezunu arkadaşlara kıyak olsun diye yayımlıyor.Bu sorulara verilecek cevaplara göre sınavda başarılı yada başarısız oluyorsunuz)

15 SORUDA SAVUNMA

1)Avukat yargılamanın(yargının)asli unsuru mudur?
-5237 sayılı T.C.K.6/1-d
2)Yargı görevini yapanlar arasında(hakim-savcı-avukat)hiyerarşi var mıdır?Astlık-üstlük ilişkisi var mıdır?
3)Yargı görevini yapanlar arasında(hakim-savcı-avukat) nitelik farkı var mıdır?
4)Yargı görevini yapanlar arasında ayrıcalık-imtiyaz-sınıf farkı var mıdır?Bir yada ikisine imtiyaz tanınmış mıdır?
5)Hakim-savcı ve avukatın hak,yetki ve görevleri tek tek sayılmış mıdır?
6)Hakimin görevi CMK.192 de açık bir şekilde belirlenmiş midir? Hakimin duruşmayı yönetmesinin sınırları nelerdir?
7)Hakim avukatı duruşma salonundan dışarı çıkarabilir mi?
-1136 S.K58/2
-HUMK 70/2
-CMK 203/2
-CMK 203/3
Bu maddeler ne işe yarar?
8)Hakim savcıyı duruşma salonundan dışarı çıkarabilir mi?
9)Hangi hakimin ve hangi koşullarda avukatı duruşma salonundan dışarı çıkarma yetkisi vardır?
-CMK 252/1-f
-HUMK 70/2
10)Hukuk Mahkemesinde avukatın ayağa kalkmaması “uygun olmayan-münasebetsiz-davranış mıdır?Hukuk mahkemesinde savcı ayağa kalkmadığı zaman “münasebetsiz-uygun olmayan- davranış yapmış olmaz mı?
11)Avukatlar hukuk mahkemelerinde ve ceza mahkemelerinde ne zaman ayağa kalkacak?Ne zaman oturacaklar?
12)Savcılar hukuk mahkemelerinde ve ceza mahkemelerinde ne zaman ayağa kalkacak?Ne zaman oturacaklar?
13)Yemin sırasında “herkes”kavramına hakim ve savcı da dahil oluyor.Diğer zamanlarda CMK 231/4’ün gerekçesi gerekçe gösterilerek savcı ayağa kalkmıyor.”Herkes” kavramı savcı tarafından farklı yorumlandığında hakim neden müdahale etmiyor?
14)Avukatın ceza ve hukuk mahkemelerinde “soru sorarken,sorulara cevap verirken,savunma yaparken ve hakim”GEREĞİ DÜŞÜNÜLDÜ” dediğinde ayağa kalkacak mı?Kalkmayacak mı?Avukat ayağa kalkmazsa suç yada disiplini ihlal oluşur mu?Hakim ayağa kalkmayan avukatı ayağa kalkmaya zorlayabilir mi?
15)”Ben baroyum!”diyen kuruluşlar bu sorulara ne cevap verir?Avukata nasıl bir davranışta bulunmasını tavsiye eder?
Old 24-07-2009, 11:28   #2
Avukat Hakan Eren

Alıntı:
15)”Ben baroyum!”diyen kuruluşlar bu sorulara ne cevap verir?Avukata nasıl bir davranışta bulunmasını tavsiye eder?

CEVAP:
Ben baroyum diyen kuruluşlar, bu sorulara aynen şöyle yanıt verirler:

"Yahu biz Baro Yönetimi olarak kelli felli adamlarız. Yaşımız almış yürümüş. Böyle şeylerle biz kurum olarak uğraşamayız.

Ama aslanların önüne... pardon bu konuda genç avukatlar bireysel mücadele etseler daha iyi olur. Biz kurum olarak etliye süt... ne diyorduk; evet AVUKATLAR KÖLE KULLANMADILAR FAKAAAAT EFENDİLERİ DE OLMADI".
(ALKIŞLAR)

Siz niye böyle sorular sorup, milletin aklını karıştıyorsunuz anlamıyorum doğrusu. Böyle gelmiş böyle gider.

En derin tessüflerimle...
Old 24-07-2009, 14:35   #3
Av. Engin EKİCİ

Sayın Av. Hakan EREN'in teessüfüne katılıyorum Sayın durucu1'den etliye sütlüye karışmayan yazılar görmek istiyoruz. Kralın çıplak olduğu yalan!

---------------------------------------
Her toplumda yönetim kimde ise, güçlü odur. Her yönetim, kanunlarını işine geldiği gibi koyar. Demokratlar demokratlığa uygun kanunlar, zorbalar zorbalığa uygun kanunlar, ötekiler de öyle… Bu kanunları koyarken kendi işlerine gelen şeylerin, yönetilenler için de doğru olduğunu söylerler, kendi işlerine geleneklerden ayrılanları da kanuna, doğruluğa aykırı diye cezalandırırlar… Doğruluk her yerde birdir; yönetenin işine gelendir. Güç de yönetende olduğuna göre, düşünmesini bilen her adam bundan şu sonuca varır: Doğruluk güçlünün işine gelendir.”
Platon
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi