Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Polisin Görevi - Avukata Polis Tarafından Sarfedilen uygunsuz ifade

Yanıt
Old 09-02-2008, 14:49   #91
ZİNCİRKIRAN

Benim çalıştım Polis Merkezine devamlı Avukat arkadaşlar gelir.Hepsiyle çok iyi bir diyaloğumuz vardır.İfade Odasına geçmeden ilk önce 1 bardak çay içeriz,ufak bir sohbetten sonra herkes görevinin başına geçer.İyi bir izlenimle ayrılır avukat arkadaşımız tekrar bir dahaki savunmaya kadar ayrılır Polis Merkezimizden.Bizim kimseyle bir sorunumuz yok.Bizim sorunumuz konuşamamak bence.Güçlü ve zayıf yönlerimizi nasıl öğrenebiliriz konuşmadan.Lütfen gereksiz ön yargılardan kurtaralım kendimizi.Hukuk Sitesinin Güzide Avukatlarına
saygılar sunuyorum.
Old 11-02-2008, 02:56   #92
Av.Ali ÇİTİL

Bunların temelinde aslında her iki tarafın birbirini tanımaması ve birbirine karşı ön yargılı olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum bu sorun karşısında her iki tarafta duyarlı olmazsa gerekli hassasiyeti göstermezse bunun iyice içinden çıkılması mümkün olmayan bir sorun hale gelecek aşağıdaki linkte olan bir konu var bu işin ne kadar ciddi boyutta olduğunu gösteriyor artık buna siz karar verin EĞİTİM ŞART

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5972
Old 14-02-2008, 01:48   #93
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan YAHYA ÜNALDI
emniyette çalışan bi hukukçu olarak utandım..ama her toplulukta iyi ve kötü vardır.. ister polis olsun ister avukat olsun..polisler ile avukatların(sadece avukatların)paylaşamadığı birşeyler var sanırım.. polisin avukatlara yaklaşımı avukatların polise yaklaşımı bunu açık bir şekilde gösteriyor.. umarım bu sorun düzelir.. birbirine destek çıkması gereken ,yardımıcı olması gereken iki farklı alandır hukuk ile emniyet..arkadaşa geçmiş olsun diyorum..

Sayın YAHYA ÜNALDI,

Ortada varolan hukuksuzluk örneği somut konuya ilişkin hukuksal yorumunuzu bilmek isterdim.

Emniyet örgütünde de çalışsa hukukçu hukukçudur diyerek, emniyet hukukçusunun gerektiğinde kendi örgütünü eleştirebilme özgürlüğünü kanıtlaması dileğimle.
Old 14-02-2008, 17:58   #94
Av.yeşilova

Alıntı:
Yazan Esen
Değerli Avukatlara,

baştan herhangi bir insanın bir şekilde tartaklanması olayının tel'in ediyorum .

Bütün olayları kendi meslek görüşünüzle değerlendiriyorsunuz.
Sosyal hayat sanki başka disiplinlerden oluşmuyor, sadece avukatlık disiplininden oluşuyor gibi.
Olaylara başka zaviyelerden de bakabilme yeteneği olan avukat çok az gördüm.

"Siz bir icra takibinde sade vatandaş hüviyetiyle avukatla karşı karşıya geldiniz mi ? Dava masrafları,avukatın taksi parası ,kırtasiye giderleri,avukatın yemek parası....."

sanırım o tatmin le ilgili başlık konusu bu tip bir tecrübeyle ilgili.

önce ÖZELEŞTİRİ.

başka bir açı:
o polis orada cüppeli olmayan herhangi bir vatandaşa aynı muameleyi yapsaydı ordan bir cüppeli çıkıp ( mesleğiyle kamu hizmeti yaptığı inancında olan) bu sade vatandaşa arka çıkar mıydı?

sanırım orada kaymakam kendiliğinden yada birilerinin etkisiyle durumdan vazife çıkamış, emniyet amiri ve polise yürü be koçum demiş olduğu gibi bir durum var.

başka bir açı:
mağdur avukat arkadaşın girdiği dava hangi konu ve karşı taraf kimdi olay hakkında hüküm verebilmemiz için bunlar da önemli.

"biri cüppeliye saldırdı " tarzında tartışma açmak çok avami ve popülist bir yaklaşım gibi geliyor bana.

Tabi burada o mağdur avukat arkadaş çok inandığı ve hayatını kazandığı hukuk sistemine halel getirecek bu konuyu gündeme getirmemeliydi. ne olacak mülki ve idari amir ve de idari mahkeme gerekeni söylemiştir.

bir hukukçu olarak, Siz hukuku tartışırsanız. Oooo biz sade vatandaşlar ne yapmayız.

Umarım bütün bu yazdıklarımdan polisin davranışlarının tasvip ettiğim anlaşılmaz.
Mağdur arkadaşa geçmiş olsun diyorum.

Saygılarımla ,
Sayın Esen;
Öncelikle duruşma sırasında avukatların düştüğü duruma bir vatandaş düştüğünde onu savunmak öncelikle polisin görevidir,yanılıyor muyum.Sizin yanıldığınız nokta ise bizim savunma tarafında bulunduğumuzu kabul etmemekte direnmenizdir. Savunmanlar var olan hakları savunmakla, polis ise can ve mal güvenliğini sağlamakla görevlidir (Gelene geçene yumruk atmakla değil)Kimin neyi savunmak zorunda olduğu kişisel görüşlere tabi değildir, bizzat yasalarla düzenlenir.
Old 07-04-2008, 23:54   #95
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan şerh
öncelikle tüm katılımcılara teşekkür ederim.
ama yalnız burada bir şeye dikkat etmek gerekiyor. bu saldırı. hakaret ve fiiller görevini ifa eden veya etmekte sıra bekleyen ve aynı zamanda yargının kurucu unsuru olan avukata karşı yapılmıştır. avukatında böyle bir tepkiyi göstermesi gerek hukuki, gerekse etiksel gerekse savunma mesleği açıdan gayet normaldir. avukatın yerinde kim olsa aynı harekeri yapar. burada olayı farklı değerlendiren ve özellikle diğer meslekten olan arkadaşlara sesleniyorum. bırakın mesleğinizi icra ederken (kamu hizmeti olan, özel olarak yasal düzenleme altına alınan, sorumluluğu, ağırlığı vede itibarı olan bir meslek) kapıdaki aracaınızı polisin çekmesini istediğinde nasıl bir tavır sergileyeceklerini merak ediyorum. kaldı ki savunma görevini ifade ederken.

Özlü ve nesnel gözlem; sıra çözüm önerilerinde.
Old 08-06-2009, 18:13   #96
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan lawman
Bunların temelinde aslında her iki tarafın birbirini tanımaması ve birbirine karşı ön yargılı olmalarından kaynaklandığını düşünüyorum bu sorun karşısında her iki tarafta duyarlı olmazsa gerekli hassasiyeti göstermezse bunun iyice içinden çıkılması mümkün olmayan bir sorun hale gelecek aşağıdaki linkte olan bir konu var bu işin ne kadar ciddi boyutta olduğunu gösteriyor artık buna siz karar verin EĞİTİM ŞART

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=5972

EĞİTİM ŞART

Old 11-06-2009, 21:40   #97
Av. B. Zekeriya BENGİER

Başlığın tüm yazılarını okudum. Konuyu mecraından saptırma beceresini çok iyi gösteren yazılar olduğu kadar tam yerinden vuran mesajlarda var.

Hukuk sitesinde olduğumuzu, burada hukukun tartışıldığını, hatırlatmak gerekiyor sanıyorum. Hukuk sitesinde olduğumuzdan hukukun ve hukukçuların sorunlarının tartışılması ve hukukun üstünlüğü, önceliği, meslek sorunları öncelikle konuşulacaktır. Kalkıpta şurada şöyle davranırmıydınız burada böyle konuşurmuydunuz gibi sorular ile sorunu saptırmak abesle iştigalden öte değildir.

"Hukuk herkese lazımdır" belki beylik bir deyim gibi dursa da sorunun temelidir.

Bir avukat bayan, adliye koridorunda, meslektaşlarının arasında hem de, bir erkek polis tarafından, cübbesinin yakasından tutularak ayrıca el ile hatta kucaklanarak, tartaklanıyorsa, buna karşı çıkan başka bir avukata polis tarafından yumruk atılıyor ama bir şekilde başka bir polis tarafından engelleniyorsa sorunun vehameti göz ardı edilerek basit bir olay gibi görenlerin hukuk bilgisinden hatta vatandaş olma bilincinden şüphe ederim.

Yargının kurucu unsuruna aymasızca müdahale eden bir devlet görevlisinin, idari üstleri ve idari yargı tarafından "görevini yapmıştır" demesinin ne anlama geldiğini idrak etmek üzerine tartışmak yerine, başka laflar ile olayı saptırmanın da alemi yok.

Kesinlikle ve kesinlikle kabul anlamı taşımamak kaydı ile bir an için polis görevini yapmıştır diyelim. Ama bu idari silsile nasıl olurda "AVUKAT BEY ALTINIZA YATSAK YİNE TATMİN OLMAZSINIZ" diye veciz bir söz söylüyor. Avukatın yanıtı "Hem bir insan olarak sözlerinizden utanın, hem de bu sözler Türk Polisine yakışıyor mu " sözünü ve uyarıyı nasıl içlerine sindiriyorlar inanın anlamakta çok fazla zorlanıyorum hatta anlayamıyorum.

Hukuk ilk başlarda ahlak kurallarının çiğnenmesinin engellenmesini sağlamak üzere başlamıştır. Hukuku hiçe sayan ahlakı ciddiye alırmı diye kendimi teselli ediyorum ama olmuyor olmuyor olmuyor.

Fuzuli'nin dediği gibi "Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok." Ancak, bir umudum var hala "bazıları hukukun kendilerine de lazım olduğunu bir avukatın kapısını çaldıklarında idrak ederler" diyorum. İdraklar elbet açılacak bu doğanın diyalektiğinde var.
Old 28-06-2009, 14:37   #98
Av.Ömer KAVİLİ

Alıntı:
Yazan Av. B. Zekeriya BENGİER
Başlığın tüm yazılarını okudum. Konuyu mecraından saptırma beceresini çok iyi gösteren yazılar olduğu kadar tam yerinden vuran mesajlarda var.

Hukuk sitesinde olduğumuzu, burada hukukun tartışıldığını, hatırlatmak gerekiyor sanıyorum. Hukuk sitesinde olduğumuzdan hukukun ve hukukçuların sorunlarının tartışılması ve hukukun üstünlüğü, önceliği, meslek sorunları öncelikle konuşulacaktır. Kalkıpta şurada şöyle davranırmıydınız burada böyle konuşurmuydunuz gibi sorular ile sorunu saptırmak abesle iştigalden öte değildir.

"Hukuk herkese lazımdır" belki beylik bir deyim gibi dursa da sorunun temelidir.

Bir avukat bayan, adliye koridorunda, meslektaşlarının arasında hem de, bir erkek polis tarafından, cübbesinin yakasından tutularak ayrıca el ile hatta kucaklanarak, tartaklanıyorsa, buna karşı çıkan başka bir avukata polis tarafından yumruk atılıyor ama bir şekilde başka bir polis tarafından engelleniyorsa sorunun vehameti göz ardı edilerek basit bir olay gibi görenlerin hukuk bilgisinden hatta vatandaş olma bilincinden şüphe ederim.

Yargının kurucu unsuruna aymasızca müdahale eden bir devlet görevlisinin, idari üstleri ve idari yargı tarafından "görevini yapmıştır" demesinin ne anlama geldiğini idrak etmek üzerine tartışmak yerine, başka laflar ile olayı saptırmanın da alemi yok.

Kesinlikle ve kesinlikle kabul anlamı taşımamak kaydı ile bir an için polis görevini yapmıştır diyelim. Ama bu idari silsile nasıl olurda "AVUKAT BEY ALTINIZA YATSAK YİNE TATMİN OLMAZSINIZ" diye veciz bir söz söylüyor. Avukatın yanıtı "Hem bir insan olarak sözlerinizden utanın, hem de bu sözler Türk Polisine yakışıyor mu " sözünü ve uyarıyı nasıl içlerine sindiriyorlar inanın anlamakta çok fazla zorlanıyorum hatta anlayamıyorum.

Hukuk ilk başlarda ahlak kurallarının çiğnenmesinin engellenmesini sağlamak üzere başlamıştır. Hukuku hiçe sayan ahlakı ciddiye alırmı diye kendimi teselli ediyorum ama olmuyor olmuyor olmuyor.

Fuzuli'nin dediği gibi "Sussam gönül razı değil, söylesem tesiri yok." Ancak, bir umudum var hala "bazıları hukukun kendilerine de lazım olduğunu bir avukatın kapısını çaldıklarında idrak ederler" diyorum. İdraklar elbet açılacak bu doğanın diyalektiğinde var.

Teşekkürler.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi