Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

2013 yılı Marka Patent vekilliği sınavı

Yanıt
Old 20-09-2013, 15:50   #1
av.ismailibis

Varsayılan 2013 yılı Marka Patent vekilliği sınavı

2013 yılı Marka Patent vekilliği sınavı

Patent Vekilliği Yeterlik Sınavı ve Marka Vekilliği Yeterlik Sınavı
20.09.2013

Patent Vekilliği Yeterlik Sınavı ve Marka Vekilliği Yeterlik Sınavı, 24 Kasım 2013 tarihinde yapılacaktır.

Sınav başvuruları, 30 Eylül 2013-01 Kasım 2013 tarihleri arasında internet üzerinden yapılacaktır.

Kaynak : http://www.tpe.gov.tr/portal/default2.jsp?sayfa=703&haber=810
Old 21-10-2013, 15:33   #3
sadile

Evet girebiliyor 4 yıllık yüksek öğrenim yapılmış olması yeterli.
Old 28-10-2013, 15:25   #4
M.Ali Koca

Marka vekilliği sınavı konusunda geçmiş yıllara ait sorular bakımından yalnızca 2009 yılı sorularına ulaşabildim .(formatı korumalı olduğu için çıktı alınamıyor) 2011 yılı soru ve cevapları bulunan sayın site üyeleri paylaşabilir ise gerçekten memnun olurum. Saygılarımla
Old 31-10-2013, 10:02   #5
MiMi

Herkese merhaba,
Marka vekilliği sınavı eğitimi verilen iller ve tarihleri konusunda bilgi sahibi olanlar var ise paylaşabilirler mi?
Teşekkürler.
Old 31-10-2013, 11:32   #6
MiMi

http://www.pem.org.tr/oku.php?perma=vekillik&id=52 bu linkte eğitim bilgileri yer alıyormuş, siteye bakmak aklıma gelmemişti Sizlerin de bilgisine sunarım.
Old 13-11-2013, 11:39   #7
hasanbatuhan

meslektaşlarım merhaba,

Sınav yeri ile ilgili bilginiz var mı?
Sınav giriş belgesini nereden temin edeceğiz?

Saygılarımla, iyi çalışmalar
Old 17-11-2013, 21:54   #8
Av. N. İpek

merhaba,
tpe'nin sitesinden sınav giriş belgenizi temin edebilirsiniz. Sisteme yüklenmiş durumdadır.
Old 19-11-2013, 00:34   #9
erar

2011 vekillik sınavı sorularını nereden bulabilirim? tpe nin sitesi calısmıyor
Old 25-11-2013, 13:07   #10
mercans

bu yıl sınava katılan meslektaşlarımın yorumlarını merak ediyorum... paylaşmak isteyen olursa sevinirim...
Old 25-11-2013, 14:16   #11
betulmes

bence sınav zordu daha doğrusu sorular çok özensiz hazırlanmıştı yanlış sorular çıkacağını düşünüyorum
Old 25-11-2013, 15:51   #12
tülaylay

Sınav soru ve cevapları yayınlandı mı acaba? Ya da yayınlanacak mı? Bilgisi olan var mı?
Old 25-11-2013, 16:33   #13
Av.Ali ÇİTİL

Alıntı:
Yazan mercans
bu yıl sınava katılan meslektaşlarımın yorumlarını merak ediyorum... paylaşmak isteyen olursa sevinirim...

Ben de merak ediyorum,
Sınav hakkında bilgi ve deneyimlerinizi paylaşırsanız bir sonraki sınava katılmayı düşünüyorum.
Old 27-11-2013, 12:42   #15
Av.G.Kahraman

Patent vekilliği sınavında 2 sorunun yanlış olduğunu düşünüyorum. Başka tespit eden var mı?
Old 27-11-2013, 13:15   #16
mercans

Aşağıdakilerden hangisi patent ve faydalı
modelin her ikisinde de olması gereken
ortak özelliklerden biri değildir?
şeklindeki sorunun cevabı sanayiye uygulanabilirlik olarak verilmiş bence tekniğin bilinen durumunun aşılması diye düşünüyorum yanılıyor muyum? B
ir de a kitapçığında 97. sorunun c ve e şıkları aynıydı bu soru da iptal olabilir sanırım. sizin tespit ettiğiniz sorular hangileri acaba.
Old 27-11-2013, 13:56   #17
avoev

Ben de marka vekilliği sınavında bir sorunun yanlış olduğunu düşünüyorum, hatta belirtilen adrese mail attım.
Old 27-11-2013, 14:03   #18
Av.G.Kahraman

patent vekilliği sınavındaki A kitapçığındaki 35. ve 52.sorular. sorulardan bir tanesi mercans'ın bahsettiği sorudur.
Old 27-11-2013, 14:04   #19
Av.G.Kahraman

ben de mail attım cevap gelmeyince aradım. Üniversiteye gideceğini ve 30 gün sürelerinin olduğunu söyledi
Old 27-11-2013, 14:06   #20
Av.G.Kahraman

avoev siz hangi sorunun yanlış olduğunu düşünüyorsunuz ?
Old 27-11-2013, 14:30   #21
Av.G.Kahraman

Sanırım Patent vekilliği A kitapçığında 70. soruda da yanlışlık var
Old 27-11-2013, 15:46   #22
avoev

Aşağıdaki soruda doğru cevap (yani yanlış ifade) olarak B şıkkı belirtilmiş, ancak bence E şıkkı da yanlış, lakin Endüstriyel tasarımlar hakkında 554 Sayılı KHK uygulanır. 556 Sayılı KHK ise markaların korunması hakkındadır.

21. Endüstriyel tasarımlarla ilgili olarak
aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Fikri mülkiyet hukukunun sınai
haklar grubunda yer alırlar.
B) Fikri haklar alanında genel sanat
eserleri grubunda yer alırlar.
C) Kişilerin yarattığı tasarımlar
üzerindeki fikri mülkiyet hakkıdır.
D) Tescil edilmişse 554 sayılı Kanun
Hükmünde Kararname hükümlerine
göre, tescil edilmemişse genel
hükümlere göre korunurlar.
E) Bunlar hakkında 556 sayılı Kanun
Hükmünde Kararname uygulanır.
Old 29-11-2013, 15:10   #23
Av.Can

B kitapçığında 41, 45, 47, 51, 52 ve 60. sorular yanlış. bu sorulara itiraz ettim. en az 5 sorunun iptal edileceği şeklinde görüşleri sağlam yerlerden duydum. bu kadar çok yanlışın olduğu bir sınavı hazırlayan yerde Ankara Üniversitesi. Pes.
Old 29-11-2013, 15:13   #24
Av.Can

Sayın avoev alıntı yaptığınız soru yanlış.Birden fazla yanlış önerme yani doğru şık var. Muhtemelen iptal edilecek
Old 29-11-2013, 15:27   #25
Av. Orhan Keskin

hangi sınavın b kitapçığı yanlış. Bende marka vekilliği b kitapçığının 25. ve 38. soru cevaplarında hata tespit ettim. 25. soruda
Endüstriyel tasarımlarla ilgili olarak
aşağıdakilerden hangisi yanlıştır?

A) Fikri mülkiyet hukukunun sınai
haklar grubunda yer alırlar.
B) Fikri haklar alanında genel sanat
eserleri grubunda yer alırlar.
C) Kişilerin yarattığı tasarımlar
üzerindeki fikri mülkiyet hakkıdır.
D) Tescil edilmişse 554 sayılı Kanun
Hükmünde Kararname hükümlerine
göre, tescil edilmemişse genel
hükümlere göre korunurlar.
E) Bunlar hakkında 556 sayılı Kanun
Hükmünde Kararname uygulanır. b şıkkını doğru kabul etmişler. Ancak e şıkkıda doğru olmalıydı. Çünkü endüstriyel tasarımlar 556 sayılı KHK ile korunmazlar.

38. soru da ise markalarla ilgili hangi ifade doğrudur sorusunun e şıkkında

Marka, tescil edildiği mal ve

hizmetlerin niteliği, kalitesi, üretim

yeri ve coğrafi kaynağı konusunda

halkta yanlış anlama ihtimaline yol

açmakta ise hükümsüzlük davası

açılabilir. ifadesi yer almaktadır. Bu ifade markalarla ilgili doğru bir ifadedir.

556 sayılı KHK madde 7’de sayılan haller

“ticaret alanında herkes tarafından kullanılan veya belirli bir meslek, sanat

veya ticaret grubuna mensup olanları ayırt etmeye yarayan işaret ve adları

münhasıran veya esas unsur olarak içeren;” “malın özgün doğal yapısından

ortaya çıkan şeklini veya bir teknik sonucu elde etmek için zorunlu olan, kendine

malın şeklini veya mala asli değerini veren şekli içeren;” “mal veya hizmetin

niteliği, kalitesi veya üretim yeri, coğrafi kaynağı gibi konularda halkı yanıltan’;....markaların tescili halinde ilgililer

tarafından hükümsüzlüğü talep edilebilecektir. hükmü yer almaktadır. 38. sorunun e şıkkıda aynı ifadeyi içermesine rağmen yanlış kabul edilmiştir. Bu nedenle hatalıdır.
Old 01-12-2013, 20:33   #26
erar

marka vekilliği soru kitapçığı ve cevapları gördüğümde çok soruda hata var demiştim. TPE henüz hatalı soruları açıklamadı. Hatalı soruda tüm cevaplar doğru kabul edilip herhangi bir şık işaretleyen herkese bir doğru olarak geri dönecek.
Old 03-12-2013, 21:32   #27
MiMi

Herkese merhaba,
Sınava 39,5 derecede ateşim varken katıldığım için bilincim yarı açık yarı kapalıydı o yüzden çok net hatırlamamakla beraber soruları yaparken en az 3 soruda iki şık arasında sıkıştım kaldım diyebilirim ve ben sadece Marka Vekilliği sınavına katıldım. Cevaplara göz attım ama dediğim gibi aklım çok yerinde olmadığı için hangi sorular olduğunu net olarak söyleyemeyeceğim ama bir tanesi kesinlikle Endüstriyel tasarımlarla ilgili olan soruydu.

Ayrıca muhasebe soruları pek fikrimin olmadığı ve nereden çalışabileceğimi hiç bilmediğim sorulardı. Hatta edebiyat sorularından bir tanesi çok yoruma açık ve sanki bir tane doğru yanıtı olmayan bir soru gibi geldi. Bu sorulara çalışılabileceğini bildiğiniz bir kaynak varsa paylaşırsanız sevinirim. Benim tekrar girmeme gerek olup olmayacağını yakında öğreneceğim ancak önümüzdeki sınavlara girmek isteyenlere yol gösterebilir.

Herkese iyi günler dilerim.
Old 04-12-2013, 09:13   #28
betulmes

Arkadaşlar sınav sonuçlarının ne zaman açıklanacağı hakkında bilgisi veya duyumu olan var mı? Teşekkürler..
Old 04-12-2013, 13:05   #29
mercans

Alıntı:
Yazan Av.G.Kahraman
ben de mail attım cevap gelmeyince aradım. Üniversiteye gideceğini ve 30 gün sürelerinin olduğunu söyledi

Sayın Kahraman, 30 günlük sürelerinin olduğunu söylediklerini yazmışsınız, sınavın 15 gün içinde açıklanacağını düşünüyordum. Sınav bir aylık sürenin sonunda mı açıklanacak acaba bu konuda bilginiz var mı? Ya da bilgisi olan başka meslektaşımız var mı? Teşekkürler...
Old 04-12-2013, 13:44   #30
avoev

Alıntı:
Yazan mercans
Sayın Kahraman, 30 günlük sürelerinin olduğunu söylediklerini yazmışsınız, sınavın 15 gün içinde açıklanacağını düşünüyordum. Sınav bir aylık sürenin sonunda mı açıklanacak acaba bu konuda bilginiz var mı? Ya da bilgisi olan başka meslektaşımız var mı? Teşekkürler...

Sayın Mercans,
Sınav tahminen 25 Aralık'ta açıklanacak,
İki sene önceki sınavda da bir ayın sonunda açıklanmıştı.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi