Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

aile konutunun davacı eş, (kadın) ve çocuklara tahsisi

Konuyu Kilitleyin
Old 26-04-2012, 15:09   #1
Konuk

Acil aile konutunun davacı eş, (kadın) ve çocuklara tahsisi

ben davacıyım(kadın).
boşanma aşamasındayım.
yerel mahkeme boşanmamıza karar verdi. ancak eşim temyiz etti. 3 kızımın (lise öğrencisi)velayeti bende. her çocuk için 220 tl tedbir nafakası verildi. ben çalıştığım için bana herhangi bir nafaka verilmedi.
zaten yerel mahkeme kararı 1.5 yıl sürdü. temyiz aşaması vs. en az 1.5 yıl daha sürecek. bu süre içerisinde ben çocuklarımla birlikte kirada (2+1 evde)oturuyorum.(450tl)
eşim ise tek başına aile konutunda (5+1 lüks bir daire)oturuyor. konutun tapusu benim üzerime ama, konutun üzerinde aile konutu şerh i var.
şerhin kaldırılması için dava açtım. ancak boşanma kesinleşmediği için kaybettim.(bir de onun avukat parasını ödedm). eşim evden hiç bir şekilde çıkmıyor.
aşağı yukarı 3,3-5 yıl ben kirada o ortak konutta oturacak boşanma kesinleşinceye kadar.. bu da ortalama 30-35 bin tl para kaybı benim için.
Bu maduriyetimi giderecek bir dava açabilir miyim. kendi avukatım bunun mümkün olmadığını söyledi. tek çözümün aile konutuna benim taşınmam, eşimin ise kavga, gürültü ile evden uzaklaştırma kararı almak olduğunu söyledi. ancak çocuklarımın huzuru için ben bunu istemiyorum. ben maddi olarak maduriyetimin giderilmesini istiyorum. ayrıca dava açıp kaybetmek de bana çok mali yük getiriyor. zaten bu güne kadar nafaka, icra boşanma derken 4000 para harcadım. 3 kız ve 3 ü de lise LYS sınavlarına hazırlık, dersane vs. derken kirayı ödemekte zorlanıyorum. açabileceğim davalar nelerdir ve kazanma şansım nedir. yardımcı olabilir misiniz. Kira talep edebilir miyim. davayı uzatmasının tek sebebinin uzun süre evde oturabilmek olduğunu da biliyorum . açılacaksa bile dava hangi mahkemeye açılır

"4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun
1/b)Müşterek evden uzaklaştırılarak bu evin diğer eşe ve varsa çocuklara tahsisi"
böyle bir madde buldum işime yarar mı.. lütfen yardımmmm
Old 26-04-2012, 20:11   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma mahkemesi eşinizin evden yararlanmasına ilişkin bir tedbir kararı vermemişse, yani eşinizin aile konutundan tek başına yararlanmasını haklı kılacak hukuki bir sebep yoksa, kendisine karşı ecrimisil istemi ile dava açılabilir.

Öncesinde evden tek başına yararlanmasına muvafakatınızın olmadığını ihtar etmenizde yarar vardır. Daha önce veya açılan şerhin kaldırılması davasında eşinizin tek başına yararlanmasına muvafakatınızın olmadığını belirtmiş de olabilirsiniz.

TMK.995.MADDESİNE göre; iyi niyetli olmayan zilyet, geri vermekle yükümlü olduğu şeyi haksız alıkoymuş olması, işgali yönünden hak sahibine verdiği zararlar ve elde ettiği veya elde ettiği veya elde etmeyi ihmal etmeyi ihmal eylediği ürünler karşılığında tazminat ödemek zorundadır.

Davanın asliye hukuk mahkemesinde açılması gerekir.

Şu da aklıma geldi ki: Evden sizin ve çocuklarınızın yararlanmasına yönelik tedbir kararı için aile mahkemesine dava açılabilir. Verilen kararın icrası ile de eşinizi evden çıkarılır.

Lütfen tek başınıza değil, bir avukatla birlikte hareket ediniz.

Saygılar..
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi