Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargıtay Dairelerinin Görevsizlik Kararı Vermesi - Yargıtay Dairelerinin Dosyayı bir türlü çözüme Kavuşturamaması

Yanıt
Old 01-02-2012, 21:08   #1
tiryakim

Mutsuz Yargıtay Dairelerinin Görevsizlik Kararı Vermesi - Yargıtay Dairelerinin Dosyayı bir türlü çözüme Kavuşturamaması

Merhabalar Değerli Meslektaşlarım ;

Bir dosyamdan dolayı 2011 yılında asliye hukuk mahkemesinden ihtiyati haciz kararı istedim. Asliye hukuk mahkemesi ihtiyati haciz talebimi tüketici kredisi gibi değerlendirip kefiller yönünden ihtiyati haciz talebimi redetti. Asıl borçlu yönünden ihtiyati haciz talebimiz kabul edildi.

Halbuki Asliye hukuk Mahkemesinde talep edilen ihtiyati haciz kararı Tarım Kredisinden kaynaklanıyordu.Bilindiği üzere tarım kredisi tüketici kredisi değerlendirilmemektedir. Tarım kredisinde hem asıl borçlu hemde kefil hakkında ihtiyati haciz kararı verilmektedir.

Örnek Karar ;

Alıntı:
T.C. YARGITAY
13.Hukuk Dairesi
Esas: 2006/14957
Karar: 2007/2333
Karar Tarihi: 21.02.2007
İTİRAZIN İPTALİ DAVASI - İCRA İNKAR TAZMİNATI - DAVALILARIN TÜKETİCİ OLMADIĞI - KULLANILAN TARIM KREDİSİNİN TÜKETİCİ KREDİSİ OLMADIĞI - UYUŞMAZLIĞIN TÜKETİCİNİN KORUNMASI HAKKINDA KANUNLA İLGİLİ BULUNMADIĞI - GÖREVSİZLİK KARARI VERİLMESİ GEREĞİ
ÖZET: Davalılar kanunda tanımı yapılan tüketici kapsamında değildir. Ayrıca kullanılan tarım kredisi de tüketici kredisi olarak kabul edilemez. Buna göre uyuşmazlık tüketicinin korunması hakkında kanunla ilgili bulunmadığından uyuşmazlığın çözümü Tüketici Mahkemesi görevinde değildir. Bu nedenle görevsizlik kararı verilmesi gerekir.
Dava: Taraflar arasındaki itirazın iptali davasının yapılan yargılaması sonunda ilamda yazılı nedenlerden dolayı davanın kısmen kabulüne kısmen reddine yönelik olarak verilen hükmün süresi içinde taraflar avukatı tarafından temyiz edilmesi üzerine dosya incelendi gereği konuşulup düşünüldü:
Karar: Davacı, tarımsal kredi sözleşmesinden doğan borçlarını ödemeyen davalılar hakkında yaptıkları icra takibine itiraz ettiklerinden itirazın iptali ile %40 inkar tazminatının tahsiline karar verilmesini istemiştir.
Davalılar, davanın reddini dilemiştir.
Mahkemece davanın kısmen kabulüne karar verilmiş, hüküm taraflarca temyiz edilmiştir.
1- 4822 sayılı yasa ile değişik 4077 sayılı yasanın amaç başlıklı 1. maddesinde yasanın amacı açıklandıktan sonra kapsam başlıklı 2. maddesinde <Bu kanunun birinci maddede belirtilen amaçlarla mal ve hizmet piyasalarında tüketicinin taraflardan birini oluşturduğu her türlü tüketici işlemini kapsar> hükmüne yer verilmiştir. Yasanın 3. maddesinde tüketici bir mal veya hizmeti ticari veya mesleki olmayan amaçlarla edinen, kullanan veya yararlanan gerçek ya da tüzel kişiyi ifade eder. Aynı yasanın 10. maddesinde tüketici kredisi, tüketicilerin bir mal veya hizmet edinmek almacıyla kredi verenden nakit olarak aldıkları kredidir. Şeklinde tanımlanmıştır.
Davalılar yukarıda tanımı yapılan tüketici tanımı kapsamında olmadığı gibi kullanılan tarımsal kredi sözleşmesini 4077 sayılı yasanın 10. maddesi kapsamında tüketici kredisi olarak kabul etmek mümkün değildir. Bu durumda taraflar arasında 4077 sayılı tüketicinin korunması hakkında kanun kapsamında uyuşmazlık bulunmadığından davaya bakmak Tüketici Mahkemesinin görevi olmayıp taraflar ileri sürmese dahi yargılamanın her aşamasında resen gözetilir. Görevle ilgili hususlarda kazanılmış hak söz konusu olmaz. Bu durumda görevsizlik kararı verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile karar verilmesi usul ve yasaya aykırı olup, bozma nedenidir.
2- Bozma nedenine göre tarafların diğer temyiz itirazların incelenmesine gerek görülmemiştir.
Sonuç: Temyiz olunan kararın 1 numaralı bentte gösterilen nedenlerle BOZULMASINA; 2 numaralı bentte gösterilen nedenle diğer temyiz itirazlarının incelenmesine gerek olmadığına, peşin alınan harcın istek halinde davalıya iadesine, 21.02.2007 gününde oybirliği ile karar verildi.

Asıl sorun şudur ;

Ben mahkemenin verdiği kararı kefiller yönünden temyiz ettim. Dosya ilk önde yargıtay 12. hukuk dairesine gitti, 12. hukuk dairesi görevsizlik kararı verip dosyası 4. hukuk dairesine gönderdi orasıda görevsizlik verip dosyayı 13. hukuk dairesine yolladı, 13.hukuk daireside görevsizlik kararı verip dosyayı 19. hukuk dairesine verdi. Şu anda dosya 19.Hukuk dairesinde bakalım 19.Hukuk daireside görevsizlik kararı verecek mi ?

Bu durumda görevli yargıtay Dairesi hangisidir ? Bir fikri olan var mı acaba ?

Benim kafam karıştı valla. Her daire birbirine paslıyor dosyayı.Dosyada 3 sayfalık bir dosya .. Şaşırıyorum valla değerli Meslektaşlarım . Ne olacak bu durum sizce . Bu dosya tüm hukuk dairelerini dolaşır mı ?

Teşekkürler...
Old 02-02-2012, 10:35   #2
yılmazkan

Bildiğim kadarıyla 3 kez Yargıtay Daireleri görevsizlik verebilir. 3. dairede görevsizlik kararı verecek olursa Hukuk Daireleri Başkanlar Kurulu hangi dairenin bakacağına karar veriyor. İki dosyamda benzer görevsizliklerle karşılaştım. Üçüncü görevsizlik kararlarından sonra Başkanlar Kuruluna gitti, kurul iki dosyada da görevli daireyi belirledi. Bir daire karar verdi, diğeri hala bekliyor. Sizin olayda 4 daire dolaşmış, umarım bu son olur :-)
Old 02-02-2012, 11:15   #3
tiryakim

Şu anda 3 daire görevsizlik kararı verdi. Dosyam şu anda 4.Hukuk dairesinde.
Old 02-02-2012, 11:42   #4
yılmazkan

Yargıtay Kanununda hukuk daireleri başkanlar kurulunun dairelerin görevsizlik kararı vermesi halinde görevli daireyi belirleyeceği hükme bağlanmış. Benim dosyalarımda 3 daire görevsizlik verince Hukuk Daire Başkanları görevli daireyi belirlemişti. Dilerseniz bir dilekçe ile başvurun Yargıtaya.
Old 02-02-2012, 11:55   #5
tiryakim

Ben o kanun maddesini bulamadım yani 3 kere görevsizlik kararı verilmesi halinde başkanlar kurulunun görevli daireyi belirleyeceği hakkındaki kanun metnine ulaşamadım
Old 02-02-2012, 11:58   #6
yılmazkan

Evet 3 kere oluncayla ilgili kanunda bir düzenleme ben de bulamadım. Ancak 2 dosyamda dediğim gibi 3 görevsizlikten sonra HDBK görevli daireyi belirlemişti.
Old 02-02-2012, 12:07   #8
yılmazkan

Son görevli daireyi belirleme kararı 24.11.2011, diğer dosyada yine 2011 yılı içinde olmuştu
Old 02-02-2012, 12:12   #9
tiryakim

Şimdi Yargıtay dosya sorgulamadan baktım .
Dosyam ilk önce 12. hukuk dairesine ordan, 4. Hukuk dairesine ordan 13. hukuk dairesine ordan 19. hukuk dairesine gelmiş dosya . Şu anda dosyam 19 . hukuk dairesine arşivde gözükmektedir.Valla dosyamın hukuk daireleri Başkanlar kuruluna gideceği yok
Old 02-02-2012, 12:17   #11
tiryakim

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Umarım en yakın zamanda çözüme bağlanır.

Umarım ama pek sanmıyorum...Bekleyip görecez ama kesinlikle ve kesinlike 19 . Hukuk Daireside görevsizlik kararı verecektir.

Teşekkürler İlginiz İçin...
Old 03-02-2012, 12:23   #12
Av.Nevra Öksüz

2797 sayılı Yargıtay Kanunu

m.17: "Başkanlar kurullarının görevleri şunlardır:

1. Başkanlar Kurulunun Görevleri:

a) Hukuk ve ceza daireleri arasında meydana gelen görev ve iş bölümü uyuşmazlıklarını kesin karara bağlamak, fiili veya hukuki imkânsızlık sebebiyle bir dairenin görevine giren işe bakamaması halinde bir başka daireyi görevlendirmek,
...
2. Hukuk daireleri Başkanlar kurulunun görevi:
Hukuk daireleri arasında meydana gelen görev ve işbölümü uyuşmazlıklarını karara bağlamaktır

...Başkanlar kurullarının itiraz üzerine veya doğrudan doğruya verdikleri bütün kararlar kesin olup, bu kararlar aleyhine başka bir yargı merciine başvurulamaz."

Saygılar...
Old 03-02-2012, 13:11   #13
yılmazkan

Evet madde doğru da görevsizlik kararları sürekli verilebilir mi başkanlar kuruluna nasıl gider açıklık yok.
Old 03-02-2012, 14:02   #14
Av.Nevra Öksüz

Sayın yılmazkan,

Alıntı:
Yazan yılmazkan
Evet madde doğru da görevsizlik kararları sürekli verilebilir mi başkanlar kuruluna nasıl gider açıklık yok.

Daireler arasında görev uyuşmazlığı olursa dosyanın gönderildiği daire, dosyayı Başkanlar Kuruluna "kendisi" gönderir.

Yargıtay 16 HD, 29.03.2002 T., E: 2002/2635, K: 2002/2505: "Dava, tapuya dayanılarak açılan tapu iptali ve tescil istemine ilişkin olup karar Sulh Hukuk Mahkemesi tarafından verilmiş olmakla temyiz incelemesi Yargıtay 14.Hukuk Dairesi'ne ait bulunmaktadır. Sözü edilen Daire tarafından da görevsizlik kararı verilmiş olmakla,
Görevli Dairenin belirlenmesi için dosyanın Hukuk Daireleri Başkanlar Kurulu Başkanlığı'na GÖNDERİLMESİNE, 29.3.2002 gününde oybirliği ile karar verildi."

şeklinde bir kararla...

Alıntı:
Yazan yılmazkan
...Ancak 2 dosyamda dediğim gibi 3 görevsizlikten sonra HDBK görevli daireyi belirlemişti.

Sizin olayınızda görevsizlik veren 3. daire, kendisinden önce görevsizlik veren dairelerden birinin görevli olduğunu düşündüğü için HDBK'na re'sen başvuru yapmıştır.

Sayın tiryakim'in olayında da 19. Daire, kendisinin görevsiz, fakat 12. veya 4. veya 13. dairelerden birinin görevli olduğunu düşünüyorsa dosyayı re'sen HDBK'na gönderir.

Saygılar...
Old 26-04-2012, 21:13   #15
tiryakim

Valla kıymetli meslektaşlarım paylaşmak istiyorum...
Benim ünlü dosyam 4 daire dolaşarak en son 19.hukuk dairesininde görevsizlik kararı vermesi ile Hukuk Daireleri Başkanlar Kuruluna Gitmiştir...
Teşekkürler...
Benim ünlü dosyanın dolaştığı daireler;
12.Hukuk Dairesi;
4.Hukuk Dairesi;
13.Hukuk Dairesi;
19.Hukuk Dairesi;
Hukuk Daireleri Başkanlar Kurulu
Old 26-04-2012, 22:37   #16
Av.İlker DOLGUN

Alıntı:
Yazan tiryakim
12.Hukuk Dairesi;
4.Hukuk Dairesi;
13.Hukuk Dairesi;
19.Hukuk Dairesi;

Meslektaşım, dilekçenize İHTİYATİ HACİZ değilde "sehven" İHTİYATLI HACİZ Talebidir yazmış olabilirmisiniz? Zira anlaşılan odur ki pek ihtiyatlı davranıyor mahkeme ve daireler..

Alıntı:
Yazan tiryakim
Valla dosyamın hukuk daireleri Başkanlar kuruluna gideceği yok
Benim kafam karıştı valla
Şaşırıyorum valla değerli Meslektaşlarım.

Neredeyse her mesajınızda bir kez yemin etmişsiniz, nedeni yaşadığınız ve inanmakta zorlandığınız bu olaya ve anlattıklarınıza bizleri inandırmaksa eğer buna gerek olmadığını, yeminle desteklenmemiş olsa dahi sözlerinizin, meslektaşlarınız açısından inandırıcı olduğunu sizin de buna inanmanız gerektiğini bilmenizi isterim.

Ayrıca burası herkese açık olan fakat ağırlıklı olarak hukukçuların olduğu ve paylaşımda bulunduğu bir forum, siteye giriş yaparken bizleri “Sayın …… THS'ye giriş yaptığınız ve THS'de bulunduğunuz süre içinde "cübbenizi giydiğiniz" için teşekkürler!” telkiniyle karşılayan, yazım ve imla kurallarına uyulması konusunda üyelerini sıklıkla uyaran bu sitede “valla” kelimesinin yanlış yazımı ve gereğinden fazla kullanımının “şık” olmadığını belirtmek isterim. Amacım naçizane ve nazikane bir hatırlatmadır; sizi eleştirmek değildir asla..
Old 27-04-2012, 08:54   #17
yılmazkan

Gözünüz aydın, nerdeyse bitirmişsiniz davayı
Alıntı:
Yazan tiryakim
Benim ünlü dosyam 4 daire dolaşarak en son 19.hukuk dairesininde görevsizlik kararı vermesi ile Hukuk Daireleri Başkanlar Kuruluna Gitmiştir...
Teşekkürler...
12.Hukuk Dairesi;
4.Hukuk Dairesi;
13.Hukuk Dairesi;
19.Hukuk Dairesi;
Old 27-04-2012, 11:55   #18
mehves

Son dönemde Yargıtay'a giden tüm dosyalarımda en az bir görevsizlik kararı ile karşılaşıyorum. Bu sanırım Yargıtay'da açılan yeni daireler ve yeni işbölümü sorunları ile alakalı bir durum. Dosyalar iki daire gezmeden karara bağlanamıyor.
Old 27-04-2012, 20:18   #19
tiryakim

Karar geldiği gün karar bozma olursa bu kararı sitemize ekliyecem
Old 06-06-2012, 15:06   #20
tiryakim

Hukuk daireleri başkanlar kurulu görevli daireyi belirlemiş...Görevli daire Yargıtay 11. Hukuk Dairesi...Dosyamız şu anda Yargıtay 11.HD dedir.Dosya Sonucu hakkında bilgileri paylaşıcam...
Old 23-07-2012, 23:51   #21
tiryakim

Alıntı:
Yazan tiryakim
Hukuk daireleri başkanlar kurulu görevli daireyi belirlemiş...Görevli daire Yargıtay 11. Hukuk Dairesi...Dosyamız şu anda Yargıtay 11.HD dedir.Dosya Sonucu hakkında bilgileri paylaşıcam...

Dosyamda Yargıtay 11.Hukuk Dairesi Kararını vermiş...

BOZMA...

Bakalım gerekçesi ne geldiğinde paylaşıcam...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi