Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Haciz yapamıyorum-ACİL-

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-04-2007, 13:04   #1
bercan

Soru Haciz yapamıyorum-ACİL-

Yaptığım bir icra takibinde borçlu eşinden boşandığını beyan ederek bizden mal kaçırmaya çalışıyor.İş yeri ve arabası eşinin üzerine olduğu için haciz yapamıyorum.Ayrıca borçlu işyerini yüklü bir miktara devretti.Ondan da tahsilat yapamadım.Çünkü adam kaçıyor.Aldığım duyumlara göre borçlu sürekli eşine ait olduğunu beyan ettiği arabayı kullanıyormuş.Bu durumda ne yapabilirim.İcra müdürü haciz yapamayacağımı söylüyor ancak böyle elim kolum bağlı durmak çok zoruma gidiyor.Borçlu henüz işyerini devretmeden hacze gitmiştim.Vergi levhası eşinin üzerineydi.Ayrıca dükkandaki menkulleri yazdık.O kadar uyanık ki adama imza attıramadık.İyice sinirlerim bozuldu benim.Sizce ne yapabilrim?
Old 05-04-2007, 13:33   #2
Av.Fatih KISA

Derin bir nefes alıp, gözlerinizi yumabilir ve birkaç dakika bu işin stresinden kurtulmayı deneyebilirsiniz!!!
Old 05-04-2007, 13:43   #3
ayanlar07

sevgili meslektaşım öncelikle sakin olmalısınız. daha sonrasında ise eğer kadın boşandıklarını iddia ediyorsa boşanma ilamını göstermesini söyleyin. gösteremezse icra memuru haciz etmek zorunda. gösterirse eğer bu sefer istihkak durumları sözkonusu olacaktır. bu durumda ise haciz mahallinde borçluya ait bir belge arayın yani malların borçluyla bağlantılı olduğunu gösterir bir belge. mesela daha faturalar falan çözüm bulamazsanız yine yardımcı olmaya çalışırım...
Old 05-04-2007, 13:54   #4
Av.Yasemin

Sayın Meslektaşım,bir kaç yıl önce benzer bir durum başımıza gelmişti.Borçlunun evine hacze gittiğimizde eşi boşanma ilamını çıkarıp gösterdi fakat benim aldığım duyumlara göre boşandığını söylediği eşi hala orada yaşıyordu, icra infaz memuru odalara bakarak borçluya ait olduğunu anlayabileceğimiz kişisel eşyaları buldu,örneğin yatak odasında dolaplarda adamın eşyaları,giysileri olduğu gibi duruyordu,bunun üzerine o evde haciz yapıldı ve bayana yediemin olarak bırakıldı.Hanım istihkak iddiasında bulundu fakat mercide davayı kaybetti.Mercii fiilen beraber yaşıyor oldukları için istihkak iddiasını red etti.Haciz mahallinde kapsamlı şekilde araştırma yaparsanız borçluya ait bir özel eşya bulmanız olasılığı yüksek diye düşünüyorum.Kolay gelsin ,saygılar...
Old 05-04-2007, 15:12   #5
bercan

Yanıtlarınız için çok teşekkür ederim.O zaman ben hemen haciz için randevu alayım.Umarım evde birlikte yaşadıklarına dair deliller bulabilirim.Tekrar teşekkürler.
Old 05-04-2007, 15:17   #6
ayanlar07

rica ederim arkadaşım sana kolay gelsin bu yolları düşünen kişilere belli olmas sen yanına polis mutlaka al derim ben.. avukatlar günün de kutlu olsun...
Old 05-04-2007, 15:41   #7
Viyola

Merhaba,
Aynı durum benim de başıma gelmişti.Adamın boşandığı eşiyle aynı evde yaşadığını bilmeme rağmen bunu ispat edemiyor ve haciz yapamıyordum.Üstelik benim borçlum daha uyanıktı ve evde kendisine dair hiçbir eşya bırakmamaya da dikkat ediyordu.İcra memuruna rica ettim ve birgün sabah 7'de adamın evine hacze gittik .Uyanık borçlu uykulu gözlerle açtı kapıyı,çok şaşırdı bizi görünce.Bu da bir yol,tavsiye ederim.
Old 05-04-2007, 22:38   #8
bertrand

Alıntı:
Yazan bercan
Yaptığım bir icra takibinde borçlu eşinden boşandığını beyan ederek bizden mal kaçırmaya çalışıyor.İş yeri ve arabası eşinin üzerine olduğu için haciz yapamıyorum.Ayrıca borçlu işyerini yüklü bir miktara devretti.Ondan da tahsilat yapamadım.Çünkü adam kaçıyor.Aldığım duyumlara göre borçlu sürekli eşine ait olduğunu beyan ettiği arabayı kullanıyormuş.Bu durumda ne yapabilirim.İcra müdürü haciz yapamayacağımı söylüyor ancak böyle elim kolum bağlı durmak çok zoruma gidiyor.Borçlu henüz işyerini devretmeden hacze gitmiştim.Vergi levhası eşinin üzerineydi.Ayrıca dükkandaki menkulleri yazdık.O kadar uyanık ki adama imza attıramadık.İyice sinirlerim bozuldu benim.Sizce ne yapabilrim?

Selam,

Arkadaşların dediklerine ilaveten;

Öncelikle eşi adına olan motorlu taşıta ilişkin kayıt bilgilerini istetin, muvazaaya ilişkin başkaca delillerle birlikte tasarrufun iptali yoluna gidebilirsiniz. Ayrıca ticari işletmenin devri İİK.daki şartlara uyulmadıkça (kabaca aklıma geldiği kadarıyla alacaklılarına usulune uygun duyurulduğu ve ticaret sicil gazetesinde ilan edildiği borçlu ve devralan tarafından ispat edilmedikçe) geçerli olmayacağından söz konusu işletmedeki işlemlerinizi de yapabilirsiniz.

Saygılar.
Old 07-04-2007, 22:33   #9
icra20

T.C.
YARGITAY
15. HUKUK DAİRESİ
E. 1995/4851
K. 1995/4805
T. 19.9.1995
• İSTİHKAK ( Tarafların Hacizden Kurtulmak İçin Boşanmaları )
• ÜÇÜNCÜ ŞAHSIN İSTİHKAK İDDİASI ( Tarafların Hacizden Kurtulmak İçin Boşanmaları )
• HACİZDEN KURTULMAK İÇİN BOŞANMA DAVASI AÇILMASI ( İstihkak İddiasının Yerinde Olmaması )
• MÜLKİYET KARİNESİ ( Bir Menkul Malı Elinde Bulunduran Kişinin Onun Maliki Sayılması )
2004/m.97/a
ÖZET avacı ile davalı borçlu anlaşmalı olarak boşanmışlardır. Toplanan kanıtlardan bu boşanmanın tarafların hacizden kurtulmak amacıyla yapıldığı anlaşılmaktadır. Bir menkul malı elinde bulunduran kişi onun maliki sayılır. Burada mülkiyet karinesi borçlu dolayısıyla alacaklı yararınadır. Davacı üçüncü kişi yasal karinenin aksini yeterli ve inandırıcı bir biçimde ispat edememiştir. Somut olayda dinlenen tanık beyanı bu karinenin aksini ispata yeterli değildir. Bu nedenle istihkak iddiasının kabulü yerinde değildir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı kararın temyizen tetkiki davalı alacaklı vekili tarafından istenmiş ve temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşılmış olmakla dosyadaki kağıtlar okundu gereği konuşulup düşünüldü:

KARAR : Davacı tarafından verilen dava dilekçesinde 18.6.1993 tarihinde yapılan hacizde haczedilen malların kendisine ait olduğu iddiasıyla istihkak iddiasında bulunulmuş,

Davalı alacaklı vekili davanın reddini istemiş,

Mercice davanın kabulüne karar verilmiş, bu karar davalı alacaklı tarafından, temyiz edilmiştir.

Borçlu aleyhine yapılan icra takibi sonucu haczedilen malların kendisine ait olduğu iddiasıyla 3. şahıs tarafından dava açılmıştır. Borca konu olan bononun düzenleme tarihinin 9.3.1993 vade tarihinin 8.6.1993 olduğu belirgindir. Davacı ile davalı borçlu 10.6.1993 tarihinde anlaşmalı olarak boşanmışlardır. Toplanan kanıtlardan bu boşanmanın tarafların hacizden kurtulmak amacıyla yapıldığı anlaşılmaktadır. İİK. 97/a maddesi gereğince bir menkul malı elinde bulunduran kişi onun maliki sayılır. Burada mülkiyet karinesi borçlu dolayısıyla alacaklı yararınadır. Davacı 3. kişi yasal karinenin aksini yeterli ve inandırıcı bir biçimde ispat edememiştir. Somut olayda dinlenen tanık beyanı bu karinenin aksini ispata yeterli değildir. Bu nedenle davanın reddi gerekirken, kabulü usul ve yasaya aykırı olup kararın bozulması gerekmiştir.

SONUÇ : Açıklanan nedenlerle temyiz olunan kararın davalı alacaklı yararına BOZULMASINA, istek halinde ödediği temyiz peşin harcının temyiz eden davalı alacaklıya geri verilmesine, 19.9.1995 gününde oybirliğiyle karar verildi.

T.C.
YARGITAY
21. HUKUK DAİRESİ
E. 2000/5746
K. 2000/6463
T. 3.10.2000
• İSTİHKAK DAVASI ( Dava Konusu Malların Davacının Evinde ve Huzurunda Borçlunun Yokluğunda Haczedilmesi-Davacı Kadının Eşiyle Boşanmış Olması )
• MÜLKİYET KARİNESİ ( Dava Konusu Malların Davacının Evinde ve Huzurunda Borçlunun Yokluğunda Haczedilmesi-Davacı Kadının Eşiyle Boşanmış Olması Nedeniyle Malların Kadına Ait Olması )
• KADININ MALLARININ HACZİ NEDENİYLE İSTİHKAK DAVASI ( Kocadan Çok Uzun Zaman Önce Boşanılmış Olması Nedeniyle Malların Kadına Ait Olduğunun Kabulü )
• BOŞANMANIN MUVAZAAYA DAYANDIĞI İDDİASI ( Davalının Bunu İspatlayamaması Nedeniyle Haczedilen Malların Davacı Kadına Aidiyetinin Kabulü )
2004/m.96,97
ÖZET : Dava konusu menkuller davacının kendi evinde ve huzurunda borçlunun yokluğunda haczedilmiştir. Davacı kadının borçlu kocasından takip tarihinden 4,5 yıl önce boşandığı ve o tarihten beri haciz uygulanan evde ayrı yaşadığı nitekim ödeme emrinin bu adreste tebliğ edilemediği gibi haciz sabah saat 7.30 gibi erken bir saatte yapılmasına karşın evde bulunmadığı dosyadaki kanıtlardan anlaşılmaktadır. Bu durumda mülkiyet karınesi davacı yararınadır. Bu yasal karinenin aksi davalı alacaklı tarafından kesin ve güçlü delillerle kanıtlanmadığından mahcuzlar davacınındır. Alacaklı her nekadar davacı ile borçlunun mal kaçırmak amacıyla boşandıktan sonra birlikte yaşadıklarını savunmuş isede bu savunmayı kanıtlayamamış, davalı vekilinin sekreteri olan tanığın anlatımı inandırıcı görülmediği gibi görgüye dayanan bilgisininde olmadığı anlaşılmıştır. Haciz tutanağında evde bulunduğu açıklanan resim faks kağıdı gibi bazı belgeler başka güçlü delillerle desteklenmedığinden birlikte oturma olgusunun isbatına yeterli bulunmamıştır. Aksine kira sözleşmesi ile bu sözleşmeyi doğrulayan davacı tanıkları davacı ile borçlunun birlikte değil ayrı yaşadıklarını bildirmişlerdir.

DAVA : Yukarıda tarih ve numarası yazılı kararın temyizen tetkiki davacı ( 3.kişi ) vekili tarafından istenmiş, merciice ilamında belirtildiği şekilde reddine karar vermiştir.Temyiz dilekçesinin süresi içinde verildiği anlaşıldıktan sonra düzenlenen raporla dosyadaki kağıtlar okundu, işin gereği düşünüldü ve aşağıdaki karar tesbit edildi:

KARAR : Uyuşmazlık 3.kişinin İİKnun 96 ve onu izleyen maddelerine dayalı istihkak davasına ilişkindir.

Mercii Hakimliğinin İİKnun 97/a maddesindeki karine gerekçe gösterilmek suretiyle davanın reddi kararı davacı tarafından temyiz edilmiştir.

Dava konusu menkuller davacının kendi evinde ve huzurunda borçlunun yokluğunda 6.10.1999 tarihinde haczedilmiştir. Davacı kadının borçlu kocasından 1.3.1995 takip tarihinden 4,5 yıl önce 4.11.1991 tarihinde boşandığı ve o tarihten beri haciz uygulanan evde ayrı yaşadığı nitekim ödeme emrinin bu adreste tebliğ edilemediği gibi haciz sabah saat 7.30 gibi erken bir saatte yapılmasına karşın evde bulunmadığı dosyadaki kanıtlardan anlaşılmaktadır. Bu durumda İİKnun 97/a maddesinde öngörülen mülkiyet karınesi davacı yararınadır. Bu yasal karinenin aksi davalı alacaklı tarafından kesin ve güçlü delillerle kanıtlanmadığından mahcuzlar davacınındır. Alacaklı her nekadar davacı ile borçlunun mal kaçırmak amacıyla boşandıktan sonra birlikte yaşadıklarını savunmuş isede bu savunmayı kanıtlayamamış, davalı vekilinin sekreteri olan tanığın anlatımı inandırıcı görülmediği gibi görgüye dayanan bilgisininde olmadığı anlaşılmıştır. Haciz tutanağında evde bulunduğu açıklanan resim faks kağıdı gibi bazı belgeler başka güçlü delillerle desteklenmedığinden birlikte oturma olgusunun isbatına yeterli bulunmamıştır. Aksine kira sözleşmesi ile bu sözleşmeyi doğrulayan davacı tanıkları davacı ile borçlunun birlikte değil ayrı yaşadıklarını bildirmişlerdir.

Kaldıki, boşanmadan sonra borçlunun başka bir alacaklısı tarafından aynı evde yapılan ve dava konusu mahcuzların büyük bir kısmını içeren haciz nedeniyle davacı tarafından açılan istihkak davası sonunda İstanbul 8.İcra Tetkik Merciinin E:1992/1089-K:1994/383 sayılı kararı ile davacı ve borçlunun ayrı yaşadıkları vurgulanmak ve İİKnun 97/a maddesindeki karinenin davacı yararına olduğu belirtilmek suretiyle mahcuzların davacıya ait olduğu benimsenmiş ve davanın kabulüne karar verilmiştir.

Yargıtay 15. Hukuk Dairesinin 7.3.1995 gün ve E:1995/1210 K: 1272 sayılı ilamı ile onanan bu karar eldeki dava yönünden dikkate alınması gereken güçlü delil niteliğindedir. Gerçekten başka alacaklı tarafından yapılan haciz nedeniyle açılan istihkak davası sonunda alınan karar, daha sonra aynı eşyaların başka alacaklı tarafından haczedilmesi üzerine açılan yeni istihkak davasında kesin hüküm oluşturmaz isede güçlü bir delil sayılacağı Dairemizin giderek Yargıtay'ın ( 15.hukuk Dairesi 18.5.1993 gün ve E:1748 K:2419, 1.4.1991 gün ve E:1195 K:1643 ) yerleşmiş görüşlerindendir. Esasen antikacılık yapan davacı kadının bu mahcuzları kendi gelir ve kazancı ile İstanbul 13.İcra Müdürlüğünün 1991/16786 sayılı dosyasında 22.1.1992 tarihinde yapılan ihalede satın aldığı icra dosyası ve ihale tutanağı ilede açıkca ortadadır. B.Knun 231.maddesi hükmüne göre menkul bir malı ihalede satın alan kişi mülkiyeti ihale anında kazanır. Yargıtay HGKnun 31.10.1990 gün E: 1990/15-375, K:1990/530 sayılı kararında da vurgulandığı üzere ihalenin yasada açıklanan şartlara uygun olmadığı yada muvaaza ile illetli olduğu ileri sürülüp iptal edilmedikçe alıcının ihale ile kazandığı mülkiyet hakkına itiraz olunamaz. Şu halde 1982 yılından beri antika ticareti yapan davacı kadının otelcilikle uğraşan borçlu ile 2 yıl evli kalıp boşandığı, boşanmadan sonra ayrı yaşadığı, dava konusu antika niteliğindeki mahcuz eşyaları kendi kazancı ile satın aldığı ihale tutanağı diğer fatura ve mülkiyet belgeleri, tanık anlatımları, mercii kararı, Antikacılar Çarşısı Yönetim Kurulu Başkanlığının yazısı, fotağraflar ile dosyadaki diğer belge ve bilgilerden açıkca anlaşıldığına ve antikacılık mesleği ile uğraşan davacının antika nitelikli mahcuzları kendi evinde bulundurmasıda hayatın olağan akışına da uygun olduğuna göre davanın kabulü yerine reddi usul ve yasaya aykırıdır.

Kabule görede; İİKnun 97/13 maddesi uyarınca alacaklının alacağından istifası geciken miktarın alacaktan daha az olan haczedilen mal değeri ile sınırlı olduğu gözetilerek hükmolunan tazminata esas değerin ( matrahın ) belirtilmesi gerekirken ilamın infazında duraksamaya neden olacağı düşünülmeden HUMKnun 388 ve 389 maddelerine aykırı olarak tazminata esas değer gösterilmeden karar verilmeside doğru değildir.

O halde, davacı ( 3.kişinin ) bu yönleri amaçlayan temyiz itirazları kabul edilmeli ve hüküm bozulmalıdır.

SONUÇ : Hükmün yukarıda açıklanan nedenlerle BOZULMASINA, temyiz harcının istek halinde temyiz edene iadesine,3.10.2000 gününde oybirliğiyle karar verildi.

Yukarıdaki iki karar incelendiğinde borçlu ile ilgili ve o adreste bağlantı kurulabilecek bir emarenin tespiti lazım, mesela varsa yöneticiden öğrenilebilir, telefon, su faturası vs. gibi devirlerin borcun doğumundan sonra olup olmadığı gibi, araştırılıp haciz tutanağına geçirilmesi veya haczin tatbikinde ısrar edip karşı tarafın istihkak iddiasında bulunmasını sağlayarak mahkeme esnasında etraflı bir araştırma yaptırılması lazım. İcra Müdürü alacaklının haciz talebini yerine getirmek zorundadır.THS sitesinde araştırma yaparsanız veya benim gönderdiğim mesajlarımı incelersiniz bu hususta yargıtay kararları mevcuttur. saygılarımla
Old 09-04-2007, 15:56   #10
Av.Çağlar Şener

sabah saatlerinde hacze giderseniz eğer aynı evde yaşıyorlarsa işiniz kolay olacak, haciz yapabilirsiniz. sadece bir kaç parça eşya bulmak yeterli olmayabilir. en iyisi erken gitmek. pijama haczi yani
saygılarımla;
iyi çalışmalar
Old 02-11-2007, 00:10   #11
Av.Zeynep_e

Varsayılan Haciz Yapamıyorum

Sevgili Meslektaşlarım Hepinize İyi Geceler,

Bir Bankanın Sözleşmeli Avukatlığını Yapıyorum. 12.000 Ytl'den Bir Borçluyu taipteyim. Ancak Çok ciddi bir sorunum var Kesinlikle Haciz Yapmıyorum.

Borçlu M.B.da Bulundu, Maaşı Hariç Herhangi Bir Geliri Olmadığını İddia Eder. Nitekim de Öyle Görünüyor. Kredi ve kartını alırken ki verdiği adreste resmen oturmuyor (muhtardan kaydını aldırmış) Ancak aynı adreste Abisi Oturuyor.

Ailesinin Oturduğu Evde Olduğunu Biliyorum. Ancak Mahalle Muhtarlığında Kayıtı Görünmüyor.

Daha önce tebligat yapılmamış olsa bile, taraflar arasında yapılan, imzası resmi merciler önünde ikrar olunmuş sözleşmelerde belirtilen adresler ile kamu kurum ve kuruluşları ve kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarına, ticaret sicillerine ve esnaf ve sanatkârlar sicillerine verilen en son adreslerdeki değişiklikler hakkında da bu madde hükümlerince Ailesinin Oturduğu evde borçlu adına araştırma yaptım leyhte sonuçlanacak bir netice alamadım.

Sabah erkenden gidip haciz yapmayı düşünüyorum. Ancak Karşımdaki borçluda (Meslektaşım Diyemeyeceğim) Hukukçu. Ve hukukla ilgili tüm uygulamaları biliyor.

Kendisine ait bir mal olmadığını ve resmen o adreste oturmadığını sadece ailesine ait bir ev olduğundan kimseye hesap vermeden misafir olarak süresiz kaldığını belirtiyor. İlgili kanunlardan bahsederek haciz yapacağımı ilettiysem de İstihkak da bulunacağını iddia ediyor. kendisinin (borçlunun) o adreste oturduğunu ispatlayacak elimde güçlü emareler olmadığından HACİZ YAPAMIYORUM! Çünkü Adreste Borçluya Ait Mal Olduğunu Düşünmüyorum. Ailesi Eminimki Yeddiemin olmayacaktır.

Tecrübeli Meslektaşlarımdan Yardımlarını Rica Ediyorum.

Sayg.
Old 02-11-2007, 07:49   #12
tiyerianri

Sayın Zeynep aslında siz cevabınızı vermişsiniz bence hacze gidin eğer borçlu yukarıdaki cümledeki gibi bir beyanda bulunursa zapta geçsin.Çünkü borçlu zaten o adreste oturduğunu kabul ediyor sizin yazdığınıza göre muhafaza da yapın bırakın istihkak da bulunsun.Neticede o evde kaldığına göre kendine ait bir sürü eşyası vardır
Old 03-11-2007, 00:04   #13
Av.Zeynep_e

Karar

Sn tiyerianri,

evet Dediğiniz gibi hacze gidicem ancak sorun şu ki;

Haciz esnasında muhafaza altına aldığım mallara ailesi yeddiemin olmayacaktır. Malların Haczini Sonraya bırakmak kaidesiyle muhafaza altına aldığım takdirde, istihkak iddiasında İstihkak davacısı malı ne suretle iktisap ettiğini ve borçlunun elinde bulunmasını gerektiren hukuki ve fiili sebep ve hâdiseleri göstermek ve bunları ispat etmekle mükelleftir.

Ev Ailesinin evi, hacze kabil malların faturaları olmadığından istihkak iddiasında bulunan davacı bunu ispatlayamayacak.
Ancak, Resmen O Adreste Oturmuyor (Haciz Adresinin Muhtarlığında Kayıdı yok, imzası resmi makamlar önünde ikrar olunmuş borçlu adına o adreste bir kayıt yok) İstihkak İddiasında Bulunan Taraf Bu Nedenlere dayanarak İddiasında haklı çıkarmı ?

Tabiki karar mercinindir ancak forumlarda bu saydığım nedenlere dayanarak sonuçlanmış emsal bir karar yada konu bulamadım.

Bu Konuda Fikri olan Varmıdır Acaba ?

Tşk.
Old 03-11-2007, 01:00   #14
cLaW

Sn.Zeynep_e ;
Maaşına haciz koymak daha pratik bir çözüm gibi duruyor,hacze gittiğinizde de muvaffakat alabilirseniz,yediemin,isthihkak iddası vb sorunlarla da uğraşmak zorunda kalmazsınız,evebeynlerinden birisini kefil olarak alabilir iseniz yine borçlunun kaçsa bile,borç bir şekilde kapanır..
Hazır borçluyu bulabiliyor iken bu yolları denemenizi tavsiye ederim,fakat denemiş iseniz ve bir sonuç alamamış iseniz malları kaldırmanız icap edebilir..
Şimdiden kolay gelsin.
Saygılarımla.
Old 03-11-2007, 01:32   #15
Av.Zeynep_e

Alıntı:
Yazan cLaW
Sn.Zeynep_e ;
Maaşına haciz koymak daha pratik bir çözüm gibi duruyor,hacze gittiğinizde de muvaffakat alabilirseniz,yediemin,isthihkak iddası vb sorunlarla da uğraşmak zorunda kalmazsınız,evebeynlerinden birisini kefil olarak alabilir iseniz yine borçlunun kaçsa bile,borç bir şekilde kapanır..
Hazır borçluyu bulabiliyor iken bu yolları denemenizi tavsiye ederim,fakat denemiş iseniz ve bir sonuç alamamış iseniz malları kaldırmanız icap edebilir..
Şimdiden kolay gelsin.
Saygılarımla.

Sn ClaW,

Dediğiniz Gibi Son Çare Olarak Önümüzdeki Hafta Malları Kaldırmaya Gidicem.

(Maaşa Haciz Koydurdum, Ancak Karşımdaki Kişi Mesleğime ve Yaptığım İşe Hakaret Eder Gibi Davranıyor ve Dalga Geçer Bir Tavırda Hukukun Kendisine Verdiği Hakları Kullanarak "Sizinle Başedebilirim" Şeklinde Bir Tavır Takınıyor)

Malları Kaldırmasına Kaldıracağım Ancak Öğrenmek İstediğim Asıl Konu Şu;

Borçlu, Resmen O Adreste Oturmuyor. Haciz Adresinin Muhtarlığında Kayıdı yok, imzası resmi makamlar önünde ikrar olunmuş borçlu adına o adreste bir kayıt yok. Ben Malları O Adresten Kaldırdım, Bir Depoda Muhafaza Altına Aldım Diyelim, Karşı Taraf İstihkak İddiasında Saydığım Bu Nedenlere dayanarak İddiasında haklı çıkarmı ?

Neticede Haklı Olarak Çıkarsa Sizlerde Biliyorsunuz ki Depo Nakliye ve Hammal Masrafları aynı zamanda adli masraflar ayrıca bir külfet oluşturacaktır.

Bahsettiğim Nedenlere Emsal Bir Karara Henüz Rastlayamadım.

Bu Konuyla İlgili Sizin Yada Değerli Meslektaşlarımın Bilgilerine İhtiyacım Var.

Yardımlarınız İçin teşekkürler şimdiden.
Old 05-12-2007, 04:29   #16
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan İcra iyidir ama uyku kaçırabilir :)

Alıntı:
Av.Zeynep e
Alıntı:
Kendisine ait bir mal olmadığını ve resmen o adreste oturmadığını sadece ailesine ait bir ev olduğundan kimseye hesap vermeden misafir olarak süresiz kaldığını belirtiyor. İlgili kanunlardan bahsederek haciz yapacağımı ilettiysem de İstihkak da bulunacağını iddia ediyor. kendisinin (borçlunun) o adreste oturduğunu ispatlayacak elimde güçlü emareler olmadığından HACİZ YAPAMIYORUM! Çünkü Adreste Borçluya Ait Mal Olduğunu Düşünmüyorum. Ailesi Eminimki Yeddiemin olmayacaktır.

İyi geceler uykunuz kaçmış anlaşılan benim gibi

İİK 97a maddesinde aynı evde birden fazla kişi birlikte oturmaları halinde evdeki eşyaların borçluya ait sayılacağına ilişkin bir karine mevcut..

Muhtarlık kayıtları yada resmi ikametgah vs önemli değil bence.. Komşular kapıcı yönetici gibi beyanı alınabilecek birileri borçlunun orada kaldığını beyan ederlerse, ya da borçlu evdeyken hacze gidilirse haciz ve muhafaza yapılabilir.. İİK 97a ya göre haciz ve muhafaza yapabilirseniz gerisi borçluyu yada ailesini ilgilendirir artık. Yediemin, hamal nakliye masrafı ile sizin bir ilginiz olmaz. Ancak evde yediemin alacak birileri olmadığı için 99. maddeye göre haciz yapılırsa yediemin almayacakları için muhafaza şansınız olabilir ancak yinede muhafazaya geçmeyin bence yani malı kaldırmayın..

Ancak komşu beyanı bile 97a ya göre haciz yapılması için yeterli..

Saygılarımla...
Old 05-12-2007, 04:48   #17
Av.Zeynep_e

Merhaba mustafa bey,

dediğiniz gibi uykum kaçtı. sabah 10:00'da duruşmam var ve hala ayaktayım.

uyanıp yanıp bilgisayara kilitleniyorum.

Bahsettiğiniz gibi hareket ediyorum deneyimli arkadaşlarımdan da yardım alıyorum bu konu ile ilgili ancak öyle bir kayaya çarptımki anlatamam.

Borçlunun evi müstakil. çevrede apartmanlar ve evler var ancak şahitlik konusunda kimse yanaşmıyor

garip bir mahalle anlayışı anlayacağınız.

şimdilik sadece maaşa haciz koydurdum.

Müvekkil bankama ilettim konuyu. Ses çıkmadı (onlarda razı oldular sonuçta)

maaş haczi ile ilgili bir sıkıntım var onuda iğer başlıkta ilettim.

tekrar teşekkürler ilginize.
Old 05-12-2007, 16:58   #18
uugur

sayın meslektaşım geçen hafta ben de hacizde böyle bir olayla karşılaştım eve girmeden önce 2 komşsuna sorup borçlunun o evde yaşadığını teyiy etmiştik.daha sonra eşi boşanma ilamını gösterdi ancak biz evde son aya ait borçlunun cep telefonu faturasını bulduk ve haczettik.kolay gelsin
Old 06-12-2007, 01:11   #19
Av.Zeynep_e

Bu tür Sonuçları Almak ve deneyimlerinizi paylaşmanız bana ve benim gibi meslektaşlarımıza güç veriyor ilham veriyor.

Azmimden Yılmayacağım.

Karşımdaki Borçlu İyi Niyetli Olsa Ve gerçekten ödeyemeyeceğini Bilsem inanın bu kadar çok uğraşmayacağım yani maaş haczini yapıp dosyayı kaldırıcam ama İnadına yapar gibi altında jeeple ofisime kadar gelip ahkam kesen borçlulara bu yapılanlar müstahaktır diyorum...
Old 06-12-2007, 08:25   #20
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Devam

Zeynep hanım gece uyanıp bilgisayara kilitlenen birisinin başarılı olmama gibi bir ihtimali yok bunu ben yaşadım.. Haklı hırsını, azmini buradan hissediyorum Canlarına oku..!!BAŞKASININ PARASI İLE JEEPE BİNİP AVUKATA HAVA ATMASI DEĞİL.. Onlardan parayı al sonra sen JEEP al sen bin.. onlar başkasının parası ile biniyordu, sen emeğinle bineceksin ama, birde ricam var İstanbula geldiğimizde bizide gezdir olurmu jiple

Şaka bir tarafa İcrada yaşadığım tecrübelerim sonucu oluşmuş olgular birikiyor zamanla bir müddet sonra borçluya ve olaylara siz hakim oluyorsunuz...

Bir tecrübem icrada tüm yapılması gerekenleri eksiksiz yapın netice beklemediğiniz bir anda ortaya çıkacaktır.. Dosyada tüm yapılması gerekenleri yapmışımdır, evi boşaltmışım, ceza çıkmış adam yatmış, başka alınacak bir şeyi de yok. Dosyanın tahsil kabiliyeti yok diye düşünürken adama son bir mektup yazdım ve mektupta özde şöyle yazdım : "Bak bu böyle olmaz, bu borç senin, hapis yattım, ev eşyalarım haczedildi diye borç bitti sanma dosya devam ediyor, ileride zararlı çıkarsın, en iyisi gel dosyanı kapatmak için bir formül düşünelim"...

Nemi oldu ? Adam geldi, eşyaların üzerindeki haczi kaldırdım, içinden kıymetli olanlardan 2. elciye bir kısmını sattık parasını aldım, kalanını kendisine teslim ettim.. Adamdan taksit taksit taahhüt aldım, bir iş buldum ama referans istiyorlar diye geldi, aradım işyerini bu adam dürüst borcunu ödemeye çalışıyor gayretli ama tanımam kendisini dedim. İşe aldılar adamda borcunu taksitlerden önce bitirdi..
Yaşanmış nice tecrübeler var anlatmak saatler alır...

Yine yolun tükendiğini zannettiğim sıralarda 3. kişilerin yardımı ile dosyanın kapandığına şahit olduğum oldu.. 20.000 YTL lik bir dosyada batak diyeceğimiz borçlu borcu ödeme imkanı yok arada bir hacze gidiyoruz taahhüt almaya çalışıyoruz, Borçlunun abisi hollandada imiş yardım falanda etmiyor.. Bunu öğrendik bu arada, Abisi Yazın izne gelmiş bizim hacze gitmemiz o ana denk geldi. Evde kızılca kıyamet koptu, abisi ilgisiz benim yapacağım bir şey yok diyor. Borçlunun yengesi eşini sıkıştırdı. Bankada paraları varmış ödediler buda diğer bir örnek. O kadar ilginç örnekler varki

İCRADA TÜM YAPILACAKLARI YAPIN DOSYANIN PEŞİNİ BIRAKMAYIN MUTLAKA ÇÖZÜM GELECEKTİR...BELKİ BİRAZ ZAMAN GEÇTİKTEN SONRA AMA MUTLAKA ÇÖZÜM GELİR...
Old 07-12-2007, 03:24   #21
üye14072

o kadar güzel şeyler yazmış ki meslektaşlar,
ders notu gibi

benim sözlerim
kuyuya atılan bir taş gibi olacak,
sahibini deli ilan ettiren

bunlar ayrılmış mı,
iyi güzel

mal rejimleri neymiş
büyük ihtimal edinilmiş mallara katılım

o zaman siz borçlunuzun alacğının peşine düşün
mal rejiminin tasfiyesi

ama önce
ihtiyati tedbir

saygılar sevgiler
av. emin öztürk
kocaeli barosu

kuyudaki taşın sahibi
Old 17-12-2007, 21:33   #22
Av.Zeynep_e

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Zeynep hanım gece uyanıp bilgisayara kilitlenen birisinin başarılı olmama gibi bir ihtimali yok bunu ben yaşadım.. Haklı hırsını, azmini buradan hissediyorum Canlarına oku..!!BAŞKASININ PARASI İLE JEEPE BİNİP AVUKATA HAVA ATMASI DEĞİL.. Onlardan parayı al sonra sen JEEP al sen bin.. onlar başkasının parası ile biniyordu, sen emeğinle bineceksin ama, birde ricam var İstanbula geldiğimizde bizide gezdir olurmu jiple

Şaka bir tarafa İcrada yaşadığım tecrübelerim sonucu oluşmuş olgular birikiyor zamanla bir müddet sonra borçluya ve olaylara siz hakim oluyorsunuz...

Bir tecrübem icrada tüm yapılması gerekenleri eksiksiz yapın netice beklemediğiniz bir anda ortaya çıkacaktır.. Dosyada tüm yapılması gerekenleri yapmışımdır, evi boşaltmışım, ceza çıkmış adam yatmış, başka alınacak bir şeyi de yok. Dosyanın tahsil kabiliyeti yok diye düşünürken adama son bir mektup yazdım ve mektupta özde şöyle yazdım : "Bak bu böyle olmaz, bu borç senin, hapis yattım, ev eşyalarım haczedildi diye borç bitti sanma dosya devam ediyor, ileride zararlı çıkarsın, en iyisi gel dosyanı kapatmak için bir formül düşünelim"...

Nemi oldu ? Adam geldi, eşyaların üzerindeki haczi kaldırdım, içinden kıymetli olanlardan 2. elciye bir kısmını sattık parasını aldım, kalanını kendisine teslim ettim.. Adamdan taksit taksit taahhüt aldım, bir iş buldum ama referans istiyorlar diye geldi, aradım işyerini bu adam dürüst borcunu ödemeye çalışıyor gayretli ama tanımam kendisini dedim. İşe aldılar adamda borcunu taksitlerden önce bitirdi..
Yaşanmış nice tecrübeler var anlatmak saatler alır...

Yine yolun tükendiğini zannettiğim sıralarda 3. kişilerin yardımı ile dosyanın kapandığına şahit olduğum oldu.. 20.000 YTL lik bir dosyada batak diyeceğimiz borçlu borcu ödeme imkanı yok arada bir hacze gidiyoruz taahhüt almaya çalışıyoruz, Borçlunun abisi hollandada imiş yardım falanda etmiyor.. Bunu öğrendik bu arada, Abisi Yazın izne gelmiş bizim hacze gitmemiz o ana denk geldi. Evde kızılca kıyamet koptu, abisi ilgisiz benim yapacağım bir şey yok diyor. Borçlunun yengesi eşini sıkıştırdı. Bankada paraları varmış ödediler buda diğer bir örnek. O kadar ilginç örnekler varki

İCRADA TÜM YAPILACAKLARI YAPIN DOSYANIN PEŞİNİ BIRAKMAYIN MUTLAKA ÇÖZÜM GELECEKTİR...BELKİ BİRAZ ZAMAN GEÇTİKTEN SONRA AMA MUTLAKA ÇÖZÜM GELİR...

Mustafa Bey Öyle Güzel Şeyler Yazmışsınız ki Okudukça İşime Dört Elle Sarılıyorum.

Yurtdışındaydım 1 Haftadır. Yoğunluktan Uğrayamadım Siteye. Neyseki burdayım Artık

İlginize Tekrar Teşekkür Ederim. Tavsiyelerinizi Azimle Uyguluyor Olucam
Old 18-12-2007, 14:55   #23
hırs

benimki de benzer bir olay adamın bir fabrikası var fabrikanın ortakları kızı ve eşi adamın üzerine hiçbir şey yok sadece limited şirketin müdürü (yetkilisi) ben de hırsımdan ağlamak üzereyim.ve alacaklılardan biri adamın kardeşinin işlettiği lokantada çalışmış ve eline iki bin ytl.lik bir senet verilerek kandırılmış gariban bir çocuk.nasıl bu haram paralarla mutlu oluyorlar anlamıyorum.iki bin lirayı ödemiyor ama yetki itirazında bulunmak için avukat tutuyor... herkese saygılar
Old 18-12-2007, 20:03   #24
Mustafa ÖZCAN

Varsayılan Hırs Hasarettir...

Alıntı:
Yazan hırs
benimki de benzer bir olay adamın bir fabrikası var fabrikanın ortakları kızı ve eşi adamın üzerine hiçbir şey yok sadece limited şirketin müdürü (yetkilisi) ben de hırsımdan ağlamak üzereyim.ve alacaklılardan biri adamın kardeşinin işlettiği lokantada çalışmış ve eline iki bin ytl.lik bir senet verilerek kandırılmış gariban bir çocuk.nasıl bu haram paralarla mutlu oluyorlar anlamıyorum.iki bin lirayı ödemiyor ama yetki itirazında bulunmak için avukat tutuyor... herkese saygılar

Hırs hasarettir diye bir söz var, fazla hırs hüsranla sonuçlanır... Zira aşırı hırs hata getirir... Haklı ve yeterli hırs başarının kapılarını açar... Fazlası zararlı olan kaygı bile başarıya giden yolda bulunması gereken zararlılardan..

Haksızlıklar dürüst meslektaşları çileden çıkarıyor... Zeynep hanım yukarda yazdı, gerçekten zor durumda olsa halinden anlayacağım ama Jeep e binip ofisime kadar gelip ahkam kesmelerini kaldıramıyorum dedi...

Yine Hırs kod adlı arkadaşımız başkalarının parası ile fabrika sahibi olanların mutluluklarını sorguladı, zoruna gidiyor haklı olarak..

Ama neticede kendinize zarar verecek düzeyde hırs hasaret getirebilir... Yasal çerçevesinde kendinizden emin ve haklı olarak tüm yapılacakları tespit edin ve gereğini yapın sonuçta onlar sizin ayağınıza gelsin. Yoksa hırstan kendinizi yeseniz mutlu olur bu tür pişkinler... Keyfe gelirler. Hukuk ve teknik anlamında icrada uzmanlaşın nice çözüm yolları ve teknikler bulacaksınız. Birde o an çözülmüyorsa zamana bırakın. Bırakın borçlu rahatlasın beklemediği bi anda yine hacze gidin, bakın neler olacak.. Kaçırdığı mallar ortaya çıkacak.. Başardığını zannetiği bir anda ve sizin unuttuğunuzu zannettiği bir anda yeniden olayın üstüne gidin bakalım neler olacak...

Birde İİK cezai hükümlerini iyi uygulayın.. Taahhüt, yalan beyan, Mal beyanında bulunmama, Usulüne aykırı beyanlarıda kaçırmayın, 74. maddede yazılı şartları taşımayan mal beyanları usule aykırıdır ve geçersizdir. Malını eksiltenin cezası, vs bir çok hüküm var her hangi biri işinizi görebilir..

Limited şirketi müdürünün şirkette hissesi vardır. Bu hisse üzerine haciz konulup şirketin tasfiyesi neticesinde borçlu müdürün payına düşecek miktardan alacağı tahsil etmeye yönelik işlemlere devam edin bakalım ne olacak.

Saygılarımla...
Old 19-12-2007, 12:48   #25
hırs

Alıntı:
Yazan Mustafa ÖZCAN
Hırs hasarettir diye bir söz var, fazla hırs hüsranla sonuçlanır... Zira aşırı hırs hata getirir... Haklı ve yeterli hırs başarının kapılarını açar... Fazlası zararlı olan kaygı bile başarıya giden yolda bulunması gereken zararlılardan..

Haksızlıklar dürüst meslektaşları çileden çıkarıyor... Zeynep hanım yukarda yazdı, gerçekten zor durumda olsa halinden anlayacağım ama Jeep e binip ofisime kadar gelip ahkam kesmelerini kaldıramıyorum dedi...

Yine Hırs kod adlı arkadaşımız başkalarının parası ile fabrika sahibi olanların mutluluklarını sorguladı, zoruna gidiyor haklı olarak..

Ama neticede kendinize zarar verecek düzeyde hırs hasaret getirebilir... Yasal çerçevesinde kendinizden emin ve haklı olarak tüm yapılacakları tespit edin ve gereğini yapın sonuçta onlar sizin ayağınıza gelsin. Yoksa hırstan kendinizi yeseniz mutlu olur bu tür pişkinler... Keyfe gelirler. Hukuk ve teknik anlamında icrada uzmanlaşın nice çözüm yolları ve teknikler bulacaksınız. Birde o an çözülmüyorsa zamana bırakın. Bırakın borçlu rahatlasın beklemediği bi anda yine hacze gidin, bakın neler olacak.. Kaçırdığı mallar ortaya çıkacak.. Başardığını zannetiği bir anda ve sizin unuttuğunuzu zannettiği bir anda yeniden olayın üstüne gidin bakalım neler olacak...

Birde İİK cezai hükümlerini iyi uygulayın.. Taahhüt, yalan beyan, Mal beyanında bulunmama, Usulüne aykırı beyanlarıda kaçırmayın, 74. maddede yazılı şartları taşımayan mal beyanları usule aykırıdır ve geçersizdir. Malını eksiltenin cezası, vs bir çok hüküm var her hangi biri işinizi görebilir..

Limited şirketi müdürünün şirkette hissesi vardır. Bu hisse üzerine haciz konulup şirketin tasfiyesi neticesinde borçlu müdürün payına düşecek miktardan alacağı tahsil etmeye yönelik işlemlere devam edin bakalım ne olacak.

Saygılarımla...
sayın mustafa özcan malesef şirkette hissesi yok.ama ben şirkete birinci haciz ihbarnamesi yolladım.açıkça bundan da bir sonuç elde edeceğimi düşünmüyorum çünkü avukatı var ve hemen itiraz edecek.mal beyanındanda ceza çıkaramam avukatı aracılığıyla haciz ihbarnamesine itiraz etti....saygılar
Old 19-12-2007, 17:16   #26
Mustafa ÖZCAN

Alıntı:
Yazan hırs
sayın mustafa özcan malesef şirkette hissesi yok.ama ben şirkete birinci haciz ihbarnamesi yolladım.açıkça bundan da bir sonuç elde edeceğimi düşünmüyorum çünkü avukatı var ve hemen itiraz edecek.mal beyanındanda ceza çıkaramam avukatı aracılığıyla haciz ihbarnamesine itiraz etti....saygılar

Hmm maaşına haczi düşünün, şirkette hissesi olup olmadığını yinede Ticaret Sicilden sorun, Limited Şirketlerde Müdürlük iki şekilde olabilir, birincisi tüm hissedarlar aynı zamanda Müdürdür, diğeri ise hissedarı olmadığı halde sadece dışarıdan sözleşme ile Müdür atanmış olabilir. Hissesi olup olmadığını sorun,

Evi vardır mutlaka yaşadığı gece kaldığı, hacze gidin, bıktırıncaya kadar, ya yeter kardeşim kaç paraydı alacağın diyinceye kadar, yaşadığı yerde bir kaç kez haciz zorlayıcı olabilir. Ayrıca her olayın kendine özgü ayrıcalıkları, her borçlunun zaafları vardır. Bunları araştırın, bir durum tespiti yaptıktan sonra üstüne yürüyecek nokta ya da noktalar tespit edilir.. İyice serseri olmadıktan sonra bu şekilde tutunacağı noktalar olan insanlara yapılacak bir şeyler mutlaka çıkar. Ben Sokak serserilerine bile delikanlı damarından yaklaşıp alacak tahsil edilebileceğini düşünüyorum..

Dolandırıcı bir tanesini iyi markaja aldım... Psikolojik üstünlük bana geçti detaylar bende saklı. Bana bir gün dosya borcunun tamamını aldı geldi. Şaşırdım ki ne şaşırdım. Nereden bulduğunu sordum..

Bir başkasını dolandırdım dedi. Olayı iyi inceleyin.Zaaflarını araştırın. Çözüm bir yerlerden gelecektir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi