Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM) Hasta Hakları Hukuki Destek Merkezi (HASDEM), THS Hasta Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece hasta haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [HASDEM Portalı]

Burun ameliyatı :(

Yanıt
Old 28-11-2010, 10:36   #1
burcuz

Mutsuz Burun ameliyatı :(

Merhaba arkadaşlar,
Ben Temmuz'da özel bir hastanede burun ameliyatı oldum. Tamponlar çıktıktan sonra burnum eskisinden çok kötü oldu Kıkırdak çökmesi olduğunu düşünüyorum. Eylül'ün 1'inde aynı doktorla bir kez daha ameliyat oldum. Kulağım kesilip kıkırdak alındı. Ve lokal anestesi ile olduğum bu başarısız ameliyatta beni psikolojik olarak çok yıprattı. Şuan burnumun üzerinde göçükler var. Moralim çok bozuk,dışarı bile çıkmak istemiyorum. Burnumun neden bu halde olduğunu bilmiyorum. Ailem benle ilgilenecek durumda değil. Tek başıma ne yapabilirim? Lütfen yardımcı olur musunuz?
Old 29-11-2010, 00:22   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Tıbbi bır soruna değinmediğiniz için ameliyatın estetik amaçla yapıldığı versayımına göre yanıt vermek gerekirse:

Estetik ameliyatlarda, ameliyat yapan doktor, estetik görünüm konusunda belli bir teminat vermişse hekim işi sadakat ve özenle yapmakla borçlu olup mesleki bilgisinin tüm icaplarını yerine getirdiğini isbatla zorunludur.

Ameliyat öncesi ve sonrası fotoğraflarda, eksik görünüm bakımından aleyhe oluşmuş çok açık farklılık halinde hekimin kusurlu ve zarardan da sorumlu olduğu düşünülecektir.

Bu durumda operasyon öncesi ve sonrası fotoğraf ve tıbbı belgelerinizle Üniversitelerin Adli Tıp Anabilim Dalina başvurarak kusur ve zarara ilişkin rapor alınması ve sonuca göre hareket edilmesi uygun olacaktır.

Hekimin kusuruna ilişkin rapor oluşturulacak olur ise tazminat davası açabilir ve diğer hukuk yollarına başvurabilirsiniz.

Bir avukattan hukuki yardım almanızı,mali durumunuz uygun değilse baro adli yardım servisine başvurmanızı öneriyoruz.
Old 29-11-2010, 02:48   #3
burcuz

Öncelikle cevabınız için teşekkür ediyorum.
Ameliyatın asıl amacı estetik değil. 3 yaşındayken burnuma darbe almam sonucunda burun kemiğim kırılmış. Ve burnum yamulmuş. Hem içten hem dıştan düzeltilmesi gerekiyordu. Ameliyat öncesinde hastane kendini güvenceye almak için birtakım bilgilerin yazılı olduğu belge imzalattı Peki bu sorun yaratır mı ?
Old 29-11-2010, 07:49   #4
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

Estetik operasyonlerda sözverilen sonucun tam olarak gerçekleşmesi beklenir.

Estetik ameliyat söz konusu olmasa dahi hekim gerçekleşecek operasyonun olanakları ve sonuçları konusunda sizi operasyon için tam bilginedirmeli ve operasyon için aydınlatılmış onamınızı almalıdır.

Tüm olasılıklar konusunda sizi aydınlattığını hekim ıspatlamak durumundadır.Standart evrak onayı bu yükümlülüğün yerine getirildiğini göztermez.

usulüne uygun onam alınmış olması hekimin özen yükümlülüğünü ortadan kaldırmaz.

Tüm bu açıklamalardan sonra hekimin kusur ve sorumluluk durumu için bilirkişi görüşü alınması önerisini tekrarlıyoruz.Ortaya çıkan sonucun kaçınılmazlık/komplikasyon mu,uygulama hatası mı olduğu böylece anlayabilmek mümkün olacaktır.

İlgili kurumdan dosyalarınızın onaylı bir örneğini alarak bu başvurunuzu yapınız.
Old 30-11-2010, 21:25   #5
burcuz

Kendi doktoruma gidip ameliyat belgelerini mi almam gerekiyor? Yoksa başka bir plastik cerraha gidip ameliyatın yapılışında bir sorun olduğuna dair belge mi almam gerekli?
Old 30-11-2010, 22:54   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Hakkınızda tutulan tıbbı dosyanın tüm kapsamını kendi doktorunuz veya kurumdan aslı gıbıdır onaylı olmak üzere almanız gerekir.

Başka bir uzmandan görüş almak sizin seçimize bağlıdır.
Old 01-12-2010, 09:34   #7
burcuz

Belgemi istedim. En kısa zamanda göndereceklermiş. Umarım her şey yoluna girer. Bugün farklı bir doktorada görüneceğim.
Old 11-12-2010, 15:36   #8
Konuk

10 gün oldu. Hala belgelerimi göndermediler. Doktor telefonlarıma cevap vermiyor. Avukatla görüştüm. Avukat doktor ile görüşmeye gitti. Vekaletimi daha almadığı için görüşmeyi kabul etmemişler. Sorun benim burnum ve ya direncimden kaynaklanıyor da olabilir. Keşke doktor telefonu açıp olumlu ya da olumsuz bir şey söylese.
Old 19-12-2010, 01:15   #9
Nur Deniz

Sn Konuk, estetik bir operasyon geçirmeseniz bile, görüntünüzün öncekinden daha kötü olması başlı başına bir tıbbi özensizliktir. İkinci bir ameliyattan bahsetmişsiniz doktorunuz görüntü konusunda kendinden bu kadar emin olsa bu operasyonu yapma ihtiyacını neden hissetsin ve tıbbi açıklama yaparak başka bir doktora sevk etmesin? Bu soruların yanıtları oldukça düşündürücüdür.

Sn Kayar ın tüm yanıtlarına katılmakla birlikte, hasta hakları, il sağlık müdürlüğü kanalı ile sağlık bakanlığına şikayette bulunmanızı öneririm.

Başkaca aynı dal uzmanından ve de plastik cerrahi uzmanından görüş almanız yararınızadır. Tıbbi anlamda görüntü dejenerasyonu operasyona bağlıysa ve de sağlık sorununuz giderilmediyse bunun hem maddi hem de manevi telafisini doktorunuz yapmakla yükümlüdür.

Size imzalatılan belgeler olağan belgelerdir, bu konu nedeni ile endişelenmeyiniz.

Geçmiş olsun.

Saygılarımla...
Old 20-12-2010, 23:06   #10
Konuk

Teşekkür ederim. Belgelerimi ısrarla istememe ragmen hala göndermediler. Ankara'da okuyorum. Bir çok doktora gittim. Yarın bir doktora daha gideceğim. Maddi manevi tazminat açabileceğim konusunda bir fikir almak istiyorum. Ben burnum düzelsin diye zaten 2 kez ameliyat oldum. Hala burun için zaman ve para harcamam beni çok yıprattı. Artık aynaya bakmaktan bile nefret ediyorum. Çöktüğümü hissediyorum. Bende ne güç ne sabır kaldı
Old 22-12-2010, 15:29   #11
burcuz

Soru

Hasta hakları diye bir siteye şikayette bulunduk. Hastaneyi aramışlar. 3 gündür ameliyatı yapan doktor beni arıyor. İlgileniyor. Maddi manevi yanımda olacağını söyledi. İşlemi isteyerek yapmadığını, üzgün olduğunu belirtti. Burada beni doktora yönlendirdi. Doktorların çoğu bu ameliyat başarılı olmaz diyor. Ve çoğu riske girmek istemiyor. İki ay daha bir şey yapılamazmış. Bu şekilde beklemem gerekiyormuş. Doktoru şikayet etmeye gerek kalmadı galiba.
Old 24-12-2010, 15:38   #12
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan burcuz
Doktoru şikayet etmeye gerek kalmadı galiba.

Sn Konuk, şikayete ve uzun bir uğraşa gerek kalmaksınız sorununuzun çözüleceğini duymak beni çok sevindirdi.

Sağlıklı ve mutlu bir yaşam dilerim.

Saygılarımla.
Old 16-03-2012, 15:36   #13
Konuk

Varsayılan Fstetik burun

8 ay önce özel bir hastande estetik burun ameliyat oldum 3000 lira ödedim burnu aynı hiç değişmedi aksine sola doğru yaduk üstünde çokuk oluştu doktora bunarı söylediğmde sanatcımi olacaksin gıbı sôzler kulandi ısrarlarimdan sonra 3 ay sonra revizyon yapacağıni sôyledi ama bende ne güven nede cesaret kaldi benim gıttigımde doktr tekrar yapmak îstemesse naşıl bir yol izlemeliyım dava açarsam ne olur yaımda da ıki tane şağîtîm var saygilarimla..
Old 04-02-2016, 23:58   #14
Konuk

Mutsuz Üzücü Ameliyat

Merhabalar,ben 31.01.2014 Te Burun Tikanikliğindan Ameliyat Oldum.önden Bakildiğinda Fark Edilemiycek Hafif Kavisliydi Burnum Ama Ameliyat Sonrasi Istediğiniz Yönden Bakin Hele De Önden Burnum Sağa Doğru Yamuldu Doktoruma Söyledim Fakat Onun Bişey Yapmadiğini Öyle Bişey Olmadiğini Zamanla Düzeliceğini Söyledi Fakat Iki Senedir Hiç Bir Değişiklik Yok Bu Kadar Zaman Sonra Hakkimi Arayabilirmiyim ?
Old 06-02-2016, 01:25   #15
Dr.DOGRAMACI

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar,ben 31.01.2014 Te Burun Tikanikliğindan Ameliyat Oldum.önden Bakildiğinda Fark Edilemiycek Hafif Kavisliydi Burnum Ama Ameliyat Sonrasi Istediğiniz Yönden Bakin Hele De Önden Burnum Sağa Doğru Yamuldu Doktoruma Söyledim Fakat Onun Bişey Yapmadiğini Öyle Bişey Olmadiğini Zamanla Düzeliceğini Söyledi Fakat Iki Senedir Hiç Bir Değişiklik Yok Bu Kadar Zaman Sonra Hakkimi Arayabilirmiyim ?

Merhaba Sn Konuk,

Zamanaşımı süresi ameliyat olduğunuz yere göre değişmektedir.
Ancak özel hastaneler için genel olarak 5 yıldır.
Bu sebeple halen hakkınızı arayabilirsiniz.

Ancak sağlık hukuku uzmanından yardım almanızı öneririm.

Saygılarımla..
Old 07-04-2016, 22:11   #16
Konuk

Varsayılan Burun kemik düzeltme

Burnumdan ameliyat oldum kemik tersti burnundaki keğin kestiler ama hala nefes alamiyorum ve hala burnum sümük alıyor ne yapmalıyım
Old 21-04-2016, 12:15   #17
Konuk

Varsayılan rinoplasti

Benimde 1 yil once özel bir hastanede yaptırdığım estetik bütün ameliyatim sonucu hüsran fakat doktor asla kabul etmiyor hatta bana psikolojik sorunların var dedi kemikli düz bir burun ucu top gibi bir burun çıktı orataya hastaneden doktor ayrılmış fakat ben şimdi hastanede mi yoksa doktordanmi hakkını aramalıyım tekrar ödeme yapmak istemiyorum ne yapmalıyım.tesekkurler
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi