Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Dava Dilekçesi Tebligatını Almamanın Yolu!!!

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 27-02-2007, 12:07   #1
av.knel

Mesaj Dava Dilekçesi Tebligatını Almamanın Yolu!!!

Davalı tarafın ikametgah adresine tebligat yapılıyor; tebligatı davalı evde bulunmadığı için davalının babası alıyor. Buraya kadar herşey güzel, usulen tebligat yapılmış sayılıyor. Daha sonra davalının babası oğlunun yanında- tebligat yaptığımız adres- oturmadığından dolayı mahkemeye hitaben bir dilekçe yazıyor ve mahkemeye sunuyor; ayrıca muhtarlığa başvuruyor, muhtar emmi: "evet, kayıtlarda davalının ismi var; ama ben biliyorum, Hüseyin emminin(baba) oğlu burda oturmuyor" şeklinde cevaben bir ilmühaber düzenliyor. (Davalının eşi ve çocuklarıda bu adreste yaşıyor)Davalının babası bunuda mahkemeye sunuyor.
Ve ben avukat olarak tebligatın geçerli bir şekilde yapıldığı inancıyla duruşmaya gidiyorum. Hakim bey: "Tebligatın İadesine" diyor.
Ben mi Tebligat Kanunu'nu yanlış anlamışım.? Rica etsem açıklarmısınız?
Old 27-02-2007, 13:22   #2
Av.Turhan Demiroğlu

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12344

Benzer bir konu bu adreste tartışılmış. Tebligatın geçerli olup olmadığı hususunu hakimin re'sen inceleme yetkisi bulunmakta. Bu konuda etraflı araştırma yapılmaması ise ayrı konu. Saygılar...
Old 27-02-2007, 13:33   #3
av.knel

Alıntı:
Yazan Av.Turhan Demiroğlu
http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=12344

Benzer bir konu bu adreste tartışılmış. Tebligatın geçerli olup olmadığı hususunu hakimin re'sen inceleme yetkisi bulunmakta. Bu konuda etraflı araştırma yapılmaması ise ayrı konu. Saygılar...

Cevabınız için teşkkür ederim. Ama anlayamadığım husus şu; kanunda açık açık tebligatın yapılış şekilleri açıklandığı halde hakime re'sen inceleme yetkisi nasıl veriliyor.
"O zaman her davada böyle bir yöntem kullanalım ve lehimize davaları uzatalım. Kötüniyetli kişiler için açık kapı bırakmış olmazmıyız."
Sayın meslektaşım hakime re'sen inceleme yetkisine hangi kanunda vs... değinilmiş; bu konuda beni bilgilendirirseniz sevinirim.
Old 27-02-2007, 13:51   #4
Av.Turhan Demiroğlu

T.C.YARGITAY HUKUK DAİRESİ 1
Esas No.2004/8161Karar No.2004/9216Tarihi16.09.2004
7201-TEBLİGAT KANUNU
ÖZET
....TEBLİGATA İLİŞKİN USULSÜZLÜK İDDİALARININ AYNI DAVA İÇERİSİNDE MUHAKEMETEN ÇÖZÜLECEĞİ GİBİ, AYRI BİR DAVA İLE TESBİT DAVASINA KONU YAPILABİLECEĞİ DE KUŞKUSUZDUR.....

Yargıtay'ın yalancısıyım... Taraf teşkili ancak usulüne uygun tebligat vasıtasıyla sağlanabileceğine, bu konu da kamu düzeniyle ilgili olduğuna göre, tebligatın usulüne uygun olmadığı iddiaları mahkemece öncelikle hallolunmalıdır diye düşünüyorum.
Olayınızda mahkemeye baba tarafından anılan dilekçe verilmeseydi, tebligat geçerli sayılıp yargılama devam edecekti. Ancak hakim bir şekilde önüne gelen uyuşmazlığı -ön mesele diyelim- çözmek zorunda. Sizin olayınızda yeterli araştırma yapılmadan ara kararı verildiği için yanlış yapılmış. Muhtarlık ilmühaberi yeterli olmamalıydı bence de. Saygılar...
Old 27-02-2007, 13:55   #5
Av.Fatih KISA

FİKRİMCE:
Tebligatın usulüne uygun yapılıp yapılmadığını Hakim HUMK"a göre ve bir HADİSE şeklinde çözer. Davanın görülmeye devam etmesinin ön şartı taraf teşkilinin usulüne uygun olarak sağlanmasıdır. Usulüne uygun taraf teşkili de usulüne uygun bir tebligat ile olur. Tebligatın usulüne uygun olup olmadığına da yargılama hakimi bir ön mesele -Hadise- şeklinde bakar. Olması gereken bu..

Sizin bahsettiğiniz olayda bir kafa karışıklığı yaratmaya yönelik uygulamalar var.
-Muhtarın yaptığı suç...
-Davalının babasının oğlu adına olan tebligatı alıp sonra açıklanan eylemleri yapması da ayrı bir suç
-Hakimin tavrına ise yorum yapamıyorum.
TAVSİYE: Davalının ve karısının yaşadığı adrese ilişkin savcılıktan adres araştırması talep ediniz ve eğer araştırma sonucu olumlu gelirse, davalı, muhtar ve davalının babası hakkında suç duyurusunda bulunun. Davalı ve babası adli mercileri yanıltmaktan, muhtarda görevi kötüye kullanmaktan yargılanmalı.

Saygı ve Dostlukla...
Old 27-02-2007, 14:08   #6
av.knel

[quote=Av.Fatih KISA]FİKRİMCE:

Fatih Bey, yazdıklarınız çok doğru; benim karşılaştığım olayda Tebligat Kanuna aykırı herhangi bir usulsuzluk söz konusu değil; asıl sorun hakimin yaptığı yorum çok mantıksız, hele mahalle muhtarından bahsetmek bile istemiyorum, ona kayıtlarını hiçe sayarak böyle bir ilmühaber verme yetkisini kim veriyorsa ...

İlginiz ve tavsiyeniz için teşekkürler!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi