Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yargılamanın İadesi- Husumet İzni Olmadan Davanın Kabulü

Yanıt
Old 26-11-2004, 10:29   #1
AV.SERTANn

Soru Yargılamanın İadesi- Husumet İzni Olmadan Davanın Kabulü

Arkadaşlar ,bilindiği gibi Yargılamanın iadesi davası 3 aylık hak düşürücü süreye tabi,

Bu süreyi korumak için( MK 462/8 acele hallerde.....) sulh mahkemesinden alınmış dava açma izni olmadan yargılamanın iadesi davası (icranın durdurulması talepli) açtım.Ve dava (ve icranın durdurulması talebi)ilk celsede kabul edildi.Aklıma takılan şu;Örneğin Prof.Dr Baki KURU'nun HUMK kitabında ''vasi husumet izni olmadan hakdüşürücü süreyi (veya zamanaşımı) korumak için dava açabilir ama açtıktan sonra husumet iznini almalıdır diyor''şimdi sorum şu;karşı taraf hükmü temyiz ederse ve yargıtay da husumet izni olmadığından dolayı hükmü bozarsa ,hüküm bozulduktan sonra husumet izni alınabilir mi daha doğrusu yerel mahkeme bu belgeyi kabul edip yine aynı kararı verebilir mi?

Not: hak düşürücü süreyi korumak için vesaire olmasa dahi husumet izni olmadan açılan davada husumet izin kararı getirilmesi için mahkeme önel verir Bu yüzden davayı reddedemez.(Prof Dr.Baki KURU)
Old 26-11-2004, 10:50   #2
Armağan Konyalı

Sayın Av.SERTANn,

Vasi zamanında dava açarak süreyi yakalamıştır. Husumet izni alınması için mahkeme süre vermeden davayı kabul etti ise ve Yargıtay bu yanlışlık nedeni ile kararı bozarsa, hakim vasiye husumet izni alması için süre verir ve böylelikle taraf teşkilini tamamladıktan sonra yeniden aynı kabul kararını verebilir.

Konu hakkında sizin kadar uzun boylu düşünmediğimden bu konuda neden tereddüt ettiğinizi anlayamadım. Sürenin bu yargılama aşaması ile kaçacağını düşünüyorsanız, ben zamanında açılmış dava bulunması nedeniyle, süre aşımı olmayacağı kanısındayım.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 26-11-2004, 10:56   #3
Armağan Konyalı

Sayın Av.SERTANn,

Ayrıca, mahkemenin süre vermesini beklemeden izninizi alıp dosyaya ibraz etmenize de bir engel göremiyorum. Böylelikle bir usul işlemini tamamlamakla lehinize verilmiş kararın Yargıtay'ca bozulmasını da engellemiş olursunuz. Bu işlemi şimdiden neden yapmadığınızı da anlayamadım.

Saygılarımla

Bir Dost
Old 26-11-2004, 11:08   #4
AV.SERTANn

Sayın bir dost sağolun .Hak düşürücü süre ile ilgili bir problem yok zamanında dava açıldı.

tereddüt yeni medeni kanundaki tabirle ''dava açma izninin ''davanın her aşamasında alınıp alınamayacağıyla ilgiliydi.sorumu gereksiz yere çok çok uzatttım.

saygılar.....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi