Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Seviyorum demek için geç kalmayın.. Sevgililer Günü..

Yanıt
Old 13-02-2007, 14:28   #31
Av. Meral Akçınar

Mutlu Yes, it supposed to be love!!

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Diyelim n'olur ki? Ne kaybederiz. HERKESİ SEVİYORUM.

işte budur! Ben bu insanları anlayamıyorum. Yok ben yeni yıla inanmam,yok anneler günü uydurulmuştur.Amaç para kazanmaktır falan filan.
Hem insanların para kazanması ile ilgili bir sıkıntısı olanlar, siz para kazanmıyor musunuz? Bu nedenle saatlerinizi havasız bir ofiste geçirmiyor musunuz?
Bir de bazı insanların doğumgünü kutlamama alışkanlığı vardır. Ben buna inanmıyorum falan tripleri. Size baştan bunu söyler, sizi doğumgününüzde aramaz. Sonra siz neyse diyerek onun doğumgününü kutlarsınız, düşünürsünüz.Çok sevinir. Ama olmaz ki böyle çifte standart! Ya hiç inanma ya da iki yüzlülük yapma. Bence bu daha sonra bahane uydurmamak için önceden bahane sunmaktır. Bu şekilde düşünen arkadaşlar, bilin ki amaç burada çok değerli bir hediye almak değildir. En pahalı hediyeyi almak da değildir. Amaç burada sevdiğini sevindirmektir.Ona kendisini özel hissettirmek ve iş - hayat nedeniyle ihmal ettiğiniz sevginizi beslemektir. Ben süpriz bir hediye alınca gülümsemeyecek insan görmedim.. İnsancıl şeyler bunlar..Güzel şeyler... İsteyen para kazanmaya çalışsın. İsteyen sadece maddi amaçlar gütsün. O onların tercihi ve şanssızlığı..Bu şekilde hissetmeyip, hayatındaki özel kişiye romantik süprizler yapmanın nesi kötü?.. Peki ya sevgiyi göstermenin ve doya doya yaşamanın nesi kötü?.. Buna direnç gösteriyorsanız o kişiyi gerçekten sevip sevmediğiniz tartışmalıdır.. Ya da sevmeyi bilmiyorsunuz.. Her iki halde de sizin adınıza üzülüyorum.

EVET SEVGİ TEK GÜNDE YAŞANMAZ.YAŞANMAMALI.. BU SADECE BİR FIRSAT..İHMAL ETMENİN TELAFİSİ FIRSATI..

AYRICA BEN DE HERKESİ SEVİYORUM.SEVİLMEYE DEĞECEK HERKESİ!! EN ÇOK DA AHU'YU!!

NOT: Tüm bunlar benim düşüncelerim ama daha hiçbir 14 Şubat'a kolumda sevgilimle giremedim. Anlamadım bir bahtsızlık var ama Hep 1 gün önce bitti veya 1 gün sonra başladı. Ama yılmadım. Seneye hazır edeceğim Hakim Bey sözz
Old 13-02-2007, 14:35   #32
gulsen_21

sayın mehmet saim bey,sıze katılıyorum bırde sevgısızler gunu çıkaralaım bakalım ne olcak
her ne kadar sevgılıler gunune hep yalnız gırsemde(çok acıııııhepınızın bu gununu kutluyorum bol sevgılı gunler dılıyorum hepınızı,aılemı arkadaşlarımı çok sevıyorum
Old 13-02-2007, 21:40   #33
Av. Galip DAĞTEKİN

Önemli olan o sevgiyi hergün belirtebilmektir.Bence sevginin belirtilmesi için tek gün değil bir ömür bile yetmez...
Old 13-02-2007, 21:48   #34
A.Turan

Sayın westinglove, bence o kadar da değil diyeceğim
ve şu şiiri ekliyeceğim izninizle,
MASAL

Eski bir masal bu
Miladı karanfille eş

Mevsimi gece
Ve dili ateş

*

Bir eski masal bu
Başı sonu olmayan
Dil cesaretlendikçe
Yuvasından doğrulup
Sinsice damarlara dolanan

*

Büyülü bir masal bu
Varmışla yokmuş arasında
Yenilenip, yinelenip, yenilip duran
Ve çocuk yüreklerde bir rivayet
Fısıltılarla dolaşan

*

Yalnızca bir masal bu
Kaf dağının ardına
Zümrüd-ü Anka ile taşıyan

Tanığı ay ışığı
Mahşeri zaman

*

En eski masal bu
Artık kimsenin inanmadığı
Ki keskinleştikçe inançsızlık
İnanmanın dayattığı

Dili ateş
Mevsimi yalan

Şehper Ferda DEMİREL
Old 13-02-2007, 23:56   #35
Seyda

Bugünü sevgi günü ilan edenlere teşekkürler (Turan Bey ) Ben az önce anneme,babama ve kardeşime onları ne kadar çok sevdiğimi anlattım..Şimdi kendimi çok mutlu hissediyorum ve onlarsız bir hayat düşünemiyorum..Kimsenin sevdiklerinden ayrılmaması dileğiyle..

Sevgiyle kalın..
Old 14-02-2007, 01:25   #36
Av.Ateş

Artık 14 Şubat...

Aykırı Sevda Sözleri

Sevdiğim, tabutum, ak kefenim;
Derin ve dar mezar çukurum benim.

Yeni bir kalıba dök, beni arıt bir potada.
Geçmişim saklı ama geleceğim ortada.

Kabahatinden daha büyüktür özrü;
Yüreğimin aşık olmaktan ötürü.

Sen vazgeçilmez kötü bir alışkanlıksın,
Cinnete ve ölüme karşı bir esrarsın.....

Metin ALTIOK Aykırı Sevda Sözlerinden alıntı.
Old 14-02-2007, 01:26   #37
ömer adaleti

Sevgili Seyda
Senin sevdiklerine söylediğin sözü,geçen yıllarda ben yapmıştım,başıma neler geldi neler .
Sanırım 3 veya 4 yıl önce,her hangi bir gündü,iş yerimde otururken sevdiğim insanlar geldi aklıma, ben hayatımda hiç seni/hepinizi seviyorum dememiştim(eşimden başkasına) eşime bile sık söylemem,hareketlerimle belli eder ya da gizlice o da bir kez olmak üzere kulağına söylerdim .Acaip bir durum ama sanki söylenmemesi gereken gizemli bir kelimeydi ''seni seviyorum'' demek. Neyse,telefona sarıldım eşimden başladım,kardeşlerime ve dostlarıma telefon açtım ve ''sizi seviyorum'' dedim,babamı,annemi gittim öptüm. Babam yüzüme baka kaldı,telefonların ardı arkası kesilmedi,iş yerime gelenler mi... aman tanrım ben ne yaptım dedim,arayanların hepsi Hasan ne oldu ? bir sıkıntın mı var ? ve buna benzer sorular ile akşamı buldum.
İşte o an öğrendim ''seni seviyorum '' sözünde ki gizemi,şimdi sevdiklerime her zaman diyorum ''sizleri seviyorum'' diye.
Sevgilerimle
Old 14-02-2007, 14:36   #39
Jeanne D'arc

Sayın M.Saim Dikici,
Av.Şehper Ferda Demirel, "...sevgi, masal" demişti, siz de "hikaye bu işler mi" diyorsunuz?
Old 14-02-2007, 15:12   #40
Av.Mehmet Saim Dikici

Yok öyle demiyorum. Sevgiye lafım yok. Öykü, sevginin gölgesinde kalmış. Kimsenin haberi yok diyorum.

Ya da latife olsun; "bu gün de bir öykü günüdür..." kardeşler diyorum.

Hatta biraz daha sinir edeyim: Dünya Öykü Günü ile Sevgililer Gününün aynı tarihe denk gelmesi acaba kaderin bir cilvesi midir? Yoksa garip bir rastlantı mıdır?
Old 14-02-2007, 15:19   #41
av.semire nergiz

Sevgi, yaşamın hammaddesidir.
Onu nasıl işlediğiniz çok önemlidir.
Masal olmayacak kadar gerçektir sevgi.Onu özgür bıraktığınız ölçüde enerjiye dönşüyor ,zorladığınız ve biryerlere çekmeye ve birşey olmaya zorladığınız ölçüde azalır bu enerji ve belki de aslında yaşarken ölür.Yaşarken ölmeyen herkesi kutlarım.sevgiler
Old 14-02-2007, 15:35   #42
Av. Meral Akçınar

Alıntı:
Yazan Av. Mehmet Saim Dikici
Ya da latife olsun; "bu gün de bir öykü günüdür..." kardeşler diyorum.Hatta biraz daha sinir edeyim: Dünya Öykü Günü ile Sevgililer Gününün aynı tarihe denk gelmesi acaba kaderin bir cilvesi midir? Yoksa garip bir rastlantı mıdır?

neden acaba?
Old 14-02-2007, 15:36   #43
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Alıntı:
Hatta biraz daha sinir edeyim: Dünya Öykü Günü ile Sevgililer Gününün aynı tarihe denk gelmesi acaba kaderin bir cilvesi midir? Yoksa garip bir rastlantı mıdır?

Öykü günü sayın Dikici, Hikaye değil

Gerçekliğin örtüsü örter öykülerin üzerini.

Masallara sinir olmayanlar, öykülere hiç olmazlar

Saygılar
Old 14-02-2007, 16:00   #44
lawyer-z

Hep böyle kal,ta erişilmez
Dağların ardında, denizaşırı
Al götür aydınlığını gecemden
Bana bırak bütün karanlıkları

Bırak hep böyle zindan kalsın günlerim
Yıldızlar doldursun senin geceni
Ben eski bir şarkıyım, unut
Ya da hayal meyal hatırla beni
Old 14-02-2007, 16:04   #45
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
öykü
isim

1 . Ayrıntılarıyla anlatılan olay.
2 . edebiyat Hikâye:
"Çok yazamıyorum ama öyküler içinde yaşıyorum."- N. Meriç.

Bak şu işe:

1) "Ayrıntılarıyla anlatılan olay" = Öykü/Hikaye.

2) "Ayrıntılarıyla anlatılan olay" = Sevgi - Aşk uzun uzun... : "teeee ben seni ilk gordugüm günden beri sevmiştimmm... Göz, boy, pos, harikasın!" gibi... Sanki bir olağanüstü sanat eseri ile konuşulur../ Hatta tek taş pırlanta yüzük, Üç taş - Tav-la (-ma sanatı) /oyunu..., Çiçek- böcek, pembe pancurlar...

Saygılar..
Old 14-02-2007, 16:05   #46
Av.Mehmet Saim Dikici

Uzun uzun anlatılan olay: Sevgi

Alıntı:
Hep böyle kal,ta erişilmez
Dağların ardında, denizaşırı
Al götür aydınlığını gecemden
Bana bırak bütün karanlıkları

Bırak hep böyle zindan kalsın günlerim
Yıldızlar doldursun senin geceni
Ben eski bir şarkıyım, unut
Ya da hayal meyal hatırla beni
Old 14-02-2007, 17:02   #47
Almıla

Varsayılan tamam itiraf ediyorummm

Sayın THS Üyeleri

ben de sizi seviyorummmmm
Old 14-02-2007, 19:13   #48
Opioid

Varsayılan seviyorum

SEVİYORUM..!
(geç kalmadım değil mi?)
Old 14-02-2007, 23:35   #49
Cest la vie

Alıntı:
SEVGILILER GUNUNUZ KUTLU OLSUN
Sevgilisi olanin olmayanin,
Olup da yok gibi olanin,
Yok da var gibi olanin,
Olmayip cok isteyenin,
Oluyo da noluyo diyenin,
Oldugu icin cok mutlu olanin,
Olmadigi icin cok mutlu olanin,
Onsuz olamayanin,
Onunla hic olamayanin,
Herseye ragmen yureginde her daim aska yer olanin. (bunun sonu yok)
)

O zaman, kisacasi herkesin sevgililer gunu kutlu olsun.
Sevgi hep sizinle olsun, yureginizde aska hep yer olsun.
Yuzunuzden gulucukler kalbinizden kelebekler eksik olmasin.

diye bir mail geldi, okudum, gulumsedim, sevdiklerimle paylasiyorum..

Ama ben bu hafta Cin Kameri Yeni Yilini kutluyorum. Sanirim Domuz yilina giriyoruz Cinlilere gore. Umarim isminden guzel gecer bu yeni yil.. Iyi seneler!
Old 20-02-2007, 21:42   #50
DAD

Varsayılan Sevgili Olmak

CANLARA

Geçmiş ve gelecek 14 Şubat’ları bir ömür her gün gönülden seven ve sevilen tüm sevdiklerimin günü olarak içtenlikle kutluyorum.
Hani herkesin bildiği“ Senede bir gün “ diye bir şarkı vardır.
“Sevgililer Günü” nün de bu şarkıdaki “Beklerim yolunu aylar boyunca. Yeter ki gel bana senede bir gün” gibi olmaması ve ticari düşüncelerden de arınması dileği ile “Sevgili olmak” konulu sohbetime başlıyorum.

SEVGİLİ OLMAK
İnsan yaşamında önce kendini tanıması, bilmesi ve bulması için azim, sabır ve istek ile yıllar gerekiyor. Kendini tanıma sürecine giren birey henüz olgunlaşmamış benliği - “EGO”sunda
“İçgüdüsel dürtü” nedeni ile meydana gelen dayanılmaz cinsel özlem yoğunlaşıyor.
Birey bedensel beğenisine uygun ve tende güzel olanı arıyor. Bulduğuna karşı dayanılmaz istek başlıyor. Her iki tarafın rızası ile doygunluk gerçekleşiyorsa sorun kalmıyor.

Eğer tensel beraberlik geçekleşmiyor ise dayanılmaz arzunun esiri olan birey doygunluğunu gerçekleşebilmek için yollar arıyor. Sonuçta en geçerli ve her kapıyı açabilen duygu ve düşünceleri de içtenlikle en güzel anlayış, anlatım ve davranış içersinde tanımlayan
“ SEVGİ “yi kullanıyor.
“ÂŞIK OLDUM“ tanımlaması ile başlayan ve sonu olmayan süreç başlıyor.

Fakat AŞKIN YAPTIRIMI cinsel eğinimi ile ne olduğunu bilmediği sevgiyi kullanıyor.
“Patlıcan kızartmasını çok seviyorum” dediği gibi işi oluruna bağlamak için de anahtar
olarak “ Seni seviyorum” sözcüğünü kullanıyor.

“ SENİ SEVİYORUM “ demekle de sevgili olduğunu sanmak kendini ve karşısındakini, aldatmaktan öteye gidemiyor. Birey isterse sevgiyi öğreniyor ve sevgili olmanın nasıl olabileceğini zaman içersinde anlıyor.

Beraberliklerde tensel doygunluk tamamlanıp ta aldatmaca olduğu anlaşıldığında ne aşk ne de meşk kalıyor. Amma bir yenisini aramaktan da asla vazgeçilmiyor (!)
Eskiden böylesine “Ayran gönüllü” denilirdi. Edebiyatta ki tanımı da “ SEVGEÇ “.

Antik çağ filozoflarından Empedokles tarafından felsefeye sokulan “EROS = Cinsel eğinim” için PLATON’ da “Eros bir şeyi istemeye ve yapmaya içten yönelmek olan aşırı sevgi sanısı tutkunluk insanı ideaların bilgisine götürür” diyor.
Zaten bilgiye gösterilen saygı sevginin temeli değil mi?
Sevgi ortamı içersindeki Sevgi Bilgisi değil mi?
Sevginin lezzetten, kokudan, renkten, güzellikten, görünüşten, tenden alınan bir zevk-haz doygunluk olamadığını, sevginin gönülden gelen duygu, düşünce ve mana içeren güzelliklerin davranışlar ile tamamlamak olduğunu anlayabilmesi istekle oluyor ve bireyin yıllarını alıyor.

Canlar,
Sevgililer güzelliğe zamanla alışıp birbirlerini gözleri ile değil, gönüldeki ve düşüncedeki duyguları ile görmeye başladıklarında sevgili olabiliyorlar…

Yaşam boyu her gün sevmeniz ve sevilmeniz dileği ile.

Sevgilerimle, Avni baba
Old 14-02-2014, 14:16   #51
üye7160

THS 'yi seviyorum...Sevgi Gününüz kutlu olsun......
Old 14-02-2014, 14:26   #52
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan YILDIZ HUKUK
THS 'yi seviyorum...Sevgi Gününüz kutlu olsun......
"Sevgi Günü" bu günü ifade etmek için daha bir sıcak, daha bir samimi sanki.

Sevgiyle dolu güzel yarınlar diliyorum..
Old 14-02-2014, 17:25   #53
Av. Ali YILMAZKARA

ONSUZ GECELER ISSIZ, SOKAKLAR ÖKSÜZSE... AYRILIK ÖLÜME, VUSLAT SEHERE DENKSE... HAYAT ONUNLA GÜZEL VE ONSUZ MÜPTEZELSE... O HALDE BUGÜN SİZİN GÜNÜNÜZ!..''
Eğer...
Onu hatırladıkça başı göğe ermişçesine ya da asansör boşluğuna düşmüşçesine ürperiyorsa yüreğiniz...
Ömrü saatlere sıkışmış bir kelebek telaşıyla o hüzünden bu neşeye konup
kalkıyorsanız gün boyu nedensiz... Ve her konduğunuzda diğerini iple
çekiyorsanız bu hislerin...
Onunlayken pervaneleşen yelkovanlar, onsuz mıhlanıp kalıyorsa yerine, bir
akrep kadar hain...
Sınıfta, büroda, yolda, yatakta içiniz içinize sığmıyor, ondan söz edilince yüzünüz, sizden habersiz, mis kokulu bir ekmek dilimi gibi kızarıyor, mahcup somurtuyor veya muzip sırıtıyorsa ve o, her durduğunuz yerde duruyor, her baktığınız yerden size bakıyor, siz keyiflendikçe gülüp, hüzünlendikçe ağlıyorsa...
Dünyanın en güzel yeri onun yaşadığı yer, en güzel kokusu bedenindeki ter,
en dayanılmaz duygusu gözlerindeki kederse...
Hayat onunla güzel ve onsuz müptezelse...
Elmalar pembe, kiremitler pembe, gökyüzü, yeryüzü, onun yüzü pembeyse, kışlar ilkbaharsa, yazlar ilkbahar, güzler ilkbahar...
Her şiirde anlatılan oysa... Her filmin kahramanı o... Her roman ondan söz ediyor, her çiçek onu açıyorsa...
Bir anlık ayrılık, bir ömür gibi geliyor ve gider gitmez özlem saç diplerinizden çekiştirip beyninizi acıtıyorsa, iştahınız kapanıyor, iştahınız açılıyor, iştahınız şaşırıyorsa, iştahınız, hasret acısında bile karşı konulmaz bir tat buluyorsa...
Eliniz telefonda yaşıyor, işaret parmağınızla ha bire onu tuşluyor, dara düştüğünüzde kapıyı çalanın o olduğunu adınız gibi biliyorsanız...
Mütemadi bir sarhoşluk halinde, her çalan telefona o diye atlıyor, vitrindeki her giysiyi ona yakıştırıyor, konuşan birini dinlerken "keşke o anlatsa" diye iç geçiriyorsanız...
Kokusu burnunuzdan, sureti gözünüzden, sesi kulağınızdan, teni aklınızdan silinmiyorsa bir türlü...
Özlemi, sol memenizin altında tek nüsha bir yasak yayın gibi taşıyorsanız gün boyu...
Hem kimseler duymasın, hem cümlealem bilsin istiyorsanız...
Onsuz geceler ıssız, sokaklar öksüzse...
Ayrılık ölüme, vuslat sehere denkse...
Gamze gamze tebessüm de onun içinse, alev alev öfke de; bunca tavır, onca sabır ve nihayetsiz kahır hep onun yüzü suyu hürmetine...
Uğruna ödenmeyecek bedel, gidilmeyecek yol, vazgeçilmeyecek konfor yoksa...
Dışarıda yer yerinden oynuyor ve "içeri"de bu sizi zerrece ilgilendirmiyorsa...
Nedensiz küsüyor, sebepsiz affediyorsanız ve bütün bu hallerinize siz bile akıl erdiremiyorsanız...
Kaybetme korkusu, kavuşma sevincinden ağır basıyorsa ve aşk, gurura baskın çıkıyorsa bu yüzden her daim...
Gece yarısı kadim bir dost gibi kucaklayan tanıdık bir şarkı, bütün acı sözleri unutturmaya yetiyorsa...
Her gidişte ayaklarınız "Geri dön" diye yalpalıyorsa ve siz kendinize rağmen dönüyorsanız, sınırsız, sabırsız, doyumsuz bir tutkuyla...
O halde bugün sizin gününüz!..
"Çok yaşa"yın ve de "siz de görün"üz.! (Can Yücel)

-Kusura bakmayın aşkın rengi olsun istedim günün anlam ve önemine binaen
Old 15-02-2014, 12:43   #54
Gemici

Konu Şubat 2007 de tartışmaya açılmış ve aynı yıl içinde 50 tane mesaj yazılmış.
Aradan 7 yıl geçtikten sonra dün yeniden gündeme gelmiş. Ne yaptı bu süre içinde THS'liler?
Sevdiler de sevdiklerini açıklama gereksinimini mi duymadılar acaba?

Durmadan gün yaratıp kasalarını doldurmaya çalışan kapitalistlerin oyununa gelmemek mi istediler?

Yoksa....????

Saygılarımla
Old 17-02-2014, 09:10   #55
üye7160

Alıntı:
Yazan Gemici
Konu Şubat 2007 de tartışmaya açılmış ve aynı yıl içinde 50 tane mesaj yazılmış.
Aradan 7 yıl geçtikten sonra dün yeniden gündeme gelmiş. Ne yaptı bu süre içinde THS'liler?
Sevdiler de sevdiklerini açıklama gereksinimini mi duymadılar acaba?

Durmadan gün yaratıp kasalarını doldurmaya çalışan kapitalistlerin oyununa gelmemek mi istediler?

Yoksa....????

Saygılarımla

7 yıl sonra açılışı yapmak istedim,çünkü sevgiyi dile getirmek insan olarak en büyük eksikliklerimizden...Umarım bundan sonra THS dahil hayatımızın her alanında her daim sevgimizi dillendirebiliriz..
Old 18-02-2014, 00:21   #56
Kanat

Sevmek kanat çırpmak.. Yorucu sevinçli ve bilinemeyen.
Old 14-02-2016, 17:43   #57
Av.Ufuk Bozoğlu

İyi tamam her şey güzel de; ilk defa bir Sevgililer Gününde boşanma davasına cevap yazmak durumunda kaldım. Birazdan bürodan çıkacağım merak etmeyin.

Sevgililer Gününüz kutlu olsun.

Ne bileyim ben!
Old 15-02-2016, 02:34   #58
Gemici

Valentinstag/Sevgililer Günü
Bizde sevgililer günü olarak kutlanan/adlandırılan 14. şubat günü Almanlarda Valetinstag (Valetinin günü) olarak adlandırılıyor. Bu günün isim babası milattan sonra 3. cü yüzyılda yaşamış Piskopos Valetin von Terni (Terni'li Valentin). Valentin imparatorun nikah kıyma yasağına rağmen sevgililerin nikahlarını kıydıktan sonra onlara çiçek hediye ediyormuş. Rivayete göre Terni'li Piskops Valentin'in kıydığı nikahlar uğurlu evliliklermiş. Piskopos Valentin 14 şubat 269 yılında idam edilmiş. 14 şubat günü o nu anmak ve o na teşekkür etmek için anılan bir gündür.
Diğer bir rivayete göre bu günün isim babası Valetin von Viterbo'dur.
Papa 1.ci Gelasius'un 469 yılında kilise için bir anma günü olarak ilan ettiği bu gün 1969 yılında kilisenin takviminden çıkarılmış.
Buna rağmen günümüzde de bu günde evlililkler kutsanmakta ve ayinler yapılmaktadır.
Bu günün birçok yerde sevgililer günü olarak kutlanmasının asıl motorlarından birisi çiçekçilerin ve şekercilerin pazarlama saikleri olsa gerek.

Bir sevgililer günü veczi:
Für die Welt bist du jemand. Aber für jemand bist du die Welt (http://www.spruch.de/thema/valentinstag/ )
Dünya için sen birisisin, fakat birisi için sen dünyasın.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi