Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

cmk görevlendirmeleri

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-09-2007, 14:25   #1
beyazbulut

Varsayılan cmk görevlendirmeleri

Merhaba arkadaşlar. Benim merak ettiğim bir konu var. Cmk görevlendirmeerinde,nöbet listesinin hazırlanmasında uyulması gereken bir prosedür var mı? Yoksa tamamen baronun keyfiyetinde mi?Bir eşitlik (yaklaşık eşitlik) sağlanması ne kadar gerekli,böyle bir zorunluluk varmı ? Yoksa bunu tamamen meslek kuralları anlayışı içinde mi değerlendirmeliyiz.SAYGILAR.
Old 15-09-2007, 10:17   #2
sarissa

Varsayılan Merhaba

Bizim baromuzda yeni CMK dan önce tamamen baronun insiyatifine kalmış bir durumdu. yani baro yönetimiyle kimin ahbaplığı fazlaysa CMK lar ona gidiyordu. baro yönetiminin değişmesiyle yeni yönetim bu işe eşitlik esasını getirdi. puan sistemine göre herkes eşit miktarda alıyor. bu konuda yasal düzenlemeden bilgim yok. Bu yüksek ödeneklere rağmen hala eşitlik esasını beimsemeyen barolar varsa yapacak birşeyler de vardır mutlaka... saygılarımla...
Old 25-09-2007, 08:17   #3
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın sarissa'nın belirttiği görevlendirme sistemi(puanlama), Diyarbakır barosunda da uygulanmaktadır. ama bu sistem ne kadar şeffaftır orasını bilemem çünkü bugüne kadar kimin kaç puanda olduğunu görme lüksüm(üz) olmadı Saygılarımla.
Old 26-09-2007, 14:55   #4
Av. BNK

Arkadaşlar Ankara Barosu'nun bilgisayar sistemi her türlü adaletsizliği önlüyor. İsteyene puanı da söyleniyor.

Ayrıca kimin hazırlık kimin mahkeme sırasının geldiğide CMK servisinin girişine asılan elektronik panodan görülebiliyor.

Bu sistemi kendi barolarınıza önerin kurulmasını da sağlayın. Çünkü Ankara'ya CMK ile ilgili hiç de hoş olmayan kokular geliyor. Bu da bizi zaman zaman Adalet Bakanlığı önünde zor durumda bırakıyor. Paramızı isteriz dediğimizde bu kokulardan bahsediyorlar.
Old 28-09-2007, 17:19   #5
AV. PİRAYE

Merhaba sayın beyaz bulut ve sitede bulunan tüm arkadaşlar. artık adalet kavramına olan inancım her geçen gün azalıyor. terazinin dengesini sağlamak öyle zor ki. bence cmuk görevlendirmeleri tamamen baronun insiyatifine kalmış. avukatlık mesleğinde ikinci yılımı dolduruyorum ve bu süreçte gözlemlediğim tek şey keyfilik. yani eşit dağılım yapılmıyor. umarım yanılıyorumdur.
Old 30-09-2007, 01:38   #6
Av. Can DOĞANEL

Bu konudaki yakınmalarınızı Baronuza ilettiniz mi? Adalet Bakanlığının İnternet Sitesinde düzenli olarak ödenekler yayınlanıyor. CMK ödeneğinin bir ekonomik kodu var. Gelen ödeneği oradan kontol edebilir ve görev alan Avukat sayısına bölerek dağılımın adil olup olmadığını bir miktar kontrol edebilirsiniz. Baro Yönetimlerinde bulunanlar da tıpkı sizin gibi Avukat. Sizden hiçbir üstünlükleri veya amir yetkileri yok. Mensuplarına karşı işlemlerinde de eşit davranmak ve ayrımcılık gözetmemek zorundalar. Hakkınızı almak konusunda ısrarcı olun sürekli sorun, sorgulayın ve Adil bir dağılımın yapılmasını sağlayın.

Ayrıca Karakollara ve Savcılıklara Nöbet Listesi verilmesi gibi bir uygulama asla kabul edilemez. Görevlendirmeyi yapmak yetkisi Baronundur ve direk olarak karakoldan veya savcılıktan Avukatın aranması söz konusu olmamalıdır. Bu durumda görevlendirmeyi yapan Baro değil, talep eden durumunda bulunan Karakollar ve Savcılıklar olmaktadır. Bandırma ilçesinde temsilci olarak tüm görevlendirmeleri ben yapıyorum. Adil ve Şeffaf bir uygulama yapmaya çalışıyorum. Nöbet Şansı dışında alınan ücretlerde çok cüzi farklar oluyor. Yanlışlığını gördüğünüz uygulamalara müdahil olun. Siz de bu örgütün bir mensubusunuz ve bu örgütün tüm mensupları gibi sizin de söz hakkınız var. Tartışmaktan, talep etmekten, yakınmaktan asla geri durmayın. Sürece müdahil olun. İstisnalar dışında mutlaka olumlu ve yapıcı tepkiler alacağınıza inanıyorum.

Old 17-02-2011, 11:18   #7
ayşekömürcü

Bende bulunduğum ilçede adil olmayan,keyfi uygulamaların olduğu söylentilerini duydum.Adaleti sağlamaya çalışan insanlar kendi meslektaşları arasında adaletsizliğe yol açıyor gibi ne yazıkki!
Duyduğum söylentilere gelince (söylenti diyorum çünkü henüz stajer olduğum için mesleğe yeni başlayan arkadaşlardan duyuyorum) cmk lar konusunda barodaki memurlar ile aranın iyi olması gerekiyormuş, nöbet zamanında ise emniyet mensuplarından tanıdığın varsa işler iyiymiş.
Yani ikisine de sahip değilsen arada bir lütfedilip verilenlerle idare edeceksin galiba.
Buna bir çözüm bulmaya gelince:Baro illaki bir şikayet olsun diye mi beklemeli yoksa baştan çözümler mi üretmeli.Örneğin cmk lar için bunu sürekli denetleyen biri olmalı,nöbet zamanlarında ise nöbetçi olan avukatlara bi kart verilmeli ve kartı olmayan avukat ifadelere kabul edilmemeli vs. Tabi bunlar akla ilk gelen belki de yetersiz olacak uygulamalar.

Ancak şunu da söylemeden geçmek istemiyorum.Avukatlık bir onur mesleğidir.Haksızlıklara boyun eğmeyen,adil olan insanlara yakışır bir meslektir avukatlık.Meslektaşının kazanacağı üç kuruş (tabirimi mazur görün) paraya göz dikmek,daha fazla kazanmak hırsı insanları nereye götürür.Baronun uygulaması gereken çözümlerden önce avukatların bu tarz yazılar yazmaya neden olmamaları en güzeli değil midir?

Gerçekten de bu konunun hiç açılmayacağı bir toplumda yaşıyor olmayı dilerdim
Old 18-02-2011, 16:23   #8
emrahcevik

cmk görevlendirmelerinde kendilerine çıkar sağlamaya çalışan avukatlarla, zabıtaya para vererek sokağa koyduğu sandalyeleri görmezden gelmesini isteyen lokanta sahibi aynı adam.

o lokanta sahibi hukuk okumuş olsa avukat olacaktı. okumadığı için lokantacı olmuş. o avukat da okumasaydı lokantacı olacaktı. okumuş avukat olmuş.

bu tür insanların çokça olduğu ülkemizde sorunun çözümü yok. belki insan kalitemiz artarsa sorunlar çözülür. oraya bilgisayar da koysanız her avukatın başına kontrolör avukat da koysanız durum değişmez.

maalesef.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi

THS Sunucusu bu sayfayı 0,04681110 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.