Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Vekalet

Old 17-02-2002, 11:24   #1
MUSTAFA ASAL

Varsayılan Vekalet

BEN TİCARET İLE UĞRAŞIYORUM.AVUKATLIK İŞİM OLUR DÜŞÜNCESİYLE 1977 YILINDA AVUKATIMA GENEL VEKALET VERDİM.YAKLAŞIK 23 YIL BOYUNCA BENİM BU AVUKATIMLA HİÇ BİR İŞİM OLMADI.1999 YILINDA VERGİ DAİRESİNDEN ÇAĞRILDIM.BENİM ADIMA 4.000.000.000 TL.(4 MİLYAR)HACİZ İŞLEMİ YAPILDIĞINI BUNU NE İÇİN YAPTIĞIMI SORDULAR.BENİM BU HACİZ İŞLEMİYLE HİÇ BİR İLGİMİN OLMADIĞINI SÖYLEYEREK AVUKATIMIN BÜROSUNA GİTTİM VE OLAYI SORDUM.ALDIĞIM CEVAP AYNEN ŞÖYLE :^^ SENİNDE ÇOK SAMİMİ OLDUĞUN AYNI ZAMANDA BENİM DE SAMİMİ OLDUĞUM ARKADAŞIN BANA BU İŞİ BENİM ADIM GEÇMEDEN NASIL YAPABİLİRİZ DİYE SORDU.BENDE SENİN SAMİMİ KONUŞTUĞUN BİR KİŞİNİN VEKALETİ VAR ONUN ÜZERİNDEN HACİZ İŞLEMİNİ YAPALIZ BİR ŞEY ÇIKMAZ DEDİM.^^DEDİ.
VE BANA AVUKATIN YAPTIĞI İŞLEMDEN DOLAYI VERGİ CEZASI TAHAKKUK ETTİLER.AVUKATA GİDEREK BANA GELEN BU CEZAYI ÖDEMELERİNİ SÖYLEDİM.AVUKATTA GİT O HACİZ YAPTIRTAN KİŞİ ÖDESİN DEDİ.
O ŞAHSA GİTTİM BENİM ZATEN İŞİM BOZULDU ÖDEMEM İMKANSIZ DİYEREK AVUKATLA BERABER OLUP BENİ BAŞLARINDAN SAVDILAR.BU KİŞİLER YÜZÜNDEN HAYATIM ALT ÜST OLDU.AİLEM DÜZENİM İŞ DÜZENİM HEPSİ BOZULDU.BEN BU AVUKATI SAVCILIĞA BİLDİRDİM.ADALET BAKANLIĞINDAN SUÇLU BULUNURAK VEKALETİ SUİSTİMALDEN AĞIR CEZADA YARGILANMASI İÇİN EMİR GELDİ.BU ARADA BENİM ADIMA HACİZ İŞLEMİ YAPTIRAN KİŞİ NOTERDEN BANA BENİM BU İŞLE İLGİM OLMADIĞINI BENDEN HABERSİZ YAPTIKLARINI İTİRAF EDEN NOTER TASTİKLİ BELGE VERDİ.BUNA RAĞMEN İKİ DURUŞMADA BEN DAVAYI KAYBETTİM VE TEMYİZE GÖNDERDİM.BEN BU DAVAYI KAZANACAĞIM DİYEREK AVUKAT BİLE TUTMAMIŞTIM.FAKAT KARŞI AVUKATIM BANA YAPTIĞI İŞTEN UTANMADAN KARŞIMA İKİ AVUKAT OLARAK ÇIKTILAR.BENDE BU İŞİ ONUR MESELESİ YAPTIM SONUNA KADAR GÖTÜRECEĞİM.
NOT : ŞİMDİ SİZE SORUYORUM.

- BU DÖRT MİLYARLIK HACİZ KOYMA VE HACİZ KALDIRMA İŞLEMİ 1995 YILI İTİBARI İLE 3 MİLYONA YAPILIR MI ?

- BU YAPILAN İŞLEMLER TELEFON TALİMATI İLE YAPILIR MI ?

- ORTADA NE ÇEK , NE SENET NE DE BİR İMZAMI TAŞIYAN BELGE VAR.HİÇ BİR ŞEY OLMADAN BU İŞLEM NASIL YAPILABİLİR ?

27-11-2000 19:41:23
Old 17-02-2002, 11:25   #2
seyyah

Varsayılan YNT:VEKALET

size tavsiyem temyiz sonucunu beklemenizdir. üstelik o dosya görülmeden birşey söylenmesi yanlış olur kanaatindeyim.

27-11-2000 23:19:44
Old 17-02-2002, 11:26   #3
@wwwukat

Varsayılan YNT:VEKALET

Sayın Mustafa Asal,
Sorduğunuz soruların yanıtlarını kanıt olarak kullanmaya
niyetlisiniz gibi geldi bana.. Bu sorular belki kanaat
oluşturmak için kullanılabilir ama karar vermeye yeterli olmaz.

Avukatlar aldıkları her iş için ayrı ayrı sözleşme hazırlamazlar.
O nedenle telefon talimatı da işi yapmaları için yeterli sayılır.

Alacağın senede bağlanmamış olması halinde de icra takibi yapılabilir.
Ama sizin olayınızda senedin önce size ciro edilmiş, daha sonra
sizin adınıza takibe konmuş olduğunu sanıyorum.

Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre 3 milyon az gözüküyor ama
bu neyi değiştirir? Avukat bu nedenle belki Baroya şikayet edilebilirdi ama siz zaten avukatınızı bu işe vekil kılmadığınızı
iddia ediyorsunuz. Bunun dışında, az ücret ödenmesini kanıt olarak
ileri sürmenizin fazla değeri olmayacaktır.

Bütün bu açıklamaları dosyayı okumadan yaptığım için, yanıtımın
sadece sizin sorularınıza yanıt olması adına verildiğini,
hukuki görüş olarak değerlendirilmemesi gereğine dikkatinizi
çekmek isterim.

Eminim yeni avukatınız, eski avukatınızdan farklı olarak, sadece
gerekenleri, ve gereken herşeyi yapmıştır.

Saygılarımla.

28-11-2000 22:20:15
Old 17-02-2002, 11:28   #4
Selda

Varsayılan Kira sözleşmesi

Müvekkilim adına - bugünlerde- yapacağım kira aktinde;ikinci yıl için kira artışını 2001
yılı için belirlenen %10 olarak mı akte geçirmeliyim? Yoksa bu oranı yazmayıp TÜFE,TEFE gibi enflasyon artışlarını yansıtan endeksleri -kiracının da onayını alarak-akte geçirmem
-2001 yılında kira artışlarında geçerli olan %10 oranının iptal edilmesi gibi bir olasılıkta-daha mı doğru olur?Hukuki yardımlarınız için teşekkür eder,saygılar sunarım.

28-11-2000 23:07:16
Old 17-02-2002, 11:29   #5
armagan

Varsayılan YNT:Kira sözleşmesi

Sayın Selda,
Her ne kadar mesajınızda yardımlar için teşekkür ediyorsanız da,
bence sizin yardıma ihtiyacınız yok; her olasılığı düşünüyorsunuz
ve kiracıyı sağlam kazığa bağlıyorsunuz. )

Anayasa Mahkemesi 2000 yılı için açılan, yüzde 25 arttırım konusunda
bir davada anayasaya aykırılık bulmadı. Ama gelecek yıl için açılan bir davada, belki yükselecek enflasyon oranı belki başka nedenle
4531 sayılı yasayı anayasaya aykırı bulabilir. O zaman müvekkiliniz
sizinle gurur duyacak.

Başka kentlerde durum nasıl bilmiyorum ama İzmir'de kiracı bulmak
zorlaştı. Kimse eski kira sözleşmesini bozmak istemediğinden, yeni eve
taşınmak istemiyor. Sirkulasyon durdu. Kiralar düştü, en azından eski
hızla yükselmiyor. Bu nedenlerle, tefe arttırımı koşulunu kiracı adayına kabul ettirmekte zorlanabilirsiniz.

Yardımsız başarılarınızın devamı dileklerimle..

29-11-2000 02:38:41

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi