Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

idari yargı hakkında kaynak???

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-05-2007, 22:36   #1
A.Y m 2-26-14

Kitap idari yargı hakkında kaynak???

Sevgili hukukcular ben hukuk fakultesi 4. sınıf öğrencisiyim idareyi 2. sınıftan beri alıyorum ancak henüz verebilmiş değilim sizden isteiğim şey ben bu derse ve hukuka karşı antisempati kazanmadan bana bir yol göstermeniz özellikle idari yargı alanında önerebileceğiniz bi kitap,elinizdeki bir ders notu veya her türlü fikirlerinizi bekliyorum??
Old 24-05-2007, 00:45   #2
Juniore

Prof.Dr. Metin Günday'ın İdare Hukuku , yine Sn.İlhan Özay'ın Günışığında Yönetim kitaplarını tavsiye ederim. özellikle samimi ve sistematik anlatımıyla İlhan Özay'ın kitabını seveceğinize inanıyorum.
Old 24-05-2007, 08:52   #3
av.mgul

sn. A.Y m 2-26-24
bence önemli olan ilk önce hangi okulda olduğunuz. Metin Günday ın kitabı çok iyi ancak eger marmara da iseniz bence ders notlarına ağırlık verseniz daha iyi olur..
saygılar
Old 24-05-2007, 11:40   #4
UUZ1985

bence şeref gözübükün kitabından çalışırsanız başarırsınız
Old 04-06-2007, 13:27   #5
justuss

Bir konuda soru sorana en faydalı cevap, sorusuna kendisinin cevap vermesini sağlamaktır.Bence siz sorununuzu sorunuzla ortaya koymuşsunuz. Aslında temel sorun, sorunu soru haline getirebilmektir. Bu bakımdan siz ilk aşamayı başarıyla geçmiş bulunuyorsunuz. Yani soru sorabilmişsiniz. İkinci aşama diğerinden daha kolay bu da sorunun üzerine gitmek, yani cevap aramak. Bence siz başkasına kaynak tavsiye edebilecek kadar kaynaklara hakim olun. Bu sayede hem ders sorununu çözmüş, hem bir konuda ilgililerine tavsiye edebilecek kadar uzmanlaşmış olacaksınız.Hatta bu araştırma size o kadar faydalı olacak ki meslek hayatınızda neyi nerede bulabileceğinizi öğrenmiş olacaksınız.
Old 04-06-2007, 15:04   #6
Seyda

Sayın A.Y m 2-26-24;

Emin olabilirsiniz ki İdare Hukuku dersini okuldayken sevmeyen birçok kişi ilerde sevmeye başlıyor.. Bu nedenle gözünüz lütfen korkmasın.

av.mgul'e şu açıdan katılıyorum: Hangi okulda okuduğunuz da elbette çok önemlidir.Ancak eğer Marmara'da okuyorsanız ders notlarını mutlaka okumanızı tavsiye derim.Ben idareyi Memurlar konusu dışında notlardan çalışarak geçmiştim.Ancak M.Günday bu ders için çok güzel bir kitaptır. Ayrıca eğer bulabilirseniz İdari Yargı için (ve Marmara'daysanız) Turan Yıldırım'ın özet bir notu vardı.Gerçekten az ve öz anlatıyor. Bunun dışında kanundan çalışmak da iyi fikir.. Sadece idari yargı için almanızı tavsiye etmeyeceğim, ancak birinde varsa idari yargı kısmını fotokopi çektirmenizi önereceğim bir kaynak da Murat İnsan Kaynakları'nın Adli Yargı Hakim Adaylığı kitabı.

İdare hukuku alanında ise Savaş Yayınlarının (Altın Seri) Anayasa-İdare Hukuku kitabı bana bu iki dersi sevdirmeye yetti.

Başarılar diliyorum,umarım geçersiniz
Old 14-06-2007, 16:52   #7
GaLaxY

Varsayılan ben de : (

Ben 2. sınıftayım. Şeref Gözübüyük'ün Yönetim hukuku adlı kitabından çalıştım.Ancak hem 1. döneminden hem de 2. döneminden kaldım : ( bana göre kitap gayet açık bir dille anlatıyor.Tavsiye ediyorum ancak sorun tamamen bende : )
Old 18-02-2008, 23:26   #8
inci_hukuk

bence de av.mgul beyin söylediği gibi ilk başta hangi okulda okuduğun önemli bilirsiniz ki hocalar fakültelere göre daha farklı anlatım biçimi kullaniyor.bence m.gündayın kitabı çok iyi ..birde idareden bol bol pratik çözmelisiniz özellikle cevabı olan pratiklere çalışırsanız sizin için daha faydalı olacaktır.bende 2.sınıftayım ve idare dersini bu sene aldım ama günü gününe hocanın anlattı dersi not alıp evde birkez tekrar etmek çok iyi anlamanızı sağlar.başarılar...
Old 13-04-2008, 23:04   #9
Baha Tepebaşı

merhabalar ikinci sınıf hukuk öğrencisi olarak idare hukuku alanında en yetkin kitap olarak prof.dr. şeref gözübüyük ve sayın hocamız turgut tan ın idare hukuk kitaplarını almanı öneririm. Kitabın içinde bol miktarda anayasa, danıştay ve bölge idare mahkemlerinin kararları ve danıştayın içtihat kararları mevcut. Bence bu yönünden hem kütüphanen de hemde elinde olması gereken bir kitap bana göre.
Saygılar
Old 14-02-2009, 12:16   #10
Av. V. Gözde Arıkaya

ben idare hukuku için kemal gözler'in idare hukuku kitabını tavsiye edebilirim..tabi ki metin günday'ın öğrencisi olmak gibi bir şansa sahip değilseniz..eğer ikinci gruba dahilseniz kitaba gerek yok diye düşünüyorum

herkese başarılar!
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi