Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Konumuz : Hukukçular Biz bizi konuşuruz! Konusu "hukukçular" olan ve diğer alanların konusu içine girmeyen sohbetlerimiz için.

Aydında mı İzmirde mi Avukatlık?

Yanıt
Old 16-02-2021, 11:45   #1
beyzaözgür

Varsayılan Aydında mı İzmirde mi Avukatlık?

Herkese merhabalar değerli üstadlarım,

Ben halihazırda İzmir'de yasal stajımı yapmaktayım ve stajımın ikinci altıncı ayına girmek üzereyim.Ancak bu aşamada kafamda birçok soru işareti oluştu. Öncelikle aslen Aydınlıyım ve ailem Aydında yaşıyor. Burada kendi başıma kalıyorum. Tanıştığım avukatlarla konuştuğumda avukatlığın çevre işi olduğu ve bu sebeple kendi memleketimde mesleği icra etmemin mantıklı olduğunu söylüyorlar. Ayrıca bilineceği üzere Aydın kendi halinde küçük bir şehir iken İzmir üçüncü büyük şehir olmasının hem avantajlarına hem de dezavantajlarına sahip. Ancak avukatlık mesleğindeki dezavantajlarını haliyle mesleğin içinde tam olarak yer alamadığım için bilemiyorum. Tüm bu soru işaretlerinin yanında ben de İzmirde 10 yılda gelebileceğim düzeye Aydında hemen gelebileceğim gibi bir düşünceye kapıldım. Tüm bunların sonucunda kararsız kaldığım bir durumdayım. Eğer Aydında mesleğimi icra etmem daha mantıklı ise stajımı nakil yaptırmayı düşünüyorum.

Özetle sorularım şu ki; büyük şehirde mi küçük şehirde mi avukatlık yapmak faydalı ve etkin olur? Kendi memleketinde mesleği icra etmenin faydası ciddi manada görülür mü? Stajı hangi şehirde yaptığımızın önemi var mıdır?
Konu ile ilgili fikrini paylaşmak isteyen tecrübeli ve değerli meslektaşlarımın yorumlarını bekliyorum. Çok teşekkürler.
Old 07-05-2021, 11:38   #2
Av.R

Sayın meslektaşım merhaba.

Sizin de belirttiğiniz üzere mesleğimizde çevre en önemli faktörlerden biridir. Şayet İzmir'de çevreniz yoksa, mesleği İzmir'de yapmak isterseniz bu eksikliği gidermek için orada yıllarca uğraş göstermeniz gerekebilir. Büyük şehirin ise küçük şehirlere göre elbetteki artan nüfus ile beraber iş çeşitliliği ve iş imkanı bakımından artısı olabilecektir ancak kanaatimce mesleğimizde çevre daha ağır basan bir faktördür. Bu noktada, sizin tüm artı ve eksileri mukayese ederek bir karar vermeniz gerekiyor kanaatindeyim.

Stajı hangi şehirde yaptığınızın ise çok bir önemi olmayacağını düşünüyorum.

Saygılarımla.
Old 10-05-2021, 15:42   #3
Av. Erdem Akçay

Meslektaşım, öncelikle çalışma alanızı belirlemenizi öneririm. Alanınız hangi şehre uygunsa oraya yerleşmeniz mantıklı olacaktır. Örneğin yabancıların Türkiye'deki gayrimenkul işlerini yapmaya karar verirseniz, Aydın çok daha iyi bir seçim olacaktır. Ama boşanma ile ilgilenecekseniz, nüfusun kalabalık olduğu yer daha avantalıdır. Çalışma alanını belirlemek ve sevilen yerde yaşamak en önemli hususlar.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi