Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Enstitü Nasıl Kurulur

Yanıt
Old 21-06-2010, 14:40   #1
altınhukuk06

Varsayılan Enstitü Nasıl Kurulur

Arkadaşlar, enstitülerin kuruluşu hakkında bir çalışma yapıyorum. Bazı bilgilere ulaştım ancak yeterli değil ve sorunun karşılığını tam anlamıyla bulmuş değilim. Bir üniversiteye bağlı olmaksızın, bağımsız bir kuruluş olarak bir enstitü nasıl açılır, yasal dayanağı nedir? Bu konuda bilgi paylaşımınızı bekliyorum
Saygılar
Old 27-10-2015, 08:49   #2
Av.Duygu Işık Behrem

Yıllar önce yazdığınız bir soru olmakla birlikte konuya ilişkin bilgi ve birikiminizi aktarırsanız çok memnun olurum. Şu sıralar ben de bu konu üzerine çalışıyorum ve kaynak sıkıntısı çekiyorum. Üniversitelerden bağımsız eğitim ve araştırma yapacak bir enstitü kurulmak isteniyor.

Ulaşabildiğim bilgiler şu şekilde:

*Dernek ya da vakıf oluşumu gerçekleştirip "enstitü" adının kullanılabileceği,

*Vakıf olarak oluşum gerçekleştiği takdirde, eğitim araştırma faaliyetleri gerçekleştireceğinin, vakfın faaliyetleri arasında gösterilmesi gerektiği,

* Enstitü'nün tüzel kişiliğe sahip olmayacağı,

* Bir vakfın enstitü ya da araştırma ofisi tarzında resmî bir birim kurması mümkün olmamakla birlikte kendi iç işleyişinde bir enstitü bölümü oluşturmasında yasal bir engel bulunmadığı,

* Sadece araştırma faaliyeti sürdürecek bir enstitü kurulması, yani bu işlevi yerine getirecek bir yapıya enstitü adının verilmesi, eğitim ve öğretim faaliyeti dışında kalacağından milli eğitim mevzuatı içinde değerlendirilmeyeceği yönünde.

Bu bilgilere, http://panel.stgm.org.tr/vera/app/va...tap-mavi-3.pdf adresinden ulaştım ancak başkaca kaynak ve bilgilere de ihtiyacım var.

Konuya ilişkin bilgisi olan meslektaşlarımın katkılarını bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi