Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

MÜVEKKİLE ve AVUKATA KARŞI MANEVİ TAZMİNAT DAVASI

Yanıt
Old 30-01-2010, 13:01   #1
BARRİSTER

Varsayılan MÜVEKKİLE ve AVUKATA KARŞI MANEVİ TAZMİNAT DAVASI

Davayı kazandım.İcraya koydum.9 ay sonra para geldi.

Müvekkilim muvafakatim olmadan bu aşamada ikinci bir avukata vekalet verip parayı çektirdi.
Avukat da vekaleti koymadan önce meslek kurallarımız gereği bulunması gereken bildirimi yapmadı.
Ayrıca dosyaya yazılı talepte bulundu ve mahkeme ve icra ücreti vekaletlerinin kendisine ödenmesini talep etti.Benim almama da mani oldu.İcra müdürü talebini reddetti.İkimize de ödemedi,parayı dosyada bloke etti.

Müvekkile karşı vekalet ücretinin tahsili için dava açtım.Manevi tazminat davası da açmayı düşünüyorum.Avukatın da bu zararımda payı var,başka bir meslektaşının hakkı olduğunu bildiği halde bunu gözardı ederek paranın tamamını talep etti.Böyle açılmış bir manevi tazminat davası var mı ? Yargıtay Kararı var mı ?
Old 30-01-2010, 13:07   #2
Av. Eyüp KATI

Avukatlık Meslek Kurallarına göre yeni vekalet alan vekil sizden yazılı onay almadan sizin vekaletinizin üzerine yeni bir vekalet sunmaması gerekmektedir. bu husus meslek kuralının ihlalidir. Manevi zararınızın oluştuğunu ispatlamanızın zor olduğunu düşünüyorum sevgili meslektaşım. sizden muvafakat almadan yeni bir vekalet verilmesi haksız olarak vekaletten azledildiğinizi ve zararlarınız ile ilgili müvekkile dava açmanıza her hangi bir engelin olmadığını göstermektedir. İcra Müdürünün bloke etmesinin de her hangi bir yasal dayanağı olmadığı kanaatindeyim bu arada.
Old 30-01-2010, 13:10   #3
üye32062

Anladıgım kadarıyla sizden sonraki meslektaşımız siz istifa sunmadan dosyaya vekalet sunmuş. Bana göre burada tazmin sorumluluğundan ziyada meslek kurallarına aykırılık var. Siz zaten vekalet ücrtinizi müvekkilden alacaksınız. Bu sebeple husumetin diğr avukata yöneltilebileceğini düşünmüyorum ancak baroya şikayet dilekçesi verebilirsiniz.
Old 30-01-2010, 13:18   #4
BARRİSTER

Cevaplarınız için teşekkür ederim.
Zaten baroya şikayet etmeyi düşünüyorum.Ancak bir avukatın sadece maddi çıkarları için başka bir meslektaşına haksızlık yapılmasına destek olmasını hazmedemiyorum.Bu yüzden de başka ne yapabilirim diye düşünüyorum.
Old 30-01-2010, 13:23   #5
Av. Eyüp KATI

Vekil sadakat borcu gereği olarak müvekkilinin yararına olacak davranışlarda bulunmak, ona zarar verecek davranışlardan kaçınmak zorunluluğundadır. Şayet vekili görevini yerine getirirken gerekli özen ve dikkati göstermemiş sadakatle vekâleti ifa etmemiş ise, vekil ede nin vekilini azli haklıdır. (Yargıtay 13. HD. 2005/16998 E. 2006/6398 K. 24.04.2006)’’
Old 30-01-2010, 13:24   #6
Av. Eyüp KATI

e. Vekâlet sözleşmesi vekile özenle iş görme görevini yüklediğinden, özel bir güven ilişkisinin varlığını gerektirir ve vekiline karşı güvenin sarsılması halinde de tek taraflı bir irade beyanıyla ve sebep gösterilmeksizin her zaman ortadan kaldırılabilir. (Yargıtay 4. HD. 1980/1600 E. 1980/6365 K. 15.05.1980)’’
Old 30-01-2010, 15:34   #7
BARRİSTER

Sayın Eyüp Katı
Benim olayımda haklı azil sebepleri yok.O güne kadar bildirilmiş bir güvensizlik de yok.Gaye sadece ilk avukatından para kaçırmak.
Zaten ikinci avukata muvafakatim olmadığı için Avukatlık Kanunu'nun ilgili maddesi gereğince vekalet ilişkisi kendiliğinden sona eriyor.Bir nevi benim HAKLI İSTİFA SEBEBİM OLUYOR yani.Avukatın da bu vekalet ilişkisinde müvekkiline güven duyabilmesi gerektiği kanaatindeyim.Tabi bu güven sarsılıyor benim somut olayımda.
maddi şeyler önemli değil ama böyle insanlar ve sadece maddi çıkarları için etik dışı davranan "meslektaş ? "lar meslek onurumuzu zedeliyor.
Old 30-01-2010, 19:41   #8
Songül Yıldız Aksarı

Sayın meslektaşım, başınıza gelen şey ne ilk ne de son maalesef. Sizin bu dosyada hem dava vekalet ücretiniz hem de icra vekalet ücretiniz gasbedilmiş. Meslek kuralları gereği sorumluluk var. Manevi tazminat konusunda hiç yargıtay kararı görmedim. Sizin meslektaşımıza karşı açacağınız tazminat davasını normal bir manevi tazminat davası gibi açabileceğinizi düşünüyorum. Sonuçta yıllarca uğraşıp didinip bir davayı kazanıyorsunuz, icraya koyuyorsunuz, vekalet ücretinin müvekkil tarafından isteneceği ancak vekilin hakkı olduğu düzenlenmiş iken, bunu bilen bir başka vekilin sizi mağdur etmesi gayet açık bir şekilde sizi üzmüştür, kişilik haklarınızı zedelemiştir. Sizin, birisinin hakaretine maruz kalıp manevi tazminat davası açan ve kazanan kişiden daha az üzüldüğünüz düşünülemez. En azından örnek olması için davayı açın lütfen. Sonucunu da paylaşın.
Old 01-02-2010, 00:11   #9
üye14072

özellikle istanbulda böyle şeyler çok oluyor diye duyuyoruz,
icra müdürünün bloke işlemi bence doğru,
ilamda adı geçen avukat dışında başka bir avukat ilamı icraya koyduğunda dahi, bu işlemi ilamda yazılı avukata tebliğ zarureti var.
iyi bir müdürmüş,

meslektaşı şikayet edin,

müvekkiliniz ayehine
ilamdaki vekalet alacağınız (karşı yana yüklenen)
ayrıca
müvekkilinizle aranızda sözleşme yoksa tahsilatınızı düşüp asıl alacağın %10 tutarını
ve ayrıca 5000 TL manevi tazminatı
yasal faiz %9+5=14 (meslek ilkeleri gereği +5 den fazla yazamazsınız,)

tüm bunları talep edin.

usulün (yanılmıyorsam) 15nci maddesini yargıtay bir garip yorumluyor dikkat

görevli mahkeme miktara göre

en önemlisi,

bu işi bir meslektaşınıza verin,
siz uğraşmayın,

alacak likit değildir, icraya verseniz bile icra inkar tazminatı olmaz,

fazla da kafanızı takmayın
saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi