Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ön ödemeli Doğalgaz - Fark Faturasi - Sözleşmede Esasli Değişiklik

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-03-2021, 10:20   #1
mehmetardic

Varsayılan ön ödemeli Doğalgaz - Fark Faturasi - Sözleşmede Esasli Değişiklik

Merhaba meslektaşlarım

Babama ait evde (Ankara) ön ödemeli/kartlı doğalgaz sayacı bulunmaktadır.
2018den beri bir nevi fark faturası düzenleniyor. Buna göre, örneğin 05/2019'da 2.000TL'lik gaz aldıysanız, ileriki dönemlerde mt3 hesabı yapılarak güncel mt3 fiyatından size fatura çıkartılıyor. Bu faturayı da bir sonraki kartla gaz alımınızda içinden mahsup ediyorlar.
Bugün neden sorun oldu bu derseniz Aralık ayında gaz aldım ve önceki faturaları mahsup etti. Ancak bir ay sonra 117TL'lik fark faturası gelince araştırmaya başladım. (Normal kullanımda aylık 400TL vb gaz alımı yeterli oluyor.)
Telefonla görüştüğümde 2019da aldığımız miktara ilişkin kullanım bitmediği için halen o tarihteki bedel üzerinden fark çıkartılıyormuş.

Biraz araştırdım ama bana halen yasal gelmiyor.
Öncelikle bu işlemin dayanağı 30493 sayılı R.G. yayınlanan Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunun DOĞAL GAZ PİYASASI DAĞITIM VE MÜŞTERİ HİZMETLERİ YÖNETMELİĞİNDE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA DAİR YÖNETMELİK kapsamındadır.Bu değişiklikle şöyle bir madde eklenmiş;
“Sistemde kullanılmakta olan mevcut ön ödemeli sayaçlara Türk Lirası yükleme/Türk Lirası düzeltme/Türk Lirası satış yöntemleri uygulanabilir. Dağıtım şirketi uygulayacağı yöntemi Kurul onayına sunar. Kurul gerekli görmesi halinde sunulan uygulama yönteminde değişiklik yapar ve uygulama yöntemi Kurul onayı ile yürürlüğe girer. Uygulama yönteminde Kurul onayı olmaksızın değişiklik yapılamaz. Bu fıkranın yürürlüğe girdiği tarih itibarıyla satın alması tamamlanmış olan doğal gaz alımları için bu fıkra hükmü uygulanmaz.”

Başkent doğalgaz buradaki TL düzeltme seçeneğini seçmiş ve fark faturasının tek dayanağı bu görünüyor.

Meslektaşlarıma sorum şu;
Doğalgaz şirketinin bu yönetmeliğe göre seçimlik hakkını kullanması, abone ile olan sözleşmesindeki şartları abone aleyhine değiştirdiği için sözleşmenin esaslı değişikliği olarak değerlendirilebilir mi? Böyle bir değişiklik abone onayı olmadan yapılabilir mi?

Mantıksal baktığımda şirket seçimlik hakkını kendi lehine kullanmış, peşin sattığı üründen bir de 'vade farkı' almaya çalışmakta, kaldı ki peşin tahsil ettiği bedelin de vadesini uhdesinde tutmakta..

Abonelik sözleşmeleri hususunda bilgisi olan meslektaşlarımdan yardım bekliyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi