Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

TCK ve CMK Değişiklikleri

Old 09-01-2007, 12:19   #1
oguzhand0

Varsayılan TCK ve CMK Değişiklikleri

Sayın Hukukçu Arkadaşlar.Önceki gün Ceza Kanunumuzu ve Bir kaç şerhi incelerken gözüm şerhte geçen bir kısma takıldı.Şerhte TCK'nın 30.maddesinin 4.fıkrasına atıfta bulunuluyordu.Ancak kanunuma baktığımda 30.madenin 3 fıkradan oluştuğunu gördüm.Basit bir araştırma yapmama rağmen 30. maddenin bir değişikliğe uğradığını görmedim ve kitabın yazarıyla bağlantıya geçtim.Yazara mailimi yolladıktan sonra aklıma TBMM arşivleri geldi ve birazda onları karıştırdım ve korktuğum başıma geldi.29.6.2005 tarihli 5377 sayılı kanunla TCK'nın 30. maddesine değişiklik yapılmıştı.

Şimdi sorun şu.Ben kanunlarımı nasıl güncel tutabilirim.Örneğin TCK ve CMK'da şimdiye kadar 2 değişiklik kanunu gördüm.Peki bu tür değişiklik öngören kanunlardan daha fazla var mı ve ben bunları nasıl öğrenebilirim.Çünkü bu tür değişiklikler genellikle çok önemli ifadeler arz ediyor.
Sizce ne yapmalı veya siz ne yapıyorsunuz?
Old 09-01-2007, 13:10   #2
üye8180

Ben bilgisayarımda hukuk programı kullanıyorum. Bu program sık aralıklarla güncelleniyor. Mevzuatın en son halini programdan kontrol ediyorum. Konu ile ilgili yasa, khk. tüzük arandığında, ilgili yargıtay kararları da ekrana geliyor. Size de tavsiye ederim. Kitaplara derinlemesine incelemek istediğim hukuki meselelerde başvuruyorum.
Old 09-01-2007, 14:32   #3
Kemal Yıldırım

Sayın Neslihan;

Burada reklam olacağı düşüncesiyle yazmak istemiyorsanız bile, hukuk programları isimli forumda yazarsanız kullandığınız programı, bizlerde faydalanabiliriz..

Saygılar...
Old 09-01-2007, 14:56   #4
oguzhand0

Sayın Neslihan ve Sayın Yıldırım düşünceleriniz için teşekkür ederim.Ancak görüldüğü üzere ben bir öğrenciyim ve açık konuşmak gerekirse şu koşullarda bir hukuk programına bütçe ayırmam mümkün değil.Bu hukuk ürünlerinin ücretsiz versionları, internet diliyle freeware programlar mevcut mu?Yada bu kanun güncellemelerini kolayca takip edebileceğim bir site var mıdır?

SAYGILARIMLA
Old 09-01-2007, 15:02   #5
Kemal Yıldırım

Sayın Oğuzhan;

ben de öğrenciyim, aynı durum benim için de sözkonusu. Fakat zor durumda kalmamak için bu programlardan en az birini kullanmak gerekli. Ben her ne kadar zorlanacak olsamda böyle bir programı en kısa zamanda almayı düşünüyorum.

Fakat üzretsiz bir program var. Kapsamı geniş olmasa da. www.adalet.gov.tr adresinde UYAP MEVZUAT adlı bi program var. onu indirebilirsiniz ücretsiz olarak. Şimdilik idare ettirebilir sizi. Ben de kullanıyorum yeni program alana kadar. Bu yüzden sordum Sayın Neslihan'a program adını.

Saygılar...
Old 09-01-2007, 15:04   #6
oguzhand0

Verdiğiniz link için teşekkür ederim Sayın Yıldırım.

edited*

UYAP'ın Mevzuatını indirdim.Amatör olduğumdan mıdır nedir; çok hoşuma gitti.Öğrencilere tavsiyemdir!
Old 11-01-2007, 18:20   #7
Kemal Yıldırım

Hayırlı olsun. Şimdilik idare edecek kadar var. Ayrıca 2006 yılı Yargıtay kararları da eklenmiş. Mevzuata ulaşmak çok kolay. Sadece Yüksek Mahkeme Kararları ile ilgili sorun yaşanabilir. Onuda farklı yerlerden temin ederek idare etme durumu olabilir. Hukuk programı düşünürseniz de bu sitede bir forumda hukuk programları ile ilgili kullanan kişilerin görüşleri var. Bu yorumları dikkate alark da program alabilirsiniz..

Saygılar...
Old 11-01-2007, 20:58   #8
orhanelif

Varsayılan Hukuk Programı

Sayın Neslihan, Hukuk Programı'na nasıl sahip olabilirim?Saygılar
Old 12-01-2007, 16:28   #9
Kemal Yıldırım

Bildiğim kadarıyla telefonla arayıp şifre alıyorsunuz..tabi bu programdan programa değişiklik gösterir...Mesela Kazancı'da telefonla arayıp şifre alıyorsunuz bildiğim kadarıyla. Dİğerleri hakkında pek bilgim yok.

Saygılar...
Old 13-01-2007, 01:00   #10
a.tan

UYAP'a amatör mü diyorsunuz? Türkiye'nin en büyük üçüncü e-projesi oluyor UYAP. Mevzuata ulaşma açısından son derece yeterli ve yerinde bence. Sürekli onu kullanıyorum. Kanun güncellemeleri için ise en güzel yol, Resmi Gazetedir. İyi hukukçu güne Resmi Gazete ile başlar
http://rega.basbakanlik.gov.tr/
Old 13-01-2007, 01:57   #11
Armağan Konyalı

Başbakanlığın aşağıdaki sayfası sık güncellenmekle işinize yarayabilir. Sadece kanunlara değil, tüzük yönetmelik ve tebliğlere de ulaşılabilir. Kolay gelsin.

Saygılarımla

http://mevzuat.basbakanlik.gov.tr/so...0-A39E5E4C8C29
Old 13-01-2007, 03:41   #12
Kemal Yıldırım

Evet sayın a.tan;

Amatör lafı geçmemiş. Tekrar okudum mesajları.İ dare eder denilmiş, programlara nasıl ulaşılacağı sorulmuş, bütün mevzuata ulaşılabilir denilmiş (buna yeni çıkan kanunlar da dahil, dolayısıyla güncelemelerin güzel olduğu)...vs. UYAP konusunda eksikliğin ne olduğunu belirtmiştim. Güncelleme açısından zaten onu tavsiye ettim. Benim belirttiğim eksikliği Yargıtay kararlarına ulaşılamaması açısından idi. Sadece 2006 yılına ait bazı kararlara ulaşılabiliyor. Bu sorunu çözecek alternatif birçok program var. Her ne kadar çok kötü olmasada çok ta iyi sayılmaz. Bu hemen olamaz, zaten yeni bi proje. Zamanla da zaten eminim düzelecek ve gelişecektir...

Saygılar...
Old 13-01-2007, 18:03   #13
a.tan

Ben amatör kelimesini hala okuyabiliyorum, biliyor musunuz? Ama bunun bir önemi yok, ben UYAP'ı beğendiğimi söylemek istemiştim yalnız. Ben vatandaş UYAP kullanıyorum tabii, diğer çeşitlerinin nasıl olduğu konusunda bilgim yok.
Saygılar...
Old 13-01-2007, 18:28   #14
oguzhand0

Sayın Tan okuduğunuz yere dikkat ederseniz; makalelerden anlam çıkarabilirsiniz.Amatör olan program değil, benim.Tekrar; dikkatlice okumanızı tavsiye ederim.
Old 13-01-2007, 18:37   #15
Av. Can DOĞANEL

http://www.bakale.com adresinde de amatörce hazırlanmış TCK programı bulabilirsiniz. Gerekçe ve değişiklikler de vurgulanıyor. Aynı zamanda sitede işe yarar küçük indirilebilir hukuk programları da mevcut...
Old 13-01-2007, 21:31   #16
Kemal Yıldırım

Bu arada sayın Oğuzhan;

Elimdeki ceza kanununa baktım evet 30. maddeye 4. bir fıkra eklenmiş. Sizin elinizdeki kanun büyük ihtimalle eski tarihli yeni tarihli bir kanun alırsanız o da uygun olur.. Ayrıca 06.12.2006 tarih ve 5560 sayılı kanunla da TCK ve CMK'da değişiklikler yapılda..Kanuna ulaşabilirseniz faydalı olur...

Saygılar...
Old 13-01-2007, 21:51   #17
oguzhand0

Teşekkürler Sayın Yıldırım bilgileriniz için.

Dediğim gibi şu an için UYAP'ın mevzuatı işimi görüyor ancak takdir edersiniz ki gelecekte daha kapsamlı bir program daha çok yardımcı olacaktır.

Tüm arkadaşlara cevapları için teşekkür ederim..
Old 14-01-2007, 12:46   #18
a.tan

Biliyorum, forumlar kısır tartışma yeri değildir ama, o mesajda düzeltme var sayın arkadaşım, "editted" yazıyor, öyle değil mi? Dediğiniz gibi olsun yine de, yanlış görmüş olmalıyım, afedersiniz

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi