Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

kayınbabam kayınvalideme sürekli şiddet uyguluyor

Konuyu Kilitleyin
Old 26-03-2012, 13:50   #1
ahmet herdem

Mutsuz kayınbabam kayınvalideme sürekli şiddet uyguluyor

merhaba . Kayınbabam kayınvalideme sürekli şiddet uyguluyor ben bu duruma fazla müdahele edemiyorum polise gittim durumu anlattım ama polis bana kayınvaliden şikayetçi olmadıkça yapıcak bişeyin olmadığını söyledi kayınvalidem korktuğu için şikayetçi olmuyor.kayınbabamın ruh sağlığından da şüphe ediyorum oldukça sorunlu birisi karşıma alıp konuşmayı denedim ama fayda etmedi açıkcası kendisini çokta önemsemiyorum ama eşim ve kayınvalidem için bişeyler yapmak istiyorum çünkü benim eviminde huzuru bozuluyor yardımcı olur yol gösterirseniz sevinirim.
Old 26-03-2012, 15:50   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan ahmet herdem
merhaba . Kayınbabam kayınvalideme sürekli şiddet uyguluyor ben bu duruma fazla müdahele edemiyorum polise gittim durumu anlattım ama polis bana kayınvaliden şikayetçi olmadıkça yapıcak bişeyin olmadığını söyledi kayınvalidem korktuğu için şikayetçi olmuyor.kayınbabamın ruh sağlığından da şüphe ediyorum oldukça sorunlu birisi karşıma alıp konuşmayı denedim ama fayda etmedi açıkcası kendisini çokta önemsemiyorum ama eşim ve kayınvalidem için bişeyler yapmak istiyorum çünkü benim eviminde huzuru bozuluyor yardımcı olur yol gösterirseniz sevinirim.

Sayın konuk,
Aile içi şiddet, şikayete bağlı olmayan bir suçtur. Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunarak soruşturma açılmasını sağlayabilirsiniz.
Kayınvalidenizin soruşturma ve açılması olası davada bir avukattan doğrudan hukuki yardım almasını sağlamanızı öneririm.
Old 26-03-2012, 16:02   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan ahmet herdem

Sayın Konuk, verilen cevaba katılmakla birlikte ekleme yapmak istiyorum. 20 Mart 2012 tarihinde yürürlüğe giren kanunun ilgili bölümlerini alıntıladım. Buna göre,"herkes" ihbarda bulunabilir. Gecikmesinde sakınca bulunan hallerde koruma kararını karakol amiri bile verebilir.

Alıntı:
6284 S.lı Ailenin Korunması Ve Kadına Karşı Şiddetin Önlenmesine Dair Kanun

Mülkî amir tarafından verilecek koruyucu tedbir kararları
MADDE 3. (1) Bu Kanun kapsamında korunan kişilerle ilgili olarak aşağıdaki tedbirlerden birine, birkaçına veya uygun görülecek benzer tedbirlere mülkî amir tarafından karar verilebilir:

a) Kendisine ve gerekiyorsa beraberindeki çocuklara, bulunduğu yerde veya başka bir yerde uygun barınma yeri sağlanması.

b) Diğer kanunlar kapsamında yapılacak yardımlar saklı kalmak üzere, geçici maddi yardım yapılması.

c) Psikolojik, meslekî, hukukî ve sosyal bakımdan rehberlik ve danışmanlık hizmeti verilmesi.

ç) Hayatî tehlikesinin bulunması hâlinde, ilgilinin talebi üzerine veya resen geçici koruma altına alınması.

d) Gerekli olması hâlinde, korunan kişinin çocukları varsa çalışma yaşamına katılımını desteklemek üzere dört ay, kişinin çalışması hâlinde ise iki aylık süre ile sınırlı olmak kaydıyla, on altı yaşından büyükler için her yıl belirlenen aylık net asgari ücret tutarının yarısını geçmemek ve belgelendirilmek kaydıyla Bakanlık bütçesinin ilgili tertibinden karşılanmak suretiyle kreş imkânının sağlanması.

(2) Gecikmesinde sakınca bulunan hâllerde birinci fıkranın (a) ve (ç) bentlerinde yer alan tedbirler, ilgili kolluk amirlerince de alınabilir. Kolluk amiri evrakı en geç kararın alındığı tarihi takip eden ilk işgünü içinde mülkî amirin onayına sunar. Mülkî amir tarafından kırksekiz saat içinde onaylanmayan tedbirler kendiliğinden kalkar

İhbar
MADDE 7.
(1) Şiddet veya şiddet uygulanma tehlikesinin varlığı hâlinde herkes bu durumu resmi makam veya mercilere ihbar edebilir. İhbarı alan kamu görevlileri bu Kanun kapsamındaki görevlerini gecikmeksizin yerine getirmek ve uygulanması gereken diğer tedbirlere ilişkin olarak yetkilileri haberdar etmekle yükümlüdür
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi