Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

davanın açılmamış sayılmasında vekalet ücreti

Yanıt
Old 22-03-2007, 13:45   #1
goldie

Varsayılan davanın açılmamış sayılmasında vekalet ücreti

Herkese merhaba,uzun zamandır araştırmama rağmen netleştirmediğim bir konu:HUMK m.409/5 gereğince davanın açılmamış sayılmasına karar verilen bir dosyada üç davalı bulunmasına rağmen kararda vekalet ücretinin "davacıdan alınarak davalıya verilmesine" karar verilmiş.Davalılardan biri olarak bu vekalet ücretini nasıl takibe koyabiliriz?Her bir davalıya ayrı vekalet ücretine hükmedilmesi mi gerekirdi?Davalılar olarak tek bir vekalet ücretini mi paylaşacağız?Özellikle konuyla ilgili bir Yargıtay kararı arıyorum.Teşekkürler.
Old 22-03-2007, 13:57   #2
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Asgari ücret tarifesine göre dava tek bir nedenden reddedildiği için tek avukatlık ücretine hükmedilir.

Sizin oradaki alacağınız bu avukatlık ücretinin davalı tarafta yer alan avukat sayısına bölünmesi ile ortaya çıkacak rakamdır. Bu rakamı müvekkiliniz adına icraya takibine konu yapabilirsiniz.

Saygılar
Old 22-03-2007, 13:59   #3
hukukcu34

Değerli dostum birden fazla davalının bulunduğu bir davada dava bütün davalılar yönünden aynı nedenle reddedlirse veya sizin olayınızda olduğu gibi davanın açılmamış sayılmasına karar verildiği durumlarda davacı aleyhine ve davalılar lehine TEK BİR RED VEKALET ücretine hükmediliyor.Bu ücreti kendisini vekille temsil ettiren davalılar(vekilleri) paylaşıyor.Yargıtay uygulamalarıda bu yönde.
Old 22-03-2007, 16:27   #4
av.levent öge

ayrıca bir başlık açmak istemediğim için bu konu altında soru sormayı uygun buldum.şöyle ki;davanın açılmamış sayılması kararı, usule ilişkin nihai bir karar olduğuna göre temyize konu olabilir mi? eğer temyize konu edilebilirse davanın açılmamış sayılması kararı tebliğ edilmediği için temyiz süresi ne zaman başlar?
Old 22-03-2007, 18:01   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.levent öge
ayrıca bir başlık açmak istemediğim için bu konu altında soru sormayı uygun buldum.şöyle ki;davanın açılmamış sayılması kararı, usule ilişkin nihai bir karar olduğuna göre temyize konu olabilir mi? eğer temyize konu edilebilirse davanın açılmamış sayılması kararı tebliğ edilmediği için temyiz süresi ne zaman başlar?

Temyize tabidir. Temyiz süresi tefhimle başlayan davalarda tefhimden itibaren; tebliğle başlayan davalarda tebliğden itibaren işlemeye başlamaktadır.

Saygılarımla
Old 22-03-2007, 21:02   #6
Av. Muzaffer ERDOĞAN

Sayın öge

Gerçekten ilginç bir konu

Ben Sayın Ergin'e katılamıyorum. Açılmamış bir dava nasıl temyiz edilebilir ki?

Burada hakimin verdiği karar yenilik doğurucu bir karar değil saptayıcı bir karar. Açılmamış sayılma yasa hükmünden kaynaklanıyor.

Bu karar karşı çıkışın temyiz ile olabileceğini varsaymıyorum.

Karar gerçekten doğru ise.

409 gereğince takip edilmedi ise dava açılmamış sayılacaktır. Hakimin bu konuda karar vermiş olup olmaması sonucu değiştirmez.

burada karşımıza çeşitli olasılıklar çıkar.

1- Tebligat usulsüzdür.

2- Hakim süreyi yanlış hesaplamıştır.

Ben bu durumda kararı veren mahkemeye başvurarak kararın kaldırılması isteminde bulunmanın bu kararın da reddi üzerine temyize gitmenin doğru olacağını düşünüyorum.

Daha kara kaplıya bakmadım

bakalım

Belki özür dilerim

Saygılar
Old 22-03-2007, 21:24   #7
av.levent öge

değerli görüşleriniz için teşekkür ederim.

aslına bakarsanız yasadan kaynaklanan saptayıcı bir karar bile olsa davanın açılmamış sayılmasına ilişkin karar ile hakim dosyadan elini çekmiş olacağı için artık taraflardan gelebilecek itirazları değerlendiremeyeceğini düşünüyorum

sizin de örnek verdiğiniz gibi özellikle tebligat usulsüzlüğü gibi hukuki değerlendirmeyi gerektiren bir konu için mahkemenin dosyayı yeniden ele alması yargılamanın sona ermesi nedeniyle çok mantıklı gelmiyor bana.
Old 22-03-2007, 22:56   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan av.levent öge
aslına bakarsanız yasadan kaynaklanan saptayıcı bir karar bile olsa davanın açılmamış sayılmasına ilişkin karar ile hakim dosyadan elini çekmiş olacağı için artık taraflardan gelebilecek itirazları değerlendiremeyeceğini düşünüyorum

Aynen ve harfiyen katılıyorum.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi