Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kamulaştrma bedeli faizinin tahsili usulü

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-01-2016, 13:33   #1
Av.Nehir

Varsayılan Kamulaştrma bedeli faizinin tahsili usulü

Sayın Meslektaşlarım ilk defa karşılaştığım bir hususta tecrübenize ihtiyacım var, şöyle ki;
Mahkeme kamulaştırma bedelini tespit etti ve faiz konusunda "...depo edilen bedelin davalıya dava tarihinden itibaren 4 ay sonrasından başlayan karar tarihine kadar işleyen faizi ile birlikte verilmesine" şeklinde hüküm kurdu.

Dava tarihi+4 ay sonrası tarih ile karar tarihi arasında kalan süreye ait faiz tutarı yaklaşık 60.000.-TL'dir.

1-Kamulaştırma kararını temyiz ediyorum. Faizi karar kesinleşmeden talep edebilir miyim?
2-Faizi tahsil etmek için kararı "ilamlı" icra takibine koyabilir miyim?
3-faiz icra emrinde belirtilen süre içinde ödenmezse faiz isteyebilir miyim?(faize faiz işlemez kuralı uygulandığında idarenin keyfiyetine bırakılmış olmayacak mıdır?)
4-Bu takipte vekalet ücreti uygulaması ne şekilde olacaktır? Kamulaştırma bedelinin tespitinde vekalet ücreti maktu olduğu için, faizin tahsilindeki vekalet ücreti uygulamasında tereddüt ettim.

Şimdiden çok teşekkürler ve iyi çalışmalar.
Old 29-01-2016, 18:12   #2
avukat152

Benim daha önce girdiğim kamulaştırma bedelinin tespiti davalarında Mahkeme kararını vermeden önce ana para ve faizi açıkça hesaplayıp, idareye belirlenen faizi ve ana parayı bankaya depo etmesi için süre verdi ve sonrasında hüküm kurdu. Müvekkil adına vakıfbank ın ilgili şubesine yatırılan parayı karar çıktığında müvekkil adına bankadan çektik. Sonrasında yine temyiz ettik kararı. Yani parayı çekmemiz temyize engel değil.

Vekalet ücreti de bir kereye mahsus maktu olarak belirleniyor, miktar farketmez
Old 30-01-2016, 13:48   #3
Yücel Kocabaş

1.) Asıl alacak kesinleşme beklenmeden ödendiğine ve kamulaştırma davalarında gayenin AİHM kararları çerçevesinde mülkiyet hakkına verilen zararlarının en kısa zamanda karşılanması olduğuna göre; asıl alacağa bağlı faizin de tahsilinde kararın kesinleşmesi beklenmez.

2.) Faiz alacağı için ilamlı takip yapılmalıdır.

3.) Karara bağlanan tazminat temerrüt faizi niteliğindedir. TBK.madde 121/3' göre : temerrüt faizine ayrıca temerrüt faizi yürütülemez.3095 sayılı Yasanın 3. maddesindeki, yasal faiz ve temerrüt faizinin hesaplanmasında mürekkep faiz yürütülemeyeceğine ilişkin kural da, B.K.daki bu hükme paralel ve bir bakıma onu açıklayıcı niteliktedir.
-- Bankaya yatırılan kamulaştırma bedelin tahsilinde TBK.madde 131/1'deki Asıl borç ifa sebebi ile sona erdiğinde faiz gibi buna bağlı borçlar da sona erer hükmüne dikkat etmeli ve ana para tahsil edilirken madde 131/2 çerçevesinde faiz haklarının saklı tutulduğu açıklanmalıdır.

4.)Kamulaştırma K.madde 10'a göre verilen kararları Yargıtay tespit kararı kabul ederek maktu vekalet ücreti tayinini öngörmüştür. İcra takibi ise asıl davadan bağımsız bir vekalet işlemidir. Ortada para ile değerlendirilen hukuki yardım bulunduğundan nisbi ücret uygulanır. Diye düşünüyorum.
Not:Uygulama yenidir,henüz yargıtay kararları netleşmemiştir. Kişisel görüşlerimi ifade etmiş oldum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi