Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif Yönetim Kurulunun ibra edilmemesi

Yanıt
Old 29-05-2007, 17:32   #1
Noyan Yiğit

Varsayılan Kooperatif Yönetim Kurulunun ibra edilmemesi

Kooperatifler Hukukuna hakim ve bilgi sahibi olan meslektaşlarımın yardımlarını istirham ediyorum.Tasfiye Halinde bir Konut Yapı Kooperatifinin vekili idim. Geçtiğimiz yıl yapılan Genel Kurulda Yönetime muhalefet yapan bir grubun kışkırtmaları ile Genel Kurulda Yönetim Kurulu ve Denetim Kurulu ibra edilmedi. Ancak yine Genel Kurulda yapılan oylama ile Yönetim ve Denetim Kurulu hakkında dava açılmasına lüzüm olmadığına dair karar çıktı. Yeni bir Yönetim ve denetim kurulu oluşturuldu. Eski Yönetim ve Denetim Kurulu aleyhine bu güne dek bir dava açılmadı (Bize göre zaten dava açılmasını gerektirecek bir husus yoktu).Sorum şudur : Geçtiğimiz yıl ibra edilmiyen yönetim kurulu ve denetim kurulu bu yıl yapılacak genel kurulda yönetime ve denetime aday olup seçilebilirler mi ? Bu yıl aday olamaz iseler bunun süresi nedir ? Ne zaman aday olup seçilebilirler.
Old 29-05-2007, 18:07   #2
Av.H.Sancar KARACA

Sayın YİĞİT,
1163 sayılı Yasada bu konuda açık bir hüküm yok.Öncelikle kooperatif anasözleşmesinin incelenmesi gerekir. Anasözleşmede farklı bir düzenleme yoksa, yapı kooperatifleri tip anasözleşmesinin 36.maddesinde "İbra edilmeyen yönetim ve denetim kurulu üyeleri bu organlara aynı genel kurulda seçilemezler" denilmektedir.
Bu düzenlemeden anlaşılacağı üzere, bu yönetici ve denetçilerin sonraki genel kurul toplantılarında bu kurullara aday olmalarına, dolayısiyle seçilmelerine engel bir durumun olmadığı kanaatindeyim.

Kolay gelsin.
Old 29-05-2007, 18:10   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
MADDE 56 - (Değişik: 3476 - 6.10.1988) Yönetim kurulu üyelerindeaşağıdaki şartlar aranır.

1. Türk vatandaşı olmak,

2. Aynı türde başka bir kooperatifin yönetim kurulu üyesi olmamak.

3. Türk Ceza Kanunu'nun zimmet, ihtilas, irtikap, rüşvet, görevi suistimal, sahtekârlık, hırsızlık, dolandırıcılık, hileli iflas, emniyeti suistimal ve Devletin şahsiyetine karşı işlenen suçlara ilişkin hükümlerine veya bu Kanuna göre mahkûm olmamak. Üyelik şartları denetçiler tarafından araştırılır. Bu şartları taşımadıkları halde seçilenler ile sonradan kaybedenlerin görevlerine yönetim kurulunca son verilir.

Haklarında yukarıdaki suçlarla ilgili olarak kamu davası açılmış olanların görevleri ilk genel kurul toplantısına kadar devam etmekle beraber, yönetim kurulunca bu durumdaki üyelerin genel kurulca azli veya göreve devamı hakkında karar alınmak üzere yapılcak ilk genel kurul gündemine madde konulur.

Kanunun ilgili maddesine göre, yönetim kuruluna seçilmeyi engelleyen maddeler sınırlı olarak sayılmıştır. İbra edilmemek bunlar arasında değildir. Bendeki programda bulamadım ama elimdeki kitapta 2 adet Yargıtay kararı özeti bulunmaktadır. Kararlar da bu doğrultudadır.

"İbra edilmemiş yönetim kurulu üyeleri tekrar yönetim kuruluna seçilebilirler" 11 HD. 28.05.1982-E.1970/K.2596

"İbra edilmeyen yönetim kurulu üyesi için anasözleşmede özel düzenleme yoksa bu üye yeniden seçilebilir." 11 HD. 14.02.1994- E.4282/K.1080

Bu nedenle bir süre de sözkonusu olmayacaktır.

Not: Sayın Karaca'nın mesajını görmeden yazmıştım.(Neyse ki aynı fikirdeymişiz.))

Saygılarımla
Old 29-05-2007, 18:17   #4
Av.H.Sancar KARACA

Sayın ERGİN'in cevabını daha doyurucu bulduğumu belirtmek istiyorum.
Teşekkürler.
Old 30-05-2007, 11:07   #5
Noyan Yiğit

Bilgilerini paylaşan Sayın Ergin'e ve Sayın Karaca'ya teşekkürler ediyorum.Sayın Ergin cevabınızda bildirdiğiniz Yargıtay Kararlarının içeriği yoktu sanıyorum.Özet olarak verilmiş herhalde.Elinde içtihat proğramı olup da bu kararları sitemizde yayınlayabilecek arkadaşlarımız var ise yardımlarını istirham ediyorum.Selam ve saygılarımla
Old 30-05-2007, 12:23   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Noyan Yiğit
Bilgilerini paylaşan Sayın Ergin'e ve Sayın Karaca'ya teşekkürler ediyorum.Sayın Ergin cevabınızda bildirdiğiniz Yargıtay Kararlarının içeriği yoktu sanıyorum.Özet olarak verilmiş herhalde.Elinde içtihat proğramı olup da bu kararları sitemizde yayınlayabilecek arkadaşlarımız var ise yardımlarını istirham ediyorum.Selam ve saygılarımla

Sayın Noyan Yiğit,

O.Nuri Çevik'in kitabından aktardım. Sadece yazdığım kadarıyla yer almaktaydı. Kazancı'da aradım bulamadım. Diğer programları kullanan üyelerimiz umarım yardımcı olabilir.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi