Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Siddet ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-06-2012, 21:36   #1
Konuk

Kitap Siddet ve nafaka

4 yıllık evliyim.esimle her tartismamız ya psikolojik yada fiziksel şiddetle sonuçlanıyor.esim üniversite mezunu aylık 10- 15 bin lira arası geliri olan popüler meslek sahibi biri.en son tartismamız yine ailesiyle ilgili bir problemden oldu ve bana vurmaya hatta tekme atmaya başladı.vucudumda kolumda bacağımda morluklar var.isteb ayrilali bir ay oldu.esimi seviyorum ama bu ısı çözemiyorum üniversite mezunuyuz ama konuşarak anlaşamıyoruz.mirluklarimin fotografını çektim ama yuzum gorulmeli mi?en son care boşanmayı görüyorum ama ilk çare de olabilir bilmiyorum. Ortak çalıştığımız donemde kazandık aldık 2 arabamız var başka da bir seyimiz yok. Cocuk yok. Haklarım nedir? Nafaka alabilmem için darp raporu mu almalıyım? Doktora gitmeyi psikolojik destek almayı teklif ettim tamam deyip ona da yanaşmadı. Ne yapmalıyım?
Old 01-07-2012, 11:33   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Şiddet uygulayan eşinizi, tüm uyarı ve konuşmalarınıza rağmen durduramıyorsanız, en yakın aile mahkemesine,acıl hallerde kolluk güçlerine ve mülki amırlıklere ve Cumhuriyet Savcılıklarına şiddete uğradığınıza ilşikn ihbarda bulunabilirsiniz. Eşinizin şiddete yönelik eylemlerine son vermesi size ve evinize yaklaşmaması gibi durumunuza en uygun tedbir kararları verilebilecektir. Örneğin eşinizin psikolojik tedavi görmesi için talepte bulunabilirsiniz.

Bundan sonra şiddet görmeniz halinde, bir hastahaneye sağlık ocağına başvurup rapor almanızda fayda vardır.Kime ait olduğu belli olmayan ve kim tarafından yapıldığı belli olmayan morluk fotoğraflarının doğrudan delil kabul edilmesi mümkün değildir. Destekleyeci, tanık beyanı, doktor raporu gibi delillere ihtiyaç vardır.

Eşinizden boşanmaya karar vermeniz halinde, dava süresinde tarafınıza tedbir nafakası bağlanmasını, boşanmanın kesinleşmesi ile yoksulluğa düşeceğinizi ispatlayarak da yoksulluk nafakası olarak devamını isteyebilirsiniz.

Maddi (boşanma ile beklenen ve mevcut destekten yoksun kalacağnıızdan) ve manevi tazminat(dayak, küfür, hakaret sebebi ile) isteyebilirsiniz.

2002 sordası evlilik birliği içinde karşılığı verilerek edinilen malların üzerinde mükliyet kendisinde olmayanın tasfiye payı alacağı bulunmaktadır. Dava en geç boşanmanın kesinleşmesinden itibaren 1 yıl içinde açılmalıdır. Buradi hak alacak hakkıdır ve kabaca edinilmiş mal varlığı değerlerinin yarısı kadardır.

Davanızın takibinde bir avukattan doğrudan destek almazsanız, hak kaybına uğramanız olasıdır.

Lütfen profesyonel destek alınız.

Saygılar.
Old 01-07-2012, 11:58   #3
Konuk

Varsayılan Nafaka

Daha önce de bana vurdu ama affettim. Fotoğraflarla birlikte attıgı özür mesajları da var. Dövdüğünü kabul ediyor ve özür diliyor. Son mesajlarindaysa barışalım artık doktora da gideriz evden gitme gibi ibareler var boşanma davası acarsam annem babamin tanıklığı ve sadece bir arkadaşımla utana sıkıla paylaştım bu durumu onun tanıklığı yeterli olmaz mı? Fotografları yine de delil olarak kullanamaz miyim? İs arıyorum ve çalısmaya başlarsam nafaka alamaz miyim?arabalardan biri zaten benim üzerime.baska paylaşacağımız birşeyi de yok.

Teşekkürler
Old 01-07-2012, 12:16   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Alıntı:
Yazan Konuk
Daha önce de bana vurdu ama affettim. Fotoğraflarla birlikte attıgı özür mesajları da var. Dövdüğünü kabul ediyor ve özür diliyor. Son mesajlarindaysa barışalım artık doktora da gideriz evden gitme gibi ibareler var boşanma davası acarsam annem babamin tanıklığı ve sadece bir arkadaşımla utana sıkıla paylaştım bu durumu onun tanıklığı yeterli olmaz mı? Fotografları yine de delil olarak kullanamaz miyim? İs arıyorum ve çalısmaya başlarsam nafaka alamaz miyim?arabalardan biri zaten benim üzerime.baska paylaşacağımız birşeyi de yok.

Teşekkürler
Sayın Katılımcı,

Eşinizin boşanmaya neden olan olaylarda kusurlu olduğunu ispat etmenizde, anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın şahitliğinden yararlanabilirsiniz. Fotoğraf ve mesajları destekleyici kanıt olarak ileri sürebilirsiniz.

Boşanma davası açılmakla hakim, davalı eşin evlilik birliğine yapması gereken katkıyı nafaka olarak belirleyecektir. Bu nafaka tedbir niteliğindedir ve boşanma davasının kesinleşmesine kadar sürer. Çalışmanız veya kimin kusurlu olduğu rol oynamaz. Ancak boşanma sonrası bu nafakanın yoksulluk nafakası olarak devam edebilmesi için sizin boşanma ile yoksulluğa düşeceğinzin kanıtlanması gerekir. Daimi ve sosyal güvencesi olan bir iş edinmeniz, yoksulluk nafakasının bağlanmasına engel olabilecektir. Öte yandan sadece asgari ücret veya vasıfsız işçilik gibi hallerde, mahkemeler uygun miktar yoksulluk nafakasının ödenmesine karar vermektedir.

Arabaların ikisinin de mülkiyeti sizin üzerinize ise ve karşılığı ödenerek alınmışsa, eşinizin bu arabalar üzerinde tasfiye payı alacağı vardır. Bunu dava ve talep edebilir.

Daha fazlası için bir avukatla yüzyüze görüşmeniz gerekir.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ederiz.

Saygılarımla,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi