Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayeti alabilir miyim?

Konuyu Kilitleyin
Old 20-05-2008, 02:12   #1
Konuk

Varsayılan velayeti alabilir miyim?

ben eşimden 1 sene önce boşandım okudugumdan ötürü velayeti babasına verdim ve bu sene okulum bitiyor ögretmen olacagım.biz anlaşmalı boşandık eşimle anlaşamıyorduk ve onun kötü sitelere girdigini görünce evi terk ettim bir hafta boyunca( yaptıgımın yanlış oldugunu biliyorum ama eşim şiddet uygulayınca bir anlık sinir)küçük yaşta anne oldugum için saglıklı karar alamadım aileme gidecektim ama boşanmamı istemediler ve adanaya gittim eşim beni arayınca 1 haftada geri döndüm eşim boşanmak istemiyordu ama ailesi başka birine gittigimi düşündüler adanada 1 hafta bir erkek arkadaşın yanında kaldım ama mahkemedede güvendigim için kaldıgımı aramızda birşey olmadıgını ve beni adli tıpa götürmelerini istememe ragmen yapmadılar.eşim adliyede calışıyan memurdu.ve kararda ben ögretmen olunca kızımızı verecegi ifadesi var ama şuan kızımıza 1 senedir annesi bakıyor ve babayla kızın arası 17 saat.eşim evi terk ettigimden ötürü hala almayacagımı söylüyor ama bir haftanın evi terk etme olmadıgını duydum.ben ögretmen olacagım bu sene eşim katipti.eger dava acarsam kazanabilir miyim buarada kızım 2 yaşında ve fotolarda hep mutsuz hatta cocugun agzına sigara verip fotograf cekmişler kızımın yararı ve babasının velayeti bire bir yönetmedgi için dava acmak istiyorum ama bir anlık evden cıkıp gitmemin yanlışını cocugum ve ben ömürboyu öder miyiz?2. sorumda savcı biriyle evlenmeyi düşünüyorum bu engel olur mu cocugu almamda.?ne yapabilirim?inanın kızıma iyi bir egitim vereceklerini sanmıyorum 100 haneli bir köyde kalıyor kızım?.avukata başvurup dava acmayı düşünüyorum kpss yi kazanamazsam eger özel okulda calışacagım.
Old 20-05-2008, 09:55   #2
Av.Suat Ergin

Alıntı:
ve kararda ben ögretmen olunca kızımızı verecegi ifadesi var

Bu ifade kararda nasıl yazılmış?

Saygılarımla
Old 20-05-2008, 13:27   #3
Av.Ufuk Bozoğlu

Velayetin babadan alınabilmesi için, haklı sebepleriniz olması gerekir ki ; iki yaşındaki bir çocuğa sigara ile fotoğraf çektirtebilmek, yavrunun sağlıksız bir ortamda büyümekte olduğunun delilidir.

Bu davanın içinde hakim, çocuğun menfaatini gözetecektir.Uzman bilirkişi aracılığıyla rapor aldırmak sureti ile, çocuğun yararını bulmaya çalışır.Sizi de velayete uygun görmez ise, önce babadan velayeti kaldırır, sonrasında küçüğe Vasi Tayin edilmesi hususunda Sulh Hukuk Mahkemesi'ne ihbarda bulunur.

Velayetin kaldırılması davasını haklı ve uygun sebeplerinizin varlığı halinde her zaman açabilirsiniz.Yine kendi koşullarınızın netleşmesi halinde de açabilirsiniz.

Önemli olan küçük çocuktur...

Yine bir meslektaşımızın hukuki bilgi ve yardımını alınız.
Maddi durumunuz elverişli değil ise, bulunduğunuz il Baro'sundan avukat talep ediniz.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi