Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kredi Dosya Masrafi Hakkinda Bilgilendirme

Yanıt
Old 24-02-2014, 16:58   #1
İsmail Kızık

Dikkat Kredi Dosya Masrafi Hakkinda Bilgilendirme

KREDİ DOSYA MASRAFI HAKKINDA BİLGİLENDİRME

Banka kredisi sonucunda sizden dosya masrafı adı altında kesilen ücretinizi geri almak için başvuracağınız yollar sırasıyla :

-İlk aşama : Kredi aldığınız ilgili bankadan, ödemiş olduğunuz dosya masrafının ödenmesini veya kredi sözlemesini talep etmelisiniz.Eğer banka ödeme yapmaya yanaşmaz veya kredi sözleşmesini teslim etmezse, ilgili bankanın merkez şubesi başlıklı dilekçe yazarak, sizinle yapmış oldukları kredi sözleşmenizi tarafınıza gönderilmesini ptt aracılığla iadei taahütlü olarak talep etmeniz gerekmektedir.

-İkinci aşama : Bankanın merkez şubesinden 30 gün içinde bir cevap gelirse gelecek cevaba göre; eğer banka kredi sözleşmenizi gönderirse bununla birlikte veya yok eğer göndermezse kredi sözleşmesi haricinde size ptt den verilen iadei taahhüt parçasını, daha önce bankanın size vermiş olduğu kredi ödeme planını yeni dilekçeyle birlikte dosyanıza ekleyerek, dosya masrafınız 1.272,19 TL nin altındaysa(Büyükşehir Belediyelerinde 3.321,17 TL) TÜKETİCİ HAKEM HEYETİNE, eğer bu miktarın üstündeyse TÜKETİCİ MAHKEMESİNE başvurarak dosya masrafınızı talep edebilirsiniz.

-Üçüncü aşama :Bu aşamalardan sonra size Tüketici Hakem Heyetinden lehinize bir cevap gelirse, bu cevaptan itibaren 15 gün içerisinde ilgili bankanın itiraz hakkı vardır.Eğer ilgili banka 15 gün içerisinde paranızı ödemezse veya bununla beraber itiraz etmezse karar kesinleşeceğinden, 15 günün bitiminden itibaren ilgili bankadan icra takibi yoluyla çok rahat dosya masraf ücretinizi alabilirsiniz.

İSMAİL KIZIK

Not:Tüketici Hakem Heyetine başvurularda herhangi bir harç veya masraf alınmamaktadır.İlgili dilekçeyi imzalayarak kuruma vermeniz yeterlidir
Old 30-09-2014, 23:21   #2
Av.Kübra YILDIZ

Yeni çıkan yasa ile konuda güncelleme yapmak gerekirse;

2.000 TL ye kadar İlçe Hakem Heyetleri
2.000 TL - 3.000 TL arası İl Hakem Heyetleri
3.000 TL üzeri Tüketici Mahkemeleri

görevlendirildi.
Old 29-12-2014, 12:23   #3
vurdum&tuymaz

merhaba,

hakem heyetlerine başvuru parasal sınırıyla alakalı bir hususta çözüm bulamadım. fikirlerinizi rica ederim. şöyle ki;
tüketici aynı bankadan birden fazla kredi kullanmış. bu kredilerin masrafları teker teker düşünüldüğünde parasal sınırı aşmıyor. ancak toplamı parasal sınırın üstünde. şimdi tarafları aynı olan dosya masraflarının toplamına göre hareket edip mahkemeye başvurabilir miyiz?
Old 31-12-2014, 14:22   #4
İsmail Kızık

Her ne kadar aynı bankadan kredi çekmiş olsanızda,kredi çekme zamanlarınız farklı olduğu için her kredi için ayrı ayrı miktarları yazıp başvurabilirsiniz.
Old 04-01-2015, 01:56   #5
Av. Yavuz Şahin

VurdumDuymaz;
Sınırın belirlenmesinde bankadan alacaklarınızın toplamıyla belirleniyor.
Old 26-02-2015, 12:26   #6
AV. BÜLENT İLGÜ

Banka ipotek tesis ücretinin, tüketiciye yansıtılamayacağına dair Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin bir kararı ile ilgili haber okudum. Ancak Yargıtay kararının tarih ve sayısına ulaşamıyorum. Bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum teşekkür ederim.
Old 26-02-2015, 12:59   #7
olgu

Alıntı:
Yazan AV. BÜLENT İLGÜ
Banka ipotek tesis ücretinin, tüketiciye yansıtılamayacağına dair Yargıtay 13. Hukuk Dairesinin bir kararı ile ilgili haber okudum. Ancak Yargıtay kararının tarih ve sayısına ulaşamıyorum. Bilgisi olan arkadaşlarımdan yardım rica ediyorum teşekkür ederim.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=95283
Old 23-09-2015, 20:30   #8
Av.Ömer Faruk Şahin

Merhaba. Öncelikle yazdıklarınız için teşekkürler. Kredi dosya masrafı ile ilgili bir sorum olacak. Tüketici Hakem Heyeti'nden alınan karar doğrultusunda, bankanın ödeme yapmaması halinde heyetin kararına dayanarak doğrudan icra takibi yapmak mümkün mü? Şayet mümkünse heyetin kararı ilam niteliğinde midir?

Saygılarımla.
Old 23-09-2015, 21:34   #9
olgu

İlçe hakem heyetinin 2200₺ ye kadar, il hakem heyetinin 3300₺ ye kadar verdiği kararlar ilam hükmündedir. İlamlı takip yapılabilir.
Old 03-12-2015, 21:51   #10
echokosmos

merhaba;sizin konunuz ve benımde içinde bulundugum bır dava ıle cevaplıyayım;banka adı garanti bankası a.ş 2011 yılında 12.500tl insaat onarım tadılat için mudiye banka talep etmıs ve mudi kredı kullanmış..kullanılan kredıyi 36 ay gerı ödemeli..mudı..zamanında düzgun şekılde taksıtlerını ödemıs 3 yıl ıcınde banka,,mudıden çeşitli NAM VE İSİM altında(dosya masrafı-kart adıdatı-hesap işletım ucreti ve mudı sıgorta bedelı) YAKLASIK 1300tl..haksız kazanc sebebsız zengınlesme yapmıs..konu mahkemeye taşınmıstır.önce tuketıcı bölge hakem heyetine ..hakem heyetı işin içinden cıkamamıs sonra tuketıcı mahkemesıne taşınmıştır..bılırkışı raporuna dayanarak yapılan yargılama sonunda çatır çatır faızı ıle bırlıkte paralar garantı bankası a.ş. den gerı alınmıştır..bilginize sunulur..saygılar
Old 05-12-2016, 22:38   #11
abdurrahman pehlivan

Önemli

Sayın Meslektaşlarım,

Son değişiklik sebebiyle 2017 yılı parasal sınırları güncellenmiştir. Gözlerden kaçmasın diye buraya not düşüyorum.

(1) 2017 yılı için tüketici hakem heyetlerine yapılacak başvurularda değeri:

a) 2.400 (iki bin dört yüz) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda ilçe tüketici hakem heyetleri,
b) Büyükşehir statüsünde olan illerde 2.400 (iki bin dört yüz) Türk Lirası ile 3.610 (üç bin altı yüz on) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,
c) Büyükşehir statüsünde olmayan illerin merkezlerinde 3.610 (üç bin altı yüz on) Türk Lirasının altında bulunan uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,
ç) Büyükşehir statüsünde olmayan illere bağlı ilçelerde 2.400 (iki bin dört yüz) Türk Lirası ile 3.610 (üç bin altı yüz on) Türk Lirası arasındaki uyuşmazlıklarda il tüketici hakem heyetleri,
görevlidir

http://www.resmigazete.gov.tr/eskile...0161203-13.htm

Saygılarımla.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi