Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Trafik Ceza Tutanağı ve Savunma Hakkı

Yanıt
Old 31-01-2007, 13:48   #1
Av.Suat Ergin

Varsayılan Trafik Ceza Tutanağı ve Savunma Hakkı

Savunma hakkı yok

Yine evlere gönderilen trafik cezalarına değinmek istiyorum. Çünkü belli ki onbinlerce kişinin evine üçer beşer trafik cezası gitmiş. Beni arayanların yoğunluğundan bu çıkıyor. Konuyu hukukçularla da konuştum. Trafik ceza yönetmeliğine göre gıyapta yazılan trafik cezalarının 7 gün içinde tebliğ edilmesi gerekiyor. Öyle olacak ki cezayı alan kişi itiraz etme ve bunun için delil gösterme hakkını kullanabilsin. Oysa bir yıl sonra gelen cezalara itiraz etmek ve delil göstermek çok zor.

Ancak bu haksızlığa karşı çıkan pekçok kişi hukuk yolunu kullanarak cezalarını iptal ettirmeyi de başarmış.

Bunun için internetteki bir arama motoruna “Trafik cezasını iptal ettirdik” yazın, buradan cezalarını iptal etirenlerin hangi yöntemi kullandığı öğrenin. Ayrıca Turkhukuksitesi. com adresinde de bu konudaki hukuki hakları bulabilirsiniz.

Hukukçular konunun ceza davası olduğunu belirterek itirazlar ve karşı davalar için harç ödenmesine gerek olmadığını söylüyor. Bu ne olduğu belirsiz cezalara karşı yürütülecek hukuk savaşının mutlaka kazınılacağına inanıyorum.

Yazar Can Ataklı’nın yazısından alıntıdır.
http://www7.vatanim.com.tr/root.vata...ryid=4&wid=142
Old 14-01-2008, 14:11   #2
YAHYA ÜNALDI

polisi düşünen yok bu durumda.. herkes hangi tarihte hangi trafik kuralını ihlal ettiğini çok iyi biliyor aslında.. ama kimse "suçsuz değilim,kural ihlali yapmadım" demiyor.. hekes "nasıl olurda iptal ettirebilirlm" derdinde.. vay devletimin haline..
Old 14-01-2008, 14:50   #3
Av.Barış

Burada hukuk devreye giriyor.Yani İsbat hakkı.Siz insanlara isbat hakkı tanımazsanız ortada hukuk kalmaz.
İnsanların ne ile suçlandıklarını bilmeleri gerekiyor.Eğer bu ceza tutanaklarını yazıp gönderen emniyet personeli bunu isbatlayamıyorsa ortada hukuka aykırılık vardır.Dolayısıyla iptalleri gerekir.
saygılar
Old 17-01-2008, 19:41   #4
YAHYA ÜNALDI

ben trafikte çalışıyorum ve cezaların ilgilisine gönderilmeden önce hangi aşamalardan geçtiğini biliyorum.en büyük sıkıntıyı bakanlıktan gelecek ödenekte çekiyoruz.. cezaların bu şeklide geç ve arka arkaya yollanma sebebi bu.
Old 17-01-2008, 20:41   #5
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan YAHYA ÜNALDI
ben trafikte çalışıyorum ve cezaların ilgilisine gönderilmeden önce hangi aşamalardan geçtiğini biliyorum.en büyük sıkıntıyı bakanlıktan gelecek ödenekte çekiyoruz.. cezaların bu şeklide geç ve arka arkaya yollanma sebebi bu.

Sizce, savunma hakkının kısıtlanması için yeterli ve geçerli bir sebep mi?

Saygılarımla
Old 16-04-2008, 15:00   #6
YAHYA ÜNALDI

şunu belirtmek isterim ki suat bey ," Trafik ceza yönetmeliğine göre gıyapta yazılan trafik cezalarının 7 gün içinde tebliğ edilmesi gerekiyor" diye bişey yok.. sadece 7 gün içinde tebligat işlemlerine başlanması gerktiği yazıyor. yani ceza yazlıdıktan sonra trafik şubede bilgisayara girilmasi ve cezanın gönderilmesi için gerekli işlemlerin yapılma süresi 7 gündür.
saygılarımla
Old 16-04-2008, 16:26   #7
Kemal Yıldırım

Alıntı:
TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK

Tescil Plakasına Göre Düzenlenen Tutanaklar İçin Yapılacak İşlemler

Madde 10 - (Değişik madde: 22/04/2003 - 25087 s. R.G/Yön)

Karayolları Trafik Kanununun 116 ncı maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir.Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

b) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araçlar, tutanağın düzenlendiği yerin dışında başka bir tescil kuruluşuna kayıtlı olup bilgisayar sorgulamasında adresi tespit edilemiyorsa adres tespiti için tutanağın iki nüshası ilgili tescil kuruluşuna yedi iş günü içerisinde gönderilir.Tescil kaydına göre araç sahibi veya işleteninin adresleri arşiv kayıtlarından tespit edilir ve 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanarak tebligat yapılır, tutanağın bir sureti de takip ve tahsili için ilgili mal sandığına gönderilir.

Sayın Yahya Ünaldı, sizin de dediğiniz gibi 7 günlük süre tebligat işlemlerine başlama süresidir. Bu da demektir ki en geç 7. günün sonunda tutanağın tebliğe çıkarılması gerekmektedir. 7. günden sonra tebliğe çıkarılan tutanaklar itiraz üzerine iptal edilmelidir.

10-b' ye göre ise 7 gün içerisinde işlemlere başlamanın yanı sıra tutanak tebliğ edilmelidir. a ve b bentleri arasında bir çelişki söz konusu; ancak, haksızlıklarının önlenmesi amacına en uygun olan 7 gün ieçrisinde işlemlere başlanıp tebligatın yapılmasıdır.

Saygılarımla..
Old 16-04-2008, 17:01   #8
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan YAHYA ÜNALDI
şunu belirtmek isterim ki suat bey ," Trafik ceza yönetmeliğine göre gıyapta yazılan trafik cezalarının 7 gün içinde tebliğ edilmesi gerekiyor" diye bişey yok.. sadece 7 gün içinde tebligat işlemlerine başlanması gerktiği yazıyor. yani ceza yazlıdıktan sonra trafik şubede bilgisayara girilmasi ve cezanın gönderilmesi için gerekli işlemlerin yapılma süresi 7 gündür.
saygılarımla

Haklısınız. Ancak gazetedeki haber böyleydi. Ben haberi alıntıladım. Değilse konunun işlendiği asıl forumda şöyle demişim:

Alıntı:
Yazan Ben
TRAFİK PARA CEZALARININ TAHSİLİNDE VE TAKİBİNDE UYGULANACAK ESAS VE USULLER İLE KULLANILACAK BELGELER HAKKINDA YÖNETMELİK' in ilgili hükümleri uyarınca ve 10/a-b maddeleri gereğince tebligat işlemine 7 iş günü içinde başlanması gerekmektedir.
http://www.turkhukuksitesi.com/showt...?t=6659&page=3

Saygılarımla
Old 10-04-2009, 11:39   #9
kapgan

Sürücü orada yokken yapıla işlemlerde tebiğe çıkartlıyor.Sorun yok.Acaba İmzadan imtina edildiyse durum ne olacak?
Old 10-04-2009, 12:03   #10
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan kapgan
Sürücü orada yokken yapıla işlemlerde tebiğe çıkartlıyor.Sorun yok.Acaba İmzadan imtina edildiyse durum ne olacak?

Tebligat yapılmış sayılacak. 8 No.lu mesajda verdiğim linki incelerseniz, konuyu daha detaylı tartıştığımızı göreceksiniz.
Old 25-08-2009, 15:13   #11
hukukcuKRAL25

Varsayılan selamlar tüm hukuk camiasına

Bende bir soru sormak istiyorum bilgisi olan arkadaşlar cevaplarsa sevinirim.Müvekkilim park cezası alıyor aracının camına trafık ceza tutanagının bir nüshası bırakılmış fakat daha tebliğ edilmeden müvekkilim indirimden faydalanabilmek için ödeme yapmış daha sonra tebliğat geldi inceledigimde cezanın kesılış tarihi 21.07.09 teblige cıkıs tarihi12.08.09 ödeme itirazı etkilermi?saygılar
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi