Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Lisans Eğitimi Hukuk Lisans Eğitimi ile ilgili sohbetler ve konular

hukuk fakültesinde 1. sınıfta yatay geçiş?

Yanıt
Old 08-11-2006, 22:43   #1
lawyer res

Varsayılan hukuk fakültesinde 1. sınıfta yatay geçiş?

ben hukuk fakültesi hazırlık öğrencisi olarak siz degerli hukukçu arkadaslarımdan tecrübeli olanlarının fikirlerini almak isitiyorum... ben 1. sınıfta yatay geçiş yapmak istiyorum. 1. sınıfta böle bişe düşünmem ne kadar akıl karı bişe ve geçiş yapmam ne kadar kolay yada zor diğer sınıflara göre.....
Old 13-11-2006, 21:48   #2
kamaci

ilk olarak okudğun universiteden kaç kişi yatay geçiş yapmış hangi universiteler kabul etmiş kaç puan la geçmişler senin fakultenin akademik kadrosu ve geçeceğin fakultenin akademik kadrosu kendi fakulten ve geçmek istediğin fakultenin başarısı mezun sayısı sosyal ortamlarını araştır. eğer bu saydıklarımda geçmek istedğin fakulte senin için daha faydalıysa eğer pek de düşünme ders çalışmaya başla
Old 14-11-2006, 04:09   #3
Cest la vie

Birinci sinifi okuyup da sinavlari vermeden gecis yapmaniz mumkun degildir. Her okul, yatay gecisle ogrenci kabul ederken oncelikle "transkript"e, yani "not dokum belgesine" bakar.
Basarilar
Old 17-11-2006, 13:54   #4
pharaoh

1. sınıfta yatay geçiş olmaz 2.3. ve 4. sınıflara olur bazı üniler 4. sınıfa yatay geçişi kabul etmez...
Old 10-01-2007, 14:10   #6
Av.Ali ÇİTİL

yatay geçiş yapmak o kadar sanıldığı kadar kolay değil sanırım ama tabi istedikten sonra olmayacak hiç birşey yoktur.
Old 10-01-2007, 18:27   #7
cLaW

Varsayılan öğrencilik

Fakülteye giren çoğu öğrencinin hayalidir yatay geçis,kanımca bir yatay kaçıştır
kapısından girdiğimde bende yatay geçis hayali kurmuştum,benden üst devre olan abilerim şöyle bir gülmüşlerdi ve 'bunu bizim yanımzda söyledin,başkasının yanında söyleyipte şaka malzemesi olma demişlerdi'

aynı şahıslardan bir anı...

1.sınıfta hukuk öğrencisi profesör olmayı hayal eder
2.sınıfta doktora tezi hayali kurar
3.sınıfta asistan olsam da yeter der
4.sınıfta bitirebilsem yeter diye bakar..

Ticaret dersimize giren Sami Karahan'dan bir anı

1.sınıfta öğrenci gazete alır derse girer,hoca sınıfa girer..
H-günaydın arkadaşlar
S-(koro halinde,ayağa kalkarak) günaydıııın

2.sınıfta öğrenci gazete alır derse girer,hoca sınıfa girer..
H-günaydın arkadaşlar
S-(koro halinde,cılız bir sesle)günaydın

3.sınıfta öğrenci gazete alır derse girer,hoca sınıfa girer..
H-günaydın arkadaşlar
-öğrenci gazetesini okumaya devam eder,hoca derse başlar,öğrenci gazeteyi kapar

4.sınıfta öğrenci gazete alır,kantinde okur,hoca derse girer,ders biter,2.ders başlar o da biter,dersten çıkan arkadaşlarından not alır
Old 12-01-2007, 00:06   #8
Av. Galip DAĞTEKİN

Kırıkkale Üniversitesinde okuyorum ve burayı yazmamında nedeni ankaraya yakın olması ve en azından yatay geçiş yaparım hayali ile girmiştim.Okula ilk başladım bir kaç hafta oluyor ve herkeste bir heves bir heycan seneye yatay geçiş yapıcam istanbula ankaraya geçicem vs vs...Ama ikiye geldik ve herkes "sınavları geçeyim de transkriptmiş hiç önemli değil" demeye başladı (buna bende dahilim).Sonuç olarak bence öncelikli olarak okulunu sevmen, okuluna alışman ve dersleri öğrenmek olmalı.Saygılarımla...
Old 12-01-2007, 01:52   #9
mutlakadalet

Sayın lawyer res, -yanılmıyorsam- üniversiteler, yatay geçişle öğrenci alırken öncelikle ÖSS'deki taban puanlarına göre üniversiteleri sıralıyorlar. Alacakları öğrenci sayısına göre sıralamada üstten aşağı doğru yer alan üniversite öğrencileri tercih ediliyor. Örneğin, X ünv. hukuk fakültesi taban puanı 350, Y ünv. 345, Z ünv. 340, Q ünv. 335, ... Yatay geçişle geçmek istediğiniz üniversite 3 kişi alacak ise; Q ünv. öğrencisinin girme ihtimali çok düşüktür. Çok düşüktür diyorum; çünkü bazen sıralamada altlarda yer alan bir üniversite kendinden yukarıda yer alan üniversiteye göre tercih edilebiliyor. Bunun yanında -objektif; ancak çok da adil olmayan ve de aklıma bundan başka bir ölçütün gelmediği bir yöntemle- not ortalamasına bakılarak da öğrenci tercih edilebilmektedir. Bu durumda ise Devlet Üniversitelerinde öğrenci olanların girme şansı azalıyor. Genellikle Vakıf Üniversitelerinde öğrenci olanlar 4.00 ortalama getirdikleri için yatay geçişte de tercih sebebi oluyorlar.

Yatay geçiş yapman, kurulu düzenini bozmak yönünde menfi bir etki de doğurabilir. Şöyle ki; bir sene boyunca okulundaki düzene, arkadaşlarına, hocalarına, yaşadığın şehre, kantinci abiye, vs... alıştıktan sonra (insan, farkında olmadan birçok şeye alışıyor; ancak bunların varlığını yitirince alıştığının farkına varabiliyor) farklı bir üniversiteye yatay geçiş yapman senin için zorlu günlerin başlangıcı da olabilir.

Eğer yatay geçiş yapmaktaki niyetin, hukuku daha iyi öğrenmek ise; bence bunu yatay geçiş yolu ile yapmaya çalışma. Çünkü okul, kişiyi bir yerlere götürmez, kişi bir yerlere gelmek istiyorsa, kendi gayret etmelidir.

Bana soracak olursan; yatay geçiş yapman yerine okulunu severek, daha çok çalışmanı tavsiye ederim. Gerçek başarıyı yakalaman da bu şekilde daha mümkün olabilir. Diğer yolu deneyerek başarıyı yakalaman ise biraz daha zorlu olacaktır. (Şimdi hemen okuluna git ve onu ne kadar çok sevdiğini söyle o zaten seni çok seviyor. Unutma! sevginin olduğu yerde gerçek anlamda başarısızlık yoktur.)

Saygılarımla
Old 12-01-2007, 18:12   #10
Alper Ersan Demirci

yatay geçiş not durumuna göre yapılmaktadır.
ortalamanın yüksek olması gerekir.
bir de geçmek istediğin fakültenin eğitimi önemlidir.
Old 13-01-2007, 02:41   #11
cesur_yürek

yatay geçiş zor oluyor.birçok öğrencinin hayallerini süsler şu yatay geçiş.100 kişi yatay geçiş yapacağını söyler 2 kişi geçer .başarılar .
Old 19-01-2007, 05:24   #12
Mert Evrenkaya

Arkadaşlar yönetmeliği daha dikkatli okuyun 1. sınıfın sonunda elbetteki yatay geçiş mümkündür.Ayrıca yatay geçiş için en uygun zamanda 1. sınıftır zira ilerki yıllarda, hem dersler ağırlaşır(alttan ders bırakmamak çok zordur ki yatay geçiş şartlarından birisi de alttan dersinin olmamasıdır), hem de yeni okula alışma süreci sancılı geçebilir.
Old 05-02-2007, 13:14   #15
iticülü

arkadaşım okulunu en iyi şekilde bitir o yeter sana...yatay geçiş filan yapmana gerek yok....
Old 04-09-2007, 00:07   #16
tn10

Arkadaşlar ben bir şey duydum. Aynı şehirdeki okullar arasında yata geçiş yapılmıyor diye. Bu ne derece doğru acaba? Ben Marmara' yı kazandım. Fakat uzun süredir İstanbul Hukuk istiyordum. Arkadaşlarım da var orada.Gerçi evime 10 dakika Marmara ve duyduğuma göre İstanbul Hukuktan bir çok hoca Marmara' ya geçmiş.. Siz yerimde olsanız ne yapardınız?
Saygılarımla...
Old 08-09-2007, 19:05   #17
avu.zahide

aynı şehirde üniversitelrr arası geçiş olmuyor diye biliyorum ben.ama sen yine de iyi bir şekilde araştır...
Old 09-09-2007, 14:05   #18
adalet tanrıçası

Dikkat ?????

Arkadaşlar merhaba,benim sorum aslında tam olarak yatay geçişle ilgili sayılmaz.Duyduğuma göre össye girip geçiş yapmak istediğimiz fakültenin puanına denk bir puan alırsak o fakültede eğitimimize devam edebiliyormuşuz.Yani ikinci ya da üçüncü sınıfa geçtiysek baştan birinci sınıfı okumadan ikiden ya da üçten devam edebiliyormuşuz.Bu duyumun doğruluk payı var mıdır?Bu konuda bilgisi olan varsa ve bana yardımcı olursa sevinirim...
Saygılarımla...
Old 09-09-2007, 22:22   #19
ÇAĞLA

Sayın lawyer res ,bildiğim kadarıyla yatay geçiş yapabilmeniz için birinci sınıfın derslerini vererek ikinci sınıfa geçmeniz gerekiyor.Birinci sınıfı bitirdiğiniz dönem sonunda artık başvuru yapabilirsiniz.Burada dikkate almanız gereken yatay geçiş yapmak istediğiniz okulun yatay geçiş kontenjanı ve yatay geçiş şartları olacaktır.Tabi not ortalamanızı yüksek tutmanız sizin için bir artı avantaj olacaktır.Bu yüzden notlarınızı oldukça iyi tutmaya çalışın.Ama dediğim gibi bildiğim kadarıyla yatay geçiş yapabilmeniz için enaz birinci sınıfı alttan ders bırakmadan bitirmeniz gerekiyor.Zaten her okulun yatay geçiş koşulları ve kontenjanları okulun ilgili internet sitesinde belirli zamanlarda açıklanıyor.Sizi bu açıklamalar yönlendirecektir.
Başarılar diliyorum Lawyer Res
Saygılarımla.
Old 09-09-2007, 22:27   #20
ÇAĞLA

Sayın Adalat Tanrıçası;bildiğim kadarıyla böyle birşey mümkün.Şöyleki öss de iyi bir puan alıp istediğiniz hukuk fakültesini tercih ediyorsunuz.Tercihinize yerleştirildiğiniz takdirde;yeni yerleştiğiniz okulda baştan birinci sınıftan değil kaldığınız sınıftan devam edebiliyorsunuz.
Başarılar diliyorum sayın Adalet Tanrıçası
Saygılarımla.
Old 10-09-2007, 16:41   #21
adalet tanrıçası

Varsayılan Teşekkürler...

Sayın Çağla,
İlginize teşekkür ederim...
Old 10-09-2007, 16:55   #22
adalet tanrıçası

Soru

Sayın Çağla,peki bu bilginin yasal bir dayanağı var mıdır?Varsa nasıl ulaşabilirim???İlginize tekrar çok teşekkür ederim....
Old 11-09-2007, 16:54   #23
ÇAĞLA

Sayın Adalet Tanrıçası ;size aktardığım bu bilginin yasal kaynağı mutlaka vardır,fakat malesef ben bunun kaynağını tam olarak bilmiyorum.Bizim sınıfımızdaki bir arkadaşın babası bir dersanede öğretmendi.Ve bize bu bilgiyi arkadaşımız aktarmıştı.Kaynak olarak da ;hani öss ye başvururken gelen kitapçıklar varya işte onda bu bilginin yazılı kaynağının mevcut olduğu söylenmişti.Ama ben kemdim kitapçığı alıp bu konuyu araştırmadım ve buyüzden yazılı metni görmedim.Fakat siz dilerseniz bu kitapçığı inceleyin.Ya da herhangi bir dersanenin(ama sosyal olarak son haberleri takip eden olmasında yarar var) danışman hocasından bu konuda bilgi edinebilirsiniz diye düşünüyorum..
Bşarılar diliyorum Sayın Adalet Tanrıçası
Saygılarımla.
Old 22-09-2007, 00:16   #24
tolkn

Arkadaşlar bildiğim kadarıyla her üniversiteden 1 kişi'ye yatay geçiş yapmahakkı tanınmakta.zaten daha önce bu konu hakkında forumda bilgi verilmişti.Yalnız benim anlamadığım nokta Selçuk üniversitesi aynı üniversiteden 3 kişi(çankaya üniversitesi-hukuk yatay geçiş 2007-2008)asil olarak yerleştirilmiş.2. öğretim de de hemen hemen aynı.Boyle bir uygulama olabilir mi?bu durum diğer yatay geçiş yapan öğrencilere haksızlık değil midir?
Old 29-10-2007, 09:51   #25
purak

Arkadaşlar ben Selçuk Hukuk 1.sınıftayım ve yatay geçiş yapmak istiyorum. Acaba Selcuk'tan Ufuk veya Çankaya'nın burslusuna geçiş mümkün mü ve bunu tavsiye eder misiniz?
Old 30-10-2007, 20:59   #26
Av.Duygu Keleş

Merhaba Sevgili Purak,
Ben Çankaya Hukuk mezunuyum ve fakültemize başka üniversitelerden yatay geçişle öğrenciler gelebiliyor.Bizim okuldan Konya Selçuk Hukuk a geçen bir arkadaşım 90 ortalama alarak gitmişti.Ancak devletten özele nasıl bir uygula yapılıyor bilemiyorum.Ama size okulumu tavsiye derim.Çok değerli ve kaliteli hocalardan ders alacağınıza emin olabilirsiniz.Size tavsiyem Çankaya Üniversitesinin web sayfasından öğrenci işlerinin numarasını alın ve direk okuldan bilgi alın.Aksi halde çok sağlıklı bilgilere ulaşmanız zor olabilir.

Başarılar dilerim...
Old 01-11-2007, 12:36   #27
oguzhand0

Geçiş yapmanızı tavsiye etmem ancak geçmek istiyorsanız geçişinizi en erken 2008 ağustos-eylül aylarında yapabilirsiniz.
Old 20-08-2008, 10:10   #28
adalet savaşçısı

Yatay geçiş yapabilmek için ilk öncelikle altan hiç bir dersin olmayacak öncelik olarak transkrip'e(not belgesi) bakılır. Bazı üniversiteler aldığın öss puanına da bakıyorlar. Ayrıca yatay geçiş yapmak istediğin fakültede birinci sınıfta bir kaç ders farklı olabiliyor. Buna binaen bu dersleri de altan almak zorunda kalacaksın. Tavsiyem yatay geçiş yapmak istediğin fakültenin derslerine bakman,her şeyi tefferuatlarıyla araştırdıktan sonra geçiş yapman.
Old 16-10-2009, 16:40   #29
Cihan91

Arkadaşlar, bu konuda sizlere danışmak istediğim birşey var. (Forumdaki ilk mesajımın bu tür yardım isteği olmasını istemezdim ama karar vermeye kısıtlı bir zamanım olduğu için böyle oldu.)

Bu yıl ÖSS'ye girdim ve Selçuk Hukuk'a yerleştim.Kayıt yaptırdım ve 3 haftadır da ders işliyoruz fakültede.
Aklımda Ankara Hukuk'a yatay geçiş düşüncesi vardı ama; hem ÖSS puanımın A.Hukuk'un taban puanından 13 puan düşük olması hem de fakültemiz de yatay geçiş için yüksek bir ortalama yapmanın oldukça zor olması nedeniyle benim için hayal olarak kaldı A.Hukuk'a yatay geçiş.

Eğer 2010 ÖSS'ye girerse, bu yıl yerleştiğim için AOBP yarı yarıya düşecek ve Ankara Hukuk'a giremeyeceğim.

Ama 2011'de böyle bir sorun olmayacak, gereken puanı aldığım takdirde girmem mümkün olacak.
Eğer bu yıl alttan ders bırakmazsam, A.Hukuk'a girdiğim vakit 2.sınıftan devam edebiliyormuşum.
Sormak istediğim 1.şey: Bu yeni sınav sisteminde de aynı mı?
2.si de: Selçuk Hukuk ve Ankara Hukuk'ta gösterilen zorunlu dersler aynı. Ama A.Hukuk'ta seçmeli dersler var. Geçtiğim vakit, ben bu dersleri alttan mı almak zorundayım, yoksa seçmeli olduğu için almama gerek yok mu?
Old 16-10-2009, 22:26   #30
yigit289

Alıntı:
Yazan tn10
Arkadaşlar ben bir şey duydum. Aynı şehirdeki okullar arasında yata geçiş yapılmıyor diye. Bu ne derece doğru acaba? Ben Marmara' yı kazandım. Fakat uzun süredir İstanbul Hukuk istiyordum. Arkadaşlarım da var orada.Gerçi evime 10 dakika Marmara ve duyduğuma göre İstanbul Hukuktan bir çok hoca Marmara' ya geçmiş.. Siz yerimde olsanız ne yapardınız?
Saygılarımla...
,
aynı şehirde üniversiteler arası geçiş mümkün.bu sene marmaradan bizim okula (İstanbul) 2 kişi geçmiş gözüküyor.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi