Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Anlaşmalı boşandık, çocuklarımın velayetini almak istiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-11-2010, 14:09   #1
vildan uzun

Varsayılan Anlaşmalı boşandık, çocuklarımın velayetini almak istiyorum

Eşimle 4 ay önce anlaşmalı boşandık.velayetleri babada olacaktı çocuklarım benimle kalacaktı bu şekilde konuştuk ve boşandık.eski eşim şimdi çocuklarımı bana göstermiyor protokol gereğince görüş günlerim dışında göremiyorum.bizim aramızdaki anlaşmamız hiç bir şey ifade etmiyor.oysa çocuklarım benimle yaşacaklardı.maddi imkansızlıktan dolayı alamadım çocuklarımı.banada nafaka veremeyceğini söyledi bende tek boşanayım bir an önce diyerek istemedim.nafaka almıyorum şu an.oğlum 7 kızım 2 buçuk yaşında.her ayın 1 ctesi ve 4. c.tesi günleri görebiliyorum.şimdi sorum şu:yeni bir velayet davası açam alabilirmiyim çocuklarımı maddi durumum yok fakat çocuklarımı almak istiyorum nafaka bağlanırmı çocuklarıma bana verir mi mahkeme yaşları çok küçük ben de onlar da birlikte yaşamak istiyoruz.ayrıca bende nafaka almak istiyorum bu talebim gerçekleşir mi lütfen bir cevap yazarmısınız. bir kaç avukatla görüştüm farklı yanıtlar aldım kafam çok karışık yardımcı olurmusunuz
saygılar
Old 04-11-2010, 16:09   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Öncelikle anlaşmalı boşanma kararınızın incelenmesi gerekmektedir. Sizin kendiniz için nafaka isteyip isteyemeceğiniz açısından önemlidir.

Velayetin el değiştirmesi isteminde bulunabilmek için, velayeti elinde bulunduran babanın sorumluluklarında ihmali olduğunu, çocuklarınızın zarar gördüğünü veya zarar görme tehlikesi altında olduğunu kanıtlamanız gerekecektir.

Açılacak davada 7 yaşındaki çocuğunuzun görüşüne de başvurulabilecektir. Alınacak uzman bilirkişi raporu, tespitleri ile çocukların velayetinin kimde kalması gerektiğine ışık tutacaktır.

Dava açmayı deneyecekseniz MUTLAKA avukat desteği alınız. Davanızın ispatı önemlidir.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını kanıtlamanız halinde bulunduğunuz yer Barosu tarafınıza ücretsiz avukat tayin edebilecektir. İlçede iseniz, adliye binaları içindeki adli yardım büroları size yol gösterecektir.

Saygı ile,
Old 04-11-2010, 19:24   #3
vildan uzun

Varsayılan çocuklarımın velayetini almak istiyorum

öncelikle teşekkür ederim yazıma ilgi gösterip okuduğunuz için benim maddi durumum iyi değil fakat babamın desteğiyle bir avukat tutmaya gücüm var.benim şu an çalıştığım bir işim yok bu yüzden çocuklarımı almamada bir problem yaşarmıyım.eşimin işi var.ayrıca çocuklarıma babnne bakıyo kadın hasta herhangi bir şiddet söz konusu değil ama çocuklarım benden ayrılmak istemiyor.ve bende onlardan.nasıl alıcam velayetlerini.dava açsam netice alabilirmiyim daha öncede belirtmiştim kızım 2buçuk, oğlum 7 yaşında psikolojik olarak çok etkileniyorlar ikiside.benle kalmak istediğini sürekli dile getiriyor oğlum.eğer dava açsam çocuklarımı almak ne kadar zaman alır.çünkü onlarsız artık dayanamıyorum.
Old 04-11-2010, 21:53   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

İşinizin olmaması velayetin size verilmemesine gerekçe olmaz. Çocukların babaanne yanında yeterli ilgiyi ve bakımı göremedikleri ileri sürülebilir. İki çocuğu bakmak yaşı ilerlemiş biri için çok zordur. Sizin ise, çalışmayışınız çocuklarınıza yeterli zaman ayırabileceğiniz anlamına gelir ki yararınızadır.

Açacağınız davada, çocukların ihtiyaçlarının babaanne tarafından yeterli ölçüde karşılanamayacağını, 7 yaşındaki oğlunuzun da sizinle birlikte kalmak istediğini yine 2,5 yaşındaki çocuğunuzun da doğrudan anne desteğine muhtaç olduğunu dava dilekçesinde belirtebilir ve bunları davada kanıtlayabilirsiniz.

Velayet davalarında çocuk yararı gözetilir. Kardeşlerin birbirinden ayrılmaması istenir. Ve en önemlisi çocukların kimin yanında güvende ve sağlıklı olacağı araştırılır. Bunun için de pedagog bilirkişi tayin edilerek, çocukların halen yaşamakta olduğu koşullar ve çocuklara bakan kişinin özellikleri, eğer sizin yanınıza verileceklerse, hangi ortamda ve kimlerle kalacakları karşılaştırmalı ve açıklayıcı olarak belirlenir. Yukarıda söylediğim gibi oğlunuz kendini ifade edebilecek yaşta olduğundan onun da görüşü alınır.

Siz de anne babanız dahil en yakın akrabalarınızın, komşularınızın..vs. tanıklığından yararlanabilirsiniz. Babaannenin çocuklarla yeterince ilgilenemediğii, yaşlı ve hasta olduğunu somut yaşanılan vakıalar varsa örnekleyerek mahkemeye aktarılabilir. Boşanma aşamasında çocukların aslında sizin yanınızda kalmasında hem fikir olduğnuz vs.. mahkemeye yansıtılabilir.

Davanızın sonucu ise, toplanacak deliler ve ileri sürülen iddiaların ispatlanıp ispatlanamadığı ve çocuklarınızın gerçek menfaati ile yakından ilgilidir.

Velayetin tarafınıza geçmesinden sonra veya aynı dava içinde çocuklarınız için nafaka talebinde de bulunabilirsiniz.

Yukarıdakiler ışığında davanızı mutlaka bir avukat ile takip ediniz. Kendi maddi durumunuz iyi olmadığından barodan avukat tayin edilmesini de isteyebilirsiniz. Olanaklarınızla da bir avukat tutma yoluna gidebilirsiniz. Davanızın ispatı emek ve dikkat gerektireceğinden lütfen porfesyonel destek alınız.

Saygılarımla,
Old 05-11-2010, 15:06   #5
Konuk

öncelikle tekrar teşekkür ederim.tanığım olan bir avukat bana maddi duramada bakılıyor işinin olmaması problem olabilir demişti.birde velayet ilk önce kime verilirse öyle kalıyor demişti bir başka avukat.ama ben çocuklarımı bırakmadım.hatta akrabalarım kızını bari al yaşı küçük demelerine rağmen çocuklarımın iyiliği için birbirinden ayırmadım.davada nafaka talep etmedim.ihtiyacım olduğu için değil çocuklarımı alınca yararı olması açısından kendimede nafaka istemeyi düşünüyorum.ama bu çokta önemli değil.çocuklarıma bağlansın yeterli benim için.birde mahkeme giderlerinin benim ödeyeceğime dair bir cevap aldım arkadaşımdan.oğlumun yaşı büyük olduğu için sosyal hizmetlerden pedegog falan gelir araştırma yapılır dedi.oğlum elbette benimle yaşamak istediğini söyler bununla ilgili bir kaygım yokama maddi giderleri benmi karşılıycam bunu öğrenmek istiyorum.eski eşim kesinlikle wermem hakkını kaybettin diyo.rızasıda yok velayete alabilcemmi yavrularımı.her zaman giderken ağlıyorlar.ama eşim ağlasalarda zırlasalarda gelecekler diyo.ayrıca telefonla konuşmak istiyorum babanne senin anneliğin bitti diyip yüzüme kapatıyor.protokolde aramayacaksın yada arayacaksın gibi bir madde yok arama hakkımdamı yok benim.çok çaresizim.oğlumun okuluna bile gidemiyorum.problem yaşanır diye.görüş günleri dışında hiçbir bağım yok çocuklarımla oğlum bu durumdan çok şikeyetçi.anlatıyorum fakat algılayamıyor.diğer avukatlarında görüşünü bekliyorum ilginiz çok teşekkür ederim.
Old 06-11-2010, 21:30   #6
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.katılımcı

Meslektaşlarım konu ile ilgili tüm yanıtları vermişler.
Dava açabilir ve yeterli idarak düzeyinde olan çocuğun görüşü,daha küçük yaştaki çocuk hakkında da uzman görüşü hakim tarafından değerlendirilecektir.

Eğer velayet size verilecek olur ise müşterek çocuklar için iştirak nafakası talep edebilirsiniz.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanızı öneriyoruz.

KAHDEM'e gösterdiğiniz ilgi için teşekkür ediyoruz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi