Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Haberleri Hukuk Haberleri, duyuruları, güncel hukuki gelişmeler. [Haber Ekleyin]

Danıştay'dan MEB'e ''Yurtdışı'' Darbesi

Yanıt
Old 28-10-2006, 10:55   #1
Seyda

Varsayılan Danıştay'dan MEB'e ''Yurtdışı'' Darbesi

Danıştay 8. Daire, Milli Eğitim Bakanlığı'nın yurtdışına göndereceği öğrencilerle ilgili düzenlemeyi hukuka aykırı buldu

ANKARA Milliyet

Danıştay, Milli Eğitim Bakanlığı'nca (MEB) yurtdışına gönderilecek bin öğrencinin yasada yer almamasına karşın mülakattan geçirilmesi nedeniyle Yükseköğretim Kurulu'nun (YÖK) açtığı davada "yürütmeyi durdurma" kararı verdi. Milli Eğitim Bakanlığı da yaptığı açıklamada, "mülakatsız bir seçim yaparak adayların mağdur olmayacağı yeni bir değerlendirme yapılacağını" bildirdi.
Kılavuzdaki "mülakat ve yerleştirme" bölümlerinin hukuka aykırı olduğunun belirtildiği Danıştay 8. Daire'nin yürütmeyi durdurma kararında şöyle denildi:
"3797 sayılı yasanın 19/ı maddesinde açıkça Milli Eğitim Bakanlığı'nca ilgili kuruluşlarla işbirliği içerisinde ÖSYM'ye yaptırılacak sınavda en az yüzde 60 başarı puanı alanlardan, başarı sırası esas alınmak suretiyle belirleme yapılacağı öngörülmüş olmasına karşın, dava konusu kılavuz hükümlerinde ise LES puanı, mezuniyet notu veya ağırlıklı not ortalamalarının yanında mülakat puanının dikkate alınmasının öngörüldüğü görülmektedir.

'Mülakat objektif değil'
ÖSYM tarafından yapılan LES sonucu alınan puanla birlikte, mezuniyet notu veya ağırlıklı not ortalamalarının dikkate alınmış olması objektif seçim olarak değerlendirilebilir ise de yasada yer almamasına karşın mülakat şartı konulması ve buna da yüzde 25 oranında puan verilmesi yönündeki düzenlemenin mülakatın objektiflikten uzak olması, sübjektif değerlendirme ve eleştirileri beraberinde getirmesi nedeniyle kamu yararı hizmet gereklerine aykırı olduğu açıktır."
http://www.milliyet.com.tr/2006/10/28/guncel/gun02.html
Old 30-10-2006, 15:32   #2
medenikal

mülakat ;

kime göre;

neye göre;

tercih veya tercihsizlik nedeni ne dir?

kaş göz müdür?

boy bos mudur;

yoksa ....
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi