Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istiyorum...

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 26-04-2011, 15:55   #1
Sabrın sonu...

Varsayılan boşanmak istiyorum...

ben 12 senelik evliyim. eşimle evliliğimizden bu yana şiddetli geçimsizlik ve iletişimsizlik var. Özel hayatına çok düşkün, aile bilinci ve sorumluluğu gelişmemiş biri. Geceleri geç gelmeler,içki, kumar, gece hayatı var. iki çocuğum olduğundan onlara hissettirmemek adına şimdiye kadar boşanma davası açmadım. Fakat artık 12 sene sonra hala aile babası olamadı ve katlanılcak gibi değil. Boşanma gerçekleştikten sonra çocuklarımın velayeti bana verileceğini düşünüyorum. fakat ben ev hanımıyım, ve çalışmıyorum. nafaka vermek zorunda mı? oturduğumuz ev onun üzerine, çocukların okul ve ev ortamlarını değiştirmemek adına ben bu evde oturmaya devam edebilir miyim? ev kooperatifti ve 2002 tapulu. kooperatif giderlerinin büüyük kısmını babası ödemişti. Tazminat davası ile evi kendi üzerime geçirebilir miyim? Birde çocuklara hissettirmemek için evden ayrılmak istemiyorum, acaba aynı evde yaşarken boşanma davası açılabilir mi? bu benim alehime mi olur?
Yardımlarınız için teşekkürler.
Old 27-04-2011, 09:42   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlattığınız biçimde eşinizin aile birliğinin sorumluluklarını yerine getirmediğini ispatlamanız halinde boşanmaya karar verilebilecektir. Eşinizin kusurlu olduğunu en yakın akrabalarınız dahil, arkadaşlarınızın komşularınızın tanıklığından ve her tür delilden yararlanarak kanıtlayabilirsiniz.

Boşanma davasını ortak konutta otururken de açabilir, boşanma süresince aynı adreste kalabilirsiniz. Aleyhinize olmaz.

Açacağınız boşanma dvasında evden ve ev eşyalarından boşanma kesinleşene kadar sizin ve çocuklarınızın yararlanmasını tedbiren isteyebilirsiniz.

Öncesinde hemen tapuya giderek "aile konutu" şerhini tapudan işletebilirsiniz. Bu şerh sizi boşanma kesinleşene kadar koruyacaktır. Eşiniz evi göstermelik de olsa satamayacaktır.

Boşanma davası içinde çocuklarınızın velayetini onlar ve kendiniz için önce "tedbir", boşanmaya karar verilip kesinleşmesinden sonra "iştirak" ve "yoksulluk" nafakası olarak devamları istenmelidir.

Boşanma ile birlikte "maddi tazminat" ve "manevi tazminat" isteyebilirsiniz. Koşulları varsa bunlara da hükmedilir.

Hepsinden ayrı olarak, 2002 senesinde karşılığı ödenerek alınan ev üzerinde yine "alacak" hakkınız vardır. Bu tapu hakkı değildir. Evin değerinin yarısı üzerinde alacak hakkınız vardır. Ev edinilmiş mal kabul edilir, aksini ispatlamak eşinize aittir. Bu "alacak" hakkınızı ayrı bir dava ile talep edebilirsiniz. Mutlaka harç yatırılarak açılır. Ve bu dava ancak boşanmanın kesinleşmesinden sonra görülebilir. Şu anda açsanız da boşanmanın kesinleşmesini bekler. Boşanma kesinleştikten sonra ise mutlaka 1 yıl içinde açılmalıdır. İstenilen rakam net olarak (evin değerinin yarısı) belirtilmelidir.

Kabataslak bu biçimde hak kaybına uğramamanız için yapıtığımız açıklamalar yeterli değildir.

Mutlaka boşanma dosyanızı ve edinilmiş mallara katılma rejiminden kaynaklanan alacak davanızı bir avukat ile birlikte takip ediniz.

Eğer maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse ve geliriniz yok ise, bulundğunuz yerin il barosundan tarafınıza ÜCRETSİZ avukatlık hizmeti verilmesi için başvurabilirsiniz de. İlçede iseniz, adliye binaları içindeki yardım büroları size yönlendireceklerdir.

Saygılarımla,
Old 27-04-2011, 12:17   #3
Konuk

Verdiğiniz bilgilerden ötürü çok teşekkür eder, iyi çalışmalar dilerim...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi