Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Velayet Davasını Benim Akıl Hastalıkları Hastanesinden Raporum Nasıl Etkiler?

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-04-2008, 22:34   #1
starex35

Mutsuz Velayet Davasını Benim Akıl Hastalıkları Hastanesinden Raporum Nasıl Etkiler?

merhaba ben 28 yaşında 10 yıllık evli bayanım 1'i 9 diğeri 6 yaşında 2 çocuğum var boşanmak istiyorum evliliğimin ilk 6 yılı çok iyiydik sonra eşim alkolik derecesinde içmeye başladı bende sinir buhranları geçirerek akıl hastalıkları hastanesine gönderdiler 3 kez tedavi gördüm artık dayanacak gücüm kalmadı boşanmak istiyorum fakat benim bu tedavilerimi koz olarak gösterip çocuklarımı alacağını düşünüyorum bu konuda ne yapabilirim ben şu an sigortalı olarak çalışıyorum çocukları alabilirmi benim durumum ne olur lütfen bana yardımcı olun teşekkürler.
Old 21-04-2008, 23:22   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Konuk;

Boşanma davanızı şiddetli geçimsizlik nedeni ile açabilirsiniz.

Bu dava içinde velayeti ve çocuklarınız için nafaka da talep edebilirsiniz.

Ancak belirttiğiniz gibi, üç kez tedavi görmüş olmanız karşı taraf olan eşinizce ileri sürüldüğünde; mahkeme haklı olarak çocukların menfaatini öncelikle düşünüp bunun üzerine araştırma yapacaktır.

Mevcut durumunuz hakkında uzman bilirkişi raporu isteyebilir, siz özellikle velayeti alabilmek için şahit göstermek durumunda kalacaksınız.

Babanın da alkol zaafı bulunduğuna göre mahkeme her iki tarafa da velayeti vermeyebilir.

Bu halde de çocuklara vasi atanması yoluna gidilebilir.

Şu anda sigortalı bir işte çalıştığınızı beyan etmişsiniz.Bu sizin lehinize bir durum. Bahsettiğiniz psikolojik probleminizin devam etmediğine bir delil. Sürekli bir işte çalışabilmek, fiziksel ve beyinsel bir efor gerektirir. Süreklilik gerektirir ki bunları şu anda yaşıyor olmanız lehinizedir.

Ayrıca çocuklarınız sizin yanınızda mutlu iseler dinlenilmelerini de talep edebilirsiniz.

Çocuğun menfaatlerine öncelik tanınacağı için mahkeme bunu kendiliğinden de isteyebilir.

Açacağınız boşanma davasında; boşanmaya eşinizin kusurlu davranışlarının neden olduğunu ispatladığınızda, maddi ve manevi tazminata da hak kazanırsınız. Gördüğünüz şiddet sonucu psikolojik dengenizin bozulduğu yine doktor raporu ile kanıtlanabilir.

Ayrıca AİLE mahkemesi yargıcından oturduğunuz ortak konutun yalnız size ve çocuklarınıza tahsis edilmesini, eşinizin size ve çocuklarınıza ve ortak haneye yaklaşmasının engellenmesini tedbiren isteyebilirsiniz.

Durumuzla ilgili bir meslektaşımızdan birebir hukuki destek almanızı önemle tavsiye etmekteyiz.Haklarınız çok çeşitlidir.Hepsine zamanında ve eksiksiz kavuşmak için bir avukattan yardım alınız.

Mali durumunuzun elverişsiz olması halinde bulunduğunuz il Baro'sunca talebiniz üzerine size avukat tayin edilecektir.

Saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi