Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

Anket Sonucu: 'Avukatların Asgari Ücret Tarifesinde Danışma ve Dilekçe Ücreti Azaltılmalıdır' görüşüne
Katılıyorum 185 21,71%
Katılmıyorum 640 75,12%
Kararsız 27 3,17%
Oy Verenler: 852. Bu ankette oy kullanamazsınız. (Anket no : 299)

Danışma ve Dilekçe Ücreti Azaltılmalıdır.

Yanıt
Old 10-06-2010, 13:34   #1
Av.Cengiz Aladağ

Varsayılan Danışma ve Dilekçe Ücreti Azaltılmalıdır.

Alıntı:
Yazan Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi
AVUKATLIK ÜCRET TARİFESİ
BİRİNCİ KISIM
BİRİNCİ BÖLÜM
Dava ve Takiplerin Dışındaki Hukuki Yardımlarda Ödenecek Ücret
1. Büroda sözlü danışma (ilk bir saate kadar) 140,00 TL
takip eden her saat için 70,00 TL
...
4. Her türlü dilekçe yazılması, ihbarname, ihtarname, protesto
düzenlenmesinde 175.00 TL

Öneri:

1. Büroda sözlü danışma (ilk on dakika) 20,00 TL
takip eden her yarım saat için 50,00 TL

düzenlenmesinde 50.00 TL

Ne dersiniz?

Not: Önerim eleştirilirken, tarifenin "asgari ücret tarifesi" olduğunun ve pek çok genç meslektaşımızın şu anki 10 danışma ücretinden daha az ücretle bir başka avukatın yanında çalışmak zorunda kaldığının dikkate alınacağını umuyorum. Bir de yanıt vermeden önce bugüne dek danışma ve dilekçeden ne kadar para kazandığınızı da gözden geçirmenizi dilerim.
Old 10-06-2010, 17:38   #2
Admin

Benim daha radikal bir önerim var: Asgari ücret tarifesi sözlü danışma, dilekçe yazılması ve ihtarname düzenlenmesini hiç kapsamamalıdır ve avukatlar bunun için diledikleri ücreti tayin etmekte veya dilerlerse bu işleri ücretsiz yapmakta serbest olmalıdır.

Ben ticari bir davası için 10.000-TL vekalet ücreti aldığım bir müvekkilimin, kiracısına çektiğim ihtarname için ücret tahsil etmek istemiyorsam bundan Baroya ne?
Old 10-06-2010, 17:52   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Öneri:

düzenlenmesinde 50.00 TL

Ne dersiniz?

Not: Önerim eleştirilirken, tarifenin "asgari ücret tarifesi" olduğunun ve pek çok genç meslektaşımızın şu anki 10 danışma ücretinden daha az ücretle bir başka avukatın yanında çalışmak zorunda kaldığının dikkate alınacağını umuyorum. Bir de yanıt vermeden önce bugüne dek danışma ve dilekçeden ne kadar para kazandığınızı da gözden geçirmenizi dilerim.

Sözlü danışmada genelde ücret alınmadığı için, rakamın az ya da çok olmasının önemi bulunmamaktadır. Bu nedenle Sayın Admin'in düşüncesine katılmaktayım.

Alıntı:
düzenlenmesinde 175.00 TL

Bahsedilen dilekçeleri asla 175 TL gibi küçük bir rakama yazmam, yazmadım.

Sayın Admin'in örneğindeki gibi jestler yaparım ama 175 TL çok az bir rakam. Önerdiğiniz rakamları ise kabul etmek mümkün değil. Arzuhalciden farkımız olmalı.
Old 10-06-2010, 21:33   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Önerdiğiniz rakamları ise kabul etmek mümkün değil. Arzuhalciden farkımız olmalı.

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Not: Önerim eleştirilirken, tarifenin "asgari ücret tarifesi" olduğunun...

Old 10-06-2010, 22:36   #5
Av.Mehmet Saim Dikici

Sözlü danışmaların çoğu zaman 10 dakikayı geçmediği aşikardır. Hal böyle olsa bile ilk 1 saate kadar sözlü danışma için "asgari" 140 TL ücret kanaatimce yeterli sayılabilir.

Şöyle düşünelim: Yoldan geçerken iş vakti herhangi bir dükkana (kasap, bakkal, manav vs...) girip, "abicim şu iskemleye oturalım, bana etleri anlat, veyahut meyvelerin tarihini anlat... o da olmuyorsa ben derdimi anlatayım bana çare üret... sana 1 saat anlatımın için 140 TL vereceğim) deyiverin bakalım. Sizi azarlayıp, kovmazsa ben buradayım.
Old 11-06-2010, 10:30   #6
hidayet

Sözkonusu tarife asgari ücret tarifesi olsa da avukatlık mesleğine yakışır bir asgari ücreti barındırmalı diye düşünüyorum.Mümkün mertebe danışma ücreti almaya çalışıyorum,en azından karşı tarafın hukuki danışmanın, ücrete tabi bir iş olduğunu bilmesini istiyorum.Aksi halde ve benzeri pek çok durum sonucunda çok az ücretle başka avukatın yanında çalışmak zorunda kalan meslektaş sayımız artıyor.Aslolan asgari miktardan sonra bunun tahsil edilebilirliğini,talep edilirliğini artttırmamız diye düşünüyorum nacizane.
Old 11-06-2010, 12:15   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Öneri:

düzenlenmesinde 50.00 TL

Tarifede bir senede bitiremeyeceğimiz işler için belirlen ücret ile bir saatte bitirebileceğimiz işler için belirlenen ücretler arasında orantısızlık var, bu sebeple tarifede gösterilen bazı işler için indirimin yapılabileceğini ya da bazı işlerin ücretinin artırılması gerektiğini düşünüyorum. Bu anlamda katılıyorum.

Sayın Aladağ'ın önerisine katılmadığım kısım ise "ilk on dakika" ibaresi. Avukatlık asgari danışma ücretininde bir asgari ücreti olmalı. Vatandaş benim 10 dakika mı da alsa 60 dakikamı da alsa asgari bir ücretle tarifelendirilmeli. Aksi halde verilen hizmet süre ile ilişkilendirilir ki bu çok hoş olmaz.

Çilingir dahi, kapının açılma süresine göre değil, kapının açılıp açılmamasına göre hizmetin karşılığını alıyor...

Alıntı:
Ben ticari bir davası için 10.000-TL vekalet ücreti aldığım bir müvekkilimin, kiracısına çektiğim ihtarname için ücret tahsil etmek istemiyorsam bundan Baroya ne?

Sayın Admin'e katılmıyorum;

"Avukatlık ücretinin belli bir işe hasredilmesini" düzenleyen 173. maddesi emredici hüküm ihtiva etmez. Bu sebeple bu gibi durumlarda ücret almamayı kararlaştırabilirsiniz...

Kolay Gelsin...
Old 11-06-2010, 15:32   #8
Noyan Yiğit

Siteye girmeden 15 dakika önce bir vatandaş geldi. Ecrimisil ile ilgili bir ihtarname çekmek istediğini söyledi. Ben de kendisine sizin adınıza mı yazmamı istersiniz ? yoksa vekalet verirsiniz avukat olarak ben mi çekeyim dedim. Siz çekin işin içinde avukat olursa daha tesirli olur, belki davaya gerek kalmadan ödeme yaparlar dedi. Ben de o halde bana vekaletname vermeniz gerekiyor dedim. Tarife ye bakarak 175 Tl. ücret almam gerektiğini söyledim. Vatandaş vekalet çıkartacağını söyledi. Ama gitmesinden ve evrakları giderken toparlamasından gelmiyeceğini anladım. Yarım saatten fazla bir zaman geçtiğine göre gelmiyecek gibi. Bence de 175 tl. ücret ihtarname için fazla gibi. Çünki bu şekilde 10 tane vatandaş gelirse 8 i ücreti fazla bulup, gelmiyor.
Old 11-06-2010, 16:07   #9
hidayet

Müvekkiller ve müvekkil adayları imza attığımız her işin öncelikle onlara karşı sorumluluğumuzu doğurduğunu ve avukat ile takip edilen işlerin daha etkili,profesyonel bir şekilde yürütüleceğini bilmeliler.Ancak biz bunu anlatmakta yeterinde başarılı olamadığımız için asgari ücretimizi almakta bile zorlanıyoruz ve hatta çözümü ücret miktarlarını düşürsek mi noktasında arıyoruz.Bazı hallerde vermiş olduğumuz danışmanlık hizmeti,bir dilekçe yada ihtarname kişinin işlemini kendisinin yapmasını yada daha fazla iş yapılmadan sorunun çözülmesini sağlayabiliyor.Olaya sadece bir ihtarname yada dilekçe bazında bakmanın sonucu değiştirmediği kanaatindeyim.Zira vermiş olduğumuz emeğin,birikimin görüntüsü;ortaya çıkan bir dilekçeden ibaret değil.
Old 11-06-2010, 16:07   #10
Av. Bülent Sabri Akpunar

Alıntı:

düzenlenmesinde 50.00 TL

Bu tavsiye edilen oranlardan % 40 KDV ve gelir vergisi düşersek, danışma 12 - TL, dilekçe ise 30 TL'ye denk gelecektir. On dakikalık bir hizmet karşılığı dahi olsa ben ücretlerin fiiliyatta bu oranlara gerilemesini kabul edemiyorum.
Alıntı:
Önerdiğiniz rakamları ise kabul etmek mümkün değil. Arzuhalciden farkımız olmalı

katılıyorum. Avukatların danışmadan ücret alamamaları sorununun çözümü bence ücretlerin azaltılmasından değil, bu ücretin alınmasını sağlayabilecek yolların üretilmesinden geçtiği kanısındayım.
Old 13-06-2010, 13:42   #11
Hak Hukuk

Varsayılan Asgari Tarifeler

Kişiye sormuşlar:evli misin? Eşim vardır ama babasıgildedir diye cevap vermiş.
Asgari ücret tarifesinin danışma ve dilekçe bölümü, meslek hayatımızı kolaylaştıran, - mesela hekimlikte olduğu kadar- oturmuş bir hüküm değildir maalesef!. Adliyelerin etrafında arzuhalciler, dilekçeciler olduğu sürece bu oturmayacak da. Bu nedenle tarifedeki yüksek rakamlar sadece dilekçeciler için çok ama çok yararlı hükümler olarak orada durmaktadır.
Bu tür yüksek tarifeler idealdir ancak hukukdışılığı da beraberinde getirmektedir. Avukatlıkta da, başka alanlarda da bu böyledir. Mesela ülkemizde işçilikteki asgari ücret hayatın gerçeğiyle ne kadar bağdaşıktır? İşçilikte asgari ücret daha çok devletin vergi toplama aracı olarak düzenlenmekte gibidir.Tabii bir de devlet kasasından maaş alanları sevindiren bir yönü var asgari ücretin. Bunun dışında kalan örneğin inşaat işlerinde çalışan milyonlarca işçi, asgari ücretin kendi hayatını bir defa olsun olumlu etkilediğine şahit olmaz. Halbuki en ağırı inşaat işçiliğidir ve bu işte birkaç ay devamlı çalışan mutlaka sağlık sorunu yaşamaya başlıyor ve sağlık sigortası da olmadığı için işi bırakmak zorunda kalıyor, işsiz kalıyor kısaca. Böyle bir işçi çoğunluğuna, “sizin için yüksek asgari ücret mücadelesi veriyoruz” denirse, öfke dolu bir karşılık alınacaktır büyük ihtimalle. Asgari ücret deyince ne kadar para değil, ne kadar sosyal güvenlik akla gelmelidir öncelikle. Ve asgari ücret yüksek tayin edildiği için beden işçilerinin büyük kısmı sosyal güvenlik kapsamı dışında kalmaktadır.
Veya şehrin çarşılarında sıralanmış dükkanlarda çalışan tezgahtarlar, bulaşıkçılar kaç tanesi asgari ücret hükümlerinden (sosyal güvenlik, cebine giren para vb) yararlanabilmektedir. Bu gerçeği gören devlet yeşilkart uygulaması getirerek, sosyal yardımları (şartlı nakit transeri, fak fuk fon vs) artırarak bir şeylerin üstünü örtmekte,tepkileri bu suretle kırarak sessizliği sağlamaktadır sanırım.
Avukatlıkta ise isteyen istediği yükseklikte danışma veya dilekçe ücreti alabilmektedir zaten, buna bir engel yoktur; ancak asgari ücret tarifesindeki yüksek rakamların meslekte %80 uygulanmadığı da bir gerçektir.
Old 14-06-2010, 15:37   #12
sosyologyusuf

Her mesleğin bir ücreti var fakat makul bir ücret olduğu takdirde vatandaş arzuhalciye gitmeyecek gibi düşünsekte yine vatandaş bildiği kapıyı çalar bu nedenle hukuk konularında insanların hak kaybı yaşanmaması adına mutlaka avukatlara gidilmesi yönünde devamlı telkinlerde bulunuyoruz. görev yaptığım adliye de avukat arkadaşlar avukatlık mesleğine muhalefetten asliye ceza mahkesine arzuhalciler için dava açmışlardı. Hakime hanımda bu arzu halcilerin hepsine denetimli serbestlik olarak kitap okuma yükümlülüğü vermişti ve infazını da ben yapmıştım.
Old 14-06-2010, 15:56   #13
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan sosyologyusuf
Her mesleğin bir ücreti var fakat makul bir ücret olduğu takdirde vatandaş arzuhalciye gitmeyecek gibi düşünsekte yine vatandaş bildiği kapıyı çalar bu nedenle hukuk konularında insanların hak kaybı yaşanmaması adına mutlaka avukatlara gidilmesi yönünde devamlı telkinlerde bulunuyoruz. görev yaptığım adliye de avukat arkadaşlar avukatlık mesleğine muhalefetten asliye ceza mahkesine arzuhalciler için dava açmışlardı. Hakime hanımda bu arzu halcilerin hepsine denetimli serbestlik olarak kitap okuma yükümlülüğü vermişti ve infazını da ben yapmıştım.

"Hukuk kitapları okuma cezası" verseymiş keşke. Hiç olmazsa ne yazdıklarını anlayabilirdik.
Old 14-06-2010, 18:02   #14
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
"Hukuk kitapları okuma cezası" verseymiş keşke. Hiç olmazsa ne yazdıklarını anlayabilirdik.

)) Üç beş hukuki kavram daha öğrenip, işi büyütsünler diye mi?
Old 15-06-2010, 09:53   #15
Av.gökçeyıldız

Sayın meslektaşım, sözlü danışma için önerdiğiniz ücrete katılmakla beraber, yazılı danışma için olana katılamıyorum.Çünkü yazılı danışma birikim, araştırma,somut olaya göre özelleştirme, sonuç olarak belli bir emek gerektirir.
Bizim kısa bir sürede gerekli dilekçeyi veya ihtarnameyi yazarak müvekkile vermemiz işin kolay oluşundan değil, tecrübe ve birikimimiz sonucu hızlı yapabilmemizden kaynaklanır.Bu durumda önerdiğiniz ücret avukatın hazırladığı bir dilekçe için çok düşük kalmaktadır.
Old 15-06-2010, 11:32   #16
tucee

Ben sözlü de olsa yazılı da olsa bır bilginin satın alındığı görüşündeyım. Hızlı ve pratik şekilde dava dilekçelerinin hazırlanması bunun sunulması kolay bir iş olmamakla birlikte avukat sıfatındaki kimse açısından tecrübe gerektiren bir durumdur. O bilginin oluşması daha okul sıralarındayken büyük bir emekle olmuştur. Bilgi satın alınırken maddi bir külfetinin olması çok doğaldır. Siz ne düşünürsünüz bilemiyorum ama takdir edersiniz ki söz konusu 1 saatlik konuşma değil yılların birikimidir.
Old 15-06-2010, 22:41   #17
Av.Cengiz Aladağ

Önerdiğim değişikliği düşük bulan sayın meslektaşlarım,
Adı üzerinde "Asgari Ücret Tarifesi" bu. Tarifenin üstünde ücret istemek için bir engel yok ki. THS forumlarında arzuhalcilerle ilgili konuları okursanız, neredeyse onlara gıpta edildiğini göreceksiniz. Yine CMK uyarınca Baroca görevlendirilen meslektaşlara hazırlık aşamasında (karakol, savcılık, sorgu, gereğinde tutuklamaya itiraz) için 149 TL ücret ödenmektedir (o da ödenek geldikçe) ve bu düşük ücrete rağmen bu görevlere meslektaşlarımızın talebi vardır.
Old 16-06-2010, 12:19   #18
ümit gürkal egemen

Madem serbest meslek erbabı diye geçiyoruz o zaman da serbest piyasada nasıl istiyorsak öyle yer alalım. Sonuçta bu rekabet oluşturacak bir piyasa da değil. Bu sebeple asgari ücret tarifesinde yer almaması görüşüne katılıyorum.
Saygılarımızla.
Old 16-06-2010, 12:36   #19
hidayet

Ücretinin ne zaman ödeneceği belli olmayan ve çok ciddi sorumluluk gerektiren görev için gece gündüz hazır bekliyor olmak ve zaman zaman cepten masraf yapmak büyük kesim için çok iradi bir tercih değil diye düşünüyorum.Meselenin özü biraz da burada saklı.Bizim sürekli olarak asgariyi kabul eder hale gelmemiz,arzuhalcilere gıbta edilmesine kadar gidebilir.Tarifenin "Asgari Ücret" tarifesi olması ise mesleğe,emeğe,itibara yakışan bir asgari miktarı içermesine engel olmamalı diye düşünüyorum.Bu nedenle önerilen ücretler "Avukatlık"asgari ücret tarifesine uygun değildir.
Old 16-06-2010, 14:06   #20
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Önerdiğim değişikliği düşük bulan sayın meslektaşlarım,
Adı üzerinde "Asgari Ücret Tarifesi" bu. Tarifenin üstünde ücret istemek için bir engel yok ki. THS forumlarında arzuhalcilerle ilgili konuları okursanız, neredeyse onlara gıpta edildiğini göreceksiniz. Yine CMK uyarınca Baroca görevlendirilen meslektaşlara hazırlık aşamasında (karakol, savcılık, sorgu, gereğinde tutuklamaya itiraz) için 149 TL ücret ödenmektedir (o da ödenek geldikçe) ve bu düşük ücrete rağmen bu görevlere meslektaşlarımızın talebi vardır.

"Asgari Ücret", alınabilecek en az ücret değil midir? Alınabilecek en az ücreti, meslek onuruyla bağdaşmayacak şekilde aşağıya çekmeye ilk mesajımda bahsettiğim şekilde karşıyım. Sayın hidayet'in mesajına aynen katılıyorum.
Old 17-06-2010, 08:25   #21
Av. Can DOĞANEL

Davada haklı çıkan taraf lehine yargı mercilerince hüküm altına alınması gereken ücretlerle, vekil müvekkil arasındaki ilişkiyi düzenleyen ücretler arasında bir ayrıma gidilmesi gerekir. Bu yönüyle AAÜT gereğinden fazla kalabalık bir tarife. Kaldı ki resmi olarak bir dosyaya vekaletnamenin girdiği durumlar dışında denetiminin HİÇ yapılmadığı da bir gerçek. Bu yönüyle tarifede yargı mercilerince hüküm altına alınacak olan ücretler dışındaki ücretlerin hiç düzenlenmemesi gerekir.

Yerleşen haksız rekabet ortamının düzelebilmesi için mesleki düzenin tümüyle yeniden yapılandırılması gerektiği ve 1980 sonrası Serbest Piyasa Ekonomisinin uygulandığı bir ülkeye hiçbir yönüyle uymayan yapının tamamıyla değişmesi yönünde olan düşüncem bakidir.
Old 18-06-2010, 23:05   #22
Adalet Bakanı

[quote=Av.Cengiz Aladağ]Öneri:

düzenlenmesinde 50.00 TLquote]

Böyle bir tarifenin toplum nazarında "avukatlar, arzuhalcilerle rekabete girmişler" düşüncesi yaratacağında açıkçası şüphe duymuyorum.

Benim naçizane başka bir önerim var;

• Kanaatimce bu sorunun çözümünde Baronun etkin bir görev alması gerekmektedir. İş sahiplerinin, avukatın bürosuna gitmeden evvel baroya gitmeleri ve hangi avukattan hukuki destek alacaklar ise o avukatın baroda kayıtlı banka hesap numarasına ücretin yatırıldığına dair dekont ibraz etmeleri ve baronun da üst yazıyla ilgili avukata yönlendirmesi şeklinde bir yol izlenmesi halinde bu soruna bir çözüm bulunabilecektir. Böyle bir durumda ilgili avukat da öncelikle kendisine gelen bir iş sahibine baroya gitmesi gerektiğini bildirmelidir.
  • Büyük şehirlerde bunun mümkün olamayacağından bahsedilebilir ise de eğer gerekli altyapı kurulur ise internet üzerinden dahi bu yol izlenebilir kanaatindeyim.

Mesleğin onurunu korumak için, sadece danışma ücretiyle bile bir çok giderin karşılandığını öğrenmek için, meslek içindeki haksız rekabet koşullarının azalması için, rekabet için etik olmayan davranışlara tevessül edilmemesi için, meslek içindeki kayıt dışılığın önüne geçmek için bizler de bu sistemi delmeden uygular isek bence sorun çözülür.

Benim önerim en iyisi olmayabilir, eksik olabilir, yanlış olabilir ancak emin olduğum birşey var; mesleğin onurunu zedeleyen bizleriz. Bu nedenle evvela bizim değişmemiz gerekmektedir.
Old 25-06-2010, 12:38   #23
mrv

Danışma ücretlerinin öneride yer alan miktarlarına katılmıyorum. Nasıl ki doktora gidildiğinde belli işlemler karşılığı belirli ücretler ödüyorsak bizim işimizde de aynı unsurlar söz konusu. Bence bu miktarlar yadırganmıcak oranlarda, yaptığımız iş küçümsenmemeli basite indirgenmemeli...
Old 26-06-2010, 13:05   #24
AVUKAT ALPER KÖKŞEN

Varsayılan DaniŞma Ücretİ

Benİm Şahsİ Kanaatİm YÜksek Olup HİÇ Alinmamasindansa DÜŞÜk Rakam Olsun Ama Alinsin
Old 29-06-2010, 19:52   #25
Ufuk Levent Timurkaynak

Üstada "bu resim çok güzel ama 5 dakikada yaptın.. Anlaştığımız para çok demiş" portresini yaptıran zengin adam. "Ben onu 5 dakikada yapmadım, 40 yıl artı 5 dakikada yaptım demiş." Demiş de, Zengin adam anlamış mı?
Old 30-06-2010, 09:03   #26
Av.Hukuki

Bu avukatlık mesleği danışma ve dilekçe ücreti azaltılmalıdır diye içerden ve dışardan Yüze yakın Hukuk fakültesi açan zihniyet sahipleri mesleği tahrip ve tezyif etmek isteyenler olduğu müddetçe adam olmaz.
İlerde avukatlar patron avukatın yanında çalışan asgari ücretli çalışan olacaklardır.Hoş şimdide bu durum yaygınlaşmaya başladı.
Yazıklar olsun bu mesleği küçültmeye ve yok etmeye çalışanlara.Birgün sizinde işini iyi yapan bir avukata ihtiyacınız olabilir.Ama o zaman bulamayacaksınız.Çünkü İyi avukat böyle ortamlarda yetişmez.
Old 30-06-2010, 11:07   #27
av.kadirpolat

Yaptığımız işin (kişiler ve toplum bazında) kıymeti harbiyesi yok iken; dilekçe ve danışma ücretlerinden ne aldığımızın bir önemi var mıdır!!!

Al-(a)-madığımız dilekçe ve danışma ücretleri için tarife ister arttırılsın; ister azaltılsın. Biz gerçeklere bakalım.

Bu konularda Kendimizi değiştirmedikçe; topluma da "doktor a giderken paran mutlaka olsun; avukata gidersen paran olsa da olur olmasa da olur" düşüncesini yıkmadıkça; kaliteli eğitimin yerine pahalı ama ucuz eğitim verilmeye devam ettikçe.............

Al-(a)-madığımız dilekçe ve danışma ücretlerinin asgari tarifesi ister arttırılsın ister azaltılsın. Biz realiteye bakalım.

Saygılarımla...,
Old 30-06-2010, 21:02   #28
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan mrv
Danışma ücretlerinin öneride yer alan miktarlarına katılmıyorum. Nasıl ki doktora gidildiğinde belli işlemler karşılığı belirli ücretler ödüyorsak bizim işimizde de aynı unsurlar söz konusu. Bence bu miktarlar yadırganmıcak oranlarda, yaptığımız iş küçümsenmemeli basite indirgenmemeli...

Bir özel polikliniğe gidip bir uzman doktora bugün için 40-TL.ye muayene olabilirsiniz. Muayene genellikle 10-30 dakika sürer. O doktor 6 yıllık tıp fakültesini bitirip, Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı kazanmış ve uzmanlık için de en az 4 yılını harcamıştır.
Ya avukatlar avukat olmak için ne yapıyor?
Avukatları doktorlarla kıyaslamak avukatların zararınadır.
Old 30-06-2010, 21:04   #29
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan Adalet Bakanı
Böyle bir tarifenin toplum nazarında "avukatlar, arzuhalcilerle rekabete girmişler" düşüncesi yaratacağında açıkçası şüphe duymuyorum.

Bu düşüncenin oluşumu için tarifede değişikliğe bile gerek yok, THS'deki arzuhalcilerle ilgili forumları okumak yeterli.
Old 30-06-2010, 21:08   #30
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bir özel polikliniğe gidip bir uzman doktora bugün için 40-TL.ye muayene olabilirsiniz. Muayene genellikle 10-30 dakika sürer. O doktor 6 yıllık tıp fakültesini bitirip, Tıpta Uzmanlık Sınavı'nı kazanmış ve uzmanlık için de en az 4 yılını harcamıştır.
Ya avukatlar avukat olmak için ne yapıyor?
Avukatları doktorlarla kıyaslamak avukatların zararınadır.

Bence, tartışmamız yön değiştiriyor.

Sorun, Avukat'ın alacağı ücretin azlığı ya da çokluğu değil, ülkemizde hukuka verilen değerin azlığı ya da çokluğudur.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi