Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Türkiyede süren velayet degistirme davasi artik Almanyada yasayan türk vatandasligi olan cocugu nasil etkiler ??

Konuyu Kilitleyin
Old 01-03-2019, 10:09   #1
Konuk

Soru Türkiyede süren velayet degistirme davasi artik Almanyada yasayan türk vatandasligi olan cocugu nasil etkiler ??

Merhabalar, daha öncede yazmistim. Ben almanyada yasiyorum evlenince türkiyede yasamaya basladim. Cocugum Türkiyede dünyaya geldi. cocugumda bende Sadece türk vatandasiyiz. Bosandik ve velayeti bana verildi. Cocugumu sonunda yanima alabildim almanyada yasiyoruz. Eski Esim velayet degistirme davasi acmisti. Tedbiren velayeti istedi rededildi.2 Tane tedbir velayet icin SIR Raporu cikti ikiside eski esimin lehine cikti. Yalanlariyla dolanlariyla Pedagoglari etkilemisler. Pedagoglar hic delilere bakmadan eski esim cok iyi biriymis gibi onu hakli görüyorlar. Harbise ben adli raporlarim bile var.
Velayeti kazanabilir mi ? Yada Velayeti ona verildigi zaman ben cocugumu geri türkiyeye götürmek zorundamiyim. Cocugum simdi burda krese basladi bana hemen alisti.Mahkeme ta 4 ay ileriye atmis bu sürecte cocugum iyice buraya alisacak dili ögrenmeye basladi..
Alman Vatandasi olursa Türk Mahkemesinin verdigi velayet gecerlimi ?? Yada Burda yasadigi icin hangi Mahkemenin hükümlügü gecerli ? beni bilgilendiriseniz cok sevinirim
Old 14-03-2019, 23:45   #2
Gemici

Alıntı:
Yazan Konuk
Merhabalar, daha öncede yazmistim. Ben almanyada yasiyorum evlenince türkiyede yasamaya basladim. Cocugum Türkiyede dünyaya geldi. cocugumda bende Sadece türk vatandasiyiz. Bosandik ve velayeti bana verildi. Cocugumu sonunda yanima alabildim almanyada yasiyoruz. Eski Esim velayet degistirme davasi acmisti. Tedbiren velayeti istedi rededildi.2 Tane tedbir velayet icin SIR Raporu cikti ikiside eski esimin lehine cikti. Yalanlariyla dolanlariyla Pedagoglari etkilemisler. Pedagoglar hic delilere bakmadan eski esim cok iyi biriymis gibi onu hakli görüyorlar. Harbise ben adli raporlarim bile var.
Velayeti kazanabilir mi ? Yada Velayeti ona verildigi zaman ben cocugumu geri türkiyeye götürmek zorundamiyim. Cocugum simdi burda krese basladi bana hemen alisti.Mahkeme ta 4 ay ileriye atmis bu sürecte cocugum iyice buraya alisacak dili ögrenmeye basladi..
Alman Vatandasi olursa Türk Mahkemesinin verdigi velayet gecerlimi ?? Yada Burda yasadigi icin hangi Mahkemenin hükümlügü gecerli ? beni bilgilendiriseniz cok sevinirim

Merhaba Sayın Konuk,
Türkiyenin ve Almanyanın imzalamış oldukları '19 Ekim 1996 Tarihli Velayet Sorumluluğu ve Çocukların Korunması Hakkında Tedbirler Yönünden Yetki, Uygulanacak Hukuk, Tanıma, Tenfiz ve İşbirliğine Dair Sözleşme' gereğince velayetin belirlenmesi konusunda çocuğun 'mutat meskeni' nin bulunduğu devlet makamları yetkilidir.
Bunun anlamı şudur: eğer çocuğu Türkiye'den Almanya'ya kaçırmadı iseniz çocuğun mutat meskeni Almanyadır. Böyle olunca da velayet hakkında karar verecek olan makamlar Alman mahkemeleridir, Türk mahkemeleri değil. Eğer çocuk Türkiye'den Almanya'ya kaçırıldı ise Türk makamları Almanya'dan çocuğun Türkiye'ye geri gönderilmesini istiyebilir. Kaçırma söz konusu değilse, kural olarak, Türkiye'de alınacak bir velayet kararı Alman makamlarını bağlamaz. Sözleşme, sözleşmeyi imzalamış olan bütün devletlerin vatandaşları için geçerlidir. Uygulamada çocuğun hangi ülke vatandaşı olduğu ve nerede doğduğu önemli değildir.

Saygılarımla
Old 20-03-2019, 12:24   #3
Konuk

mesajiniz icin öncelikle cok tesekkür ederim. Cocugumu kacirmadim. Babasi muvafakatname vermisti. Vizeye basvurmustu.Basvurdukdan kisa süre sonra bana velayet degsitirme davasi acti. Vizesi ciktikdan sonra cocugumu almaya gittim. ben gittigimde kendisi cocugumu kacirdi. Vizesinin süresi bitti. Ben Tekrardan basvurdum hemen vizesini onayladilar. Bende hemen gittim ve cocugumu almanyaya getirdim zaten velayeti bende. Bu sürecte velayet degistirme davasida sürüyordu. Hakimdende bir yurtdisi yasaga veya tedbiren karar cikartmadi. Pedagog raporundada cocugumu götürcegimi vizesine tekrar basvurdumu belirttiydim.
Cocugum suan yanimda eger velayet davasini eski esim kazanirsa ve cocugumu tekrar alir diye korkuyorum. Ama bu sözlesmeye göre öyle bi ihtimal yok degilmi ?
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi