Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Soruları Arşivi THS Hukuk Soruları alanına 2000-2007 yılları arasında gönderilmiş eski soruların arşivlendiği forum alanımız. Bu alan yeni mesajlara ve yanıtlara kapalıdır ve sadece arşiv amaçlı olarak yayında tutulmaktadır.

Finans Kurumları

Old 01-03-2002, 22:43   #1
Baran

Varsayılan Finans Kurumları

Özel bir finans kurumunda bulunan hesabımdaki paranın tamamını çekmek istedim. Şirket yetkilileri şu anda likidite problemi nedeniyle ancak kısmi ödeme yapabileceklerini söylüyorlar. Ben ise paramın tamamını çekmek istiyorum. Bu durumda hukuki olarak ne yapabilirim.

19-01-2001 11:16:29
Old 01-03-2002, 22:44   #2
Huseyin

Merheba;
Paranızı oraya yatırmanız ile ilgili yazılacak çok şey var ama Siz uzuntulusunuz, Ama Şunu belirteyim, Hem sisteme muhalif olup hemde sistemin nimetlerinden sonuna kadar yararlanmak mümkün değil, parayı yatırdığınız gün bu sonucu görmeliydiniz.
Yapacağınız tek şey, bir moterle o I. Finans kurumuna gidip odeme yapılamadığını saptamak, ve bu belgeyi gerekli mercilere iletmek.

Umarım, paranızı alırsınız, çünkü onlarda garanti yok

19-01-2001 22:15:57
Old 01-03-2002, 22:44   #3
Kadir Çekin

Sayın Baran,
Sorunuza cevap vermeden önce, finans kuruluşları hakkında biraz bilgi verelim.
Finans Kuruluşları ve bankalar topladıkları sermayenin en az %3'ünü, en fazla %10'unu ellerinde bulundurabilirler. Bunun haricindeki parayı yatırım yapmak mecburiyetindedirler. Bu sebeple onların size söylediği likitide poreplemleri olduğu yünündeki açıklamaları doğrudur. Kanun gereği, topladıkları parayı kara dönüştürmek için, ihtiyaç duyanlara dağıtmak, karlı yatırım yapmak mecburiyetindeler.
Son günlerde çıkan söylentilerle birlikte halk finans kurumlarına adeta hücum ederek hepsi birden parasını çekmek istemiştir. Bu sebeplede ellerinde likidi kalmayan bu kurmlarda ödeme güçlüğü içerisine girmişlerdir. Onun için biraz sabırlı olmanız gerekmektedir.

Şimdi gelelim sorunuza verilecek cevaba. Sayın meslektaşım Hüseyin'in verdiği cevaba katılamayacağım. Zira noterlerin tesbit yapma yetkileri bulunmamaktadır. Eğer meslektaşımız ister ise kendisine bununla ilgili hukuki dayanağı da veririm.
Sayın Baran eğer paranızı yatırırken mevduat hesabına yatırdı iseniz, yani belirli bir süre için yatırdı iseniz.(6 ay,1 sene gibi)Bu parayı zaten zamanından önce isteme hakkına da sahip değilsiniz. Sürenin bitmesini beklemekten başka yapacak bir şeyiniz yok. Süresi geldiği halde vermiyorlar ise, o zaman hukuki yollara başvurabilirsiniz. Ancak bu tür hesaplar da parası olanlar için ihtiyati haciz kararı da verilmiyor.
Kısacası size biraz sabırlı olmanızı tavsiye ediyorum. Bu kurumlar batmaz, belki paranızı geç alınsınız ama sonunda mutlaka alırsınız.
Ayrıca şununda bilinmesinde fayda var. Bankalar ve finans kuruluşları hakkında kötü reklam ve propaganda yapmak kanunen suç sayılıyor. Bu suçun internetten işlenmesi ise cezayı ağırlaştırıcı bir etken. Sayın meslektaşıma kullandığı kelimeleri biraz daha dikkatli seçmesini tavsiye ederim.
Saygılarımla.

20-01-2001 09:39:31
Old 01-03-2002, 22:45   #4
Huseyin

Degerli meslektaşım ve Sayın Baran;
Oncelikle mevcut durumu tekrar izah edeyim; Özel Finans Kuruluşlarındaki bu cari hesaplar, TCMB nın 21.3.1984 tarih ve 18348 sayılı "Özel Finans Kurumları Hakkında Telig:1" de belirlenen esaslar dahilinde düzenlenecek sözleşmelerle açılması esasını getirmiştir. Sayın Baran'a bu sözleşmeden bir nüsha vermeleri gerekir, ve burada tartıştığımız tüm konular, Bu sözleşme muhtevasında, belitilen tebliğ gereği bulunmalıdır.Sayın Baran bu sözleşmeyi bir hukuça ile birlikte incelemeli diye düşünüyorum.

Noter konusuna gelince; Bunu yazarken ki amacı, Noterin bu kurumlar üzerinde yetki sahibiolduğunu iddia etmek değil; Noterin genel yetkileri içersinde ödeme yapılmadığını belgelenmesi amacıyla yazdım.

Garanti yok derken amacım; Yine yukarıda belirttiğim tebliğ uyarınca, sözleşmede yer alması zorunlu olan, "Bu hesapların Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu kapsamında Olmadığını" belirtmek istememdir.

Şurası kesinki; Ülkemizin yaşadığı bu menfi şartlarda; belli bir kesimin tasarruflarını ekonomiye kazandıran bu kurumların zor durumda olması ve hiç dilemem bunun daha da kötüleşmesi, İktisadi hayatımızın gerek maddi gerekse moral olarak katlanamıyacağı bir durum olarak değerlendirmekteyim. Ancak ilk yazımdaki; Sisteme uyumsuzluk görüşümde hala ısrarlıyım.

21-01-2001 22:36:55
Old 01-03-2002, 22:45   #5
Kadir Çekin

Sayın meslektaşım,
Söylediğiniz hususlardan çoğuna ben de katılıyorum. Sadece bir finans kurumunun ismini belirtmeniz ve birazda farklı yorumlanabilecek kelimeler kullanmanızdan dolayı yanlış anlaşılmanızı istemediğimden yukarıda ki açıklamaları yapma ihtiyacı duydum. Bir meslektaşımın sıkıntıya girmesini istemem.

Ayrıca noter konusunda söylediklerinize yine de katılamayacağım. Tesbit zaten bir durumun varlığını belgelemek için yapılır. Noterlerin hiç bir şekilde tesbit yapamayacaklarına dair HGK kararı var. Bu kararda tesbitin sadece ve sadece mahkemeler tarafından yapılacağı yönünde karar verilmiştir. Bu sebeple noterler hiç bir şekilde tesbit yapamazlar.

Saygılarımla;

22-01-2001 14:30:51
Old 01-03-2002, 22:46   #6
Hüseyin

Sayın Meslektasım,
Oncelikle ilgilerinize tesekkurler, oradaki bir
klavye kullanma hatasından kaynaklanan harf var, Sanırım isim vermekten o harfi kast ettiniz, ben yazınızdan sonra farkına vardım, orada isim verme kastı yok.

Sistem konusundaki düşüncelerimi değiştirmedim, Çünkü Bence maddi temeli var.

Ayrıca; Sayın Baranın yapması gereken en önemli konu bu cari hesabının vadesinin dolup dolmadığını saptamasıdır.

Saygılar

23-01-2001 02:40:51

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi