Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Ödenen vekalet ücretinin geri istenmesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2017, 09:06   #1
furugferruhzad

Varsayılan Ödenen vekalet ücretinin geri istenmesi

Sayın Avukat;
Gerek benim gerekse ailemin ısrarlı taleplerine rağmen duruşma öncesi veya sonrasında cezaevinde benimle asla görüşmeye gelmemeniz duruşma esnasında benimle iletişim kurmamanız tutuklama kararıma karşın Avrupa insan Hakları Mahkemesine tutuklamaya itiraz etmemeniz sebebiyle sizi vekillikten azletmek zorunda kaldım.Bu sebeple size vekalet ücreti olarak ödediğim X rakamınıiçinden asgari ücret olan 3.960,00 TL yi ve yol masraflarınızı keserek 3 gün içinde ödemeniz aksi halde yasal yollara başvuracağımı bildirim.Şeklinde bir azilname aldık.Müvekkil ile yazılı ücret sözleşmesi bulunmamakta.Bu durumda ödenen vekalet ücretinin iadesi gerekir mi?(Haksız azil olduğunu düşünmekteyim,her ne kadar yazılı ücret sözleşmesi olmasa da asgari ücret ancak henüz ödenmemiş vekalet ücretleri için geçerli bizim olayımızda ise müvekkil vekalet ücretinin yarısını ödemiş.)
Old 23-08-2017, 17:05   #2
avukatkenan

sadece cezaevine gitmemek haklı azil sayılabilir gibi geliyor ama tam emin olamadım..
Old 24-08-2017, 11:49   #3
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Müvekkil ile yazılı ücret sözleşmesi bulunmamakta.Bu durumda ödenen vekalet ücretinin iadesi gerekir mi?(Haksız azil olduğunu düşünmekteyim,her ne kadar yazılı ücret sözleşmesi olmasa da asgari ücret ancak henüz ödenmemiş vekalet ücretleri için geçerli bizim olayımızda ise müvekkil vekalet ücretinin yarısını ödemiş.)

Vekilin, Avukatlık Kanunun 34. maddesine aykırı olarak hizmet ifa ettiğini, müvekkil her türlü delil ile ispatlayabilir.

Bunu ispatlayan müvekkil, vekilini haklı olarak azletmiş sayılır.

Av. Kanunu 174. maddesinden çıkardığım sonuç; haklı oalrak azledilen avukat peşin olarak aldığı parayı iade yükümlüğü altına girmiştir.

Ancak burada iade edeceği miktarın tespiti için aldığı paranın miktarı, yapılan işin kapsamı, iyiniyet gibi hususlar da incelenmelidir.

Paranın iade edilmesi kusurun kabulü müdür ayrıca tartışılmalıdır...
Old 24-08-2017, 11:58   #4
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
Sayın Avukat;
Gerek benim gerekse ailemin ısrarlı taleplerine rağmen duruşma öncesi veya sonrasında cezaevinde benimle asla görüşmeye gelmemeniz duruşma esnasında benimle iletişim kurmamanız tutuklama kararıma karşın Avrupa insan Hakları Mahkemesine tutuklamaya itiraz etmemeniz sebebiyle sizi vekillikten azletmek zorunda kaldım.)

Anladığım kadarıyla müvekkilinizle hiç görüşmediniz. Savunmaya nasıl hazırlandınız peki?
Old 25-08-2017, 08:51   #5
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Anladığım kadarıyla müvekkilinizle hiç görüşmediniz. Savunmaya nasıl hazırlandınız peki?

Müvekkilin yargılandığı ağır ceza mahkemesinde her iki duruşmaya hazır olduğumuz saatten yaklaşık 7- 8 saat sonra girdik ve her iki duruşma öncesi çok ayrıntılı görüşüldü.
Old 25-08-2017, 08:53   #6
furugferruhzad

Alıntı:
Yazan Av.Selim Balku
Vekilin, Avukatlık Kanunun 34. maddesine aykırı olarak hizmet ifa ettiğini, müvekkil her türlü delil ile ispatlayabilir.

Bunu ispatlayan müvekkil, vekilini haklı olarak azletmiş sayılır.

Av. Kanunu 174. maddesinden çıkardığım sonuç; haklı oalrak azledilen avukat peşin olarak aldığı parayı iade yükümlüğü altına girmiştir.

Ancak burada iade edeceği miktarın tespiti için aldığı paranın miktarı, yapılan işin kapsamı, iyiniyet gibi hususlar da incelenmelidir.

Paranın iade edilmesi kusurun kabulü müdür ayrıca tartışılmalıdır...

Cevabınız için çok teşekkür ederim.Cevabınız da bahsettiğiniz işin hukuki yönü cezai yönü var mı peki?Avukat ben haksız azlettim diyecek müvekkil ben haklı nedenle azledildim diyecek ve hukuk mahkemesi bu hususu değerlendirecek peki avukat savcılığa şikayet edilirse ortada bir cezai boyut veya suç var mıdır?
Old 25-08-2017, 11:54   #7
Av.Selim Balku

Alıntı:
Yazan furugferruhzad
avukat savcılığa şikayet edilirse ortada bir cezai boyut veya suç var mıdır?

Haklı olarak azledilen her avukat, ihmali neticesinde görevini kötüye kullanma suçu işlemiştir diyemeyiz.

Somut olayın durumuna göre hukuktaki kusur ile cezadaki suç örtüşebilir.

Suat Beye verdiğiniz cevaba göre ortada ne kusuru var, ne de suç...

"her iki duruşma öncesi çok ayrıntılı görüşüldü."
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi