Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanmak istemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 06-12-2012, 12:14   #1
Konuk

Varsayılan boşanmak istemiyorum

Merhaba, öncelikle ilginiz ve yardımlarınız için çok teşekkür ederim iyi ki varsınız. Sorum şöyle;20 aydır evliyim. Eşimle severek evlendik. ikimizde 35 yaşındayız. Eşimin geliri 5000 tl. civarı ve aileside oldukça varlıklı. Şu an eşimin evlilik öncesi babasının kendisine satın aldığı evinde ikamet ediyoruz. Bende ssk lı çalışıyorum ve maaşım 1.200 tl.benim ailem ise maddi olarak çok zayıf. Her neyse eşim ile aslında aramızda kişisel olarak hiçbir anlaşmazlık yaşamadık. Evlendik ve ben maaşımın yarısıyla evimizin eksiklerini alıp bugüne kadar tamamlanmasına yardımcı oldum kalan yarı maaşımla da kendi kişisel giderlerimi karşıladım eşime yük olmadım. Diger taraftan eşimde yine ev kurduğumuzdan o da bikaç bişi aldı,faturaları ödedi ve geliri çok iyi olmasına karşın ölmeyecek kadar mutfak alışverişi yaptı. Bu arada ben evin bütün işini gücünü yemeğini temizliğini tek başıma 4-4 lük üstlendim. Eşim hiç yardımcı olmadı ev işlerine. diğer taraftan, biz daha evlendiğimiz ilk haftadan eşimin annesi çeşitli bahanelerle sürekli oğluna para para diye ağladı. Dediğim gibi varlıklı oldukları halde oğlunun maaşına göz dikmiş sürekli oğlunu sömürdü bugüne kadar. Eşimde annesine karşı çok hassas çok zayıf hiç kıyamaz. Eşim evlendiğimiz ilk günden maaşının bir kısmıyla hayır işleri yapacağını bir kısmıyla anne babasının ve kızkardeşinin ihtiyaç dışı isteklerini karşılayacağını, bir kısmıylada sevap olsun diye bir tanıdıklarının çocuğunu bakacağını söyledi ve öylede yaptı. ben hiç itiraz etmedim. para konusunda tartışmadım ama çok geçmeden evliliğimin ilk ayında kayınvalidem banada çeşitli imalarla bir başkalarına yardım adı altında para diye ağlamaya başladı. Benim gün geçtikçe bu duruma sinirlerim bozulmaya başladı. Ve eşime artık bunları duymak istemiyorum dedim.Ve bundan 4 ay öncede eşim beni bu söz üzerine terketti. Boşancam dedi. yalvardım yakardım ve 2 ay sonra eve döndü çeşitli şartlarla. dedi ki; artık her şey % 50 eşit olcak. evin tüm masrafını birlikte üstlencez. ben de o halde evin işleride beraber yapılsın dedim.Sonuçta bende işe gidip yoruluyorum. böylece anlaştık. ama eşim ev temizliğidir yemeğidir az çok yapsada işine gelmedi. Aramızda hiçbir zaman yüksek sesle bir münakaşa ya da uzun süreli tartışmalar kavgalarda hiç olmadı.Bana 5000 tl.lık maaşından hiçbir şey bugüne kadar artırmadığını kendi maaşının yetmediğini benim maaşımın ise evin masrafları çıktıktan sonra geleceğimiz için ikimiz adına bir hesapta birikmesi gerektiğni söyledi ben itiraz ettim. çünkü 5000 tl. maaşı ona tek başına yetmemişken ben 1.200 tl.lık bir paradan o halde ne artırabilirim ki bizim için biriksin dedim. keza eşim bu kazancından beni ne giydirdi ne gezdirdi. tamamen kendi ailesine harcadı işte dediğim gibi bana da ölmeyecek kadar bir mutfak masrafı ve bir sürü ev işi vardı. maaşımı çeşitli bahanelerle kontrol altına almak isterken kendisi benden parasını hep kaçırdı. Aslında eşim maaşımı onun eline saymamı istiyor. Beni kendisine eli mahkum bırakmak istiyor. Belki eline verirdim ama evlenir evlenmez başkasının çocuğunu bakımını üstlenirken ben kendi çocuğumuz olsun isterken hiç önemsemedi çeşitli bahanelerle beni hep erteledi. Maddi durumu iyi olmasına karşın bana cömert davranmadı. Kendi ailesini ezgertti. Beni evliliğimizin 4. ayında internetteki bayanlarla aldattı affettim ,1. yılın sonunda ev benim dedi kovdu üstüne terketti yine affettim. Şimdi de maaşımın üstüne yatmak istiyor. Zaten şimdiye kadar da bana sık sık onur kırıcı söz ve davranışlarda bulundu hatta aileme bile dil uzattı. Böyle birine nasıl güvenipte maaşımı eline sayayım. Eşim kendisini ailesine adamış birisi sürekli onları memnun mutlu etmek için çabalıyor ve benim de eşi olarak onlara kul köle olmamı her isteklerine arzularına boyun eğmemi istiyor. Bana eşi gibi değildi evinin hizmetçisi gibi davrandı çok defa. Ben boyun eğmeyincede kötü oldum. Eşim bana sık sık sen fesatsın sen çakalsın ve buna benzer sözler sarfetti. Telefonuna adımı bile tv dizilerindeki kötü bir karakterden esinlenerek adi bir isimle kaydetti. Kötü sözleri ile beni çok yaraladı. Ben yine de evimizin giderlerinin yarı masrafını maaşım çok daha az olmasına rağmen üstlendim ve evin işlerini yarı yarıya son 2 aydırda onun şartları gereği yaptım. Her şeyini affettim oralı olmamaya çalıştım ama geçen hafta annesi geldi ben aileden değilmişim gibi birlikte başbaşa gezdiler. Gezmelerden eve döndüklerinde de bana uşakları varmış gibi davrandılar. Eşim çay yap dedi bi 5 dk. geç koydum çayı diye eşim beni annesinin yanında çocuk azarlar gibi aşağıladı ve tam 1 haftadır benlen küs annesi gitti fakat eşimde yatağını ayırdı ve boşanmak istiyorum dedi. zaten olur olmaz en önemsiz durumlarda bile sürekli ben ayrılcam ben boşancam ben mahkemeye gidiyorum tehditleri ile bana sürekli kendi isteklerini yaptırtmaya çalıştı.Eşim ve ailesi bana hep dış kapının mandalıymışım gibi davrandılar. her fırsatta aileden olmadığımı hissettirdiler. Ben de artık bu stresle başedemiyorum ama evliliğimin bitmesini de istemiyorum. Eşim beni şu anda evden kovmuyor ama en kısa sürede hazırlanıp gitmem için zaman tanıycağını söylüyor. Bu durumda ben nasıl hareket etmeliyim. ?her şeye rağmen eşimi seviyorum aslında iyi bir insan ama annesinin tesiri altında böyle hareket ettiği kanaatindeyim. Zira annesi aileler arasındaki maddi farktan mıdır ya da sosyo kültürel açıdan bizi biraz daha kendinden zayıf bulupta beğenmedinğinden sanırım evlenmemizi hiç istemedi. hep engel olmaya çalıştı. En başta bu tanıdıklarının olan çocuğu eşime ve bana dayatarak aramızda nifak çıkarttı. Sonra da maaşlarımız üzerinde kendi planlarını eşime uygulatarak bir nifakta böyle yarattı aramızda. Dedim ya aslında bizim aramızda başka hiçbir sorun yok. Bir de eşimde cinsel isteksizlikte var ama ben bunuda sorun etmedim. Başına kakmadım. namusumla yine evimde oturup yolunu başını beklemeye razıyım. çünkü sevgim hep ağır basıyor. Bizim aramızdaki tek sorun kayınvalidem ve onun oyunları ben de tecrübesizliğimden onun oyunlarına düştüm. Evimden ayrılmak istemiyorum. Zira 1.200 tl. maaşla ben ne yapabilirimki. gidecek yerim yok. Ailemde yanlarında yaşamam için müsait değil. lütfen bana bir yol gösterin. Teşekkür eder iyi günler dilerim.
Old 07-12-2012, 11:25   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanmak istemediğinizi belirtmişsiniz.

Hukuki olarak eşler gelirleri oranında evin ihtiyaçlarına katılmak zorudadır. Sizin kabataslak 5'te 1 oranında ortak giderlere katılmanız beklenir..

Aranızdaki sorunları çözmek için aile terapistine gitmeye eşinizi ikna edebilirsiniz.

Eğer eşiniz evin ihtiyaçlarını karşılamaz duruma gelirse, mahkemeden tedbir nafakası talebinde bulunabilirsiniz. Bunun için boşanma istemine lüzum yoktur. Eşinizin giderlere katılmadığını ispatlamanız gerekir. En yakın akrabalarınızın şahitliğinden yararlanabilirsiniz.

Anlatımlarınızın tümü değerlendirildiğinde; eşinizin evlilik birliğinin üzerine yükledği sorumlulukları yerine getirmediği, ailesi ile sizin aranızda köprü görevi yapmadığı, size manevi ve ekonomik şiddet uyguladığı görülmektedir.

Eşinizin işbirliğini sağlayamazsanız boşanma kararı vermeniz halinde MUTLAKA bir avukat desteği ile dava açıp, haklarınızı eksiksiz savununuz.

Kahdem sorununuza başka bir yardımda bulunamaz..

Saygılar,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi